b_0_0_0_10_images_1313131.jpg

اساس نیوز:چندی پیش «آیدین بستان چی» استاد اهل سنت دانشگاه از کشور یونان چند روزی را مهمان شهرهای محتلف کشورمان بود. کشور یونان که در شمال شرقی اروپا قرار گرفته است، با کشورهای آلبانی، بلغارستان و ترکیه مرز زمینی مشترک دارد. این کشور قاره سبز دارای ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا به حساب می آید.

بخش اعظمی از مردم یونان که ازطریق مرزغربی با ترکیه همسایه هستند هرچند که به زبان ترکی صحبت می کنند ،ولی تعصب خاصی نسبت به کشور خود دارند. خاص آنکه سالهاست بین ترکیه و یونان بر سر تعیین مرزآبی و نحوه بهره برداری از منابع نفتی و گازی درسواحل مشترک اختلاف وجود دارد و بدین جهت هروقت  تیم های فوتبال این دو کشور رودروی هم قرار می گیرند، جو ورزشگاه محل برگزاری بازی به اوج التهاب خود می رسد.

به اتفاق گفتگوی انجام شده با «آیدین بستان چی» را می خوانیم.

اساس نیوز: حضور شما در ایران به چه مناسبتی صورت گرفته است؟

بستان چی: دلیل حضور بنده ، دیدار با برادران دینی خود در شهرهای گرگان، گنبد و بندرترکمن در ایام مولود نبی صلی الله علیه و آله و سلم بود.

اساس نیوز: مهم ترین تاثیر برگزاری برنامه های میلاد نبی مکرم اسلام را در چه می دانید؟

بستان چی: در سال جاری یکی ازمهم ترین تاثیرات برگزاری برنامه های میلاد نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم، جمع شدن مسلمان ازکشورهای اسلامی من جمله یونان، کشورهای بالکان و تایلند در ایران بود. لازم است این برنامه ها که با حمایت مسئولین جمهوری اسلامی ایران به اجرا در می آیند، بیش از پیش مورد تکریم و پاسداشت  قراربگیرند. اجرای این برنامه ها ازسوی متولیان آن، جای تقدیر و تشکر دارد.

اساس نیوز: آیا درکشور یونان نیز برنامه هایی نظیر آنچه که در ایران مشاهده کردید برگزار می شود؟

بستان چی: بله، در کشور یونان هم برنامه های مولود خوانی به اجرا درمی آیند. در این کشور مساجد و مدارس دینی زیادی فعالیت می کنند و مسلمانان امورات شخصی  را بر اساس دین اسلام انجام می دهند. درسایر کشورهای حوزه بالکان مثل بوسنی هرزه گوین و بلغارستان هم مردم علاقه زیادی به انجام عبادت دارند. بنده معتقدم ایران در میان سایر کشورهای اسلامی نماد خوبی برای وحدت به حساب می آید و کشوری مانند یونان می تواند ایران را الگوی مناسبی برای خود قرار دهد.

من در ایام سفر خود در ایران به عینه شاهد بودم که این مقوله در کشور شما دارای اهمیت بسیار زیاد است و مردم علاقمند هستند که زندگی مسالمت آمیزشان را در پرتو وحدت اسلامی دنبال کنند. پس همه اقشار اعم فعالان سیاسی، فعالان مذهبی و اساتید دانشگاه ها باید به این وحدت تمسک جویند.

اساس نیوز: شما درباره مفاخر و دانشمندان دینی کشور ایران چه اطلاعاتی دارید؟

بستان چی: بنده درگرگان، گنبد و بندرترکمن با فرهنگ مردم منطقه آشنایی خوبی پیدا کردم و ابنیه های تاریخی آن را از نزدیک بازدید نمودم. ایران دارای علما، شعرا و دانشمندان بزرگی همچون مختومقلی فراغی، جرجانی و ابن سینا است که علاوه بر شهرت در زمینه فعالیت مربوط خود، درعرصه های دینی هم شهره عام و خاص بودند. وجود همه این بزرگان مایه عزت و افتخار است.

اساس نیوز: ره آورد شما از این سفر برای دوستان تان در یونان چه بوده است؟

بستان چی: بنده در پس از بازگشتم به یونان، در نزد دوستان و اطرافیان خودم درباره شکوه، عزمت، تاریخ و گذشته مناطقی  که در ایران دیدم و به ویژه دیدنی های استان گلستان و اهمیتی که مردم آنجا به دین و دینداری قائل بودند صحبت هایی زیادی کردم.

 ایران سرزمینی است که اسلام در آنجا به رشد و بالندگی رسید. شما در ایران علمایی را دارید که در راه پیشرفت و ترقی دین اسلام خدمات قبل توجهی را از خود به یادگار گذاشتند و باید بگویم که از این لحاظ خوش شانس هستید. زیرا مسلمان در یونان در اقلیت قرار دارند و بسیاری از امکاناتی که در ایران وجود ندارد در یونان فراهم نمی باشد.

اساس نیوز: در پایان این گفتگو چنانچه صحبتی باقیمانده است بفرمایید؟

بستان چی: جا دارد به عنوان یک مسلمان اهل شمال یونان به شما خدا قوت عرض  کنم. محتاج دعای شما هستم . بنده  نیز برای سلامتی شما دعا خواهم کرد. از خداوند متعال می خواهم کشور ایران را از تمامی بلایا مصون بدارد، چرا که پرچم اسلام در این کشور برافراشته شده است.

 ان شالله آنچه که به عنوان افتخار شما مقدر شده است، برای سایر سرزمین های اسلامی نیز اتفاق بیافتد. امیدوارم تلاش های مردم ایران در راه اعتلای دین ادامه دار باشد و ما هم بتوانیم از ثمره این تلاش ها بهره مند گردیم.

خبرنگار: طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

تداوم دستگیری علمای شاخص در عربستان

اقوال فقها، مفسرین ومحدثین اهل سنت پیرامون «برحذر

کیف مدرسه ای باعث ترس و وحشت در استانبول شد

 

دادستانی مصر خواستار اعدام مُرسی شد

نیروهای پاکستانی به حمایت از طالبان با قوای سرحدی

داعش ده‌ها خانواده عراقی را در آب فرات غرق کرد

دلایل پشت پرده اسرائیل در طرح کردستان

ژنرال نوید مختار رئیس سازمان اطلاعات پاکستان (I.S.

ا

گفتگو درباره اسلام در کلیسای «اندوور» در ایالت ماس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات