b_0_0_0_10_images_EFGERGEGQWEG.jpg

اساس نیوز: مولوی خیرالله نیکخویی تمام دوران تحصیلات خویش را در حوزه علمیه احناف خواف سپری نموده و در سال 85 شمسی، به دنبال فارغ التحصیلی به جرگه مدرسین آن حوزه نام آشنا پیوست. مولوی نیخکویی درحال حاضر  علاوه بر امر تدریس، از خطیبان جوان اهل سنت بوده و بیانات ایشان که از تریبون نماز جمله ایراد می شود، غالبا از طریق سایت مختلف اهل سنت بازتاب داده می شوند. با ایشان در محل حوزه علمیه احناف خواف گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامیتان می گذرد.

اساس نیوز: جناب مولوی، جنابعالی ازعلمای فعال اهل سنت در زمینه های مختلف دینی هستید. جهت اطلاع بیشتر خوانندگان اساس نیوز، لطفا رزومه ای از دیگرفعالیت هایتان را بیان بفرمایید؟


مولوی نیکخویی: همان گونه که اشاره کردید بنده ازهمان سال اول دوران طلبگی در زمینه های مختلفی فعالیت داشتم. به عنوان نمونه سابقا مدت شش سال نائب امام جماعت مسجد نور خواف بودم؛ هرچند که در بیشتر اوقات مسئولیت امامت جماعت آن مسجد به عهده اینجانب گذاشته بود. سپس مدت هشت سال در مسجد جامع روستای "خرده گرد" (در نزدیکی خواف) به عنوان امام جماعت رسمی فعالیت کردم.
یک و نیم سال نیز امام جمعه درگز از توابع استان خراسان رضوی بودم و بعد از طی این دوره به خواف مراجعت نموده و امامت مسجد بیت الرحمان به اینجانب محول گردید.
اساس نیوز: آیا برنامه های جانبی مانع از تدریس شما در حوزه علمیه نمی شوند؟
مولوی نیکخویی: مسلما بخش مهمی از برنامه های یک مدرس حوزوی، تعلیم طلاب است. لیکن بنده عقیده دارم که به بهانه حوزه نباید از کارهای دیگرغافل شد و یک انسان باید تا جایی که می تواند در زمینه های مهم تاثیر گذار باشد. اینجانب درهمان ایام طلبگی و زمانی که در مسجد جامع روستای خرده گرد امامت می کردم به اتفاق همسرم در حوزه علمیه خواهران آن روستا تدریس داشتم و کارهای دفتری آن حوزه را نیز انجام می دادم.


در حال حاضر علاوه بر تدریس در حوزه علمیه احناف خواف، مسئول امور مکاتب و دانشجویی حوزه احناف خواف هم هستم.


اساس نیوز: با توجه به فعالیت کانون های متعذد مذهبی و علوم قرآنی درشرق کشور، درشهرستان خواف چند کانون مذهبی اهل سنت  فعالیت دارند؟
مولوی نیکخویی: تا پیش ازاین، اهل سنت خواف کانون مذهبی نداشتند، لذا بنده در جهت اخذ مجوز کانون اقدام کردم که خوشبختانه مراحل آن طی شده و فعالیتی را در این زمینه با رویکرد تعریف شده آن دنبال می کنم. الان ما، در زمینه برگزاری کلاس های قرآنی، برگزاری جلسات تخصصی حفظ قرآن کریم برای پایه های دوم و سوم ابتدایی، برگزاری کلاس های کمک درسی برای دانش آموزان و تشکیل جلسات تربیت مربی فعالیت داریم. کانون ما همچنین در زمینه برگزاری نمایشگاه کتاب و برگزاری اردوهای فصلی آمادگی کامل دارد.


اساس نیوز: ازنگاه جنابعالی بهترین و مناسب ترین  توصیه ها برای برقراری ارتباط با یک طلبه حوزه علمیه چه نکاتی       می تواند باشد؟
مولوی نیکخویی: بنده معتقدم اساتید و طلبه ها می بایست با یکدیگر روابط حسنه و دوستانه داشته باشند. معمولا طلبه هایی که درحوزه علمیه اسکان دارند می توانند برای برنامه های دور هم نشینی ومتنوع خود، از اساتید دعوت بعمل آورند. این نوع تعامل می تواند میان استاد و طلبه رابطه عاطفی به وجود آورده و باعث دلسوزی بیشتر استاد نسبت به آموزش طلاب شود.
در زمینه آموزشی، بهترین شیوه این است که اساتید در ابتدا خلاصه ای از درس را بیان کرده و سپس به جزئیات آن درس بپردازند تا طلبه مفاد دروس را بهتر بیاموزد.


اساس نیوز: به عنوان یک کارشناس حوزه علمیه، آیا موافق اظهار نظر و عقیده طلبه ها درساعات آموزش هستید؟
مولوی نیکخویی: مسلما اظهار عقیده و نظر از سوی طلبه ها می تواند باعث مطالعه بیشتر اساتید شود. ضمن آنکه باعث می شود طلبه ها مطالب دروس را به صورت فراگیر یاد بگیرند.


اساس نیوز: افراط و تفریط  در اسلام ازچه جایگاهی برخورداراست؟
مولوی نیخکویی: اسلام و تفریط در اسلام جایگاهی ندارد. خشک بودن و تعصب زیادی، نمی تواند کمکی به پیشرفت دین کند. بنابراین یک فرد مسلمان باید درهر لحظه و حال از آرامش واقعی بهره مند گردیده و بتواند به راحتی عقیده اش را بیان کند.


اساس نیوز: شما تحصیل طلاب در دانشگاه های دولتی را به چه میزان ضروری می دانید؟
مولوی نیکخویی: هرقدر که اطلاعات یک طلبه به علم روز بیشتر شده و به سوی کمال قدم بردارد، مسائل را بهتر درک کرده و در زمانی که خود طلبه به زمره اساتید حوزوی و دانشگاهی درمی آید ،همان اطلاعات می تواند به تدریس وی کمک کند. دراین صورت، طلبه ها شیفته بیانات استاد شده و با علاقه بیشتری در کلاس ها حاضر می شوند. ازاین رو علوم اسلامی وعلوم دانشگاهی درتضاد با یکدیگر قرار ندارند و استاد  حوزوی می تواند به هنگام تدریس از هر دوی علوم بهره ببرد.


البته باید در نظر داشت که علم دانشگاهی نباید درس حوزوی را تحت الشعاع قرار دهد. بعضا دیده شده است برخی از طلاب علوم دینی وقتی به دانشگاه های دولتی می روند ،میل مدرک گرایی پیدا کرده و از تخصص اصلی شان که جامعه به آن نیاز دارد، بهره کافی نمی برند.


اساس نیوز: برخی صاحب نظران دینی معتقدند در اجرای نهی از منکر نباید به مسائل شخص افراد ورو پیدا کرد. تشخیص این مورد چگونه امکان پذیر خواهد بود؟
مولوی نیکخویی: بسیاری ازمردم، نهی از منکر را به نوعی ورود به مسائل شخصی افراد تلقی می کنند. به همین خاطر کنار آمدن با نهی از منکر چه برای گوینده و چه شنونده قدری سخت جلوه می کند. درمقابل امر به معروف را می توان به صورت نامحدود به اجرا گذاشت.


بنده اعتقاد دارم نهی از منکر نیاز به فرهنگ سازی دارد. این کار برنامه ریزی قبلی می خواهد. جهت اجرای نهی از منکر می بایست کسانی پیش قدم  شوند که نزدیکی بیشتری با شخص مقابل دارند. دراین جا اگر گوینده و شنونده با هم غریبه باشند ،نمی توانند ارتباط صمیمی برقرار نمایند و رعایت حال مخاطب به هرحال اجتناب ناپذیراست.


 تعدادی افراد مسئله نهی از منکر را دخالت در زندگی شخصی فرد تلقی می کنند که البته این موضوع بستگی به نیت شخص دارد و چنانچه منظور وی از نهی منکر، دخالت در امور خصوصی اشخاص باشد ،قدر مسلم نتیجه به دست آمده  معکوس خواهد بود. پس نیت فرد و انتخاب روش مناسب می تواند دو عامل موثر در مسئله نهی از منکر باشد.


اساس نیوز: به عنوان یک کارشناس دینی اهل سنت درباره انتقاده پذیری علما چه تحلیلی دارید؟
مولوی نیکخویی: در دوره کنونی هیچ شخصی را نمی توان یافت که عاری از انتقاد باشد و نشود وی را مورد نقد قرار داد. تحمل و صبر علما با توجه به دیدگاه مردم نسبت به ایشان، باید بیش از دیگران باشد. اگر بنا باشد همه انسانها خودشان را نسبت به مسائل روزمره محقق بدانند،این شرایط باعث پیدایش اختلاف خواهد شد. یکی از مهم ترین شاخصه های فرد مسلمان، نرم خویی و خوش زبانی وی است. پس اگر ضرورتی برای نقد پیش بیاید این کار می بایست با خوش رویی ونرم زبانی صورت گیرد.


 بعضی افراد نقد را با وارد کردن ایراد اشتباه گرفته و شخصیت مخاطب را مورد سوال قرار می دهند. حال آنکه هر شخصی ایراداتی دارد که نیاز به ترمیم دارند. کسی که نقد می کند در واقع دست به عملی حساس و ظزیف می زند و لذا حتما باید نسبت به کاری که انجام می دهد اشرافیت کافی داشته باشد.


نقد اگر سازنده نباشد، ننیجه معکوس خواهد داشت و چه بسا ممکن است باعث منزوی شدن فرد از اجتماع شود. در این راستا برگزاری جلسه تحفه العلما می تواند در رفع نواقص و اصلاح نکات موثر باشد.


اساس نیوز: به نظر جنابعالی چرا کشورهای اسلامی نمی توانند در مقابل دولت های زورگویی همچون رژیم صهیونیستی از متحهد و منسجم عمل کنند؟
مولوی نیکخویی: اتفاقا این مسئله به عنوان ضعف مهم مسلمانان مطرح است. همه ما می دانیم که تنها راه غلبه بر دشمنان همچون آمریکا و اسرائیل به اتحاد کشورهای اسلامی ربط پیدا می کند. متاسفانه حکام تنی چند از کشورهای اسلامی وابستگی شدیدی به کشورهای استعمارگر دارند و گمان می برند که دوستی با آن کشورها به نفع شان است. کشورهای استعمارگر هیچ سودایی جز به فروش رساندن سلاح های کشتار جمعی خود ندارند و امکان ندارد یک کشور غیر مسلمان دست دوستی به سوی مسلمانان دراز کند.


جنگ های فرسایشی چندین ساله باعث شده اند تا هزینه های زیادی به هدر بروند. هرجنگی که درمیان کشورهای اسلامی اتفاق می افتد منشا آن دخالت های بیگانگان است وآنها  بیشترین سود را از این راه می برند.


خبرنگار: طاهر جانیمطالب مرتبط:

ویکی‌لیکس کاربران توئیتر را تهدید به افشاگری کرد

ا

داعش دو مرد را در موصل گردن زد

عامل انفجار سن‌پترزبورگ انتحاری و از اتباع «آسیای

روزانه سه ساعت آتش‌بس برای کمک‌رسانی به حلب اعمال

تلاش رذیلانه غرب بر علیه دنیای اسلام

ا

حمله هوایی ترکیه به مواضع داعش در شمال سوریه

جنایت داعش در حق اهل سنت رمادی

 

آمریکا اسماعيل هنیه را در لیست تحریم های خود قرار

بوگدانف:در مورد حضور نیروهای ایرانی در سوریه بشار

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز