b_0_0_0_10_images_IMG00_1416.jpg

اساس نیوز: مولوی محمد احمدی فارغ التحصیل حوزه علمیه احناف خواف و امام جماعت روستای " پشتس آباد" از مجموعه ی منطقه کلاته ها  واقع در نزدیکی شهر نشتیفان است. ایشان در حال حاضر به عنوان مسوول مکاتب حوزه علمیه احناف خواف مشغول به خدمت است. با ایشان درباره امور مکاتب و کودکان  گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.


اساس نیوز: لطفا در ابتدا خلاصه ی درباره امور مکاتب و شرح وظایف آنها توضیح بفرمایید؟
مولوی احمدی: امور مکاتب  دارای دفاتر مختلف در خراسان جنوبی است که این دفاتر به ترتیب در خواف، نشتیفان، خلیل آباد، سنگان و منطقه زیرکوه قائن فعال هستند. وظیفه این دفاتر در زمینه روانخوانی قرآن کریم، آموزه های اسلامی و مسابقات اذان است که روند آن خوشبختانه از پیشرفت خوبی برخوردار بوده و تاثیرات برگزاری جلسات طبق گفته معلمین محترم در انگیزه  تحصیلی دانش آموزان مدارس ملموس است.


اساس نیوز: آیا مناطق ذکر شده تحت پوشش حوزه علمیه احناف خواف هستند؟
مولوی احمدی: خیر، هر شهرستانی بر روی مکاتب منطقه خودش  کار می کند. به عنوان مثال شهرستان خواف مکاتب  حوزه های مربوطه  را پوشش می دهد و امورمکاتب نشتیفان و کلاته ها به عهده علمای خود آنهاست.


 به همین ترتیب هرمنطقه ببصورت مستقل کار می کند و این میان رابطین فرهنگی مکاتب در هر ده روز یکبار جلساتی را برگزار می کنند. البته  درهر دو ماه، جلسات  شهرستانی علما  به مرکزیت  تربت جام، خواف، خلیل آباد، نشتیفان و یا تایباد به صورت چرخشی برنامه ریزی می گردد که  نشست قبلی در خلیل آباد انجام شد. ضمنا  با فاصله  مشخص جلسات استانی نیز با رویکرد کارگذاری و بررسی مسائل کلی  ترتیب داده می شود.


اساس نیوز: برگزاری جلسات مکاتب  روی چه اصولی  پایه  گذاری  شده است؟
مولوی احمدی: بررسی ها نشان می دهند که تربیت کودکان از دو سالگی شکل می گیرد.این مجموعه ای است که کودکان پیش از رفتن به مدرسه با بسیاری از آموزه های دینی و تربیتی آشنا می شوند. کودکان معمولا عادت دارند تا در ضمیر ناخودآگاه خود به دنبال شناخت بهتر و کامل تر خدای متعال باشند و این انگیزه  آنها  را برای حضور در جلسات مذکور، دو چندان می کند. مسلما تاثیر این شیوه در آینده کودکان و شکل رفتاری شان در جامعه  موثر خواهد بود. ضمن آنکه مکاتب باعث می شود که کودکان اوقات شان را در یک محیط  سالم بگذرانند.


اساس نیوز: نقش والدین دراین باره چه می تواند باشد؟
مولوی احمدی: تجربه نشان می دهد که  دو سالگی کودکان با یکدیگر متفاوت است. برخی کودکان در این سن قادرند با اطرافیان خود از طریق  انجام مکالمه ارتباط برقرار کنند. برخی دیگر نیز در دو سالگی،  مرحله یادگیری زبان مادری را می گذرانند. نکته مشترک در کودکان این است که جملگی، والدین خود را به عنوان یک الگوی مناسب مد نظر می گیرند و  رفتارهای  پدر و مادر را  تقلید می نمایند. بدون شک  والدین نقش انکار ناپذیری در شکل گیری رفتار کودکان شان دارند و یک کودک همانطور بزرگ می شود که  پدر و مادر به وی آموزش می دهند. پس مهم ترین عامل تربیت فرزندان، والدین آنها هستند.


اساس نیوز: کودکان ازچه سنی می توانند در کلاس های مکاتب حضور پیدا کنند؟
مولوی احمدی: این مسئله بستگی به مقطع تحصیلی دانش آموز کودک دارد. دانش آموزان پایه اول، چون هنوز به نوشتن کاملا جملات مسلط نیستند لاجرم به مبانی حفظی می پردازند. البته ممکن است برخی از دانش آموزان مسائل عنوان شده را به فراموشی بسپارند؛ اما دانش آموزانه پایه های دوم و سوم دبستان که نوشتن می دانند، می توانند نکات عنوان شده را یادداشت کرده و درمحیط خانه تکرارکنند. از این جهت، بنده فکرمی کنم کودک می تواند از هشت سالگی، یعنی پایه دوم ابتدایی، اقدام به شرکت در کلاس ها نماید.


اساس نیوز: پیش بینی جنابعالی درباره آینده کودکانی که در جلسات مکاتب شرکت می کنند چیست؟
مولوی احمدی: بررسی هایی که به عمل آمده نشان می دهند کودکانی که در کلاس مکاتب شرکت می کنند، الگوی رفتاری مناسبی  برای سایر اعضای خانواده هستند و چه بسا والدین، بعضی نکات را از آنها یاد می گیرند. ما امروز قرآن کریم  را به  دست بچه ها می دهیم تا در آینده  به درون  قلب شان  نفوذ کند. از این رو می توان برایشان  یک زندگی ایده آل بر اساس فرمایشات قرآن کریم و سنت نبی مکرم اسلام متصور شد.


اساس نیوز: با توجه به توضیحاتی که بیان فرمودید، والدین در محیط  خانه و جلوی چشم فرزندان چه رفتاهایی را باید از خود نشان بدهند؟
مولوی احمدی: تحقیقات ثابت  می کند  جنین حتی زمانی که در داخل رحم مادر رشد پیدا می کند، تحت تاثیر رفتارهای وی قرار می گیرد. اگر مادر از چیزی بترسد، جنین هم می ترسد و اگر چنانچه مادر از چیزی عصبانی و یا نگران شود این حالت به جنین هم منتقل می شود. اکثر کودکان ناراحت و منزوی محصول چنین محیط هایی هستند و همان رفتارهایی را بروز می دهند که در طول رشد شان  از مرحله جنین تا  تولد وجود داشته است.


لذا  نباید از کنار این مسائل  به سادگی گذشت. تصور  برخی والدین بر این است که چون کودک نمی تواند مانند  یک فرد بزرگسال مطلبش را بیان کند لاجرم  نمی تواند مسائل را تجزیه و تحلیل نماید که البته این فکر اشتباه است. والدین به هیچ وجه نباید در مقابل نگاه کودکان، از الفاظ  زشت استفاده کرده و ازخودشان واکنش های منفی نشان دهند.


بخشی از طلاق هایی که امروز متاسفانه  به فراوانی  در جامعه ثبت می شود به دلیل عدم رعایت اصول تربیتی کودکان از طرف والدین است.


اساس نیوز: جناب عالی چه ناهنجاری های دیگری را در ازدیاد طلاق در جوامع اسلامی تاثیر گذار می دانید؟
مولوی احمدی: تعجیل  فرزندان به ازدواج و عدم آشنایی طرف مقابل از جمله  دلایل طلاق درجامعه است. یکی از کمبودهای  جوامع اسلامی، نبود حجب و حیا در نزد برخی جوانان ما است. جوانان  درگذشته  دارای حجب و حیا بودند و هرکاری را با انجام مشورت و بر اساس مصلحت بزرگ ترها انجام می دادند؛ اما امروز این مسئله بسیار کم رنگ شده است.


جوان امروزی معتقد است که نمی توان با رسوم گذشته زندگی کرد حال آنکه  مسئله  حجب و حیا مشمول  زمان  نمی شود و باید درهمه زمان ها و دوران  رعایت  گردد. مسئله دوم، به توقع بیش از حد زوج ها ربط پیدا می کند و اگر توقع  زن با میزان درآمد  مرد همخوانی نکند، مسلما کمبود به وجود آمده و ممکن است  درمیزان محبت زن به مرد اثر منفی بگذارد.


بعضی از خانواده ها فکر می کنند که اگر رقم مهریه بالا باشد،طلاقی اتفاق نخواهد افتاد که این نظریه  اشتباه است و مهریه بالا جلو طلاق را نمی گیرد. خانوداه ها و مخصوصا بانوان می بایست توقعات شان را بر اساس درآمد همسران شان بسنجند و زندگی دیگران هیچ ارتباطی با توقعات و خواسته های آنها ندارد.


 اساس نیوز: آیا به عقیده شما، شبکه های مبتذل ماهواره ای می توانند آرامش  واقعی  را به فرزندان مان منتقل کنند؟
مولوی احمدی: البته این مسئله را باید در نظر گرفت که  تماشای  برنامه های تلویزیونی  باید تحت  برنامه  ریزی  توسط  والدین باشد و به کودک اجازه ندهند مدت طولانی را پای برنامه های تلویزیون سپری کنند. از سوی دیگر اجازه ندهند ماهواره درمنزل باشد؛ چرا که کودک رفته رفته به سن رشد رسیده و خواه نا خواه با برخی آموزه ای مبتذل غربی آشنا خواهد شد.


باید درنظر داشته باشیم که نیاز فرزند برای تماشای یک برنامه خاص، ممکن است روی غرایض طبیعی وی اثر منفی بگذارد و دراین حالت، فرزند با پنهان کاری، از والدین فاصله خواهد گرفت. کودکی که پا به  مرحله  نوجوانی می گذارد درحقیقت  وارد مرحله حساس زندگی می شود و هر طور که تربیت شود، همانگونه نیز وارد اجتماع خواهد شد. بهترین  روش  این است که والدین ماهواره را از برنامه زندگی خودشان حذف کرده و کاری نکنند  که در آینده غیر قابل جبران باشد.


اساس نیوز: جهت اطلاع بیشتر جوانان عزیز، بفرمایید  دین مبین  اسلام درمورد ریختن خون فرد بی گناه  که اخبار آن غالبا در جراید مختلف  دیده می شود چه دیدگاهی دارد؟
مولوی احمدی: تشریح این مسئله در محیط خانواده بسیار لازم و ضروری است؛ زیرا اتفاق می افتد که جوانان بر اثر بروز عصبانیت آنی و لحظه ای دست به قتل می زنند و نهایتا عمری را به ندامت و پشیمانی می گذرانند. موارد  متعددی  من جمله   ورزش کردن، خواندن کتاب، عضویت در گروه های مذهبی مساجد و یا گروه های فرهنگی می تواند قدرت آگاهی و تحمل پذیری  جوان  را بالاتر ببرد. در این زمینه باید روی اعتماد به نفس فرزند خود کار کنیم تا عصبانیت  آنی و خالی کردن عقده درونی را به جای شجاعت و اعتماد نفس فرض نکند.


چه بسا اتفاق افتاده است که جوان فقط برای نشان دادن مهارت خود دست به خطر لحظه ای می زند و  زندگی خود و دیگری را ناغافل  به خطر می اندازد که می توان در این زمینه ها به وی توضیح کافی داده و از رو آوردن  به محیط های نامناسب بر حذر داشت. به هر حال اسلام تحت هیچ شرایطی اجازه ریختن خون افراد را به انسان ها نمی دهد و کسی که دست به این عمل بزند مستوجب کیفر و عذاب الهی خواهد شد.


خبرنگار: طاهر جانی

 


مطالب مرتبط:

اردوغان:وزیر اطلاعات عربستان از صدای ضبط شده قتل خ

آخوند هوشمند : تمام هم و غم امام خمینی(ره) این بود

آزادی ۵۹ زندانی از دست طالبان توسط نیروهای افغان

کلنگ هایی که بر زمین زدید بر امید مردم جراحت های ع

ادامه استعفای مقامات ترامپ/سخنگوی کاخ سفید هم رفت

تحول ساختاری در جامعه عربستان سعودی/تقابل سنت با م

موافقت ریاض با احیای مسیر دریایی حجاج هند به مکه

طالبان افغانستان: امریکاییها دیگر از زور و قُلدری

چرا کرزی با مفسدان مدارا کرد؟

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات