b_0_0_0_10_images_65465464156465.jpg

اساس نیوز: نشست تخصصی تحت عنوان "مختومقلی فراغی و دغدغه های جامعه انسانی" با حضور نخبگان و پژوهشگران اهل سنت در محل دفتر موسسه اساس جهان اسلام برگزار شد.

درابتدای این نشست دکتر بهروز قزل قائم مقام موسسه اساس جهان اسلام ضمن تبریک ایام معراج نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم گفت: «مختومقلی فراغی نیز در شعر خود معراج نبی مکرم اسلام را گرامی داشته است. حتی در برخی روایت ها نقل می شود که این شاعر عارف در شعر "تورغئل دیدیلر"، خود، از تجربه ای درونی به مثابه بارقه ای از این میراث نبوت حکایت کرده است. مختومقلی فراغی برای بشریت سروده است در عین حال که فرزند دوره و زمانه خود است. او از درد جامعه خود سخن گفته است در عین حال که با مخاطبان جامعه امروز هم ارتباط برقرار کرده و آنان را راضی می کند».

b_0_0_0_10_images_Magtymguly_12.jpg

وی ادامه داد: «اگر قرار است دبیرخانه مستقلی برای برنامه های بزرگداشت مختومقلی فراغی ایجاد شده و فعالیت های آن دائمی و گسترده تر شود، در کنار آن، اخذ مجوز یک نشریه علمی و تخصصی برای تجمیع و انتشار مقالات و سایر تولیدات علمی با محوریت مختومقلی فراغی، کاملا ضروری به نظر می رسد. در این راستا، به عنوان یک راهکار عملی برای ارتقاء سطح فعالیت ها، هیات تحریریه و داوران این نشریه می بایست روش شناسی علمی را در ارزیابی و داوری محتوای تولید شده در نظر داشته باشند».

استاد محمد قوجقی محقق و مدیر موسسه بنیاد علمی مختومقلی فراغی با اظهار خوشنودی بابت حضور در نشست یاد شده گفت: «از سال هشتاد وسه جلساتی را در زمینه شناخت بهتر مختومقلی فراغی  ترتیب داده ایم که نشست های آن کماکان ادامه دارد. همچنین کتابخانه ای را ایجاد کردیم تا علاقمندانی که  تمایل  دارند در مورد این شاعر و عارف نامدار، اقدام به پژوهش کنند دسترسی کافی به مستندات داشته باشند».

b_0_0_0_10_images_IMG_2807.jpg

عبدالقهار صوفی راد شاعر، نویسنده و مدیر مسئول نشریه ترکمن نامه نیز در این نشست تخصصی خاطر نشان ساخت: «باید برگزاری مراسم های هفته مختومقلی که با حضور آحاد مختلف مردم و همکاری مسئولین کشوری و منطقه ای انجام می شود، مغتنم شمرده و آن را به فال نیک بگیریم. همانطور که می دانیم در هفته بزرگداشت مختومقلی فراغی  محافل ها، مراسم ها و جشنواره های بسیاری ترتیب داده می شوند که همگی ارزشمند بشمار می روند. وی اندیشه های مختومقلی را با نیازهای روز جامعه کاملا متناسب دانست» .

b_0_0_0_10_images_IMG_2890.jpg

نورقلیچ فداکار نویسنده و مختومقلی شناس شاخص ترکمن عنوان نمود: «دغدغه های مختومقلی فراغی مسائلی بودند که علاقمندان به ایشان تحت عنوان دغدغه های جامعه انسانی پیگیر آن می باشند. بی تردید این شاعر نامی دغدغه های بسیاری را در دوره نابسامانی ها و گرفتاری های دوره حیاتش مشاهده کرده است. مختومقلی آمده بود تا بر پایه ایمان و عقیده به اصلاح جامعه وقت بپردازد. دربخش های از اشعار شاعر که در قالب توصیه و هشدار به مخاطبان سروده شده است مسئله قیامت مورد توجه قرار می گیرد. بدین معنی که مختومقلی سعی دارد با یادآوری روز قیامت و رویدادهای مربوط به آن، فکر مردم را به سوی دینداری معطوف نماید».

b_0_0_0_10_images_IMG_2858.jpg

رجب پیرا فعال فرهنگی و اجتماعی منطقه هم در نشست تخصصی موسسه اساس جهان اسلام گفت: «مختومقلی در دل همه اقوام نهفته است. اشعار این شاعر نامی درهمه دوران ها تاثیر بسزایی روی مخاطب گذاشته است. تمام کسانی که خواهان عدالت  اجتماعی هستند، این مطلب را در اشعار مختومقلی درک می کنند. امروزه علاقمندان بسیاری ترجمه فارسی اشعار مختومقلی را مورد مطالعه قرار می دهند . لذا وی، تنها شاعری برای ترکمن ها نیست و بلکه  در دل همه ایرانی ها جایی دارد. مختومقلی به دنبال قدرت، ثروت و مقام نبود و حرف هایش را در کمال صداقت و رو راستی می گفت».

b_0_0_0_10_images_IMG_2901.jpg

موسی جرجانی مدیر مسئول هفته نامه اقتصاد گلستان با ابراز خرسندی از برگزاری سالیانه بزرگداشت مختومقلی فراغی در کلیه شهرها و روستاها و همچنین مراکز دانشگاهی سطح کشور ، اظهار داشت: «برگزاری مراسم های هفته بزرگداشت این شاعر گرانقدر، باعث می شود تا افکار و اندیشه های انسانی ایشان ترویج پیدا کند».

b_0_0_0_10_images_IMG_2926.jpg

جرجانی یادآور شد: «افکارمختومقلی فراغی از مردم زمان خود جلوتر بوده و اکثر مردم زمانه متوجه مفهوم بیانات و اشعار ایشان نمی شدند. لذا شاعر خود را مخاطب قرار داده و چنین می گوید، جهان وسیع است و هستند کسانی که حرفهایت را به کمال دریابند. امروز اگر می بینیم که در مراسم پایانی هفته مختومقلی در حدود چهل هزار نفراز اقوام مختلف از اقصی نقاط کشور و علاقمندانی از کشور ترکمنستان شرکت می کنند ثابت می شود که اندیشه های این شاعر و عارف نامی در قلب مردم جای گرفته است».

نظرمحمد گل محمدی فعال و محقق در زمینه ادبیات ترکمن به عنوان مهمان دیگر این نشست، انجام تفحص در اشعار مختومقلی را مهم خواند و افزود: «مختومقلی فراغی شخصیتی دارد که بسیاری از مسائل اجتماعی دوران خودش را در قالب پند و اندرز، مورد انتقاد قرار داده است. وی تاکید زیادی بر مسئله حقوق برابر داشته و شرایط موجود را مورد اشکال قرار می داد. ایشان اندیشمندی صبور بوده و مشقات زندگی را با متانت مثال زدنی تحمل کرده است».

b_0_0_0_10_images_6546464.jpg

دکتر امان قلیچ شادمهر استاد دانشگاه و مدیر انتشاراتی ایل آرمان  نیز در این نشست با بیان اینکه همه افراد از بزرگ و کوچک مختومقلی را دوست می دارند گفت: «اشعار این شاعر محبوب همه زوایا را در بر می گیرد. جذابیت اشعار مختومقلی صرفا به خاطر دردمند بودن وی نیست و نمی توان او را فقط یک شاعر و یا یک عارف نامید. مختومقلی دردها را فریاد زده است».

b_0_0_0_10_images_98977.jpg

در پایان این نشست ضمن اهدای تابلوهای یادبود مختومقلی فراغی به مهمانان نشست،حضار با مدیریت و قائم مقام موسسه عکس یادگاری گرفتند.لازم به ذکر است که مراسم بزرگداشت شاعر و عارف نامی ترکمن مختومقلی فراغی هر ساله در هفته آخر اردیبهشت ماه با حضور خیل عظیم مشتاقان شعر و ادبیات ترکمنی بر سر مزار ایشان در آق توقایاستان گلستان برگزار می گردد.

b_0_0_0_10_images_8878454.jpg

b_0_0_0_10_images_Magtymguly_11.jpg

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

دعوت دولت محلی کاتالونیا به شرکت در همه پرسی استقل

گزیده هایی از شبکه های اجتماعی 17

ع

مصر، استفاده از روبند را برای زنان ممنوع می کند

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: زلزله‌

آغاز به کار پارلمان ترکیه/ کرسیهای عدالت و توسعه ب

طالبان مسئولیت ترور «بی نظیر بوتو» را به عهده گرفت

تهدید سازمان ملل از طرف عربستان

حمله پلیس آلمان به خانه روحانیون ترک تبار

ا

یک داعشی ، ترکیه را درحمایت از گروهک داعش رسوا کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز