b_0_0_0_10_images_ghorban_mohammad.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بندرترکمن بر رعایت اخلاق حسنه و پرهیز از عمل غیبت تاکید کرد. به گزارش خبرنگار اساس نیوز، استاد الحاج قربان محمد آخوند اونق طی سخنانی گفت: «خداوند متعال، رسول گرامی خویش را به میان ما انسان ها فرستاد تا اخلاق حسنه را در جامعه حاکم نماید. برای اجرای مکارم اخلاقی لازم است در پیروی از قرآن کریم و سنت های آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم ثابت قدم بمانیم».

 

آخوند اونق، صداقت و صلابت را از نشانه های مکارم اخلاقی دانسته و ضمن انتقاد از برخی رفتارهای رایج در جامعه اظهار داشت: «درعصر کنونی، متاسفانه، افراد صادق کم شده اند. در پیروی از نفس اماره، به وعده ها و قول هایمان عمل نمی کنیم. باید در هرساعت از شبانه روز، اعمال خود را مورد بازبینی قرار داده و بابت اعمال  بد خود توبه نماییم».

 

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن بیان نمود: «قرآن کریم نیز مومنین را خطاب قرار داده و از آنان می خواهد در کنار پرهیز از منکرات، تقوا پیشه کرده و به عهد خود وفادار بمانند. کسانی که مسیر راستگویی را در پیش گرفته اند خودشان را ازعمل تهمت و غیبت دور نگه می دارند. هرگز تصور نکنید شخصی که از او غیبت می شود زیان می بیند، بلکه به وی نفع می رسد و زیانکار حقیقی شخص غیبت کننده است».

 

آخوند اونق تصریح  کرد: «مهمترین چیزی که می تواند مومنین را به سوی تقوا و صداقت رهنمون سازد داشتن اخلاق حسنه است؛ اما درجایی که غیبت رواج داشته باشد مسیرها گم شده و جایی برای اخلاق حسنه باقی نخواهد ماند. امروزه به دفعات مشاهده می شود که بعضی اشخاص حتی به تعهدات مکتوب خود نیز پایبندی نشان نمی دهند. مومنی که در مقابل نفس اماره مجاهدت می کند، جهاد وی ازجهاد در میدان  نبرد  هم افضل تر است».

 

این استاد علوم دینی  یاد آور شد: «در این باره، نبی مکرم اسلام خطاب به اصحابش که  از میدان جنگ باز می گشتند  فرمایش کرد: "شما اکنون از جهاد کوچکی باز می گردید اما جهاد بزرگتری را که همانا جهاد با نفس است در پیش رو دارید". کسانی که درمیدان نبرد پیروز می شوند کار مهمی را به انجام می رسانند و اگر هم شهادت نصیب شان  شود، درجه آنان والاتر می گردد. دراین نوع جهاد، شخص مسلمان در هر صورت نفع می بیند لیکن  شکست از نفس اماره، سرنوشت انسان را به خطر می اندازد و پیروزی، وی را به سعادت ابدی می رساند».

 

آخوند اونق ادامه داد: «همه نشانه های  انسان مومن در تقوا قرار دارد. شخصی  که همواره  خدای متعال را  به یاد می آورد در واقع  خود را از عمل غیبت و تهمت دور نگه می دارد. خواندن  قرآن کریم مقدمه هر عمل خیر به شمار می رود. ذکر الله متعال در روی زمین برای ما نور است و فرشتگان مقرب، کسانی را که به ذکر پروردگار متعال  مشغول شوند، مورد مدح و ستایش خود قرار می دهند. سفارش  شده است که مواظب  زبان خود باشید و آن را جز برای گفتار خیر به کار نگیرید. نگه داشتن زبان، خود نوعی عبادت است و غلبه بر شیطان را به  دنبال  دارد. لذا هر چند که اهل غیبت و تهمت هم که نباشید، از انجام  صحبت بیهوده خودداری کنید».

 

استاد اونق در بخش بعدی سخنان خود به مسئله حلال و حرام پرداخت و افزود: «از خوردن مال حرام بپرهیزید اگرچه، چیزی برای خوردن نداشته باشید. خود را در زمره مردگان بشماریم؛ چرا که مرگ  دیر یا زود به سراغمان خواهد آمد. از پاسخ به کنایه های برادر مسلمان خود به خصوص در مجالس عمومی  پرهیز نمایید تا اختلافات بزرگتر نشود».

 

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن خاطر نشان ساخت: «در جنگ احد زمانی که کفار، تعداد زیادی از مسلمانان را به شهادت رساندند، یاران رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  از ایشان خواستند علیه مشرکان  دعای بد کند، لیکن ایشان خطاب به اصحاب فرمود که من برای دعای بد مبعوث نشدم. پس پیرامون مسائلی که در اطرافمان اتفاق می افتد، گذشت داشته باشیم و در این صورت، اخلاق مان شبیه اخلاق نبی مکرم اسلام خواهد شد. اگر شخصی آبروی برادر مسلمان خود را به بازی نگیرد [درحالی که می تواند] خدای متعال در روز قیامت از اشتباهاتش گذشت خواهد کرد. بنا به فرموده نبی مکرم اسلام، پهلوان واقعی کسی است که کینه و کدورت را به فراموشی سپرده و با برادرمسلمان خودش صحبت نماید».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

طرح دولت «نیدرزاکسن» آلمان برای آموزش ائمه مساجد

 

میزبانی مسلمانان انگلیس از دانش آموزان یهودی

شورای امنیت فردا در خصوص قدس تشکیل جلسه می دهد

توافق ایران و عربستان درباره حج

أمهات المؤمنين - مادران مؤمنان

ناامن‌ترین خطوط های هوایی جهان

ا

تلاش شهروند آمریکایی برای پیوستن به داعش

 

فیلم کامل نماز دختر هندی بالای درخت

کمک به مسلمانان آراکان با دست سخاوتمند مسلمانان بر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات