b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_mahfel1.jpg

اساس نیوز: گلدی آخوند کمالی مدیر حوزه علمیه روستای امانلی از توابع بخش جرگلان خراسان شمالی، در جلسه اخیر تفسیر قرآن کریم با اشاره به سوره نساء، بحث اعمال و کردار افراد منافق را مورد ارزیابی قرارداد.

 

به گزارش سایت اساس نیوز، آخوند کمالی در معنای تفسیر آیات الهی گفــت: «خداوند متعال در آیه هشتاد و یکم سوره نساء، پیامبرش را خطاب قرار داده و می فرماید، منافقین کسانی هستند که در اجماع عمومی، خود را مطیع اوامر دین مبین اسلام نشان می دهند؛ اما هنگامی که شبانگاه در خلوتگاه گرد هم می آیند، خداوند متعال اعمال شان را به وسیله فرشتگان ثبت و ضبط می کند».

 

وی ادامه داد «منافقان کسانی هستند که ظاهر و باطن آنان یکی نمی باشد و از این رو خدای متعال، رسول برحقش را به عدم توجه به آنان توصیه کرده و از ایشان می خواهد تا رسیدگی به امور اعمال منافقین را به الله متعال بسپارد؛ چرا که پروردگارِ دانا بهتر از هر کسی می تواند اعمال بندگانش را حسابرسی نماید».

 

آخوند کمالی در بخش دیگری از جلسه تفسیر افزود: «منافقان به این فکر نمی کنند که بیانات قرآن کریم درهمه ادوار تاریخ زندگی بشر همچون لوحی تازه نگاشته شده است و بر اساس زمان حال با انسان حرف می زند. آیا آنان فکر نمی کنند شعرا و منتقدان عرب صدر اسلام که توانایی گرفتن ایراد از سخن بهترین سخنوران را داشتند هیچ گاه نتوانستند در قرآن عظیم اشان کوچکترین ایراد و اشکالی بیابند»؟

 

این مدیر حوزه علمیه اظهار داشت: «منافقان همواره بر رد بیانات کتاب الهی از سوی خداوند متعال تاکید داشته و به این مسئله فکر نکردند که چرا نمی توانند هیچ ایراد و اشکالی بر آن وارد نمایند. اگر آنان با همین نعمت تفکری که الله متعال در نهادشان قرار داده قدری تدبیر می نمودند، مطمئما به این نتیجه می رسیدند که آیات قرآن کریم نمی تواند دست نوشته انسان بوده باشد».

 

این عالم اهل سنت بیان نمود: «نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را در پیش از بعثت، جوانی امین و راست گفتار و درعین حال فاقد توانایی در خواندن و نوشتن می شناختند. حال چطور ایشان می توانست قرآن کریم را به رشته تحریر در آورد؟ هر انسان اندیشمندی که روی این مسائل فکر کند، بدون شک به این یقین و اطمینان خواهد رسید که آیات الهی نمی توانند نوشته های دست بشر روی زمین باشند».

 

آخوند کمالی با بیان اینکه که در عصر کنونی برخی کاربران فضای مجازی نسبت به انتشار وقایع مهم شتاب به خرج می دهند یادآور شد: «در دوران صدر اسلام نیز بودند افراد سست ایمانی که به شایعات دامن زده و اخبار را قبل از هرگونه بررسی، پخش می کردند. این گروه جزو افراد ساده لوح بودند که نمی دانستند چه چیزی را در چه مکانی بازگو نمایند و هر چند که حساب آنان با منافقان جدا خواهد بود؛ لیکن الله متعال برای هشدار به آنان، آیاتی را نازل فرموده است. درمقابل افراد با تقوایی هم بودند که به مسائل اشرافیت کامل داشتند و ازهرگونه شایعه پراکنی بی مورد خودداری می نمودند. لذا باید مراقب باشیم پیش از هر سخنی، ابتدا خود را از تابعیت شیطان درآورده و ضمن مصلحت اندیشی با افراد ذی صلاح اظهار نظر کنیم».

 

آخوند کمالی در بحث شفاعت روز قیامت تصریح کرد: «شفاعت تنها برای کسانی است که به خدای متعال و رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم ایمان داشته باشند. برخی ها بحث شفاعت را به چالش کشیده و با یادآوری داستان حضرت ابراهیم علیه السلام، این سوال را مطرح می کنند که چرا ایشان با وجود پیامبر بودن نتوانست پدرش از از آتش جهنم نجات دهد؟ در پاسخ به این عده باید گفت که پدر حضرت ابراهیم علیه السلام بخشیده نخواهد شد؛ چون تا لحظه آخر به خدای متعال و پیامبری حضرت ابراهیم علیه السلام ایمان نیاورد. بعضی دعاها هستند که امت اسلامی در حق یکدیگر خوانده و برای هم طلب شفاعت می کنند. پذیرفته شدن این نوع دعاها بستگی به الله تعالی دارد؛ لیکن بی تردید شفاعت نبی مکرم اسلام در روز قیامت پذیرفته خواهد شد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

گروه هاي مخالف سوريه پيشنهاد سازمان ملل را براي ما

احداث پایگاه جدید نظامی آمریکا در منبج سوریه

مولانا محمدحسین گرگیج : رحلت آیت الله هاشمی رفسنجا

قصد تروریست های فیلیپینی از اشغال و تخریب مساجد مر

اعلام آمادگی ارتش پاکستان برای مقابله نظامی با آمر

پدری که نام «دونالد ترامپ» را برای کودک خود انتخا

پیام‌رسان تلگرام درخواست مسکو برای تسلیم کلیدهای

استفاده از پهپاد‌ در "مکه و مدینه" به منظور حفظ ام

نورالاسلام : هدف دولت میانمار نابودی جامعه مسلمانا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات