b_0_0_0_10_images_sdhasfweareq.jpg

اساس نیوز: مولانا مطهری مدیر حوزه علمیه احناف خواف طی بیاناتی موضوع وحدت حوزه و دانشگاه را مورد توجه قرار داد.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولانا حبیب الرحمان مطهری گفت: «زمانی که با بعثت حضرت خاتم النبیین صلی الله علیه و آله وسلم و نزول کتاب جاویدان الهی، خورشید عالم تاب اسلام طلوع کرد، دراندک زمانی، تمام روی زمین را فرا گرفت و شامل حال همه مسلمین شد، زیرا با نزول وحی به وسیله نبی رحمت، دین الهی در حیات مبارکش کامل گردید».


مولانا مطهری افزود: دینی که منشاء خیر و رحمت بود و در آن هیچ گونه افراط و تفریطی وجود نداشته و ندارد. دین اسلام، مردم را از امور دنیا و تلاش و پیشرفت باز نمی دارد، بلکه تلاش صحیح توام با تقوا را در راستای دنیایی آباد و خدمت به مردم معرفی می کند.

اسلام همچنین انسان ها را از دنیاگرایی غافلانه که خدمت و عبادت را تحت شعاع خود قرار دهد برحذر داشته و با برنامه ریزی خویش در مسیر اعتدال رهنمون می کند. چنین رویه ای موجب پیشرفت امور دنیوی با طهارت باطن واخلاق حسنه می شود».


مدیر حوزه علمیه احناف خواف یاد آور شد: «این امردر قرن های گذشته به وضوح قابل مشاهده و بر جهانیان آشکار گردیده است. در دوره هایی که دشمنان اسلام هنوز نتوانسته بودند امت اسلامی را از مسیر اصلی منحرف نمایند، بزرگترین پیشرفت ها درحوزه اختراعات و اکتشافات دراختیار امت اسلامی قرار داشت. اما متاسفانه طی قرن ها، استعمارگران اقدامات متعددی را برای بیگانه کردن جوانان سرزمین های اسلامی نسبت به دین مبین اسلام انجام دادند تا بدینوسیله بتوانند بر کشورهای اسلامی یورش برده و در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برمسلمانان تسلط یابند».


 وی ادامه داد: «مسلمانانی که اولین پرورش یافته های دانشگاه های ممالک استعماری بشمار می رفتند ،غالبا کسانی بودند که به خاطر ضعف نفس و فقدان تبلیغات موثر دینی، نسبت به دین الهی احساس بیگانگی وعناد می کردند. لذا بنیان دانشگاه های آن زمان که بر اساس پیشرفت های علمی روز، محلی برای پرورش نخبگان بر پایه بی اعتقادی و معارضه با دین برنامه ریزی شدند».


این عالم اهل سنت تصریح نمود: «برای مقابله با این توطئه استکبار، باید درطریق وحدت حوزه و دانشگاه تلاش مضاعف انجام داد، بدین معنا که علم دین و علم دنیوی را دو روی یک سکه دانست . باید بدانیم که اگر هر یک از دو روی سکه از بین برود دیگر سکه ای وجود نخواهد داشت و امکان دست یابی به سعادت غیر ممکن خواهد شد».


مولانا مطهری با بیان اینکه منظور از وحدت حوزه و دانشگاه، هدف مشترک این دو نهاد بزرگ است اظهار داشت: دانشگاه های اسلامی می بایست پیشرفت های خود را در سایه ایمان به خدا و ایمان به دیانت رقم بزنند تا ازدیگر دانشگاه ها عقب نمانده و جامعه مسلمین، جامعه ای سربلند و مقتدر در دنیا باشد. حوزه های علمیه باید امور دینی و ارشاد مردم را به نحو احسن انجام دهند و حرکت شان به روز باشد ،به نحوی که در ارشاد و پاسخ به مسائل مستحدثه کمبودی احساس نشود. حوزه علمیه و دانشگاه، دو بال جامعه اسلامی هستند که باید همسو و قدرتمند با هم حرکت کرده و عزت دیرینه خویش را باز یابند».


مدیر حوزه علمیه احناف خواف در بحث امنیت نیز گفت: امنیتی که بر کشور حاکم است، اولا لطف خداوند متعال بوده و بعد از آن نتیجه تلاش عزیزان مسئول می باشد. امنیت یکی از مسائل مهم و از نعمت های بزرگ الهی است که به بندگان خود عنایت می کند. وقتی اوضاع سرزمین های دیگر را می بینیم بیشتر به ارزش نعمت امنیت پی می بریم. گروه های افراطی درعراق و سوریه با گمان اینکه فقط خودشان مومن و مسلمان هستند، دیگران را از دایره اسلام خارج می دانند. آنها افراد بی گناه را می کشند و اموال شان را به غارت می برند. ریختن خون مسلمانان که در کشورهای مختلف شاهد هستیم، برگرفته از اختلافاتی است که در میان شان به وجود آمده است».


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

افتتاح یک مسجد در پایگاه نظامی ترکیه

کشته شدن ۵ نظامی مصر براثر حمله مسلحانه در مرکز سی

شبکه های توحیدی از کوروش کبیر تا حقوق بهائیان

سفر به اسلام ؛ چگونه اسلام را درک کنیم، از زبان بت

معرفی نخستین مسلمان به عنوان قاضی دادگاه فدرال

رتبه ایران در استفاده از شبکه‌های اجتماعی

حفظ کرامت بشری در جنگ های پیامبر صلی الله علیه و س

عقلانیت؛چرایی و چگونگی

داعش۲۸پزشک را اعدام کرد

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز