b_0_0_0_10_images_iopjojioijoij.jpg

اساس نیوز: مولوی موحدی نژاد پیش از آنکه وارد حوزه علمیه احناف خواف شود به حفظ قرآن کریم علاقه نشان می داد. وی در اواخر دهه هفتاد شمسی مدتی به تربت جام رفت و از سال هشتاد و یک  در شعبه حفظ حوزه علمیه احناف خواف به فراگیری آیات قرآن کریم همت گذاشت. این عالم جوان اهل سنت سپس جهت تحصیل در حوزه علمیه به پاکستان رفته و تحت تعلیم علمای آن کشور قرار گرفت.


ایشان درحال حاضر جزو کادر مدرسین حوزه علمیه احناف خواف به شمار می رود. با ایشان گفتگویی انجام دادیم که به اتفاق می خوانیم.


اساس نیوز: جناب مولوی، درشروع این گفتگو قدری از مراحل تحصیلی تان در پاکستان توضیح دهید؟
مولوی موحدی نژاد: بنده وقتی به کشور پاکستان رفتم هنوز جزو طلاب حوزه علمیه نبودم و فقط در زمینه حفظ قرآن کریم آموزش می دیدیم. درآن جا دوستانی پیشنهاد کردند که به همراه یک گروه از جماعت تبلیغی راهی پیشاور شوم که این کار را انجام دادم.
پس از رسیدن به پیشاور در حوزه علمیه جامعه النور ثبت نام کرده و مدت سه سال  را در آنجا گذراندم. در پاکستان همه کتب دینی در یک حوزه دینی تدریس نمی شوند و طلاب می بایست برای ادامه تحصیل به حوزه های دیگر بروند که البته این مسئله در برخی حوزه های اهل سنت کشور ما نیز رایج است. بنابراین به جاهای مختلف و ازجمله به منطقه ای  درنزدیکی مرز چین رفتم و بیشتر دوره تحصیلم در پاکستان سپری شد.
اساس نیوز: آیا تا پایان تحصیلات را در پاکستان گذراندید؟
مولوی موحدی نژاد: خیر بنده درپس از بازگشت به ایران، حدود یکسال را در خاش گذرانده و سه سال آخر را در حوزه علمیه احناف خواف بسر بردم.


اساس نیوز: از نظر جنابعالی بهترین مسیر خداشناسی برای جوانان اهل سنت کدامند؟
مولوی موحدی نژاد: مولانا الیاس رحمت الله علیه ( متولی تاسیس جماعت تبلیغی) جماعت تبلیغی را به عنوان یک حوزه  سیار برای جوانان می دانست تا بوسیله آن به خداشناسی واقعی دست یابند.

جماعت تبلیغی دریچه ای به سوی خداشناسی برای همه سنین است که درهر زمان از سال که بخواهید می توانید با آن ورود پیدا کرده و به تزکیه نفس درونی بپردازید. جماعت تبلیغی این فرصت را به انسان می دهد تا کمی ها و کاستی ها را در خودش برطرف کند.


جماعت تبلیغی به شخص این امکان را می دهد که مدت مدیدی از دنیا و خواهشات آن جدا شده و به این مسئله فکر کند که چگونه می توان به خدای متعال دست یافت. این راهی است که تمامی اصحاب صدر اسلام آن را طی طریق کرده و هریک از راهی که می توانستند به خدای خود متصل شدند. برای رسیدن به خداشناسی  باید جستجو گر حقیقت واقعی آن بود. وقتی انسان بخواهد علمی را بیاموزد خود را ملزم به رفتن به سوی می کند.  خداشناسی علمی است که برای رسیدن به آن باید حرکت کرد.


در هیچ یک ازصفات باریتعالی دلایلی که نشان از تعلقات دنیوی باشد دیده نشده است و از با اطاعت از دنیا نمی توان به خداشناسی رسید. امیال و اهداف دنیایی هرچند که برای گذران امور زندگی لازم هستند؛ اما باید بدانیم که هر چیزی حد و اندازه ای دارد و انسانی که پیوسته در جستجوی امیال دنیوی باشد، از خداشناسی غافل شده و متضرر می گردد.
اساس نیوز: با این اوصافی که بیان کردید، پایه و اساس جماعت تبلیغی بر چه اصولی بنیان گذاری شده است. آیا هدف تنها و تنها رسیدن به مرز خداشناسی است؟
مولوی موحدی نژاد: ما خداشناسی را هدف کسی می دانیم که برای شناخت آن مدتی ترک دنیا کند. بنده امیدورام هر کسی که با هدف خداشناسی مسجد نشین می شود به هدفش برسد؛ چرا که خداشناسی مقصد نهایی همه انسان ها است. خدای متعال برای اینکه بنده اش بتواند با وی ارتباط  پیدا کند، وسیله ای به نام نماز و دعا را بنیان گذاشته و جماعت تبلیغی فرصتی برای مطالعه زندگی نبی مکرم اسلام و اصحاب ایشان است که همگی طول حیات خود را در راه خدمت به اسلام گذرانده اند.


مهمترین توصیه جماعت تبلیغی به جوانان، اهتمام ورزی به نمازهای پنج گانه  است؛ زیرا جوانی که به نماز اهمیت دهد پیوسته سعی می کند تا خود را از بدی ها  دور نگه دارد. ازسوی دیگر نماز می تواند  کلید خروج از مشکلاتی باشد که فرد ممکن است دچار شود. تصور برخی ها براین است که مسائل و کمبودهای مالی، تنها مشکلات زندگی انسان ها هستند؛ حال آنکه مشکلات روحی اثری به مراتب بدتر ازمشکلات مالی برجایی می گذارند.


معمولا به هنگام بروز مشکل تلاش می کنیم صورت مسئله را با شخص معتمدی در میان گذاشته و از وی می خواهیم راهی پیش پایمان بگذارد. حال اگر این معتمد خدای متعال باشد نماز و دعا بهترین وسیله برای ارتباط با وی می باشد. الله یکتا تنها معتمدی است که انسان در طول هر لحظه از شبانه روز که بخواهد می تواند به صورت کلامی و یا حتی حسی با وی در ارتباط  باشد.
اساس نیوز: جنابعالی دلیل بروز سست ایمانی امت اسلامی را در چه می دانید؟
مولوی موحدی نژاد: واضح است که وقتی دوری از قرآن کریم و سنت اتفاق بیافتد، ایمان اشخاص دچار ضعف می شود. این دوری در نتیجه غفلت حادث می گردد. اهمیت بیش از حد به مسائل دنیوی، فکر آخرت را از انسان دور می کند. ایمان و عمل به کتاب الهی و ایمان راسخ به روز قیامت سه عامل رستگاری مومنین در روز قیامت هستند.


دنیا پرستی، مشغول بودن به خواهشات درونی و غفلت از معنویات، بشر را از طاعت الله متعال باز داشته و بستر ارتکاب به  گناه را فراهم می آورد. یقینا وجود مشکلات روزمره و دغدغه های زندگی تاثیر مستقیمی در سست ایمانی افراد دارند. سرعت پیشرفت درعرصه ابزارآلات مکانیکی، رقابت در تجارت و مدپرستی، ایمان مردم را تضعیف می کند. انسان تا مادامی که بیشترین ساعات زندگیش را به کار بگذراند کمتر وقت می کند تا به معنویات بپردازد.


اساس نیوز: دشمنان دین اسلام چه نقشی در سست ایمانی مسلمانان ایفا می کنند؟
مولوی موحدی نژاد: بهترین ابزار غربی ها و یهودی ها که هراس زیادی از ازدیاد  تعداد مسلمانان دارند ،ماهواره و تبلیغات فرهنگی است که با آموزه های اسلامی را هدف قرار می دهند. تبلیغ کالاهای پر زرق و برق و البسه نامناسب ، بر روی افکار جوانان اثر مستقیم می گذارد. متاسفانه تنوع طلبی عاملی است که باعث می شود مسلمان ها فرهنگ غربی را جایگزین فرهنگ اسلامی نمایند.


دراوقات فراغت تابستان دوسوم اوقات کودکان به تماشای برنامه های تلویزیونی می گذرد و والدین به دلیل مشغولیت های زیادی که دارند به تعلیمات دینی فرزندان شان اهمیت کافی قائل نمی شوند. برخی ازخانواده ها متاسفانه به کودک لباس نامناسب می پوشانند، تا زیبا جلوه کند و ناخودآگاه باعث چشم و هم چشمی و مدپرستی در جامعه می شوند.
اساس نیوز: آیا دین داری می تواند انسان را از چنین حواشی مخرب باز دارد؟
مولوی موحدی نژاد: دین به انسان درس زندگی می دهد. دین کتابی با سرفصل های متعدد است که درهر سرفصلش چیزهای زیادی برای یاد گرفتن وجود دارد. مطالب یکی از سرفصل ها درباره قناعت است. اگرمی شد درصد قناعت در انسان ها را روی تابلوی آمار نشان داد، به نظرم به رقم ده هم نمی رسید ولی مدپرستی و چشم وهم چشمی آمار بالایی دارد. چه خوب می شد که انسان ها در طاعت و عبادت الله  نیز چشم هم چشمی نموده و چه خوب می شد که قناعت داشتند.


اساس نیوز: اگربخواهید انتقادی را نسبت به جماعت تبلیغی وارد بدانید آن انتقاد چه می تواند باشد؟
مولوی موحدی نژاد: بنده معتقدم انسان باید انتقاد پذیر باشد تا بتواند درجهت رفع معایبش اقدام کند. هرچند که ورود به جماعت تبلیغی برای همگان آزاد است؛ اما کسانی که درجماعت تبلیغی سخنرانی می کنند باید سواد کافی داشته و راه اعتدال را در پیش بگیرند. اگر قرار باشد یک عضو جماعت تبلیغی با مخاطب خود طوری صحبت کند که باعث ناراحتیش شود نتیجه معکوس خواهد بود و باعث فراری شدن فرد از مسجد می شود.


 افراد جماعت تبلیغی نباید خشک و بی روح باشند؛ زیرا بیشترین مخاطب این جماعت را جوانان تشکیل می دهند که باید با نرمی با آنها رفتار شود. نرم خویی، میل وعلاقه آنان را به مسجد بیشتر       می کند. در نظر داشته باشیم که یک شبه نمی توان کسی را نماز خوان کرد.


اساس نیوز: امنیت در دین اسلام از چه جایگاهی برخوردار است؟
مولوی موحدی نژاد: امنیت سبب و حرکت رو به جلوی زندگی انسان ها می شود. اگر ما صاحب همه چیز باشیم؛ ولی امنیت نباشد اندوخته ها دردی را دوا نمی کنند. کشورهای فاقد امنیت با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم  کرده و نمی توانند خودشان را با حرکت رو به جلوی زمان تطبیق دهند. بدین منظور لازم است قدر این نعمت را بدانیم. این نعمتی است که هزینه زیادی برای آن صرف می شود تا ساکنان جامعه زندگی آرامی داشته باشند.


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

حماس:اسرائیل مسئول کشتار غیر نظامیان است

چاوش اوغلو: به زودی شاهد وقوع جنگ های مذهبی در ارو

انتخاب یک زن افغان به ریاست کمیته حقوق‌بشر اتحادی

 

دادستان آلمان در مورد مطالب نژادپرستانه در فیسبوک

ا

فرماندار ویژه گنبد کاووس خطاب به سردار آزمون:پرفرو

پارلمان عراق،برای محاکمه ترکیه دست‌به‌کار می‌شود

تعرض شهرک نشینان یهودی به مسجد الاقصی و حرم حضرت ا

نخست وزیری که با دوچرخه به سرکار می رود

مولانا سادات : اعمال و اقدامات داعش با روح اسلام ن

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز