b_0_0_0_10_images_iyimani.jpg

اساس نیوز: شیخ محمد ایمان زاده مدرس مدرسه دینی اهل سنت جنوب، دوران تحصیلی اش را در مدرسه دینی سلطان العلما به پایان رسانده و در حال حاضر به عنوان مدرس طلاب علوم دینی آن مدرسه مشغول به خدمت است. هرچند که گروه خبرنگاری اساس نیوز برای رسیدن به مدرسه دینی سلطان العلما می بایست مسیری طولانی را طی می کرد، اما شوق دیدار و آشنایی با طلاب و مدرسین اهل سنت جنوب، این گروه را بر آن داشت تا رنج سفر را به جان خریده و در محضر علمای این مناطق حضور یابد. در ادامه دیدارهای گروه اساس نیوز با اهل سنت جنوب، گفتگویی را با شیخ محمد ایمان زاده ترتیب داده ایم که ماحصل آن تقدیم علاقمندان می شود:

 

اساس نیوز: مدرسه سلطان العلما از جمله مدارس دینی شناخته شده در میان اهل سنت کشور است. آیا این مسئله به معروف بودن نام این مدرسه مربوط می شود؟

 

شیخ ایمان زاده: تردیدی وجود ندارد که بخشی از معروفیت بندرلنگه مربوط به مدرسه دینی سلطان العلما و گذشته آن است. قدمت این مدرسه به 120 سال می رسد. در آن زمان، هنوز مدارس دینی اهل سنت بنادر عباس، خمیر و کنگ تاسیس نشده بود. این مدرسه دینی توسط شیخ عبدالرحمان سلطان العلما رحمت الله علیه تاسیس شده است.

 

 علمای صاحب نام متعددی از وجود ایشان کسب فیض کرده اند که در آن میان می توان از مرحوم شیخ ذکریا کمالی دانشمند معروف جزیره قشم، مرحوم شیخ سید عبدالرحیم خطیب مرجع اهل سنت بندرعباس، مرحوم شیخ ابراهیم و شیخ عبدالله انصادی از علمای قطر نام برد.

 

به هر حال هر دوره ای گذرا بوده و تجربه علمای فعلی آن، من جمله شیخ امینی مدیر مدرسه و شیخ بهجت به عنوان امام جمعه اهل سنت باعث شده است تا مدرسه دینی سلطان العلماء بندرلنگه همچنان در ردیف مدارس دینی شاخص اهل سنت کشور باقی بماند.

 

اساس نیوز: در مناطق اهل سنت جنوب، مساجد زیادی در شهرها و روستاها ساخته شده اند و خیرین، همچنان علاقمند به ساختن مساجد بیشتر در اطراف و اکناف هستند. ارزیابی شما از این مسئله چه می باشد؟

 

شیخ ایمان زاده: یکی ازدلایل این قضیه به علاقه نسل کودک و نوجوان منطقه جنوب برای حضور در نمازهای یومیه مساجد بر می گردد. از قدیم الایام این طور بوده است که مردم حتی الامکان نمازهایشان را در مسجد برپا می داشتند. الان با آنکه امکانات رفاهی بیشتر شده است اما ضرورت دارد تا هر محله برای خودش یک مسجد داشته باشد؛ زیرا باعث می شود تا بانوان نیز بتوانند در نمازها شرکت کنند. به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان شوق و علاقمندی خاصی در مردم ایجاد می شود و دل ها به خدای متعال نزدیک تر می شود.

 

اساس نیوز به نظر شما چرا دین مبین اسلام روی خواندن نماز تاکید بسیار می کند؟

 

شیخ ایمان زاده: بنده، نماز را به عنوان مهمترین ابزار تربیتی کودکان و نوجوانان می شناسم و باید اهمیت زیادی به خواندن آن داد. اصولا اکثر کودکان و نوجوانانی که نماز می خوانند، سعی می کنند تا اخلاق حسنه داشته باشند. چرا که از یک فرد نمازخوان انتظاری جز این نمی رود. اجرای دقیق سازوکار نماز کمک می کند تا فرزندان ما به شکل مناسب تربیت شوند و رشد صحیح، منشا موفقیت های بعدی در زندگی آینده شان است.

 

اساس نیوز: برخی از سرپرستان خانواده ها با آنکه روی نماز خواندن فرزندانشان دقت زیادی می کنند، اما خودشان اهمیت لازم را به این فریضه نمی هند. تحلیل جنابعالی در این باره چیست؟

 

شیخ ایمان زاده: فرزندان در کودکی ممکن است به خاطر ترس از والدین نمازشان را بخوانند اما این ترس در درازمدت تأثیری نخواهد داشت. والدین چه در مسائل روزمره زندگی و چه در مسائل معنوی الگوی فرزندانشان هستند و هرکاری که آنان انجام می دهند، فرزندان بلافاصله تقلید می کنند. پس نمی شود که ما خود در خواندن نماز جماعت تنبلی کنیم اما از فرزندانمان انتظار داشته باشیم که پنچ وقت نماز را در مسجد بخوانند. در اوقاتی ممکن است که پدر خانواده به خاطر مشغله شخصی نتواند به مسجد برود که این نمی تواند اشکال چندانی داشته باشد؛ زیرا لحظه ای و گذارا است.

 

 بنا به فرموده قرآن کریم، خواندن نماز پنج وقت برای کسی که به معنویت آن پی نبرده باشد کار سخت و طاقت فرسایی است. بسیاری از مردم با آنکه حوصله رفتن به مسجد را ندارند اما نمازشان را در خانه هم که محل راحتی و آسایش است، نمی خوانند.

 

لذا فرد نباید خودش را مجبور به خواندن نماز بدون خضوع و خشوع کند چرا که در نماز اجباری معنویت و تزکیه نفس جایی ندارد و اصولا چنین نمازی برای فرد امتیاز محسوب نمی شود. کسانی که از خواندن نماز لذت می برند مسلما آن را ترک نمی کنند و این گروه جزو رستگاران هستند.

 

اساس نیوز: گاها دیده می شود که برخی ازعلمای سخنور، دربحث تشریح مسائل روز قیامت، بیشتر به جنبه های منفی مانند عذاب قبر و عذاب آتش جهنم می پردازند، به نحوی که باعث ایجاد وحشت درونی در فرد می شود. آیا این روش مورد تاکید و تایید است؟

 

شیخ ایمان زاده: به نظر بنده در سخنرانی ها باید به سن مخاطب توجه داشت و به خصوص اگر مخاطب کودکان کم سن و سال بودند، بیشتر باید سیمای رحمانی خداوند را تشریح کرد تا تصویر زیبایی در ذهن شان نقش ببندد. انسان ها اصولا هر چیزی را که می شنوند توانایی ترسیم آن را در فکر و ذهن خود دارند و این در مورد کودکان تعیین کننده خواهد بود.

 

 البته دین اسلام برای همه مومنین دین رحمانیت است و این طور نیست که برای یک قشر خاص مانند کودکان رحمانی باشد و در مورد افراد بزرگسال با خشونت رفتار کند. لیکن مسلم است فردی که به خود و دیگران ظلم می کند، به وی سهم برابر و مساوی نمی رسد. پس همچنان که افراد خاطی در این دنیا به تنبیه خود می رسند در آن دنیا نیز کیفرعمل شان را خواهند دید.

 

اساس نیوز: به رغم تاکیداتی که روی رحمانیت دین اسلام می شود، اما عده ای در داخل سرزمین های اسلامی تلاش می کنند تا ثابت کنند اسلام دین زور، خشونت و ترور است و به نظر می رسد این مسئله بهانه دست غربی ها داده است تا مانع گرویدن جوانان خود به دین اسلام شوند. دیدگاه شما در این مورد چگونه است؟

 

شیخ ایمان زاده: هدف واقعی کسانی که دست به خشونت و ترور در ممالک اسلامی می زنند در حقیقت ضربه زدن به اسلام است وگرنه آنان با فرد خاصی مشکل شخصی ندارند. خشونت، در نقطه مقابل تعریف دین قرار دارد و طبیعی است که دشمن بخواهد ازهمین ناحیه وارد صحنه شود. هرگز گمان نکنید تمام کسانی که پرچم اسلام را به دست می گیرند، دلسوز این دین الهی هستند، چرا که اگر آنان دلسوز واقعی بودند به جای جنگ با مردم بی گناه، علیه ظلم و ستم بر ملت های بی دفاع و گرفتار در میان آتش و خون قیام می کردند.

 

اساس نیوز: آیا می تون ادعا کرد که این گروه ها جزو مسلمانان هستند و یا خودشان را به شکل رزمندگان مسلمان درآورده اند؟

 

شیخ ایمان زاده: دین اسلام، اعمال پیروانش را با کتاب قرآن و سنت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم مورد سنجش قرار می دهد. مسلمان واقعی کسی است که مردم جامعه از دست و زبانش در امان باشند و هیچ گاه نمی توان عمل یک فرد مومن و مسلمان را از پوشش ظاهری و سیمایش سنجید. آنان خودشان را به شکل مسلمانان در آورده و با ندای شعار «الله اکبر» سر یک بنده بی گناه را قطع می کنند تا ادیان دیگر، از پیروان دین اسلام تنفر پیدا کنند. آموزه های اسلامی حتی به ما اجازه آزار حیوانات را هم نمی دهد، آن وقت چگونه می توانیم سر یک شخص بی گناه را قطع کنیم؟

 

سفارش پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است که می فرماید اگر می خواهید حیوانی را ذبح کنید، به نحوی باشد که آن حیوان اذیت نشود و این کار را در مقابل دیدگان حیوانات دیگر انجام ندهید تا دچار ترس و وحشت نشوند. حال پیروان ایشان چگونه و طبق کدام دستور می توانند دست به چنین اعمال وحشیانه ای بزنند؟

 

اساس نیوز: آیا این ادعا را که «مسلمانان امتی هستند که با کوچکترین بهانه ای اختلاف پیدا می کنند»، می پذیرید؟

 

شیخ ایمان زاده: این ادعا برای آن است که پیروان دین اسلام شناخت صحیحی از دین و مسائل روز ندارند. برای رفع این معضل باید شرایطی را فراهم آوریم تا فرزندان ما، هم در مدارس دینی و هم در مدارس دولتی تحصیل کنند. عالمی که از علم روز بی خبر باشد، نمی تواند مسائل را از هم تمیز داده و تصمیم مناسبی بگیرد و همچنین دانشمندان ما باید از مبانی دینی اطلاع داشته باشند تا به هنگام تصمیم گیری همه جوانب را با هم در نظر بگیرند. اگر غیر از این باشد مطمئنا اشکلاتی پیش خواهد آمد.

 

سابقا رسم بر این بود که طلبه ها پس از یک دوره تحصیل در مدارس دولتی، مدرسه را رها کرده و وارد حوزه می شدند که امروزه، مدارس دینی این مسئله را نمی پسندند. طلبه ای که کسب علم می کند نباید نسبت به علوم روز بی اطلاع باشد.

 

اساس نیوز: جوانان مسلمان چگونه می توانند از فضای مجازی بهترین بهره را ببرند و والدین باید این موضوع را چگونه مدیریت کنند؟

 

شیخ ایمان زاده: فضای مجازی و استفاده از تلگرام، واتساپ و ... مانند چاقوی آشپزخانه است که اگر از آن درست استفاده کنیم، بسیاری از نیازهای واقعی ما را برطرف می کند. در این راستا، همچنان که به کودکان از همان سن پایین نسبت به خطرات چاقو و وسایل خطرآفرین دیگر هشدار می دهیم، در زمان خودش می بایست نسبت به خطرات زیانبار فضای مجازی هم اطلاع رسانی کافی نماییم.

 

امروزه به هیچ صورتی نمی توان جوانان را از فضای مجازی محروم کرد، چرا که این فضا می تواند به رشد فکری و تحصیلی آنان کمک کند. بنابراین، والدین حتما باید این موضوع را مدیریت کنند و فرزندانشان را از عضویت در گروه های ناشناخته و «وقت تلف کن» برحذر بدارند تا احیانا گرفتار دام افراد ناشناس و مغرض نشوند.

 

مصاحبه کننده: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

امام جمعه اهل سنت سراوان : 13 آبان روز استکبار ستی

مرد مستِ روس در یک مهمانی ۹ نفر را به قتل رساند

نشانه گیری اشتباه در دنیای اسلام

ا

افزایش احساسات اسلام ستیزانه در بین شهروندان اروپا

شهادت یک دختر فلسطینی در الخلیل/ شمار شهدای انتفاض

دشمن از بلوچستان برای آخرین جنگ علیه پاکستان استفا

ا

رواج بانکداری اسلامی در آلمان

ممنوعیت مصرف دخانیات در ترکمنستان

مقامات سان فرانسیسکو: با اجرای فرمان مهاجرتی ترامپ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات