b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_26.jpg

اساس نیوز: سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پس از دو دوره برگزاری متوالی در «شهر آفتاب»، با شعار "نه به نخواندن کتاب" هم اکنون در محل مصلای امام خمینی (ره) تهران درحال برگزاری است. این نمایشگاه در فضایی به مساحت صد و سی و پنج هزار متر مربع طراحی شده و دو هزار و پانصد ناشر داخلی و خارجی، کتاب های خود را در این مجموعه عرضه کرده اند.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_5.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_22.jpg

غرفه ها در رواق شرق و غرب، شبستان و صحن اصلی مصلی چیدمان یافته و همچون ادوار گذشته امکانات ایمنی، رفاهی و بهداشتی نظیر اتاق های مادر و کودک، استراحت گاه ها، ایستگاه های اورژانس و اطلاع رسانی تدارک دیده شده است. همچنین خودرو های حمل و نقل رایگان مسافران هم دائما در محوطه مصلی در حال ارائه خدمات هستند. در طول برگزاری این نمایشگاه، علاوه بر ورودی های عادی، ورودی ایستگاه های اتوبوسرانی و خط مترو مصلی نیز برای سهولت تردد بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_19.jpg

در دومین روز برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب، به منظور تهیه گزارش خبری از غرفه های ناشران اهل سنت سری به مصلای امام خمینی ( ره) زدیم. در ابتدای بازدید خود متوجه شدیم که مسئولان برگزاری، تلاش کرده اند تا بیشترین فضای مسقف ممکن در اختیار ناشران قرار گیرد.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_7.jpg

به نشر احسان، یکی از معروف ترین ناشران اهل سنت کشور رفتیم. کتاب های این انتشاراتی معمولا بیشترین متقاضی را دارد و مسئولین فروش آن دائما در حال ارائه کتاب های درخواستی به مراجعین بودند. از کتاب های جدید منتشر شده توسط نشر احسان می توان به کتاب آموزش نماز در فقه حنفی، باقیات صاحات در فقه امام شافعی، انسان و مسیر زندگی، آفات نسل پیشتاز و... اشاره کرد. آمادگی این انتشاراتی در پاسخگویی به مراجعه کنندگان در نوع خود جالب بود.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_8.jpg

نام و محل استقرار انتشارات حافظ ابرو را از روی تابلوی راهنما پیدا کرده و به راهروی مذکور مراجعه کردیم. با وجود آن، پیدا کردن غرفه این انتشاراتی کمی سخت بود؛ زیرا با آنکه نمایشگاه دومین روز فعالیت خود را سپری می کرد، برخی از ناشران هنوز مشخصات خود را نصب نکرده بودند. مدیر فروش نشر حافظ ابرو ما را شناخته و از ورودمان به گرمی استقبال کرد. از آنجا که در نمایشگاه سال گذشته نیز از این غرفه بازدید داشتیم، وی کاملا ما را به خاطر داشت. بیشتر کتاب های این انتشاراتی درقالب موضوعات دینی، مذهبی و اخلاقی بودند.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_6.jpg

عقربه های ساعت 3 بعدازظهر را نشان می داد و گردش جمعیت داخل محوطه قابل توجه بود. نماد قلم در وسط محوطه نمایشگاه به زیبایی خودنمایی می کرد. تعداد جمعیت حاضر در محوطه بیرونی و حیاط مصلی بیش از محیط داخلی بود.

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_27.jpg

غرفه های فروش غذاهای سرخ کردنی علی رغم قیمت های نامتعارفشان، مراجعه کنندگان بالایی داشت. در عین حال به نظر می رسید بخشی ازمراجعه کنندگان جوان، صرفا برای گردش و بازدید آمده بودند. فضای سبز مجاور مصلی به مکان مناسبی برای استراحت مردم تبدیل شده بود.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_9.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_10.jpg

در ادامه، سری به غرفه انتشارات خواجه عبدالله انصاری زدیم که مدیریت آن را مولوی نورمحمد موسوی یکی از قدیمی ترین ناشران اهل سنت تربت جام برعهده داشت. ایشان را سال گذشته و درجریان نمایشگاه کتاب استان گلستان نیزملاقات کرده بودم. کتاب قاعده بغدادی شامل جزء سی ام قرآن کریم، یکی از کتاب هایی است که که از دهه شصت شمسی، همه ساله توسط این انتشاراتی تجدید چاپ شده و اکثرا دراختیار دانش آموزان مکاتب قرار می گیرد.

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_11.jpg

غرفه انتشارات شیخ احمد جام، دیگر ناشر فعال اهل سنت نیز کمی آن طرف تر بود.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_4.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_3.jpg

از بخش عمومی خارج شده و به قسمت ناشران خارجی رفتیم. عبدالحمید آخوند قزل، مدرس حوزه علمیه روستای کتوک از توابع سیمین شهر در استان گلستان، مانند سال قبل غرفه انتشاراتی دارالنور کشور اردن را مدیریت می کرد. آخوند قزل با همراهی چند تن از طلاب دیگر، مشغول تجهیز و انتقال محموله های کتاب به داخل غرفه بود.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_1.jpg

با مدیر فروش غرفه نورصباح کشور ترکیه درباره نحوه تهیه نسخه های خطی متون دینی صحبت کردیم. وی توضیح داد که امکان ارسال نمونه های دیجیتالی این نسخ از ترکیه وجود دارد؛ ولی با توجه به افزایش قیمت ارز، هزینه ارسال نیز افزایش پیدا کرده است.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_2.jpg

ابوصهیب کلته استاد حوزه اعظمیه بندرترکمن در گفتگوی کوتاهی با ما داشت، از افزایش قیمت کتاب ها گله مند بود. دیگر مدیران فروش هم از گرانی قیمت کتاب شاکی بوده و دلیل آن را در افزایش قیمت دلار می دانستند.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_18.jpg

نزدیک ساعت 8 شب و پیش از تعطیلی غرفه ها اولین روز بازدید را به پایان رسانده و مصلی را ترک کردیم. صبح جمعه پانزدهم اردیبهشت ماه، نزدیک ساعت ده صبح مجددا به محل نمایشگاه کتاب بازگشتیم و تصمیم گرفتیم سری به غرفه های کشورهای خارجی بزنیم.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_13.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_14.jpg

در بخش ناشران خارجی و بین الملل، ناشرانی از کشورهای آلمان، چین، ایتالیا، عمان، مجارستان، اتریش، افغانستان و غرفه فلسطین حضور داشتند. در آنجا تردد ملایمی جریان داشت و اکثرا دانشجویان زبان های خارجی بودند که به آن قسمت مراجعه می کردند. لحظاتی با دو بانوی افغانستانی که مدیر غرفه انتشارات خانه کودکان افغانستان بودند به گفتگو پرداختیم. با عبدالهادی احراری مدیر انتشاراتی احراری افغانستان (منتسب به خواجه عبدالله انصاری) هم گفتگوی جالبی داشتیم.

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_15.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_16.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_17.jpg

نشر احراری افغانستان، کتاب جزء سی ام قاعده بغدادی را با زیرنویس افغانی منتشر کرده بود و درباره اهمیت فهم درست و دقیق آیات قرآن کریم توضیحاتی داد. با مولوی نجیب الله شاهد از ایالت قندوز افغانستان و مدیر یکی از غرفه های خارجی که کتاب های مربوط به اهل سنت را ارائه می کرد نیز مصاحبه ای را ترتیب دادیم. درغرفه فلسطین (جمعیت دفاع از ملت فلسطین) ماکت بیت المقدس جلب توجه می کرد.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_21.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_20.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_3229.jpg

در طبقه دوم مصلی، مشغول بازدید از غرفه های خارجی و تصویر برداری از طبقه هم کف بودیم که چهره آشنایی توجه ما را به خود جلب کرد. مولوی حسین احمد شهیدی مدرس حوزه علمیه احناف خواف بود که به بازدید از انتشاراتی اهل سنت آراس مشغول بود. با ایشان در بهمن ماه سال گذشته و در جریان سفر به خواف مصاحبه اختصاصی ترتیب داده بودیم. مولوی شهیدی از گروه ما به گرمی استقبال کرد. گروه علمای خواف می گفتند که به دلیل نزدیکی امتحانات پایان سال حوزه، فرصت زیادی برای ماندن درتهران ندارند.

 b_0_0_0_10_images_85465565555.jpg

b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_24.jpg

نزدیک نمازظهر، نمازخانه وسط محوطه پر ازجمعیت شده بود. پس از اقامه نماز به داخل جمعیت بازگشتیم. با عبدالصمد و ادریس، نوجوانان اهل سنت دهگلان آشنا شدیم که به همراه پدر خود برای بازدید از تازه های کتاب آمده بودند. عبدالصمد توضیح داد که پدرش در دانشگاه درس عربی خوانده و در حال حاضر کارمند آموزش و پرورش است. علی محمد امیری، ولی عبدالصمد و ادریس، در خصوص مسائل روز و حوزه های اهل سنت کردستان فرد مطلعی بود.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_23.jpg

در ادامه بازدید از غرفه های اهل سنت، با داود آخوند دبیری عالم اهل سنت منطقه کلاله نیز هم کلام شدیم. به انتهای بازدیدمان از نمایشگاه کتاب نزدیک می شدیم که چهره آشنای دیگری توجه ما را به خود جلب کرد. این بار، مولوی عبدالحمید عرب مدرس حوزه علمیه اهل سنت تربت جام را ملاقات کردیم که مشغول بررسی کتاب های جدید عرضه شده در نمایشگاه بود. با ایشان، پیش تر در حوزه علمیه خیرآباد تایباد و حوزه علمیه خاش مصاحبت داشتیم.

 b_0_0_0_10_images_31_BOOK_TEHRAN_25.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_3141.jpg

دیدار از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران همیشه جذابیت های خاص خود را دارد و علی رغم سختی سفر و خستگی ناشی از راه رفتن زیاد در میان غرفه ها، به رفتن و دیدن آن می ارزد.

 

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

تداوم سرکوب معترضان در دیاربکر ترکیه

ائتلاف امریکایی : نبرد نهایی با داعش هنوز به اتمام

محورهای آگاهی بخش از شرایط کنونی دنیای اسلام در کل

ا

دردسر داشتن ریش برای پلیس مسلمان آمریکایی

نشریه فوکوس گزارش داد احساس ناامنی روزافزون در بی

وزیر امور اسلامی عربستان از استفاده از زنان در تبل

افندی عبدالله راستگو:صداقت در عمل از ویژگی های حسن

گزارش سرویس اطلاعاتی آلمان از عربستان

برنامه حمله داعش به هندوستان برای ایجاد پایگاه جدی

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز