b_0_0_0_10_images_IMG_8248.jpg

اساس نیوز: شیخ محمد حق شناس متولد سال 1359 از مدرسین جوان  قسم متوسط و عالی مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه بشمار می رود.

ایشان تحصیلات سطح  مقدماتی را درآن مدرسه و دوره سطح عالی را در شهر اوز و زیر نظر شیخ یگانه گذرانده است. شیخ حق شناس در سال 86 و پس از فارغ التحصیلی به جرگه علمای اهل سنت جنوب کشور درآمد. هر چند که در این ایام از سال، شهرهای شمالی روزهای بارندگی و خنکی را تجربه می کنند، اما در جنوب هوا رفته رفته گرم تر می شود و دستگاه های خنک کننده روشن می باشند.

با شیخ حق شناس در دفتر مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه گفتگویی را ترتیب دادیم که به اتفاق می خوانیم.

اساس نیوز: جناب شیخ حق شناس، شما جزو ساکنان عرب نشین جنوب کشور هستید. تسلط به زبان عربی تا چه میزان به سطح دانش طلاب حوزه های علمیه کمک می کند؟

شیخ حق شناس: منابع و متون دینی مدارس دینی  به زبان عربی نگاشته می شوند و طلبه ای که می خواهد بر کتاب ها تسلط داشته باشد ، می بایست تا حد ممکن عربی بلد باشد. لازم به یادآوری است که تعداد کثیری از مدارس و دانشگاه های دینی مسلمانان درکشورهای عربی فعال هستند. بعضی از دانشگاه ها مقالات و مطالب وزینی را در سایت های خود منتشر می کنند که مطالعه آنها می تواند به سطح دانش و معلومات طلاب  بیافزاید.

لذا تلکلم به زبان عربی باعث می شود که طلبه دیده شده و همچنین می تواند ضمن تدریس در دیگر بخش ها همچون ترجمه کتب و مقالات به فعالیت بپردازد.

اساس نیوز: آیا ترجمه فارسی یک مقاله و یا یک کتاب عربی می تواند مانند اصل آن دارای محتوای کامل  باشد؟

شیخ حق شناس: این مسئله بستگی به نحوه کار مترجم دارد. برخی مترجمین هستند که سعی می کنند کار را بخوبی ترجمه کرده و به قول معروف اثری را  منتشر می کنند که شاید از اصل آن هم بهتر باشد. به این نوع ترجمه ها اصطلاحا اثر هنری نیز می گویند و چه بهتر که یک مترجم کتاب، بیش از مترجم بودن، هنرمند باشد.

در برخی جهات مترجم صرفا کتاب را ترجمه کرده و با توجه به کمبود آن کتاب در بازار، بیشتر جنبه اقتصادی قضیه را در نظر می گیرد. بنابراین بهترین روش، مطالعه کتاب با زبان اصلی است؛ زیرا ممکن است مترجم نتواند اثر را به خوبی ترجمه کند.

اساس نیوز: به عنوان یک کارشناس امور دینی، راه های رسیدن به موفقیت را درچه می دانید؟

شیخ حق شناس: یک انسان قبل هرچیزی باید اخلاق مدار باشد. بزرگترین رسالت تاریخ بشر را نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم رقم زده است. زمانی که به آن حضرت دستور رسید تا دین اسلام را به شکل آشکار تبلیغ کند، ایشان جز یکی، دو نفر کسی را به همراه نداشت، لیکن با توکل به خدای متعال و اخلاق مداری تلاش کرد تا انسان ها را به طرف خودش جذب کند.

بنا به گفته قرآن کریم، اگر نبی مکرم در انجام رسالت خود تند خویی و خشونت پیشه می کرد ،مردم از اطرافش پراکنده می شدند. ایشان با اخلاق پسندیده و رفتار انسانی توانست یک فرد یهودی را که هر روز سر راه آن حضرت خار و خاشاک پخش می کرد به اسلام دعوت کند و آن فرد، سرانجام مسلمان از دنیا رفت.

بنابراین علما و دعوت گران برای آنکه بتوانند در رسالت خود موفق باشند ، باید اخلاق نیکو را در خود تقویت کنند. هرانسانی در برخورد روزانه با سایر افراد سعی می کند بهترین رفتار را از خود نشان دهد ؛ اما مسئله مهم طرز برخورد با مخالفان است و یک مسلمان باید بتواند با اخلاق خوب و حسنه، شخص مخالف را به طرف خود جذب کند. اگر امت اسلامی در رفتار با مردم، راه  و روش پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را در پیش گیرند، همه این اختلافات و مشکلات به  برطرف خواهند شد.

اساس نیوز: چرا اسلام  روی انجام صله رحم، زیاد تاکید می کند؟

شیخ حق شناس: صله رحم باعث می شود تا جامعه از فروپاشی نجات پیدا کند. وقتی در بین امت اسلامی شکاف حاصل شود ،پایه های قدرت اسلامی سست شده و باعث ویرانی می شود. وضعیت در برخی خانواده ها به نحوی است که همه اعضا از والدین گرفته تا فرزندان، خودشان را با سایت ها و فضای مجازی سرگرم می کنند. این مسئله شرایطی را به وجود می آورد که والدین از توجه به امورات درسی و کاری فرزندان شان فاصله گرفته و ازمشکلات هم خبر نداشته باشند.

اگر صله رحم به معنای واقعی به اجرا درآید باعث ایجاد علاقه در انسان ها شده و آنها را نسبت به هم دلسوز می کند. برقراری صله رحم کمک می کند تا مردم از حال هم  با خبر شده و درمواقع لزوم به یاری هم بشتابند. وقتی دلسوزی نباشد انسانیت معنای خودش را از دست داده و چه بسا باعث شیوع افسردگی می شود.

افسردگی، بی اعتمادی و ترس می آورد. پس بدانید که انسان ها از طریق روابط با یکدیگر زنده هستند و کسی که روابطش را با مردم قطع  کرده و ترجیح می دهد در درون چهار دیواری به سر برد ناچارا دوره کهنسالی سختی را پشت سر خواهد گذاشت.

اساس نیوز: چه توصیه ای به جوانان اهل سنت درباره شیوه صحیح استفاده از امکانات فضای مجازی دارید؟

شیخ حق شناس: تعدادی از خانوده ها فضای مجازی را یک معضل بزرگ اجتماعی می شمارند. حال آنکه به نظر بنده این فضا نیز مانند سایر امکانات زندگی می تواند در خدمت استفاده کنندگان آن باشد. این فضا به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد، مورد توجه مردم و به خصوص جوانان  قرار گرفته است. شاید یکی ازدلایل نگرانی از این فضا به عدم فرهنگ سازی به موقع در نزد مخاطبان برمی گردد.

 اگر دقت کرده باشید وقتی که این تکنولوژی به عرصه آمد، اکثر کاربران شیفته جذابیت های آن شدند و تلاش چندانی راجع به مضرات آن به عمل نیامد. لذا مناسب ترین راه این است که علمای فن و کارشناسان مربوطه از طریق تریبون های جمعی و حضور در مدارس دولتی، به دانش آموزان آگاهی لازم را بدهند، تا آنها نسبت به خوبی ها و مضرات فضای مجازی اطلاع کافی حاصل نمایند. هرگز نباید جلوی یک  تکنولوژی را به صرف مضراتی که ممکن است داشته باشد گرفت.

اساس نیوز: یهود از صدر اسلام تا به امروز با مسلمانان مشکل و اختلاف داشته اند. ریشه این اختلاف دیرینه در کجا قرار دارد؟

شیخ حق شناس: قرآن کریم دراین باره می فرماید، فرزندان یهود در طول تاریخ همیشه خود را فرزندان خدای متعال دانسته و با حس برتری بینی ملت های دیگر را زیر دست خود می دانستند. آنها می پندارند که باری تعالی سایر انسان ها را برای خدمت به آنها خلق کرده است.

یقینا درآشوب ها و بلواهایی که کشورهای اسلامی را در برگفته است ردپای دشمنان  یهود نیز وجود دارد؛ زیرا دولت های استعمارگر که توسط سران یهودی اداره می شوند، نقش زیادی در ناامنی سرزمین های اسلامی داشته و حامی مستقیم عناصر بیگانه محسوب می شوند. یهود پیرو و هوادار هیچ مکتبی نیست و تنها برای منافع خودش کار می کند.

اساس نیوز: تحلیل جنابعالی از ریشه های ایجاد جنگ و خونریزی در ممالک اسلامی به رهبری سران یهود چیست؟

شیخ حق شناس: بنده معتقدم که سران یهود  از یک صد سال پیش در اندیشه تصرف سرزمین های اسلامی بودند و درحال حاضرهم  قصد دارند از طریق ایجاد کینه و اختلاف درمیان امت اسلامی به اهداف بزرگتری برسند. مسلما یهود بزرگترین دشمن جهان اسلام است چرا که آنها در صدر اسلام نیز با طرح نقشه های شیطانی قصد ازمیان برداشتن نبی مکرم اسلام را داشتند.

اساس نیوز: درشرایطی که مردم کشورهایی مانند فلسطین و افغانستان چندین دهه آوارگی را پشت سر می گذرانند چه توجیهی برای بی تفاوتی برخی حکام کشورهای اسلامی وجود دارد؟

شیخ حق شناس: شروع افول قدرت های اسلامی در واقع به شکست امپراطوری عثمانی برمی گردد. آن شکست باعث ایجاد پراکندگی در ممالک اسلامی شده و کشورهایی مانند افغانستان و فلسطین به حال خود رها شدند. لذا تا مادامی که کشورهای مسلمان، مسائل کشورهای همجوار را مربوط به خود ندانند، مشکلات ادامه خواهد داشت.

اساس نیوز: آیا اسلام اجازه تکفیر و ریختن خون انسان های بی گناهی که خود را مسلمان می شمارند می دهد؟

شیخ حق شناس: اساس دین اسلام بنابر آموزه های قرآن کریم بنا شده است و باید برای پیدا کردن جواب هرسوالی به این کتاب آسمانی مراجعه کرد. اگر شما قرآن کریم را مطالعه کنید می بینید که در آن از کلمه شمشیر یاد نشده است. قرآن کریم در آیات خودش ضمن صحبت درباره جهاد، بحث رحمت وعطوفت را نیز بیان می دارد. البته اسلام دین اعتدال است و در مورد هر مسئله ای میانه روی  پیشه می کند. پس هیچ کس و تحت هیچ شرایطی نمی تواند خارج از موازین و شرع اسلام دست به تکفیر و کشتار بندگان بی گناه و یا حتی انسان های مجرم بزند.

خبرنگار: طاهر جانی

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

حمله داعش به افطاری النصره

بررسی ابعاد مساله شرک از منظر قرآن

مسمومیت مسلمانان میانمار توسط بودائیان

ورود یک ناوشکن آمریکایی در دریای چین جنوبی

شورای امنیت قطعنامه آتش بس در سوریه را تصویب کرد

در سوریه دست کی در جیب کیست؟

سناتور آمریکایی: پاکستان با شبکه حقانی برخورد نکند

ا

کمیته آزادی مذاهب آمریکا: برای عربستان استثنا قائل

ا

مخالفت رئیس‌جمهور سریلانکا با تیم تحقیقاتی حملات د

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات