b_0_0_0_10_images_karini010101.jpg

اساس نیوز: «ننله» روستایی واقع در دو کیلومتری شهر سنندج است که طی سال های گذشته به دلیل قیمت مناسب تر زمین های مسکونی اش نسبت به سنندج، به سرعت گسترش یافته و ساکنانش از آن به عنوان شهرک ننله یاد می کنند. ماموستا ابراهیم کریمی امام جماعت مسجد جامع حاج علی شهرک ننله را در یکی از شب های مهرماه گذشته ملاقات کردیم. ایشان تحصیل کرده حجره دینی اهل سنت شهر جوانرود دراستان کرمانشاه است. با این عالم اهل سنت گفتگویی حضوری ترتیب دادیم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید.

 

اساس نیوز: استقبال جوانان شهرک سنی نشین ننله از نمازهای یومیه و جمعه در چه حدی است؟

ماموستا کریمی: خوشبختانه استقبال جوانان ننله از نمازهای یومیه و نماز روز جمعه نسبت به گذشته پیشرفت خوبی داشته و علاقمندی به مسجد را می شود در سیمای جوانان مومن و متعهد دید. دلیل این مسئله ارشادات علمای محترم است که همه هفته در مساجد، مکاتب و نمازهای روز جمعه بیان می شود.

 

وظیفه ما این است که اقشار مختلف را نسبت به مسائل دین و مسائل روز آگاه نماییم. خانواده ها نیز همسو با علما در تربیت فرزندانشان نقش مهمی برعهده دارند. این نقش در دوران کودکیِ فرزندان نمود بیشتری پیدا می کند؛ زیرا الگوی فرزندان در سنین کودکی، والدین هستند و هرچه را که پدر و مادر انجام دهند، کودک از آن تقلید می کند.

 

اساس نیوز: نظر شما درباره تحصیل طلاب مدارس دینی در دانشگاه های دولتی چیست؟

ماموستا کریمی: این کار بسیار خوب و پسندیده است؛ اما تحصیل طلاب در دانشگاه های دولتی نباید روی تحصیل شان در مدرسه دینی تاثیر منفی گذاشته و آنان را مشغول مسائل دنیایی کند. بنابر این رفتن به دانشگاه نباید مسیر طلبه را از مدرسه دینی جدا کند.

 

اساس نیوز: شما دلیل علاقمندی اهل سنت و به ویژه اهل سنت مناطق کردنشین را به بحث عرفان و تصوف در چه می دانید؟

ماموستا کریمی: عرفان و تصوف ریشه در اسلام دارد که با معنویت عجین گشته و با روح انسان سر و کار دارد. علمای پیشین ما با اینکه علم و امکانات امروزی را در اختیار نداشتند، ولی اکثرا اهل تصوف و عرفان بودند و چه بسیار شب هایی که به عبادت و مناجات می گذراندند. در بیشتر مباحث کتب اسلامی مثل مثنوی معنوی و یا گلستان و بوستان نیز به این مسئله پرداخته شده است. اگر اسلام، تنها در انجام اعمال جسمانی مانند خواندن نماز و روزه داری خلاصه می شد، هیچگاه مفهوم واقعی خود را پیدا نمی کرد.

 

انجام اعمال جسمانی بخشی از وظایف ما در اجرای فرامین الهی است و اگر به ما اینگونه دستور می دادند که فقط باید نماز بخوانیم و روزه بگیریم، قطع به یقین در مدت زمان کوتاهی دچار رخوت و یکنواختی می شدیم. این که گفته می شود بیدار شدن برای نماز صبح و یا خواندن نماز عشاء، نسبت به نمازهای دیگر سختی بیشتری دارد سخن سنجیده ای است. پس انسان پیش از آمادگی جسمانی، باید به آمادگی روحی برسد و در این صورت است که می تواند در هر صبح و شام به ذکر و یاد الله مشغول شود.

 

اساس نیوز: شما ارتباط علمای دین با یکدیگر را در زمینه تقویت هر چه بیشتر همبستگی و وحدت چقدر ضروری می دانید؟

ماموستا کریمی: نفس ارتباط اگر بر پایه نزدیک کردن دل ها به طرف هم باشد، خیلی خوب و مفید است. ارتباطات به هر میزان که بر پایه سنت و کتب اسلامی انجام شود، موجب کاهش زمینه های اختلاف و تقویت و همبستگی بیشتر خواهد شد. کاری که انجام می دهیم باید در جهت خدمت رسانی به مردم باشد. ما باید بتوانیم فعل منیت و محبت دنیا را از وجودمان دور کرده و به درجه عبد واقعی الله دست پیدا کنیم. به خاطر داشته باشیم که نگاه مردم به علما دوخته شده است و این علما هستند که باید با ایجاد ارتباط نزدیک، زمینه هر نوع چالش و اختلاف را از میان خود و جامعه بزدایند.

 

اساس نیوز: بعضا مشاهده می شود که خانواده ها به منظور حمایت از فرزندانشان، خواسته های آنان را تا حد ممکن برآورده کرده و موانع سر راهشان را تسهیل می کنند. آیا این نوع حمایت می تواند به رشد و شکوفایی فرزندان ما کمک کند؟

ماموستا کریمی: حمایت اگر تنها در زمینه های مالی باشد، نتیجه بخش نخواهد بود. چون اصولا پول و تجهیزات آرامش نمی آورد. برسی ها نشان می دهد که در زمینه های رفتاری، اقشار پردرآمد مشکلات بیشتری نسبت به اقشار ضعیف دارند. بنابراین، می بایست افراط و تفریط را از زندگی خود دور کنیم.

 

 پول خوب است اما به تنهایی کفایت نمی کند و والدین باید به معنویات نیز توجه کافی نشان دهند. البته منظور ازحمایت این نیست که به هر خواسته فرزندان تن بدهیم؛ زیرا این مسئله باعث می شود تا جوان در حال رشد قدر داشته هایش را نداند و سختی روزگار را لمس نکند. مهمترین رکن در خانواده ها بحث آموزش صحیح فرزندان بر اساس آموزه های دینی است.

 

 یک پدر مسلمان علاوه بر حمایت، در موارد لازم باید سخت گیری نشان بدهد. یک مادر مسلمان باید حتما بداند که فرزندش با چه افرادی معاشرت دارد و درنبود پدر، بر رفت و آمد فرزندان نظارت داشته باشد. نظارت کردن در واقع یک نوع حمایت از فرزندن محسوب می شود. والدین باید در زمینه تشویق و انتقاد از رفتار فرزندان خویش، اعتدال را رعایت کرده و دقت کنند تا میانشان اختلافی پیش نیاید. ضرورت است تا فرزندان در سن جوانی به کار و کسب درآمد بپردازند تا بتوانند ایستادن روی پای خود را تمرین کرده و متکی به والدین خود نباشند.

 

اساس نیوز: برخی از علما ترجیح می دهند در بیان مسائل روز قیامت، رویدادهای آن را بیش از اندازه خشن و ترسناک نشان دهند؛ طوری که باعث دین گریزی در بین جوانان می شوند. در این خصوص چه توصیه هایی دارید؟

ماموستا کریمی: در اینکه روز قیامت، روز نگرانی و ترس است هیچ شکی نیست و همه انسان ها در این روز در نهایت وحشت و نگرانی بسر خواهند برد. با این حال بنده معتقدم که در بازگویی مسائل روز قیامت باید بیشتر به زمینه های ارشادی توجه داشته باشیم. به ویژه که مشاهده می شود برخی گروه های افراطی چهره اسلام را هم در حیات دنیوی و هم در روز حساب خشن جلوه می دهند.

 

پس نیاز است که امامان جمعه و خطیبان، چهره واقعی دین اسلام را با تفسیر آیات قرآن کریم و شرح احادیث نورانی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم که همان «رحمانیت» است، برای مردم بازگو کنند. مردم باید بدانند که دین اسلام، دین رحمت، دین بخشش و دین عطوفت است. تصور مخاطبان هرگز نباید بر این عقیده باشد که اگر گناهی مرتکب شدند، تا سالیان سال در جهنم عذاب خواهند شد؛ چرا که درهای توبه و رحمت خداوند متعال همیشه به روی مومنین باز است و کسی که با نیت خالص توبه کند، مطمئن باشید که صد در صد بخشیده خواهد شد؛ زیرا این وعده ای است که ایزد یکتا به ما می دهد.

 

اساس نیوز: آیا پیدایش گروه های تکفیری و داعشی منحصرا به ضعف خود مسلمانان باز می گردد؟

ماموستا کریمی: داعشی ها و تکفیری ها بر اساس مستنداتی که خود آمریکایی ها ارائه می دهند، دست پرورده دشمنان اسلام هستند که با توسل به روش های مختلف سعی در بدنام کردن دین اسلام دارند. رویکرد دشمنان، نابود کردن این دین الهی است تا بتوانند خرافه پرستی را رونق بخشیده و حکومت خودشان را بر مردم ادامه دهند. بخشی از ضعف در مسلمانان طبیعی است چرا که هیچ یک از ما در ابتدا شناخت دقیقی از داعش نداشتیم و اهداف شان بر ما پوشیده بود. بخشی دیگر به سکوت سران برخی ممالک اسلامی برمی گردد که نتوانستند عکس العمل لازم را ازخودشان نشان دهند.

 

از سوی دیگر، شناسایی فعالان این گروه ها که به لباس روحانیت درآمده و در بین مردم افکار مسموم پخش می کردند، به آسانی ممکن نبود. اینها همه باعث شد تا کارها به هم گره بخورد. اما الان جوانان ما به خوبی می توانند خوب و بد مسائل دینی را از هم تشخیص دهند و علت این مسئله، رو شدن دست بدخواهان دین است.

 

 همان هایی که لباس دین را پوشیده و قرآن کریم را به دست گرفتند تا آیات الهی را بنابر خواست و هدف خود تفسیر کنند. این بدخواهان هر چند که توانستند مدتی روی افکار مردم تاثیر سوء بگذارند، اما در آن جایگاهی که باید باشند، قرار نداشتند و آن، دل های مردم بود. مردمی که جستجوگر حقیقت هستند و نه مطالب کاذب که همچون سرابی انسان را به سوی گمراهی می کشاند.

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

اجازه ايجاد پايگاه نظامی را به ترکيه نمی دهيم

قتل دختر مسلمان پس از ترک مسجدی در ویرجینیا

توتو رینا، پدرخوانده پدرخوانده‌های ایتالیا درگذشت

وزیر خارجه آمریکا در افغانستان:طالبان منتظر خروج م

یونسکو مسجدالاقصی را یک مکان متعلق به مسلمانان دان

کشف و ضبط موشک های نشانه گرفته شده به سمت پایگاه ا

عالم اهل سنت افغان: داعش با حمایت آمریکا و ناتو قد

ثروتمندترین زن جهان درگذشت

حمله طالبان به «ترینکوت»؛ ۲۶ سرباز ارتش افغانستان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات