b_0_0_0_10_images_dghrttwh.jpg

اساس نیوز ؛ دکتر ارازمحمد سارلی استاد دانشگاه و مدیر موسسه انتشاراتی فراغی درجریان دومین نشست تخصصی بررسی مسائل جهان اسلام، چالش ها و راهکارها، بحث فرایندهایی که کشورهای اسلامی طی سنوات گذشته شاهد بوده اند را ازمهم ترین مشکلات حال حاضر دنیای اسلام دانست و گفت: «متاسفانه ما از انجام تدبیر لازم و گرفتن عنان کار به دست خود، غافل شده ایم».


دکتر سارلی افزود: «در پایان کار دولت بوش طرحی به نام خاورمیانه بزرگ ارائه شد . شاید در آن زمان چندان متوجه نبودیم که منظور آمریکایی ها از خاورمیانه جدید چیست. زمانی که بنده دربیروت لبنان با یکی ازعلمای برجسته اهل سنت صحبت می کردم، وی بر وحدت امت اسلامی تاکید کرده و ایران را پرچمدار وحدت معرفی کرد. آن عالم اهل سنت همچنین معتقد بود که با به اجرا درآمدن نقشه خاورمیانه جدید، کشورهای ایران، عراق و سوریه بیشترین ضربه را خواهند خورد».


این استاد دانشگاه اظهار داشت: «پس ازگذشت قریب ده سال، می بینیم که آمریکایی ها نقشه خاورمیانه جدید را به اجرا گذاشته اند. شهرهایی مانند حلب و دمشق سوریه با همه عظمت و شکوهی که داشتند و با همه گذشته تاریخی خود، ویران شده اند.پیامد این ویرانی ها، هزاران کشته ای است که خون شان به زمین ریخته شده و هزاران آواره ای است که رو به مهاجرت خفت بار به کشورهای اروپایی آوردند».


وی یادآورشد: «دنیای اسلام، امروز در وضعیت دشواری به سر می برد و لذا علما و اندیشمندان اسلامی می بایست  برای برون رفت از مشکلات، تدابیر لازم را بیاندیشند. طراحی استراتژی وحدت یکی از الزامات حیاتی عبور از فضای موجود است. خوشبختانه رگه های این وحدت در دهه های گذشته و حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در جاهایی مانند الازهر مصر پایه ریزی شده است. بدین معنی که علمای الازهر مثل شیخ شلتوت و یا شیخ شراف الدین از سوریه توانستند با علمای نام آشنای شیعه همچون آیت الله بروجردی دور یک میز نشسته و درباره یکی شدن مسلمان ها صحبت کنند».


  دکتر سارلی تصریح کرد: « ما محورهای مشترکی برای تجمیع توان امت اسلامی داریم . در این زمینه قرآن کریم باعث شد که بتوانیم یک تمدن تاریخی اسلامی را تاسیس کنیم. این کتابی است که ما را به سوی وحدت اسلامی و عدم تشدد، تنازع، از هم کسیختگی و واگرایی هدایت می کند. پس ازقرآن کریم، نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم عامل مهم وحدت مسلمان ها است. ایشان توانست انسان ها را ازهمه قومیت ها و تنوعات، دور یکدیگر جمع نماید».


  مدیر انتشاراتی فراغی یاد آور شد: « درکشور ما ایران با آنکه قومیت های بسیارزیادی زندگی می کنند؛ اما همه این اقوام در زیر یک پرچم و آن هم پرچم اسلام به سر می برند. این تکلیف برای  سایر امت اسلامی که درممالک مختلف زندگی می کنند نیز وجود دارد. دراین راستا ما می توانیم سیره خلفای راشدین را مورد کنکاش قرار دهیم. زمانی که حضرت عمر رضی الله عنه مهیای حرکت به جنگ با سپاه ایران می شود، حضرت علی رضی الله عنه در سخنرانی روز جمعه، ایشان را به ریسمان یک تسبیح و سپاه اسلام را مانند دانه های ریسمان تشبیه کرده و از وی می خواهد به جای رفتن به خط مقدم جنگ، سپاه را از مدینه فرماندهی کرده و سردار دیگری را به عنوان فرمانده  گسیل بدارد».


  دکتر سارلی با بیان اینکه منظورحضرت علی رضی الله عنه از این درخواست در واقع دلسوزی عمیق به مسئله روزآن زمان بود ادامه داد: ایشان نمی خواست شکست احتمالی حضرت عمر رضی الله عنه را شاهد باشد؛ زیرا شکست احتمالی حضرت عمررضی الله عنه در واقع به معنی شکست عظمت کل دنیای اسلام تلقی می شد و باعث ایجاد یاس و ناامیدی درمیان سپاهیان می گردید.همین اتحاد و همدلی، موجب شد تا طی ادوار مختلف، شهرهای ممالک اسلامی مانند بغداد، نیشابورو مرو با ده ها کتابخانه و هزاران طلبه مرکز تمدن اسلامی شدند».


  مدیر انتشاراتی فراغی خاطر نشان ساخت: «در جرجان طی قرن چهارم کتابی تحت عنوان تاریخ جرجان به رشته تحریر درآمد که درآن از 1200 عالم، محدث، فقیه، تاریخ نویس، مفسر مسلمان نام برده شده است. اینها بارقه های تمدن اسلامی هستند که هرکدام در جایی چراغی را روشن کرده اند. درغرب و تا اندلس علمای مهمی تربیت یافته اند و حتی در سیبری روسیه علمایی وجود دارند که به مسلمانان آداب و احکام اسلامی را می آموزند. پس با وحدت می توان به چنین توفیقات افتخارآفرین دست یافت».


  دکتر سالی همچنین گفت: «مسلمانان درجنگ های صلیبی فرماندهان اسیر رومی را آزاد می کردند تا رحمانیت دین اسلام را به آنها نشان دهند. این دینی است که اسیران دشمن را اگرچه فرمانده هم که باشند آزاد می کند. جهادهای متوالی تاریخ دنیای اسلامی جهادهای تدافعی بوده است واین مسئله نیز جزو افتخارات ما می باشد. در یک جمع بندی کلی، هرچند که گذشته دنیای اسلام بسیاررافتخار بوده است؛ اما متاسفانه آینده پرچالش و آسیب پذیر ناشی ازعدم تدبیر و تدبرحکام اسلامی را در پیش رو داریم. اگرمسلمانان امروزی نیز دلسوزی حضرت علی رضی الله عنه را داشته باشند مطمئنا تمام مشکلات حال حاضر دنیای اسلام برطرف می شود».


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

عربستان: قطر باید به شهروندانش درباره حج تمتع پاسخ

تحسین حماس از شهید فلسطینی

عضو گیری داعش در افغانستان

ژ

فعال عربستانی در معرض شلاق خوردن دوباره

ا

پروژه حمایت از کاندیداهای مسلمان در «مریلند» آمریک

نماز جمعه پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری

برنامه شناخت قرآن و اسلام در دانشگاه پیتسبرگ ( آمر

ب

گزارش تصویری خبرنگار اساس نیوز از سفر به کردستان (

اعتراض کارگران مسلمان به تبعیض دینی «آمازون»

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات