b_0_0_0_10_images_IMG_8412.jpg

اساس نیوز: شیخ اسحاق محمدی عالم اهل سنت بندرلنگه در استان هرمزگان، از جمله ی اساتیدی است که تحصیلات حوزوی خود را در دانشگاه مدینه منوره به پایان رسانده و از حدود سال های 65 – 66 به کشور مراجعت نمود. شیخ محمدی در طول سال ها به تدریس طلاب حوزوی مشغول بوده و در این راه تجارب زیادی به دست آورده است. وی در حال حاضر به عنوان معاون و استاد قسم عالی مدرسه دینی سلطان العلما بندرلنگه به امور مربوطه اشتغال دارد. با ایشان در محل مسجد جامع اهل سنت بندرلنگه گفتگویی را ترتیب دادیم که به اتفاق می خوانیم.


اساس نیوز: جناب شیخ محمدی، گنجایش مسجد جامع اهل سنت بندرلنگه که هم اکنون در  آن به سر می بریم، چند نفر است؟
شیخ محمدی: با توجه به  زیربنایهزار و ششصد متری مسجد جامع، هر هفته در شلوغ ترین ساعت بیش از هزار و پانصد نفر در این مسجد جامع جایی می گیرند. در روزهای جمعه به طور متوسط هزار و دویست نفر برای ادای نماز به این مسجد جامع می آیند. البته در طول فصل تابستان تعدادی از مردم جهت گذراندن طول تابستان به سفر می روند و شهر قدری خلوت می شود.


اساس نیوز: بفرمایید که برای بانوان چه امکاناتی در مسجد نظر گرفته گرفته شده است؟
شیخ محمدی: بانوان سابقا، نماز جمعه و نمازهای یومیه را در قسمت فوقانی مسجد جامع بر جایی می آوردند؛ اما از چندی پیش مکان جدیدی ویژه بانوان در نظر گرفته شده است تا راحت تر بتوانند به عبادت بپردازند.


اساس نیوز: امسال در قسم عالی سلطان العلما بندرلنگه چند طلبه به تحصیل اشتغال دارند؟
شیخ محمدی: در این قسم، روی هم رفته 150 نفر مشغول به فراگیری علوم دینی هستند که از این تعداد شصت و پنج نفر را خواهران تشکیل می دهند. قسم خواهران همان گونه که از آن بازدید به عمل آوردید درمجاورت قسم برادران قراردارد و دقیقا همان دروسی را می خوانند که در منهج برادران تدریس می شود. ما در حال حاضر یک نفر مدرس خواهر داریم و در آینده از فارغ التحصیلان در قسم های مقدماتی و متوسطه بیشتر استفاده خواهد شد.


اساس نیوز: انجام فعالیت های فرهنگی در مدارس دینی اهل سنت تا چه حد ضروری است؟
شیخ محمدی: همان طور که می دانید با شروع به فعالیت مکتب خانه ها، برنامه های متعدد و مفیدی برای ایام فراغت دانش آموزان در نظر گرفته شده است که اصل فرهنگ سازی در خصوص اهمیت به مسائل دینی فرزندان را مورد توجه قرار می دهد. فرزندان ما باید آداب معاشرت، طرز برخورد با افراد درون جامعه، حسن خلق، کنترل خشم و صبوری را یاد بگیرند تا از گزندهایی که می تواند آنها را تهدید می کند در امان بمانند.


 نباید فراموش کنیم که تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان در روستاها ساکن هستند و به طبع از نظر امکانات در سطح پایین تری قرار دارند؛ ازاین رو فعالیت مکاتب در آنها بسیار ضروری است. اخیرا تصمیات گرفته شده از تشکیل نهاد امور اجتماعی در مدارس دینی حکایت دارند و به نحوی که ازعنوان آن پیدا است رفتار دانش آموزان مکاتب و طلاب حوزه های علمیه را در پس از ورودشان به اجتماع را مورد ارزیابی قرار می دهد. دانش آموزان مدارس و طلاب حوزه های علمیه تا مادامی که به امر تحصیل اشتغال دارند ارتباطشان با اجتماع به لحاظ زمانی محدود است. لذا مشکل چندانی هم ندارند؛ ولی سرانجام روزی می رسد که به شخصیت یک فرد مستقل درآمده و سردی و گرمی روزگار را بچشند.


اساس نیوز: مدارس دینی اهل سنت جنوب، همگی تابع یک منهج مشترک بوده و در واقع از یک شورای مرکزی پیروی می کنند. این مسئله هنوز درمناطق دیگر اهل سنت نهادینه نشده است. اصولا داشتن منهج مشترک چه امتیازاتی به همراه دارد؟
شیخ محمدی: در گذشته، مدارس دینی اهل سنت جنوب علی رغم داشتن اشتراکات ،در امور انتقالی طلاب مشکلاتی را داشتند و به سادگی نمی شد طلبه ای را از بندرعباس به قشم و یا بلعکس جابجا کرد. سابقا مهمترین مشکل ما این بود که طلبه نمی توانست به محض جابجا شدن به شهر دیگر، تحصیلش را دنبال کند، چرا که مسائل با هم همخوانی نداشتند.


 با تشکیل منهج مشترک، کلیه مدارس دینی از یک شورای برنامه ریزی پیروی می کنند. درگذشته شرایط استخدام مدرسین به دلخواه و مطابق سیاست مدیریت مدرسه دینی بود؛ لیکن الان هیچ مدرسه دینی نمی تواند خارج از ضوابط مدرس استخدام کند و شرایط برای همه مدارس به صورت برابر است.


اساس نیوز: جنابعالی، تحصیل طلاب مدرارس دینی را در دانشگاه های دولتی را چقدر مهم می دانید؟
شیخ محمدی: اگر تحصیلات طلاب در راستای دروس مدارس دینی باشد، ادامه تحصیل دانشگاهی خوب است. به عنوان مثال طلبه ای که به دانشگاه می رود می تواند رشته ادبیات عرب، معارف اسلامی، رشته حقوق و یا رشته های مرتبط دیگر را بخواند. برخی ها معتقدند برای طلاب لزومی ندارد که در دانشگاه درس مرتبط با دین بخواند که بنده عقیده دارم خواندن درس مرتبط دانشگاهی باعث کسب تجربه بیشتر برای طلبه می شود و بهتر می تواند در آن زمینه تلاش کند.


اساس نیوز: چرا دربرخی از کشورها، اختلافات میان علمای دین اسلام باعث بروز کینه و نفاق می شود؟
شیخ محمدی: خوشبختانه در کشور ما، اختلاف میان علما بیش از آنکه باعث تفرقه شود ،موجب اتحاد شده است .مگر درپاره ای از مواقع که آن هم با درایت علمای با تجربه و اندیشمند اسلامی برطرف شده اند. درمنطقه جنوب کشور اختلافی که منجر به نفاق و دشمنی شود هرگز وجود نداشته است و علمای این مناطق خودشان را درگیر مسائل اختلافی و حاشیه ای نمی کنند.


 لیکن ریشه بروز اختلاف در نزد علمای اسلام در برخی کشورها به تعصبات بیجای آنها ربط پیدا می کند. عده ای تصور می کنند که در مذهب حق قرار گرفته و دیگر مذاهب همگی باطل هستند. باید در نظر داشته باشیم که همه مذاهب اسلامی برحق شناخته می شوند و البته ممکن است خطاهایی از پیروان شان سر بزند.


اساس نیوز: گاهی یک اختلاف سلیقه بی اهمیت باعث جنجال در میان دو گروه از اقوام را فراهم می آورد و چه بسا اختلافات بزرگترشده و احیانا منجر به درگیری طرفین می گردد. این درحالی است که میانجی گری درجوامع اسلامی کم شده است و مردم به بهانه عدم دخالت، تلاشی برای پایان بخشیدن به این نوع اختلافات نمی کنند. ارزیابی شما چیست؟
شیخ محمدی:دراین مواقع وظیفه علما است تا با پادرمیانی، درمسائل اختلافی بکوشند. در کشور ما، اشخاص معمولا به آن چه که علما می گویند، پایبندی نشان می دهند و از انجام کارهای مثبت رو گردان نیستند. خدای متعال در قرآن کریم در خصوص قطع صله رحم و عواقب آن به بندگانش هشدار می دهد. زمانی که اختلافی به وجود می آید، صله رحم قطع       می شود و پافشاری در این گونه اعمال که شیطان را خوشحال می کند، نباید در جوامع اسلامی استمرار داشته باشد.


اساس نیوز: عده ای بر اساس اعتقادی که دارند دست به کشتار انسان ها می زنند. آیا اسلام تکفیر و ریختن خون به هربهانه ای را جایز می شمارد؟
شیخ محمدی: اعتقاد به چیزی چه بر حق و یا ناحق، این اجازه را به شخص نمی دهد تا خون انسانی را به زمین بریزد. همه مسلمانان آرزو دارند در طول زندگی، یکبار هم که شده خانه خدا را طواف کنند؛ چون که کعبه مقدس است؛ اما تقدس کعبه نیز به پای انسان نمی رسد. بنابراین در جایی که هیچ کس به خودش اجازه نمی دهد،تا نسبت به خانه خدا بی احترامی کند، چگونه می تواند تا خون انسانی را به زمین بریزد؟


قرآن کریم می فرماید که اگر کسی که شخصی را از روی عمد به قتل برساند ،جایگاهش در جهنم است. این بیانی است که نمی توان برایش تفسیری متفاوت بیان کرد. بدانید که  هیچ گاه نمی توان خون به ناحق ریخته شده را توجیه کرد ولو آن که شخص مقابل ما کافر باشد. انگلیسی ها سال ها قبل، تخم کینه و اختلاف را درمیان مسلمان ها کاشته اند و کماکان عواقب زیان بار آن در جوامع اسلامی مشهود است.


 اسلام به ما اجازه تکفیر شخص مقابل را نمی دهد، مگر آنکه این کار با حکم مراجع قانونی و فرصت دادنبرای توبه انجام شود. نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وسلم در این باره می فرماید، کسی که دست به تکفیر زده و حقیقتی را می پوشاند در واقع کافر می شود.


خبرنگار: طاهر جانی
 
 

مطالب مرتبط:

چين واردات زغال سنگ از کره شمالی را به حال تعليق د

ا

مسیرجدید داعش برای تبلیغ و جذب نیرو در مالزی

ا

دهها بودائی تندرو مسجد مسلمانان روهینگیا را تخریب

تلویزیون اسرائیل : آرایش جنگی ناوهای جنگی روسیه در

اعزام افسران پلیس افغانستان برای آموزش‌های نظامی ب

ا

هشدار نوری مالکی دربار اوضاع عراق

مشکلات مالی شهروندان عربستان چالشی برای دولت عربست

محمود عباس بار دیگر به عنوان رهبر جنبش فتح انتخاب

صادق خان پاسخ ترامپ را داد/حمایت شهرداران آمریکایی

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز