b_0_0_0_10_images_IMG_7613852.jpg

اساس نیوز: برخی از شهرها و روستاهای اهل سنت کشور علی رغم وسعت کم، به واسطه قدمت و غنای مراکز و مدارس دینی خود به شهرت رسیده و صاحب آوازه و جایگاه خاصی شده اند که از جمله آن ها می توان به مدرسه دینی روستای خیرآباد تایباد، حوزه علمیه نشتیفان در نزدیکی قائن، مدرسه دینی کمالیه در قشم و حجره دینی اهل سنت شهر «برده رشه» مریوان اشاره کرد.

با ماموستا عارف دیهیم، مدرس دینی و امام جمعه مسجد ابوبکر صدیق رضی الله عنه «برده رشه» در جریان سفرمان به مریوان آشنا شدیم. حاصل دیدار ما با ایشان، گفتگو درباره مسائل مختلف جهان اسلام بود که در ذیل می خوانید:

 

اساس نیوز: به نظر جنابعالی ارتباط علمای مناطق مختلف اهل سنت تا چه حد ضرورت دارد و این ارتباط چه تاثیرات مثبتی بر جامعه می گذارد؟

 

ماموستا دیهیم: بی تردید یکی از وظایف علمای دین و متفکران اسلامی برقراری ارتباط نزدیک با سایر مراکز اسلامی است تا از طریق آن، عزت و اقتدار جامعه تقویت شود. ماحاصل این گونه دیدارها تراوش فکرهای نو و شناخت اندیشه های مفید و سالم است. انسان ها تا زمانی که با یکدیگر در ارتباط نباشند، نمی توانند به مفهوم واقعی، به خواسته هایشان برسند ولاجرم کاری که بتواند برای جامعه اسلامی مفید باشد صورت نمی گیرد.

 

بنده عقیده دارم یکی از دلایل تفرقه در بین مسلمانان که مشکلات زیادی را به بار آورده است، به همین دوری و چند دستگی آنان بر می گردد. جهان اسلام وسیع تر از آن است که بخواهیم برایش یک محدوده کوچک جغرافیایی متصور شویم و شناخت ما از اصحاب فکر و اندیشه کماکان ضعیف می باشد. از این رو می طلبد که رنج سفر را به جان خریده و تا آنجا که می توانیم به ایجاد ارتباطات بهترکمک نماییم.

 

اساس نیوز: رویکرد چند سال گذشته گروه های تکفیری و داعشی که با انجام تبلیغات گستره رسانه ای و میدانی، خود را منتسب به اسلام معرفی می کنند، باعث شده است تا برخی جوانان نسبت به دین مبین اسلام تا حدی دلسرد شوند. دراین خصوص چه تحلیلی دارید؟

 

ماموستا دیهیم: حقیقت امر این است که بسیاری از جوانان ما با مبانی دین به طور کامل آشنا نیستند و اگر بخواهند این مبانی را از عملکرد گروه های تندرویی مانند داعش استخراج کنند، مسلما دچار لغزش و اشتباه خواهند شد. داعش نیامده است تا اسلام رحمانی را به ما معرفی کند. گروه داعش ماموریت دارد تا اسلام را خشن جلوه دهد و آنان جز وظایفی که به آنان محول شده است، انجام نمی دهند. دین ما، دین رحمت، دین اخوت و برادری و همزیستی است.

 

اسلام هرگز خودش را به زور به کسی تحمیل نکرده است؛ زیرا این دینی نیست که قابل تحمیل باشد. در صدر اسلام حضرت عمر رضی الله عنه غلامی داشت که مسلمان نبود. ایشان از آن غلام می خواست که ایمان بیاورد تا بتواند مانند سایرین از امکانات حکومت اسلامی بهره مند گردد؛ اما این درخواست صورت فرمان و تحمیل به خود نداشت و غلام ایشان درتصمیم گیری برای سرنوشت و آینده خودش کاملا آزاد بود. لذا اصل پذیرش دین بستگی به اعتقاد اشخاص دارد.

 

اگر شخصی به کاری ایمان و اعتقاد داشته باشد، آن کار را حتما انجام می دهد و در غیر این صورت به سمتش نخواهد رفت. ما شاید بتوانیم کسی را زبانا مسلمان کنیم اما نمی توانیم اعتقادات قلبی اش را تغییر دهیم و کسی که قلبا به چیزی اعتقاد نداشته باشد، ایمان آوردنش مفهوم واقعی خودش را پیدا نخواهد کرد. در مقایسه جنگ های صدراسلام با آنچه که اکنون شاهد آن هستیم، می بینیم که هیچ جنگی در صدر اسلام نبوده است که در آن، کودکان و پیرمردان مورد تعرض قرار بگیرند و یا هیچ جنگی نبوده که طی آن لشکریان اسلام منازل مردم را تخریب کرده و درختان را بسوزانند. آیا رویکرد داعشی ها نیز به همین شکل است؟

 

مشکل بعدی دنیای امروز اسلام این است که علمای دین شناس، متخصص و با تقوا که بتوانند روی افکار جوانان کار کنند کم دارد. نقل از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است که در آخر زمان علمای واقعی کم خواهند شد. بی تفاوتی ما در شرایط فعلی توجیهی ندارد و باید در این خصوص فکر مناسبی کرد؛ زیرا در پیرامون ما جوانانی هستند که ممکن است در معرض وسوسه های شیطانی و دام گروه های بیگانه قرار گرفته باشند. یک عالم اهل سنت نباید نسبت به این قضایا گذرا عمل کند و همه دغدغه های یک عالم نباید به فرزندان خود و یا وابستگانش معطوف شود؛ بلکه وی نسبت به تمام اقشار جامعه مسئولیت دارد و همه را باید به یک چشم نگاه کند.

 

اساس نیوز: وقایع صدر اسلام به چه میزان در تقویت این دین الهی نقش داشته اند؟

 

ماموستا دیهیم: در تاریخ صدر اسلام وقایع بسیار زیادی اتفاق افتاده اند که برای بیان تک تک آنها شرح مفصلی لازم است. لیکن جوانان عزیز این مسئله را در نظر داشته باشند که اسلام از طریق جنگ و خونریزی گسترش نیافته است؛ زیرا در همه مواقع این کفار قریش بودند که باعث جنگ ها بودند و اگر مسلمانان جنگ کردند، نبرد آنان به قصد دفاع انجام شده است.

 

در زمان حضرت عمرابن عبدالعزیز، یک بار اتفاق افتاد که لشکر اسلام شبانه شهر سمرقند را به تسخیر خود در آورد. روز که شد، ساکنین سمرقند نزد خلیفه مسلیمن نسبت به اشغال شهرشان اعتراض کردند و جالب است بدانید که برای صدور حکم برای این اعتراض، یک قاضی مسلمان تعیین شد و نهایتا آن قاضی مسلمان بابت اشغال بدون اجازه (اعلان) شهر، به خروج لشکر اسلام از سمرقند رای داد.

 

 پس اسلام حقیقی از طریق اخلاق رشد و پرورش یافت و در این بین، سلاح هیچ نقشی نداشته است. اسلام ما دینی است که نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به ما معرفی کرد، نه آن چیزی که گروه هایی مانند داعش ادعایش را می کنند.

 

 در عصر حاضر هدف دشمنان این است که به دیگران بفهمانند، همه قدرت و شوکت این دین الهی در به دست گرفتن اسلحه و ایجاد جنگ و خونریزی از سوی مسلمان است و اگر علما به موقع تمهیداتی نیاندیشند، دشمنان به اهدافی که در نظر دارند خواهند رسید.

 

اساس نیوز: جوانان از چه راه هایی می توانند علمای واقعی را از مدعیان دروغین که در لباس دین فعالیت می کنند، تشخیص دهند؟

 

ماموستا دیهیم: باید توجه داشت که این مدعیان چه شیوه هایی را ابزار رسیدن به اهداف خود قرار می دهند. کسانی هستند که برای رسیدن به اهدافشان از مسیر تحریف مسائل مختلف دین وارد می شوند. این دسته غالبا مفهوم دیگری از جهاد را به مردم معرفی می کنند. مفهومی که به مخاطب جوان اجازه می دهد تا به بهانه دفاع از اسلام و دفاع از اصحاب مکرم صدر اسلام، شخصا حکم صادر کرده و آن را به اجرا در آورد.

 

شبکه های ماهواره ای مانند کلمه از چند سال پیش وارد صحنه شده اند تا به نام دفاع از اصحاب، جوانان ما را فریب بدهند که به عقیده بنده، خود این عمل توهین به اصحاب تلقی می شود. جوانان ما زمانی می توانند فرق بین خوب و بد را تشخیص دهند که با انجام مطالعات کافی و مراجعه به علمای واقعی از مسائل مهم آگاهی کافی و لازم را پیدا کنند. اسلام تنها با کسانی جهاد می کند که در صدد فتنه انگیزی برمی آیند و این طور نیست که هر شخص کافر را به همان دلیل (صرفا به دلیل مسلمان نبودن) بکشد.

 

اساس نیوز: به نظر شما، آیا با بهره مندی از امکانات پیشرفته می توان اسلام واقعی را شناخت؟

 

ماموستا دیهیم: اگر هدف واقعی مخاطب شناخت دین اسلام باشد رسیدن به آن دور از دسترس نخواهد بود. جوانان نسل امروز با نسل گذشته فرق های زیادی دارند و با توضیحات ساده و معمولی قانع نمی شوند. امکانات به آنان کمک می کند تا توضیحات علمی اندیشمندان صاحب نظر و صاحب اثر را استخراج کرده و جواب سوالاتشان را بیابند. ما در زمینه جهاد کتاب های مفیدی داریم که هر طلبه ای باید آن کتب را بخواند. مقالات متعددی منتشر شده است که در مطالب آن ها به مسائلی همچون حدود ایمان و کفر، شرط اقدام به جهاد، موضوع تکفیر و ... به شکلی کامل پرداخته شده است. مطالعه این کتاب ها سبب می شود تا جوانان به نوعی بینش حقیقی برسند. زمانی، جهاد می شد تا از مسلمانان در برابر کفار دفاع شود اما امروزه عده ای جهاد می کنند تا مسلمانان را از بین ببرند.

 

اساس نیوز: آیا در منطقه مریوان از ظرفیت طلبه ها برای امور مختلف دینی استفاده می شود؟

 

ماموستا دیهیم: ضروری است تا از این ظرفیت استفاده کافی را ببریم. طلبه ها، علمای نسل آینده ما هستند و نباید ظرفیت های این عزیزان را نادیده گرفت ضمنا تمرینی می شود تا طلاب بتوانند ظرفیت های خود را پرورش دهند. ما علمایی داریم که به تازگی فارغ التحصیل شده و بسیار جوان هستند، با این حال امامت جماعت مسجد جامع روستا را بر عهده دارند و با همه سن و سال کم خود برای مردم سخنرانی می کنند.

 

 هر نسلی که می گذرد، نسل بعدی باید جایش را پر کند. این همان نکته ای است که بنده به آن اشاره داشتم. سخنوری علما با توجه به آگاهی از علم روز در آگاهی بخشی به جوانان مهم و ضروری است. بعضا اتفاق می افتد که جوانان به دلیل حجب و حیا از مراجعه به علما اجتناب می ورزند که علمای سخنور می توانند این نقیصه را با سخنرانی در نماز جمعه و مناسبت های مختلف برطرف نمایند و اگر احساس می کنند مطلبی باید گفته شود، خودشان تشریح کننده مسائل مهم روز باشند.

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

لاوروف: اگر داعش دوباره سر بلند کند، به ارتش سوریه

هافینتگون پست:پایان ماه عسل روابط ترکیه و عربستان

ا

كمپين كمك به كودكان نيازمند از سوی مسلمانان كانادا

ا

تصاویری از ایست و بازرسی داعش در مصر

 

بیش از 900 تکفیری تاکنون از آلمان به عراق و سوریه

تعمیق اختلافات آمریکا و عربستان

ا

تلاش اندونزی برای تدوین تقویم اسلامی یکپارچه

 

برخی نیروها برای بی ثبات کردن شمال افغانستان تلاش

 

داعش به‌دنبال حمله به آمریکا از خاک افغانستان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات