b_0_0_0_10_images_65464441.jpg

اساس نیوز: یک واقعیت غیر قابل انکار این می باشد که عشق به دین و درد دین در میان جوانان ما به دلیل مشغولیت شان در گسترده وسیع  فضای مجازی کم شده است. برخی از جوانان نیز فضای مجازی را به عنوان شبکه موثق اخبار و رویدادهای مختلف قلمداد می کنند که دلیل اصلی آن از دست رفتن ارزش و جایگاه واقعی نشریات و مطبوعات کاغذی و همچنین  کم اثر شدن فرهنگ کتاب خوانی است.

در عصر حاضر کتب ارزشمندی که با زحمات فراوان، به رشته تحریر در آمده اند ، در قفسه های کتاب فروشی ها بدون مشتری مانده اند. در استان گلستان مطبوعات متعددی تولید می شوند که متاسفانه دوسوم از نسخه های به چاپ رسیده برگشت می خورند و این نشان دهنده کاهش یافتن خوانندگان نشریات کاغذی است. ادامه این جریان مسلما در مورد نشریات کاغذی ما نگران کننده خواهد بود.

  عبدالحمید آخوندی مدیر مسئول هفته نامه گل صحرا در نشست تخصصی فعالان رسانه ای اهل سنت گلستان در محل دفتر موسسه اساس جهان اسلام ، راهکار برون رفت از مشکلات پیش آمده را در گرایش مجدد جوانان مخاطب به کتابخوانی و نشزیات کاغذی دانست و افزود: کتاب ها و نشریاتی که با تلاش زیاد تولید می شوند حرف های زیادی در جهت روشن کردن اذهان عمومی جامعه دارند. جوانان علاقمند تا مادامی که رو به مطالعه  آثار مفید نیاورند، از خطرات و آسیب های فضای مجازی مطلع نخواهند شد.

وی افزود : باید عشق به مطالعه، ورق زدن صفحات کتاب و انگیزه مراجعه به مراجع موثق که به صورت مکتوب وجود دارند، مجددا در جامعه نهادینه گردد. شرایط فعلی به گونه ای است که  بسیاری از مسئولین و حتی علما نیز به فضای مجازی رو آورده و اخبار مورد نیاز را از آن طریق پیگیری می نمایند. از نظر بنده نیمی از اخبار منتشره در فضای مجازی غیر موثق و کپی برداری شده است و بیشتر مدیران کانال ها و یا  گروه ها عملا هیچ نقشی در تولید مطالب مفید ندارند.

  این فعال مطبوعاتی اهل سنت تاکید کرد : در سابق مولفانی بودند که با تولیدات ارزشمندشان بر روی ذهنیت مخاطبان علاقمند به عرصه های مختلف تاثیر می گذاشتند و ما می توانیم روح مطالعه را از طریق  انجام فرهنگ سازی به بطن جامعه برگردانیم. امروز جو آلوده فضای مجازی خطراتی دارد که مضرات آن  در سال های آینده مشخص خواهد شد.

b_0_0_0_10_images_549894541.jpg

  آخوندی فضای مجازی را بستری گذارا توصیف کرده و یادآور شد: در این فضا مطالب  مثبت و منفی با هم وجود دارند و دلیل دوری مخاطب از رسانه های کاغذی، به کم کاری های انجام شده برمی گردد. در سال های اخیر تعداد خوانندگان  کتاب های  دینی و رمان های کلاسیک و ارزشمند به شدت فروکش کرده و همه ما به عناصر کپی و ارسال خبر در فضای مجازی تبدیل شده ایم. لذا از دوره کنونی می توان  به عنوان عصر فضای مجازی یاد کرد.

آخوندی پخش شایعات لحظه ای در جامعه را محصول فعالیت های افراد متعدد در فضای مجازی خواند و تصریح کرد: در چنین شرایطی ما چگونه می توانیم فضای معنوی اعتماد و اطمینان را در جامعه اسلامی تقویت نماییم؟ در چنین شرایطی فضای اعتماد و احترام به بزرگان کمتر دیده خواهد شد. اساتید امر باید نهضت احیای مطالعه در تمامی حوزه ها را به جامعه تزریق کنند. به یاد داشته باشیم که در ممالک خارجی نیز فضای مجازی فعالیت دارد؛ ولی در عین حال  تیراژ روزنامه هایشان کم نشده است. امید می رود علاقه به مطالعه و حمایت از ناشران و نویسندگان در کنار لزوم مراجعه خوانندگان به نشریات و کتاب های معتبر دینی و علمی  دوباره احیا گردد تا بار دیگر شاهد شکوفا شدن فرهنگ مطالعه رسانه های کاغذی و کتب ارزشمند باشیم.

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

علائق صدام از زبان زندانبان آمریکایی

امام جمعه اهل سنت باغلق:بیشترین ترس دشمنان اسلام ا

خوک ها به جان انگلیسی ها افتادند

جف بیزوس : مشکل خرج کردن پول دارم

اعتراضات گسترده نسبت به نحوه دستگیری خانم «صباحت ت

ا

خدمات عمومی دولتی ترکیه ۱۱۰ هزار نفر را استخدام می

خطیب جمعه اهل سنت بندرعباس : رمضان بهترین فرصت برا

ادعای نژادپرستی علیه اتباع عربستان در ایران!

جنگ دلار: جنگ موازی/نگاهی به استفاده ابزاری آمریکا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز