b_0_0_0_10_images_wreatgwt.jpg

اساس نیوز: موسی جرجانی مدیر مسئول هفته نامه اقتصاد گلستان، نویسنده و پژوهشگر اهل سنت درجریان سومین نشست از سلسله نشست های تخصصی موسسه اساس جهان اسلام توجه بیشتر به حوزه های علمیه و برنامه ریزی برای جوانان را محور سخنان خود قرار داد.


به گزارش خبرنگار سایت اساس نیوز، جرجانی دراین نشست تخصصی ضمن تشریح بخشی از فعالیت هایش به عنوان مدیر مسئول هفته نامه اقتصاد گلستان گفت: «ما در سالهای گذشته با پرداختن به جامعه اهل سنت استان گلستان تلاش کردیم تا درجهت معرفی آداب، سنن و پتانسیل های موجود قدمی مثبتی را برداریم. همچنین ازطریق فضای مجازی به فعالیت هایمان استمرار بخشیدیم و مجموعه این فعالیت ها، کاربران بسیاری را تحت پوشش خود قرار داده است».


وی با اظهار خوشنودی از حضور در نشست تخصصی موسسه اساس جهان اسلام افزود: «جای خوشحالی دارد که دوستان نویسنده و فعالان فضای مجازی، استعدادشان را درجهت نشر فرهنگ اسلامی و مسائل اقتصادی بکار گرفته و در زمینه تقویت اتحاد و یکپارچگی درمیان اقوام مختلف قلم فرسایی می نمایند».


مدیرمسئول نشریه اقتصاد گلستان اظهار داشت: «دراین خصوص به نقاط مختلفی من جمله نوار مرزی شمال کشور سفرکردیم که روستاهای آن بعضا به دلیل سنگلاخی بودن مسیر از دید اهالی رسانه به دور مانده است. باید توجه داشته باشیم که خدای متعال، نعمت استفاده از قلم را به ما ارزانی بخشیده است تا از آن درجهت ترویج فرهنگ  امر به معروف و نهی از منکر استفاده نماییم».


جرجانی درباره پیشینه فعالیت حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد: «پس از روی کار آمدن کمونیست ها  در شوروی سابق از آن جا که علمای اهل سنت خیوه و بخارا تحت فشار و ستم حکام وقت قرار داشتند ،به کشور ما و عمدتا منطقه ترکمن صحرا مهاجرت کرده و اقدام به تاسیس حوزه های علمیه کرده اند که برخی از این حوزه ها به مرور زمان وسعت یافته و درحال حاضر به عنوان مراکز مهم دینی شناخته می شوند».


این نویسنده اهل بیان نمود: «یکی از کارهای انجام شده توسط اینجانب تهیه گزارش ازحوزه های یاد شده بود که درنتیجه آنها، کتاب هایی را تحت عنوان " مردان خدا" و " ایران پناه گاه مسلمانان" به رشته تحریر در آوردم. اسلام دین اتحاد، یگانگی و برادری است. برهمین اساس قرآن کریم نیز خطاب به امت سفارش می کند به ریسمان الهی چنگ زده و پراکنده نشوند».

موسی جرجانی با یادآوری اینکه امت اسلامی باید بتوانند اتحادشان را حفظ کنند ادامه داد: «دشمن در صدد است تا با استفاده ازحربه های تفرقه افکن دربین مسلمان فاصله ایجاد کند. لذا وظیفه نویسندگان اهل سنت است که به مردم نسبت به خطراتی که جامعه اسلامی را تهدید می کند، آگاهی بخشیده و آنها را به سوی اتحاد بیشتر دعوت کنند. اگرما بتوانیم به رسالت خطیر خود جامه عمل بپوشانیم ،نقشه ها و ترفندهای دشمن تاثیری روی مردم و به خصوص قشر جوان نخواهد داشت».


جرجانی ضمن تاکید درتوجه و اهمیت بیشتر به حوزهای علمیه و اساتید تلاشگر عرصه تعلیم و تعلم ،خاطرنشان ساخت: «کارهای انجام شده توسط علمای دین آن طور که باید و شاید نشان داده نمی شوند.علمای برجسته با زحمات بسیار علوم دینی را از خیوه و بخارا به کشور ما منتقل کردند به نحوی که دیگر نیازی برای رفتن به آن سرزمین ها به جهت علم آموزی احساس نمی شد. هم اکنون در برخی از حوزه ها مانند مدرسه علوم دینی گمیشان و حوزه علمیه ربانیه روستای چنارلی، چهارمین نسل ازعلما مشغول تدریس به طلاب علاقمند می باشند. وجود حوزه هایی دیگری مانند حوزه علمیه کریم ایشان در کلاله یادآور مجاهدت های انجام شده توسط علمای گرانقدر نسل های پیشین است».


مدیر مسئول نشریه اقتصاد گلستان افزود: «علمای ما در طول بیش از صد سال فعالیت باعث مستحکم تر شدن پایه های دین مبین اسلام شده اند و دین داری نسل جوان امروزی حاصل تلاش های انجام شده توسط همان علمای برجسته می باشد. بنابراین یکی از وظایف نویسندگان اهل سنت درحوزه دین، معرفی و ارج نهادن به شخصیت های بزرگ دینی از طریق نشریات کاغذی و فضای مجازی است».


این نویسنده اهل سنت با تقدیر از فعالیت های سایت اساس نیوز تصریح کرد: «اساس نیوز سایتی است که تنها اخبار اهل سنت یک منطقه خاص را تحت پوشش خود قرار نمی دهد؛ بلکه  فعالیت دینی درتمامی استان های اهل سنت کشور را مد نظر خود قرارداده است. این سایت باعث شده تا مخاطبان با حوزه های دینی سایر استان ها نیز آشنایی  پیدا کنند.حال آن که میزان این شناخت درگذشته کمتر بود. ما به علاوه می توانیم درکنار سایت های اهل سنت کشور، گزارش ها و مقالات اصحاب  قلم را در یک نشریه جامع به انتشار برسانیم. این قبیل فعالیت ها مسلما  نقش تاثیر گذاری در رشد و اعتلای زمینه های وحدت بخش به همراه خواهد داشت».


جرجانی همچنین گفت: «خوشبختانه ما، درمیان خود مسئله ای به نام شیعه و سنی نداریم. از این رو برنامه ریزی های بعدی باید برای جوانان کشور باشد تا این عزیزان اطلاع بیشتری ازاحکام اسلامی و آداب و سنن سرزمین خود کسب نمایند. شرکت درجلسات تفسیر قرآن کریم و محافل و مکاتب فرصت مضاعف فراهم می آورد تا اساتید امر و مقامات مسئول درجریان مشکلات علاقمندان  جوان قرار گرفته و درجهت حل و فصل موارد اقدام شایسه به عمل آورند. معمولا هیچ کاری بدون هزینه  به سرانجام مطلوب نمی رسد و اگر قرار است کار تاثیرگذاری برای جوانان انجام دهیم می بایست هزینه های کافی را نیز پیش بینی نماییم».


خبرنگار: طاهر جانی


مطالب مرتبط:

توافق بر سر دولت وحدت ملی در لیبی

واکنش کاندیدای ریاست جمهوری به تهدید داعش

آمادگی دارالفتوای مصر برای تبیین ارزش‌های اسلامی د

حیدرالعبادی : آتش‌سوزی انبار صندوق‌های رای توطئه ا

یارمحمدی:نباید همه مشکلات را به پای تحریم ها نوشت

داعش: مکه را فتح و «کعبه» را نابود می‌کنیم!

دختران فلوجه در امان نیستند

همایش تجلیل از مساجد شاخص اهل سنت استان گلستان برگ

داعش مسئولیت حمله به کلیسای نرماندی را بر عهده گرف

گ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات