b_0_0_0_10_images_rgfhrth.jpg

اساس نیوز: مولوی محمد رضا رحمتی امام جمعه مسجد حضرت بلال رضی الله عنه روستای مهرآباد (حدفاصل شصت و پنج کیلومتری شهرستان خواف)تحصیلات حوزوی خود را درسال 1360 با ورود به حوزه علمیه اهل سنت نشتیفان آغاز کرد. درآن دوران حوزه های علمیه مانند این سال ها دارای امکانات نبودند و رفت و آمد طلابی که از روستاهای اطراف رفت و آمد می کردند، با توجه به سنگلاخی بودن راه ها و کمبود وسیله نقلیه با سختی و دشواری همراه بود. لذا این مسئله روی تعداد طلبه های حوزه ها نیز اثر منفی می گذاشت.


مولوی رحمتی در اصل ساکن روستای بهمن آباد در شصت کیلومتری روستای مهرآباد است؛ اما بعدها امامت جماعت روستای مذکور را که محرومیت های بسیاری رنج می برد، به عهده گرفته و در همانجا ماندگار شد. مردم مهرآباد غالبا به کشاورزی اشتغال دارند که به دلیل خشکسالی های چند سال گذشته رونق چندانی ندارد.


اکثریت قریب به اتفاق نیروی جوان این روستا درمعادن خواف و سنگان کارگری می کنند و این حرفه، جزو مشاغل پر حادثه به شمار می آید. با مولوی رحمتی درمحل مسجد حضرت بلال رضی الله عنه گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.


اساس نیوز: امروزه امامان جماعت اکثر مساجد اهل سنت نشین برای خود یک نفر را به عنوان جانشین انتخاب می کنند تا به هنگام ضرورت، دغدغه نبود امام جماعت را نداشته باشد. لیکن شما جزو علمایی هستید که تا به امروزجانشین ندارید و لاجرم می بایست خودتان را سر وقت به مسجد برسانید. با این مسئله چگونه کنار می آیید؟


مولوی رحمتی: عهده دارشدن امامت جماعت مسجد به خصوص در روستاهای محروم، مسلما فرصت کمی برای امام جماعت می گذارد تا بتواند به امورات دیگرش برسد. البته امروزه مساجد شهرها و روستاهای بزرگ از کمبود امام جماعت رنج نمی برند و همیشه کسانی هستند که بتوانند جماعت نماز بخوانند. با این حال اعتقاد بنده این است که یک امام جماعت می بایست تا جایی که امکان دارد در وقت نماز خودش را به مسجد رسانده و وظیفه اش را به نحو شایسته انجام دهد.


اساس نیوز: آیا به شخصه معتقد هستید که هر امام جماعتی برای خودش جانشین داشته باشند؟
مولوی رحمتی: این مسئله قطعا لازم و ضروری است؛ چون ممکن است برای امام اصلی گرفتاری خاصی پیش آمده و نتواند سر وقت در مسجد حاضر باشد. متوجه باشید که وجود جانشین نباید باعث مشغولیت بیش از حد امام جماعت به امورات دیگر شود. به نحوی که وی نتواند خودش را سر وقت به مسجد برساند.


اساس نیوز: شما حضور یک امام جماعت در مراسمات مختلف مردمی را تا چه حد حائز اهمیت می دانید؟
مولوی رحمتی: تا آن حد که لازم باشد.  یک امام جماعت موظف نیست که کارهای روزانه اش را براساس مراسم ها و برنامه های بیرونی تنظیم کند؛ چرا که این مسئله به مرور زمان برایش تبدیل به یک عادت بد خواهد شد. حضور امام جماعت در یک مراسم مردمی من جمله مراسم عروسی، جشن ضیافت و یا مجلس عزا می بایست مفید و کوتاه مدت باشد، تا بتواند سر وقت به امورات دیگرش برسد. البته این مسئله درمورد علمایی که مسوولیت خاصی را به عهده دارند، فرق می کند. بعضا شنیده می شود برخی علما عادت دارند از شروع صبح تا عصر به هر مراسم درحال برگزاری سرکشی کرده و اوقات شان را در مجالس و مهمانی ها می گذرانند. رفتن به مراسمات عمومی خوب است؛ اما به اندازه و به شرط آنکه تبدیل به عادت نشده و به قصد تفریح انجام نشود.

اساس نیوز: جنابعالی انتقاد ازعملکرد یک عالم را تا چه میزان ضروری می دانید؟
مولوی رحمتی: علما نیز جزئی از مردم جامعه هستند و احتمال دارد در زندگی فردی و اجتماعی خود اشتباهاتی را مرتکب شوند. عالم بودن به معنای معصوم بودن ازاشتباه نیست و اگر یک عالم عملی غیر معقول مرتکب شود ،انتقاد به وی وارد است. معمولا انتظار عموم براین است که علما نباید اشتباه کنند و یا علما از ارتکاب عمل اشتباه به دور هستند که خود این تصور اشتباه است.


هرعالمی ممکن است اشتباهاتی در زندگیش داشته باشد؛ ولی هراشتباهی نباید از روی عمد باشد؛ زیرا توجیه ندارد و دیگر نمی توان به آن به دید اشتباه نگاه کرد. این موضوع درباره سایر مردم هم صدق می کند و کسی که کاری را برخلاف و به عمد انجام دهد در واقع خطا کرده است و باید جریمه شود.


اساس نیوز: پبرای تقویت حرف شنوی جوانان از علما، رعایت چه نکاتی را می طلبد؟
مولوی رحمتی: رعایت این نکته که یک عالم، ابتدا باید خود را عامل به عمل بداند. عالمی که به مردم روش های زندگی توصیه می کند خود نیز باید آنها عمل کند. بیشتر جوانان عملکرد اشخاص را ملاک قرار می دهند واگر بنا به حرف زدن باشد خود جوان هم می تواند به زیبایی یک عالم حرف بزند. پس مهم درعمل است. عالمی که در بیاناتش سنت های نبی مکرم اسلام را یادآور شده؛ اما خودش به آنها پایبند نباشد الگوی مناسبی برای جوانان نخواهد بود.


اساس نیوز: افراط و تفریط چه نقشی در زندگی اجتماعی علما دارد؟
مولوی رحمتی: هر دوی این موارد به زندگی اشخاص آسیب می رساند. برای یک عالم ،داشتن آسایش خوب است .چون او هم به آسایش روحی و جسمی نیاز دارد؛ ولی نباید طوری در آسایش غرق شود که مشکلات مردم را نبیند. این خوب است که یک خطیب به مردم درباره حوادث روز قیامت هشدار دهد؛ لیکن باید توجه داشته باشد که هشدار زیادی ترس و نا امیدی می آورد و چه بسا ممکن است باعث افسردگی مخاطب شود.


علما هم حق دارند مانند سایر مردم از امکانات رفاهی برخوردار شوند؛ اما نه به آن حد که شکل تجمل به خود گرفته و مورد انتقاد مردم واقع شود. اگر نبی مکرم اسلام از فرط گرسنگی، سنگ به پهلوی خود می بست این گفته به آن معنا نیست که علما به خود گرسنگی داده و سنگ به پهلوی خود ببندد؛ ولی طوری هم زندگی نکنند که روش آنها شباهتی به اصحاب رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم نداشته باشد. همان گونه که مردم ازعلمای خود انتظار عمل نیک دارند، خدای متعال هم از علمای اسلام انتظاری بیش ازسایر مردم دارد.


حق عالم است که اگر قرآن کریم را حفظ می کند وارد جنت شود و این تبصره شامل حال هر قرآن خوان و قرآن دانی خواهد شد ،به شرط آنکه به دستورات داده شده عمل نماید. اگرعالمی قرآن کریم را حفظ کرده؛ ولی به دستوراتش عمل نکند، مطمئن باشید که بیش از یک شخص عادی مستوجب کیفر خواهد شد؛ چرا که علما، نمایندگان خدای متعال در روی زمین هستند و باید تا آخر عمر قدردان این نعمت بی پایان باشند.


اساس نیوز: گفته می شود همه اشخاص وظیفه عاملیت امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده دارند. عبارت همه را چگونه می توان تفسیر کرد؟
مولوی رحمتی: به نظر می رسد درانجام امر به معروف و نهی از منکر دو عامل بسیار موثر باشد. اول شخصیت فرد و دوم سطح سواد. ما می دانیم شخصی که مردم را به معروف توصیه کرده و از منکر باز می دارد، از نظرشخصیتی باید درمیان مردم جایگاه مناسبی داشته باشد وگرنه تاثیر چندانی روی شنونده نخواهد داشت.


برخی افراد با آنکه سواد بالایی ندارند؛ ولی به خاطر داشتن جایگاه مردمی، مورد توجه هستند. این اشخاص می توانند عامل مناسبی برای امر به معروف و نهی از منکر باشند. در درجه بعدی داشتن معلومات کافی نیز حائز اهمیت است.


لازم است اشاره کنم که منظور از سواد بالا، داشتن مدرک علمی نیست؛ زیرا دین، تنها دانشگاهی است که درآن مدرک افراد را لحاظ قرارنمی دهند. چه بسا افرادی هستند که بالاترین مدرک علمی را دارند، لیکن وقت کافی برای نماز نمی گذارند.


اگرچنانچه شخصی هیچ مدرک علمی نداشته؛ اما نماز پنج وقتش را بخواند آن شخص در نزد خدای متعال ازشخص با سواد؛ ولی تارک دین محبوب تر خواهد بود. مال و مقام دنیا آزمایشی ازسوی خدای متعال است که برخی اشخاص را با جایگاه وحقوق بالا و دیگری را بدون جایگاه و با درآمد ناچیزامتحان می کند.


اساس نیوز: همزمان با شروع تعطیلات نوروزی، دسته های جماعت تبلیغی درنقاط مختلف به فعالیت در می آیند تا از فرصت به دست آمده نهایت استفاده را ببرند. این فرصت، چگونه فرصتی است؟
مولوی رحمتی: بستگی به شخص دارد که چگونه ازاین فرصت استفاده کند. برخی ها از فرصت جماعت تبلیغی برای اعتکاف چند روزه استفاده می کنند تا به تزکیه نفس بپردازند. برخی ها به جماعت می روند تا به معلومات دینی شان بیافزایند و تعدادی نیز در این راه مبلغ دین می شوند. جماعت تبلیغی در واقع یک حوزه علمیه سیار است که شرط ورود به آن، به میزان علاقمندی افراد بستگی دارد.


اساس نیوز: به نظر می رسد در پی سال ها تنش در کشورهای اسلامی، آرامش نسبی در سرزمین های اسلامی حاکم شده باشد. جهت حفظ این موقعیت چه تمهیداتی را لازم می دانید؟
مولوی رحمتی: هدف استکبار در این است که با طرح نقشه ای جدید، کشورهای اسلامی را مورد چپاول خود قرار دهد و مطمئن باشید تا زمانی که یک همت مشترک در بین نباشد ،فضا برای مانور قدرت های خارجی باز خواهد ماند. ثابت شده است که پشت پرده همه طرح ها و نقشه ها در کشورآمریکا انجام می شود و جالب اینکه آنها اخیرا اصراری در مخفی نگه داشتن نقشه هایشان بر علیه دنیای اسلام ندارند. اینها به خاطر اختلاف در بین کشورهای اسلامی است و متاسفانه سیاست برخی حکام همسو با ابرقدرت ها پیش می رود.


باید مراقب بود تا این کشورها دوباره در دام نقشه های جنجالی ابرقدرت ها گرفتار نشوند و ملت های اسلامی باید چاره ای بیاندیشند تا حکام شان تن به هر خواسته کشورهای غربی ندهند.


خبرنگار: طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_sfgafga.jpg

مطالب مرتبط:

اشغال جرابلس» هدیه مشترک داعش و آمریکا به ترکیه

روسیه آمریکا را به مذاکرات صلح سوریه دعوت می کند

پایگاه های نظامی جدید آمریکا در مرز عراق و ایران

خانم چوگان : بانوی ایرانی الگویی برای تمام بانوان

عضو سنای افغانستان: دفاتر سیاسی طالبان باید افزای

تصمیم جنجالی ترامپ و دنیای اسلام

قتل عام مسلمانان روزه دار نیجریه توسط بوکوحرام

ماموستا قادری : متأسفانه نماز عید در مناطق کردنشین

 

توسل از دیدگاه اهل سنت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات