b_0_0_0_10_images_photo_20180305_074959.jpg

اساس نیوز:دومین نشست تخصصی بررسی مسائل جهان اسلام ،چالش ها و راهکارها،با حضور تنی چند از علما و اساتید اهل سنت در دفتر موسسه فرهنگی پژوهشی اساس جهان اسلام  برگزار گردید.

در ابتدای این نشست عبدالقیوم شکاری مدیر موسسه اساس جهان اسلام ضمن تقدیر و تشکر از حضور علما و اساتید دانشگاهی اهل سنت در این نشست گفت: همه ما می دانیم که دنیای اسلام در وضعیت نامناسبی به سر می برد. در این شرایط اکثریت اساتید حوزوی و دانشگاهی با ارائه راهکارهایی تلاش دارند تا دنیای اسلام را به دوره شکوفایی و عظمت گذشته برگردانند. در این راستا موسسه اساس جهان اسلام نیز در بخش فعالیت رسانه ای نشست هایی را برنامه ریزی کرده و از نظرات اساتید و نخبگان بهره مند می گردد.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_074948.jpg

شکاری افزود: امید داریم راهکارهای ارائه شده  در این  گونه نشست ها،بتوانند ناامیدی را از نسل جوان ما دور کرده وآنها را به سوی آینده ای روشن امیدوار سازند. شکی نیست که مخالفان دین الهی، سعی و تلاش دارند تا با نفوذ در بین اقشارمحتلف جوان، ذهنیت ها را نسبت به اسلام مخدوش کرده و شرایط نابهنجاری را فراهم آورند.در این شرایط وظیفه همه ماست که دلگرمی جوانان به دین مان را تقویت کنیم.

در ادامه نشست، عبدالجبار آخوند میرابی امام جمعه اهل سنت روستای قره تپه از توابع بندرترکمن اظهارداشت: خدای متعال مقام علما، اندیشمندان، پژوهشگران، دانشمندان و کسانی که دلسوز جامعه اسلامی هستند را از ملائکه بالاتر قرار داده است. امروز وضعیت و شرایط دنیای اسلام به نحوی است که جوامع اسلامی و ر راس آنها، نوجوانان و جوانان مسلمان مورد هجمه کسانی قرار گرفته اند که در ظاهر مسلمان بوده ولی در باطن نمایندگان دشمنان این دین الهی هستند.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_075003.jpg

آخوند میرابی بیان نمود: همه ما باید از جایگاهی که خدای متعال درنقش جانشین پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم  برای ما قرار داده است ،نهایت استفاده را کرده و در جهت ممانعت از هجمه ها و تهدیدات کفار گام های اساسی برداریم. ما اگر خود را شناخته و تفکر وحدت بخش اسلامی را در جهان به وجود آوریم، می توانیم در احیای  مسیر قرآن کریم موفق عمل نماییم.

سخنران بعدی این نشست دکتر ارازمحمد سارلی نویسنده، محقق و استاد دانشگاه بود که ضمن تحلیل سیاست های خاورمیانه ای دولت آمریکا تصریح نمود: آمریکا در چارچوب سیاست خاورمیانه جدید ،تلاش دارد بر سیاست های منفعت طلبانه اش دراین منطقه تداوم بخشد و ما می بایست برای مواجهه با آن ،وحدت کلمه را دنبال کنیم. خوشبختانه در دو دهه گذشته مبانی وحدت بخش توانستند علمای شیعه و سنی کشورهایی مانند مصر و سوریه را دور هم بنشاند.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_075008.jpg

دکتر سارلی خاطر نشان ساخت: هدف از این نشست ها، بررسی راهکارهای اتحاد دنیای اسلام بود و اینکه مسلمان ها چگونه می توانند به امت واحده تبدیل شوند. آنچه که می تواند وحدت واقعی در دنیای اسلام را شکل دهد، تاسی مسلمانان از قرآن کریم  و پیروی از روش نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم است. لذا بر همه امت اسلامی تکلیف است تا در کنارپیروی از قرآن کریم و سیره نبوی، زندگی خلفای صدر اسلام رضی الله عنهم را نیز مورد کنکاش قرار دهند.

  عبدالصدیق آخوند کشمیری استاد حوزه علمیه  نیز در ادامه این نشست ، بازگشت به شکوه و عظمت صدر اسلام را تنها  راه خروج از مشکلات فعلی دانست و گفت: باید بپذیریم که امروزه مسلمانان ضعیف شده اند و برای پیدا کردن علل ضعف و برطرف کردن آن می بایست شرایط را بسنجند. به نظربنده، وظیفه اصلی این است که از پرداختن به تعلقات شخصی ومادی دست کشیده و به فکر نجات مسلمان باشیم.

b_0_0_0_10_images_IMG_1929.jpg

این عالم اهل سنت یادآور شد: هرگز فکر نکنیم که مسلمانان صدر اسلام هیچ دغدغه و مشکلی در زندگی خود نداشته و درآسایش به سر می بردند؛ چرا که آنها نیز مانند ما مشکلات خاص خودشان را داشتند.

   افندی محمد امین نیکوش از  ائمه جمعه اهل سنت در استان گیلان، توطئه های دشمنان برعلیه دین اسلام را هدفمند خواند و متذکر شد: باید تلاش کنیم تا موضوع تبعیت از مذاهب اربعه اهل سنت در بین مردم طی سخنرانی های مختلف و مخصوصا تریبون نمازهای جمعه بصورت پر رنگ جلوه کند. امروزه به خوبی آگاه هستیم که دشمنانی که برعلیه علمای اسلام اقدام می کنند، در واقع چه مقاصدی را دنبال می کنند. مسلما خدای متعال از آنچه بندگانش انجام می دهند غافل نمی باشد. باید در نظر داشته که باشیم علمی که فرا می گیریم، توسط کدام شخص متخصص آموزش داده می شود.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_075021.jpg

دراین نشست دکتر بهروز قزل، تحصیل کرده رشته علوم سیاسی، محقق و استاد دانشگاه، مسائل جهان اسلام را مانند پازلی توصیف کرد که همه قطعات آن باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا تصویر معناداری از آن حاصل شود. این استاد دانشگاه طی بیاناتی گفت: غالبا با شناخت درست یک مشکل، بیشترین مسیر حل آن مشکل طی می شود. جهان اسلام متشکل از همه فرهنگ ها و قومیت ها است که در یک فضای بین المللی  واقع  شده و متاثر از فضای چندبعدی مسائل خویش است. مسائل عصر فعلی بیانگر آن است که  پس از دوران خلافت و امپراتوری ها در جهان اسلام، در دوره اخیر شاهد بروز گرایش های طبیعی و غیرطبیعی ملی گرایی در جهان اسلام بوده ایم که منجر به بروز وضعیت مدرنیسم ناقص یا شبه مدرنیسم در جغرافیای کشورهای مسلمان شده است. در این دوره، اندیشمندان مسلمان با پدیده غرب پیشرفته و جهان اسلام واپس مانده مواجه شدند و سعی کردند برای خروج از این وضعیت، راه حل هایی ارائه دهند که برخی از این راه حل ها در گام های بعدی، زمینه فکری بروز برخی جریانات افراط گرا و حتی سوء استفاده سیاسی از آن ها را فراهم کرد. با وجود این، دوران حاضر و چشم انداز پیش رو، نشان دهنده آن است که در ادامه مدرنیسم ناقص، شاهد پرتاب شدن خویش به جهان پست مدرن هستیم. جهانی که دیگر، تنها دغدغه ملی گرایی ندراد، بلکه دغدغه قومیت گرایی در آن برجسته تر است. با تمام این ها، شواهد انکارناپذیری نیز وجود دارد که جهان اسلام، در آستانه تحول تمدنی واقع شده و به رغم مشکلات موجود، دورنمای روشن، سازوار و مرتفعی برای آینده آن قابل تصور است.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_075012.jpg

سخنران پایانی این نشست تخصصی عبا آخوند محمد نژاد از  علمای اهل سنت و فعال فضای مجازی بود .وی تاکید کرد :استعمارگران تلاش می کنند تا اختلافات موجود در بین مسلمانان را تشدید نمایند.در این میان برخی از فعالان مسلمان هم در درون جامعه اسلامی ،بر آتش اختلاف و چند دستگی دامن می زنند.

b_0_0_0_10_images_photo_20180305_075016.jpg

آخوند محمد نژاد افزود : در مقطع کنونی همه فرقه های اسلامی باید پایبندی خود به موازین اسلامی را افزایش دهند و دشمن را بزرگ جلوه ندهند.هراس دشمنان دین ما از بصیرت و آگاهی مسلمانان است ،پس باید با علم و قلم خود به جنگ آنها برویم .

طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

مولوی موحدی: دنیای اسلام در بدترین شرایط تفرقه و چ

ترکیه درآستانه دریافت پاداش معامله بر سر آوارگان

احتمال تنش بر سر کرکوک بعد از رفراندوم استقلال کرد

رئیس جمهوری کره جنوبی از مردم کشورش عذرخواهی کرد

بازخوانی یک مباحثه:مولود خوانی بدعت یا ثواب؟

 

فوتبالیست آمریکایی مسلمان شد

راننده عامل حمله به باشگاه شبانه در استانبول بازدا

امکان دفن حیوانات خانگی با صاحبشان در بلژیک

حضور بیش از 1600 مغربی در بین داعشی ها

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز