b_0_0_0_10_images_rthttrhs.jpg

اساس نیوز: یکی از بخش های دایر و فعال در حوزه علمیه احناف خواف بخش تخصصی تفسیر است که تعدادی از اساتید حوزه در اتاق این بخش فعالیت داشته و همانگونه که ازعنوان آن پیداست اساتید در نشست هایشان مسائل تخصصی در زمینه قرآنی را مورد توجه قرار می دهند. مولوی عبدالله مجددی جزو علمای این بخش می باشد. این عالم جوان اهل سنت، اصالتا ازاهالی سنگان بوده و تحصیل کرده حوزه علمیه احناف خواف می باشد.


اخیرا با ایشان گفتگویی ترتیب دادیم که مشروح آن از نظر گرامی تان می گذرد.


اساس نیوز: جناب مولوی از دیدگاه شما وظیفه اصلی یک عالم اهل سنت در جامعه چه می باشد؟
مولوی مجددی: علمای اهل سنت فعالیت هایشان را باید بر اساس نیازهای جامعه برنامه ریزی نمایند. به نظر بنده وظیفه اصلی یک عالم ارتباط با مردمی است که به دلیل ناآگاهی و رشد نامناسب در سنین پایین تر، ازانجام عبادت و پرداختن به امورات و دیگر واجبات دینی غافل مانده اند. این یک وظیفه مهم و جزو دستورات خدای متعال است که علما را نسبت به افراد جامعه مسئول قرار می دهد.


اساس نیوز: منظور شما از رشد نامناسب چیست؟
مولوی مجددی: منظور در واقع عدم تربیت معنوی فرزندان توسط والدین آنها است. در دوره قدیم فعالیت های دینی به شکل امروزی نبودند و متاسفانه زندگی برخی از گذشتگان در بی خبری کامل از معنویت سپری شده است. یک کودک هرچند که ممکن است به لحاظ رشد جسمی و برخورداری از امکانات رفاهی شرایط خوبی را گذرانده باشد؛ اما اگر از سن تکلیف به واجباتش عمل نکند سرانجام خوبی نخواهد داشت. بنابراین کسانی که در کودکی تحت تعلیمات والدین قرار نگرفته اند،نباید در بزرگسالی هم به حال خود رها شوند وعمرشان به بطالت بگذرد.


 در زمینه دین همه افراد نسبت به یکدیگر مسئولیت دارند. دین یک مسئله شخصی به حساب نمی آید و نمی توان نسبت به کسی که با مسجد و عبادت بیگانه است بی تفاوت ماند. الان در بسیاری از مساجد و حوزه ها جلسات تفسیر قرآن کریم و مکاتب توسط علمای مجرب برگزار می شود. این جلسات بهترین فرصت برای کسانی است که چیزی زیادی از احکام اسلامی نمی دانند. فرصت مناسبی برای بازگشت و نجات است؛ چرا که یک انسان تا زمانی که در قید حیات است فرصت بهره مندی ازعبادت  دارد و پس ازمرگ امکان جبران روزهای از دست رفته ممکن نخواهد بود.


اساس نیوز: کودکان باید از چه سنی تحت تعلیم دینی والدین خود قرار بگیرند؟
مولوی مجددی: از نظر کلاسیک، یک کودک از زمان تولد تا یک سالگی سعی می کنداطرافیان خود را شناخته و با آنها ارتباط پیدا کند. پس از یک سالگی کم کم مرحله یادگیری شروع می شود که طفل تلاش می کند تا بتواند برخی کلمات را به زبان آورد. از این رو والدین باید دراین مرحله برخی آداب اسلامی مانند سلام دادن و حضور به هنگام دعای سفره و همچنین تعدادی نکات رفتاری را به آنها بیاموزند.


والدین همانگونه که برای امور زندگی خود برنامه ریزی می کنند می بایست پیش از تولد کودک به فکرآینده وی باشند. توصیه برخی علما به والدین این است که در مواقعی که به دلایل کاری فرصت حضوردر نماز جماعت مسجد را پیدا  نکرده و لاجرم در خانه نماز می خوانند، کودکان خود را نیز دعوت به همراهی نمایند.


کودکان معمولا ازسن دو سالگی هر رفتار پدر و مادر را تقلید می کنند و از آنجا که بانوان بیشتر اوقات نمازهایشان را در خانه می خوانند، این روش به میزان علاقمندی کودک خواهد افزود. موارد تشویقی نیز در خصوص تربیت رفتاری فرزندان موثر است و می توان با اندک هزینه و خرید مورد علاقه کودک، وی را فراگیری تعلیمات دینی تشویق کرد.


اساس نیوز: بحث خدا شناسی چه نقشی می تواند در تصویر ذهنی کودکان بگذارد؟
مولوی مجددی: اتفاقا به مورد خوبی اشاره کردید. ما می دانیم که کودکان از همان سال های ابتدایی زندگی، با خدای متعال آشنا شده و تصویری زیبا از وی را در ذهن خود ترسیم می کنند. در این زمینه والدین و مخصوصا مادران که اوقات بیشتری را با کودک می گذرانند، می توانند تاثیر مهمیبر روی کودک خود بگذارند. بنده معتقدم کودک به هر میزان که خدای متعال را بشناسد،به همان نسبت سعی می کند تا از انجام کارهای شیطنت آمیز رویی گرداند.


اساس نیوز: برخی علما براین باورند که والدین باید فرزندان خود را از شروع سن تکلیف  وادار به خواندن نماز کنند. این شیوه ممکن است باعث بروز اختلاف بین فرزند با پدر و مادرش شود. تحلیل جنابعالی دراین خصوص چیست؟
مولوی مجددی: البته آسیب شناسی نسبت به عدم علاقه فرزندان نوجوان نسبت به انجام طاعت وعبادت می تواند به  ریشه یابی و ترمیم مسئله  کمک کند. اگر پدر و مادر به خواندن نماز اهمیت لازم را داده و فرزند خود را از کودکی  به این کار عادت دهند،درسال های بعد مشکلی در این زمینه پیش نخواهد آمد. لذا والدین نباید از فرزندان خود انتظار کاری را داشته باشند که خودشان آن را انجام نمی دهند. پدرها البته وظیفه سنگین تری به عهده دارند. ازکلیه مردان در روز قیامت نسبت به اعمال مادر، همسر، دختر و خواهر سوال خواهد شد. بنابراین افراد ذکور می بایست نسبت به امور نزدیکان خود دقت و توجه کافی داشته باشند.


اساس نیوز: میزان توجه به نهی از منکر نسبت به امر معروف بسیار کمتر است. آیا نهی از منکر می تواند دخالت در زندگی خصوصی افراد تلقی شود؟
مولوی مجددی: بنده اعتقاد دارم هرعملی ناشایستی که با دیانت افراد ارتباط مستقیم داشته باشد،مشمول نهی از منکر شده و باید به آن توجه صورت گیرد. البته باید پذیرفت که اجرای نهی منکر به نسبت امر به معروف حساسیت بیشتری دارد و چه بسا ممکن است باعث واکنش منفی ازسوی مخاطب شود. اصولا برای صحبت و توصیه برای معروفات و منکرات زمان خاصی تعیین نشده است و نمی توان گفت که اگر امروز صحبت نشود فردا دیر خواهد بود.


اگر شما می بینید که حوزه های علمیه رو به روش های تدریس دانشگاهی آورده اند ،برای پیشرفت علما است که بدانند علم خود را چگونه و در چه مکانی به مخاطبان انتقال دهند. انجام نهی منکر به هر حال جزو اصلی ترین ضروریات دین است و نمی توان آن را نادیده گرفت، لیکن برای ریشه کن ساختن برخی منکرات، فرهنگ سازی و زمان کافی لازم است. قطع به یقین هیچ عالم سخنوری درعرض یک هفته و حتی یک سال شمسی نمی تواند باعث ریشه کن شدن یک عادت بد از جامعه شود و در این زمینه صبر لازم است.


مواردی نیز هستند که می توان معایب آنها را در لحظه برطرف نمود.


اساس نیوز: جنابعالی چقدر با ادامه تحصیل علمای اهل سنت در دانشگاه ها موافق هستید؟
مولوی مجددی: علما نیز مانند دانشگاهیان نیاز دارند تا از علوم جدید بهره مند گردند. دانشگاهیان هم باید معلومات دینی خود را بالا ببرند؛ چرا که فراگیری علوم دینی مهم تر ازعلوم دانشگاهی است و با اعمال دینی اشخاص ارتباط  دارد. درگذشته، همه علما سخنور نبودند. چرا که از علوم دیگر آگاهی کافی نداشتند. الان خوشبختانه در بسیاری کشورهای اسلامی علمایی هستند که در زمینه های علمی نیز متخصص بوده و به مردم خدمات رسانی می کنند.


اساس نیوز: ادیان چه وجه مشترکی با هم دارند؟
مولوی مجددی: وجه مشترک ادیانی که از سوی انبیاء الهی آورده شده اند ،خداشناسی پیروان شان است. ما می دانیم که تمام ادیان الهی در دوره ای آمده و رفته اند و دین اسلام کامل کننده همه ادیان دیگر است. نهایتا همه اشخاص باید به دین الهی درآیند تا بتوانند از رحمت الهی برخوردار گردند.


اساس نیوز: سردمداران تجاوزگر اسرائیلی هراز چند وقت مسجد الاقصی را مورد هجوم خود قرار می دهند. برای مقابله با این بی حرمتی ها چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟
مولوی مجددی: بیت المقدس قبله گاه اول همه مسلمانان جهان است. بنابراین همه دولت ها و ممالک اسلامی در قبال این سرزمین و مردم مظلوم و ستمدیده آن مسئولیت خطیری برعهده دارند. جهان اسلام در مجموعه خود دولت های قدرتمند و با نفوذی دارد که می توانند با انجام تحریم های به موقع و سرکوب اقدامات وحشیانه سران صهیونیستی در مجامع بین المللی تاثیر گذار باشند. تجربه نشان داده است هرگاه مسلمانان در برابر سران یهود کوتاه آمدند، آنها با زیاده خواهی خود، زمین های بیشتری را غصب کرده اند. پس باعث ننگ امت اسلامی است که بخواهیم در برابر سرکوب مسلمانان مظلوم و رنجی که کودکان بی گناه فلسطینی می کشند بی تفاوت بمانیم.


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

شهر ویران شده ماراوی در فیلیپین، میراث داعش +عکس

دانشمندان تاریخ دقیق و دلیل آخرالزمان را اعلام کرد

سیطره گروه‌های هوادار ترکیه بر شهر جرابلس سوریه

برگزاری دوره‌های آموزش جن‌گیری

أحمد بدر الدین حسون : کسی که از مسجدالأقصی کوتاه

درخواست بان کی مون برای آتش بس در یمن

اغاز دیدار سه جانبه وزرای ترکیه، ایران و قطر

مقایسه ارتش‌های چین و آمریکا

 

اسلام هراسی،ریشه ها و پیامدهای جهانی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز