b_0_0_0_10_images_IMG_8425.jpg

اساس نیوز: طی سفر اخیرمان به  بندرلنگه، با توجه به اینکه که جناب شیخ امینی مدیر مدرسه دینی سلطان العلما درسفر خارج از استان بسر می بردند Tموفق به دیدار ایشان نشدیم  لیکن  شیخ سید حسن هاشمی معاون اداری مالی و مدرس رشته تفسیر، برای ما سنگ تمام گذاشته و طی مدتی که در آنجا اقامت داشتیم همواره یار و یاورمان بود.


خوشبختانه به لطف و راهنمایی ایشان و شیخ بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه، دیدارهای خوبی را با علمای مدرسه دینی سلطان العلما و بندرکنگ به انجام رساندیم و در فرصتی با شیخ حسن هاشمی به گفتگو نشستیم که مشروح آن از نظر گرامیتان می گذرد.


اساس نیوز: لطفا درابتدای این گفتگو درباره  شخصیت جناب شیخ عبدالرحمان واحدی ملقب به سلطان العما که در منطقه جنوب، خاص و عام از وی به نیکی یاد می کنند برای خوانندگان اساس نیوز مختصر توضیح بفرمایید؟


شیخ هاشمی: علامه شیخ الاسلام عبدالرحمان خالدی ، معروف به سلطان العلما از بزرگان بندرلنگه و منطقه جنوب بشمار می رفتند. ایشان درشهر بستک متولد شده و در نوجوانی جهت ادامه تحصیل راهی کشور هند و همچنین مکه و مدینه شده است.

شیخ خالدی سپس به مصر رفته و در دانشگاه "الازهر" به ادامه تحصیل پرداخت. شیخ خالدی پس از بازگشت به کشور، در بندر لنگه مدرسه دینی "الرحمانیه" را تاسیس نمود. ازمهم ترین فعالیت های این عالم شناخته شده اهل سنت، می توان به نشر آموزه های دینی و معارف اسلامی به دو زبان فارسی و عربی اشاره نمود.


اساس نیوز: اینطور که ما شنیدیم لقب فرزند ایشان جناب شیخ محمد علی خالدی نیز سلطان العلما است؟
شیخ هاشمی: ایشان درعمل توانست جانشین بسیار خوبی برای پدر بزرگوارش بوده و خدمات مفیدی را به ثبت برساند. شیخ محمد علی خالدی  کتاب های مهمی را از جمله صفوه العرفان فی تفسیرالقرآن، شرح اربعین نووی، غایه المامول فی سیره الحبیب الرسول، شرح ریاض الصالحین را به رشته تحریر دراورده و کتاب هایی را درباره نماز و روزه به تالیف رسانده است.


شیخ خالدی تا زمانی که در ایران بود صبح تا ظهر به امر تدریس می پرداخت و عصرها را برای دیدار با مردم و حل مشکلات و پاسخ به سوالات آنان اختصاص می داد. مجلس ایشان مملو از مراجعین بود و بدین جهت دائما مشغول مطالعه و تحقیق بسر می برد. شیخ خالدی تعداد قابل توجهی ازمدارس، دانشکده ها، بیمارستان ها و آب انبارها را شخصا ساخت.


ایشان درگسترش بسیاری از راه ها همیاری نموده و در کارهای خیر مشارکت فعال داشت. اعضای هیئت فتوای منطقه جنوب،جملگی از طلبه های این استاد بوده و تحت تعلیمات وی قرار داشتند. در بندرلنگه و اطراف روستایی پیدا نمی شود که  شیخ  خالدی  خدمتی را درآنجا انجام نداده باشد.


اساس نیوز: پذیرش طلاب، درمدرسه دینی به چه نحوی انجام می شود؟
شیخ هاشمی: دانش آموزان اهل سنت بندرلنگه ضمن تحصیل در مدارس دولتی، همزمان دوره مقدماتی دروس دینی را در اینجا می گذرانند. معدل دانش آموزانی که قصد دارند پس از دوره متوسطه دولتی،در مدرسه دینی درس بخوانند نباید کمتر از 16 باشد و گرنه مورد پذیرش قرارنمی گیرند. از دانش آموزان پس از ورود به مدرسه دینی درباب موضوعات فرهنگی، اخلاقی،اطلاعات عمومی و نظایر این مصاحبه گرفته می شود و چه بسا ممکن است پذیرش نشوند.


 لذا آنچه که طلاب دراین مدرسه دینی می خوانند دوره مقدماتی و متوسطه است و جهت گذراندن دوره عالی می توانند در قسم عالی بندرلنگه و یا شهرهای اطراف به ادامه تحصیل بپردازند. درمجموع، مدارس علوم دینی جنوب، زیر نظر شورای برنامه ریزی، متشکل از علمای اهل سنت استان های هرمزگان، فارس و بوشهر فعالیت می کنند.


اساس نیوز: یکی از نکات جالب توجه منطقه جنوب، پوشش محلی است که بانوان رعایت می کنند و به نظر می رسد روی پوشش محلی خودتعصب خاصی دارند. آیا این مسئله از گذشته سرچشمه می گیرد؟
شیخ هاشمی: بله. به نکته خوبی اشاره کردید؛ زیرا علی رغم تغییرات محیطی و ساختاری، بانوان ما هنوز پوشش محلی خودشان را حفظ کرده اند.درگذشته و زمانی که رضاخان مسئله کشف حجاب را مطرح کرد، مردم محلی بخاطر ترس ازشیوع  بی حجابی، زندگی در اینجا را رها کرده و به کشور امارات پناهنده شدند. دراصل پیشرفت اقتصادی امارات طی آن سال ها مرهون  فعالیت تجار ایرانی بوده است. از این رو مسئله کشف حجاب مشکلی برای پوشش محلی بانوان جنوب به وجود نیاورد و حجاب بانوان ما همچنان مثل سابق رعایت می شود.


اساس نیوز: فعالیت گروه های تندروی مذهبی درمناطق جنوب کشور، نسبت به جاهای دیگر چگونه است؟
شیخ هاشمی: گروه های تندرو از مذاهب مختلف در همه نقاط کشور هستند و نمی توان منکر فعالیت این گروه ها دریک منطقه خاص شد. ولی به برکت اسلام، مردم منطقه جنوب کشور وحدت و همدلی خوبی دارند. بنده معتقدم یکی ازمهم ترین فلسفه های دین مبین اسلام، ایجاد وحدت و برادری در کشورهای اسلامی است.


اساس نیوز: آیا به نظر شما همایش ها و کنفرانس های وحدت که سالیانه در کشورهای اسلامی برگزار می شود، کفایت امر وحدت  را می کنند؟
شیخ هاشمی: این همایش ها مقدمه خوبی برای برگزاری همایش های درون استانی است که می بایست با انسجام بیشتری به انجام برسند. اخیرا، نشست ها و محافل وحدت آفرین، به تعداد زیاد در سطح شهرستان ها برگزار شده اند، اما می طلبد که استان ها هم به صورت گروهی در این امر نیک مشارکت داشته باشند.


 امروزه  ارتباط چهره به چهره علمای ما به دلیل گرفتاری های روزمره و دوری مسافت ضعیف است و برای تحقق این مسئله باید بسترهای مناسب فراهم شوند. درهمین راستا  می توان طرحی ارائه داد که استان های همجوار، همایش هایی را با زمینه وحدت و انسجام اسلامی برگزار نمایند.


 اساس نیوز: این که گفته می شود دین آسان به دست نیامده است مفهوم چه قضیه ای را می رساند؟
شیخ هاشمی: پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اصحاب ایشان در مسیر اعتلای دین توحیدی، رنج ها و سختی های بسیار زیادی را متحمل شده اند. در کتاب ها آمده است که تنها در جنگ احد هفتاد تن از حافظان قرآن کریم به شهادت رسیدند. این تعداد در آن زمان که درخت اسلام هنوز به طور کامل بارور نشده بود، جزو سرمایه های اصلی امت بودند.


 بازگو کردن این مسائل هر چند که به زبان ساده است، اما اگر درک واقعی باشد می توان به مفهوم قضیه پی برد. در زمان خلفای راشدین نیز این سختی ها و مشکلات ادامه داشتند و فتنه گران هر زمان که می توانستند آسیب های جدی به اسلام وارد کردند. این دینی است که به راحتی به دست نیامده و برای حراست از آن باید از جان ومال مان هزینه نماییم.


اساس نیوز: در زمانه فعلی که کمبودها برطرف شده و امکانات ابیشتر شده است،چگونه می توان به خداشناسی رسید؟
شیخ هاشمی: بزرگترین سرمایه یک انسان که وی را از سایر جاندران متمایز می سازد، داشتن فکر سالم است. این فکر است که باعث می شود فرد کارهای روزمره اش را از روی عقل و تدبیر به انجام برسانند. اگر فکر نباشد مسلما کاری صورت نمی پذیرد. پرداختن به عبادت در آموزه های اسلامی جزو افضل ترین اعمال به حساب می آید. عبادت پلی است که می تواند ما را به خدا شناسی برساند. عبادتی که با خود مناجات به همراه دارد و دریچه ای پر نور است تا شخص مومن به راحتی با خدای خودش خلوت کرده و به زبان ساده صحبت کند.


به عقیده بنده، صحبت انسان مسلمان با خدای خود امتیازی است که پیروان سایر ادیان از آن بی بهره اند. انسانی که دچار مشکل می شود و درشبی از شب ها در خلوت با خدای خودش راز و نیاز می کند، چند روز بعد می بیند که مشکلش برطرف شده است. اینجاست که آن شخص نباید مناجات با خدا را ترک کند. عبادات و مناجات الهی درهرحال و شرایط برای ما لازم است.


اساس نیوز: از دیدگاه شما، تفاوت یک شخص تندرو با مومن معتدل در چیست؟
شیخ هاشمی: اشخاص تندرو معمولا از منطق به دوربوده و مدعی دانستن هرچیزی هستند. این گونه اشخاص، افکار و اندیشه های انسان های دیگر را قبول نداشته و بر این باورند که تنها خودشان دارای فکر و اندیشه بهترهستند. تندروها درمباحثات اجتماعی نیزرعایت دیگران را نکرده و هرحرف دیگری را رد و مردود می شمارند. اما شخصی که  بصیرت نداشته باشد نمی تواند در دل انسان های دیگرجای بگیرد.


اساس نیوز: یکی ازحربه های گروه تندروی تکفیری و داعشی این است که جوانان کشورهای مسلمان من جمله شوروی سابق که دین در آنها پیشرفت چندانی پیدا نکرده است را به عنوان نیروی کار به استخدام خودشان درمی آورند. آیا از نظر شرع اسلام، کشتن و سربریدن انسان ها و تجارت زنان می تواند کار محسوب شود؟
شیخ هاشمی: کسانی که دست به قتل و کشتار انسان های بی گناه می زنند شبیه حیوانات درنده ای هستند که هدفی جز کشتن و ریختن خون درسر ندارند. دین اسلام، قتل مردم بی دفاع و بی گناه را تحت هیچ شرایطی، حتی در شرایط جنگی نمی پذیرد. کشتن شخصی که بی گناه و مظلوم است و جدا کردن مادری از طفل خردسالش، ولو اینکه مسلمان هم  نباشد به هیچ وجه زیبنده نیست و این گونه اشخاص در روز قیامت به اشد مجازات خواهند رسید.


خبرنگار: طاهر جانی


b_0_0_0_10_images_IMG_8447.jpg

مطالب مرتبط:

دستگیری وزیر تربیت گروهک داعش در جنوب کرکوک / عکس

آینده از آن اسلام است

 

دونالد ترامپ: هر گونه حمله ایران با نیروی قدرتمند

 

جمال فوده : حمله به مساجد نیوزیلند جنگ علیه جهان ا

بازار اسلامی در هشتادمین سالگرد تاسیس انجمن مسلمان

رسانه های چین: ترکیه " جنبش اسلامی ترکستان شرقی "

۸ میلیاردر، بیشتر از نصف جمعیت جهان ثروت دارند

احتمال درگیری نظامی چین و هندوستان در منطقه مرزی س

ائتلاف امریکایی : نبرد نهایی با داعش هنوز به اتمام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات