b_0_0_0_10_images_IMG_2032.jpg

اساس نیوز تلاش می کند حلقه ارتباط بین اهل سنت در مناطق مختلف کشور باشد.

  • فرایند اخذ مجوز برای موسسه اساس جهان اسلام با مشکلات فراوانی مواجه بود و مجوز سایت تا به امروز هنوز صادر نشده است.
  • اساس نیوز در دو محور مسائل جهان اسلام و موضوعات مرتبط با اهل سنت ایران فعالیت می کند.
  • فقدان تفاهم و تعامل راهبردی مهم ترین مشکل جهان اسلام است .
  • برای تقویت همگرایی ملی باید به سمت تقویت اعتماد متقابل نظام و اهل سنت حرکت کنیم .
  • ایجاد شبکه تلویزیونی فراگیر اهل سنت ایران از اولویت های مهمی است که خلاء آن باعث تک تازی شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت در بین ما شده است.

 

اساس نیوز: سایت تحلیلی خبری اساس نیوز و موسسه فرهنگی پژوهشی اساس جهان اسلام که سایت اساس در زیر مجموعه آن فعالیت می کند،در زمره رسانه هایی است که در مقایسه با سایر سایت ها و موسسات دیگر متعلق به اهل سنت سابقه کمتری دارند .

این مجموعه علی رغم سابقه کم فعالیت خود، به سرعت در مناطق مختلف اهل سنت نشین کشور شناخته شده و در حال حاضر، به یکی از به روز ترین سایت های اهل سنت ایران تبدیل شده است .برای آگاهی کامل تر از فعالیت ها و اهداف موسسه اساس جهان اسلام و مشکلات و تنگناهای آن با عبدالقیوم شکاری مدیر این مجموعه گفتگویی را ترتیب دادیم که تقدیم تان می کنیم:

اساس نیوز: لطفا درباره اهداف و زمینه های تاسیس موسسه اساس جهان اسلام و سایت اساس نیوز برای خوانندگان سایت توضیح دهید ؟

شکاری: بنده حدود 20سال است که در عرصه مطبوعات و رسانه ها فعالیت دارم .نخستین فعالیت های بنده با نگارش یادداشت هایی در برخی از روزنامه های سراسری و هفته نامه های استانی در اواسط دهه هفتاد آغاز شد .فعالیت در صدا و سیما و بویژه بخش خبر نیز بطور طبیعی ارتباط مستمری بین بنده و حوزه رسانه ها ایجاد کرده است .اما در زمینه فعالیت رسانه ای در حوزه اهل سنت ایران باید خدمت تان عرض کنم که این فکر از اوایل سال 94 به ذهن بنده خطور کرد .

    علت اهمیت این موضوع برای من، فقدان فضای حرفه ای اطلاع رسانی در بین اهل سنت ایران بود .تا سال گذشته غالب سایت های فعال در زمینه اهل سنت، بصورت منطقه ای فعالیت می کردند و غالبا انعکاس دهنده تحولات مربوط به منطقه خود بودند .

    هدف از راه اندازی اساس نیوز این بود که بتوانیم چتر رسانه ای را که دربرگیرنده همه مناطق اهل سنت نشین باشد را ایجاد نماییم. الحمدالله این چتر امروز ایجاد شده و حتی برخی از فعالان عزیز ما در مناطق دیگر هم تلاش می کنند خود را از دایره منطقه ای خود خارج نمایند.این دستاورد بزرگی برای مجموعه ماست.البته قبول دارم که در برخی از مواقع ، اعمال محدودیت های محیطی، همکاران رسانه ای ما در مناطق مختلف را در محدودیت های ناخواسته گرفتار نموده است.

رویه رسانه ای ما این است که در کنار بیان مطالبات و مشکلات خدمات ارائه شده و اقدامات مثبت انجام شده را هم بیان کنیم .اعتقاد دارم از سیاه نمایی مطلق چیزی جز نا امید عاید جوانان ما نمی گردد.در عین حال عدم بیان مطالبات و مشکلات و سفید نمایی مطلق هم پاک کردن صورت مساله است.

اساس نیوز: آیا مشکلاتی در مسیر کار و کسب مجوزهای لازم برای فعالیت های شما وجود داشته است؟

شکاری: ما در مسیر کارها با مشکلات متعددی مواجه بودیم .فرایند اداری کسب مجوز موسسه از روزی که در سایت وزارت کشور ثبت نام مقدماتی انجام شد، تا روزی که مجوز ما صادر شد ، حدود هشت ماه طول کشید . بر خلاف تصور برخی از دوستان که فکر می کنند کارهای ما همه بر روی ریل تعامل و همکاری دستگاه ها قرار دارد، در مرحله درخواست مجوز برای موسسه متحمل مشقات زیادی شدیم . بنده حدود هشت ماه برای موسسه دوندگی داشتم.

  عمده وقت ما در بحث صدور مجوز موسسه ،در مرحله استعلامات و تعهداتی که گرفته شد ،صرف گردید .انصافا مشکلات و موانع اخذ مجوز یک موسسه فرهنگی و اجتماعی برای اهل سنت بسیار زیادتر از سایر موسسات است .من در این زمینه دغدغه های مطرح شده از طرف فعالان خودمان را به عینه مشاهده کردم . بهتر است با دیدی فراخ تر به این گونه موارد نگریسته شود .

   در زمینه مجوز سایت اساس نیوز هم متاسفانه در بررسی اول در هیات نظارت، با درخواست مجوز فعالیت سایت موافقت نشده است .ما علت این مخالفت را نمی دانیم .بنظر می رسد ضرورت دارد که مسئولان ذیربط در این گونه موارد سعه صدر بیشتری به خرج دهند .در عصر کنونی اعمال محدودیت در زمینه صدور مجوزها یا فیلترکردن سایت ها دردی از دردها را دوا نمی کند.

   در فضایی که سایت های منتقد سیاسی در کشور به راحتی در حال فعالیت هستند ،عدم صدور مجوز یک سایت اهل سنت، ممکن است شبهاتی را در زمینه اعمال تبعیض رسانه ای در اذهان ایجاد نماید .در هر صورت بنای فعالیت های رسانه ای ما بر قانونمداری است .اگر در مرحله تجدید نظر هم با درخواست مجوز ما موافقت نشود ،باید برای سایت اساس نیوز فکر اساسی کنیم.

اساس نیوز: تمرکز فعالیت های سایت و موسسه تحت مدیریت جنابعالی بر چه حوزه هایی است؟

شکاری: اجازه بدهید قبل از اینکه درباره محورهای فعالیت رسانه ای اساس نیوز توضیح دهم ،قدری به نحوه تامین هزینه های جاری موسسه بپردازم .این مساله از آنجا اهمیت دارد که برخی از شبکه های ماهواره ای در ماه های گذشته ما را به تامین مالی از منابع خاص متهم کردند.

خوشبختانه امروز جمعی که در موسسه اساس جهان اسلام مشغول به همکاری با ما هستند،از جمله نخبگان دانشگاهی و رسانه ای شاخص  اهل سنت هستند.ما در جمع خودمان دو دکترای علوم سیاسی و علوم قرآنی داریم .این شرایط باعث شده است تا موسسه با استفاده از ظرفیت های قانونی خود اقدام به اجرای برخی از طرح های پژوهشی در رابطه با اهل سنت نماید .این اقدام بخش مهمی از هزینه های جاری ما را تامین می نماید. علاوه بر این، همکاری و تعامل مثبت دستگاه های فرهنگی نیز ما را در ادامه مسیر کمک کرده است.

اما در مورد محورهای فعالیت رسانه ای که در پیش گرفته ایم خدمت تان عرض کنم که ما فعالیت های خود در بخش اخبار و یادداشت های منتشر شده در سایت را بر دو محور کلی قرار داده ایم .محور نخست مسایل جهان اسلام است .در این محور تلاش می کنیم دغدغه های موجود در رابطه با فضای نامناسب حاکم بر جهان اسلام را مطرح کنیم .محور دوم فعالیت رسانه ای ما در رابطه با اهل سنت ایران است .

اساس نیوز: به عنوان یک استاد دانشگاه و فعال با سابقه رسانه ای مهم ترین مشکل کنونی جهان اسلام را چه می دانید؟

شکاری: پاسخ به این سوال و ذکر یک عامل به عنوان عامل اصلی بروز مشکلات کنونی دنیای اسلام سخت است .با تمرکز مطالعاتی که در سال های اخیر بر روی مسائل جهان اسلام داشته ام می توانم تاکید کنم که مهم ترین مشکل کشورهای اسلامی در شرایط کنونی، فقدان تفاهم و تعامل راهبردی است .البته این تعامل راهبردی در برخی از اوقات بین دو یا چند کشور خاص ایجاد شده است ،اما این رویه به گستره وسیع تری از کشورهای اسلامی تسری پیدا نکرده است.

  متاسفانه دنیای اسلام شرایط و دوره ناامید کننده ای را سپری می کند .غلبه رقابت های مذهبی بر فضای عمومی بلاد اسلامی و برجسته تر شدن رگه های قومیت گرایانه، واگرایی منطقه ای و فرا  منطقه ای را در بین کشورهای اسلامی افزایش داده است .باید برای این شرایط، فکر عاجلی شود .اگر این شرایط ترمیم نشود ،شکاف های ایجاد شده بهترین فرصت را برای قدرت هایی که با ترساندن ما از یکدیگر بدنبال اهداف شوم خود هستند، فراهم خواهد آورد.

اساس نیوز: اشاره کردید که یکی از اولویت های سایت اساس نیوز بر مسائل اهل سنت ایران است .دیدگاه شما در رابطه با شرایط کنونی اهل سنت ایران چیست؟

شکاری: بنظر من مدیریت فضای عمومی اهل سنت ساکن ایران در غالب مناطق و بخش ها با ایرادات قابل توجهی مواجه است .اهل سنت ساکن ایران سرمایه این کشور بوده و در عرصه ها و آزمایش های مهم چند دهه گذشته، ثابت کرده اند که به این آب  و خاک وابستگی زیادی دارند.

    لازمه تقویت تعامل و اعتماد متقابل بین نظام و اهل سنت این است که هر دو طرف با دیدگاهی متفاوت به نیات و اهداف طرف مقابل نگاه کنند.بقول شاعر، چشم ها را باید شست ،جور دیگر باید دید. اگر نگاه پیرامونی به اهل سنت، یک نگاه توام با تردید و کم اعتمادی باشد، بالطبع این عدم اعتماد در بین اهل سنت نیز ایجاد خواهد شد.

   اینکه برخی از کشورهای بیگانه و بویژه برخی از کشورهای عربی تلاش می کنند از اهل سنت ساکن ایران به عنوان ابزاری برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند ،امری ثابت شده است و نیازی به تحلیل های پیچیده سیاسی ندارد .اما مسئولان هم باید بدانند که فعالان اهل سنت به هیچ وجه، بازیچه سناریوهای خطرناک این کشورها نخواهند شد . ما به خوبی از نیات پشت پرده پول هایی که از طرق مختلف به برخی از مناطق اهل سنت نشین برای ترویج عقاید سلفیت و وهابیت تزریق می گردد، آگاهی داریم . اما این شرایط باعث نمی شود که هر فعالیت دینی اهل سنت را به بهانه برخورد با وهابیت محدود و محصور نمایند .متاسفانه در سال های اخیر شاهد بودیم که در برخی از موارد، ایده مقابله با نفوذ وهابیت و تفکرات تند جهادی به عاملی برای محدود کردن فعالان عادی اهل سنت تبدیل شده است .این نگاه خوب نیست و نتایج بلند مدت آن بر فضای جامعه اهل سنت مطلوب نخواهد بود.

b_0_0_0_10_images_546456644.jpg

اساس نیوز: در سایت اساس نیوز بصورت مستمر بر ضرورت های ایجاد رسانه تصویری اهل سنت ایران تاکید می شود .در این زمینه هم مشخصا ایجاد شبکه تلویزیونی مخصوص اهل سنت ایران را مطرح کرده اید .بنظرتان آیا این رویا تحقق خواهد یافت؟ اهمیت این مساله در چیست؟

شکاری: فعالان اهل سنت ،در فضای مطالبه گری غالبا بر محور بکارگیری نخبگان و سرمایه های فکری و انسانی اهل سنت تاکید داشته و به سایر اولویت ها توجه کمتری دارند .البته این مساله مهم و شایسته توجه است .اما از دیدگاه بنده، مساله مهم تر فقدان رسانه تصویری فراگیر برای اهل سنت ایران است .ما در کشور شاهد هستیم که برای اقشار و سنین مختلف یک شبکه تلویزیونی در نظر گرفته شده است .در این شرایط چه ایرادی دارد که یک شبکه به اهل سنت ایران اختصاص داشته باشد؟

   مهم ترین نتیجه مثبت راه اندازی این شبکه، این است که جوانان اهل سنت ما، بجای اینکه نیازهای دینی خودشان را از شبکه هایی بگیرند که به اسم اهل سنت، در حال تزریق آموزه های سلفیت و وهابیت به ذهن آنها هستند ،از مباحث علمای خودمان بهره مند گردند .این مساله بسیار حیاتی است .بخاطر اهمیت این اولویت ،ما بر روی آن تاکید مستمر داریم. ترکش های این تاکید مستمر را هم خورده ایم. نخستین ترکش آن را هم از عوامل شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت است که برای خراب کردن این ایده، آن را به این نهاد و آن نهاد منسوب کرده اند،خوردیم.

این شبکه ها به خوبی می دانند که در صورتی که به اهل سنت ایران اجازه راه اندازی شبکه ماهواره ای یا تلویزیونی خودشان داده شود، دیگری مخاطبان اهل سنت سراغ آنها نخواهند آمد. درد ما این این است که با طرح این مساله هم از جانب بیگانگان هم از جانب برخی از نهادهای نظارتی مورد سوء ظن قرار گرفته ایم.

در نهایت توکل ما به خداست و امیدواریم که با تقویت درک متقابل بین نظام و اهل سنت علقه های همگرایی در کشور تقویت شود.

خبرنگار طاهر جانی

مطالب مرتبط:

آینده داعش در ترکیه

شیطان می‌گوید که...

طالبان سوریه تأسیس شد

اغاز دیدار سه جانبه وزرای ترکیه، ایران و قطر

مسمومیت محمود عباس با ماده سمی

قدردانی سازمان همکاری اسلامی از خدمت‌رسانی عربستان

تاملی بر حضور ایران در بحران های سوریه و عراق

مردم انگلیس به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند

خاورشناسان و تقابل با بیداری اسلامی

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز