b_0_0_0_10_images_85274196385241.jpg

اساس نیوز: مولانا غلام حیدر فاروقی امام جمعه مسجدالنبی بیرجند و مدیریت حوزه علمیه الصدیق، در نماز جمعه اهل‌سنت مسجدالنبی بیرجند پیرامون غم و اندوه مومنین و راه های علاج آن به سخنرانی پرداخت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه الصدیق (رض) بیرجند، مولانا غلام حیدر فاروقی؛ امام جمعه اهل سنت مسجدالنبی بیرجند و مدیریت حوزه علمیه الصدیق بیرجند در مراسم نماز جمعه (۱۱ اسفندماه۱۳۹۶) به موضوع غم و اندوه مومنین و راه های علاج آن پرداخت.

 

وی بیان داشت: دنیا محل غم و اندوه و ناراحتی ها است زیرا سختی ها و مشکلات در دنیا وجود دارد، که سبب غم و اندوه انسان می شود. خداوند متعال در قرآن این مطلب را بیان می فرماید: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فی‏ کَبَدٍ» همانا انسان را در رنج و زحمت آفریدیم.

 

دنیا محل آرامش و آسایش برای انسان ها نیست زیرا انسان برای دنیا آفریده نشده، زندگی ابدی و سعادتمند برای انسان ها در آخرت است. دنیا پلی است که انسان ها از آن به آخرت برسند. انسان باید در دنیا کشت و زراعتی انجام دهد تا محصولش را در آخرت بدست آورد.

 

مولانا فاروقی افزود: دنیا محل امتحان و آزمایش برای همه انسان ها است. هر رنج و اندوه و مصیبتی که در دنیا به مومن می رسد خداوند متعال در عوض مصیبت، گناهی از گناهانش را می بخشد. هدف از امتحانات دنیایی این است که خداوند می خواهد گناهان بنده اش را در دنیا پاک کند تا وقتی که از دنیا می رود با کوهی از گناه از دنیا نرود. امتحانات الهی و مصیبت های دنیوی که سبب غم و اندوه انسان می شود از حکمت خالی نیست‌. همه مصیبت ها در آن حکمت است که در آن خیر خواهد بود.

 

وی خاطر نشان کرد: مسلمان نباید به دنیا تکیه کند باید آخرت خود را هم آباد کند. زندگی دنیا متاعی بیش نیست که انسان در آن زندگی می کند. نباید فریب دنیا را خورد و از خدا غافل شد. به خاطر دنیا دستورات خدا را نباید ترک کرد و مرتکب گناه و معصیت شد.

 

امام جمعه مسجدالنبی بیرجند در بخشی دیگر از بیان خود اسباب دنیا را چنین برشمرد: یکی از سبب های غم و اندوه انسان مشقت ها و مصیبت ها و دشواری ها است اما در آخرت خبری از این ها نیست. در بهشت هیچ رنج اندوه و مشقتی وجود ندارد. یکی از اسباب غم و اندوه انسان در دنیا سخنان لغو و بیهوده ( غیبت، تهمت، فوش و دشنام و...) است. بیشتر طلاق ها و جدایی ها که در خانواده ها اتفاق می افتد براثر همین سخنان نسنجیده است اما درآخرت سخنانی که سبب رنجش آدم می شود وجود ندارد. یکی از اسباب غم و اندوه دنیا کینه، عداوت نسبت به دیگران، حسادت ورزیدن و حقارت ها است.

 

مدیر حوزه علمیه الصدیق در بخش پایانی سخنان خود، با اشاره به اسباب و راه های علاجی که غم و اندوه انسان را در دنیا دور می کند، افرود: انسان می بایست به مقدرات الهی یقین داشته باشد و باید در برابر تقدیرات الهی راضی باشد. یکی دیگر از راه های علاج غم و اندوه انسان در دنیا متوسل شدن به نماز و صبر است. خداوند متعال به انسان ها می گوید در برابر مشکلات از نماز کمک بگیرید. عادت پیامبر همین بود وقتی مشکلی به پیامبر بوجود می آمد و سبب غم و اندوه ایشان می شد پیامبر نماز می خواندند. از راه های علاج غم و اندوه ذکر و یاد خدا است و دعا کردن ارتباط با خدا است که غم و اندوه را ازبین می برد و یکی دیگر از راه های علاج، انجام دادن عمل صالح است.

مطالب مرتبط:

ارسال کمکهای بشردوستانه روسیه به سوریه

فرد ناشناسی در واشینگتن به سوی ماموران پلیس تیراند

عکس العمل وزیر خارجه انگلیس به پیام صوتی رهبر داعش

حمایت آلمان از تدريس اسلام در مدارس

اردوغان اعلام کرد که در پی تصرف شهر دیگری در سوریه

ا

ترامپ: معلمان مدرسه هم اسلحه بدست بگیرند

تمسخر آرم انتخاباتی هیلاری کلینکتون در شبکه های اج

عذرخواهی بان کی مون به خاطر پرونده فساد مالی بستگا

ا

فتوای رهبر معنوی داعش در ترکیه درباره زنده سوزانده

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز