b_0_0_0_10_images_afrooz_1.jpg

اساس نیوز: شیخ عیسی چهره افروز امام جمعه اهل سنت مسجد امام شافعی بندر «درگهان» جزیره قشم، تحصیلات حوزوی خویش را در مدرسه دینی کمالیه قشم گذارانده است. وی با 32 سال سابقه امامت مسجد، جزو محبوب ترین امامان جمعه اهل سنت جنوب کشور به شمار می رود. مدرسه دینی کمالیه، یکی از قدیمی ترین مدارس دینی اهل سنت کشور است که قدمت آن به 300 سال قبل برمی گردد.

با این عالم اهل سنت در محل مسجد امام شافعی مصاحبه ای را ترتیب دادیم که ماحصل آن تقدیم مخاطبان می شود:

 

اساس نیوز: جناب شیخ، لطفا در شروع این گفتگو درباره فعالیت های دینی مردم جزیره قشم مختصر توضیحاتی ارائه بفرمایید.

 

شیخ چهره افروز: تقریبا بیشتر ساکنان جزیره قشم را که مساحت آن 1،491 کیلومترمربع است، اهل سنت شافعی مذهب تشکیل می دهد که در این بین تعدادی از مهاجران اهل سنت کشور افغانستان نیز حضور دارند. دین داری در میان مردم این منطقه، از گذشته، اهمیت زیادی داشته است و والدین معمولا فرزندانشان را به مساجد می آورند تا از همان سنین پایین طریقه خواندن نماز و اصول دینی را یاد بگیرند. دراین میان نقش علمای محترم و مبلغین دینی را نیز نمی توان نادیده گرفت و آنان وظایفشان را به خوبی انجام می دهند.

 

اساس نیوز: مسجد درگهان چه تعداد جمعیت را در خود جایی می دهد؟

 

شیخ چهره افروز: این مسجد حدود 3 هزار نفر گنجایش دارد که در روزهای جمعه، اکثر مخاطبان، جوانان هستند. در سایر روزها نیز، کسبه و بازاریان قشم کار را در وقت نماز تعطیل کرده و در مسجد حضور می یابند.

 

اساس نیوز: در جزیره قشم، چند مسجد جامع اهل سنت وجود دارد؟

 

شیخ چهره افروز: در این جزیره، 45 مسجد جامع اهل سنت فعال است که بخشی از این مساجد جامع در روستاها واقع شده اند و بسته به تعداد جمعیت، مساجد دیگری نیز در روستاها فعالیت می کنند.

 

اساس نیوز: به نظر جنابعالی، جوانان ما از چه راه هایی می توانند خدا شناسی را تجربه کنند؟

 

شیخ چهره افروز: بدون شک برای رسیدن به هرچیزی، تلاش و کوشش اهل فن آن لازم است. دینمداری جزو لاینفک زندگی مسلمانان به حساب می آید و بدون زحمت و تلاش نمی توان به نتیجه مورد نظر رسید.

اگر بخواهیم به این مسئله نگاه عمیقی داشته باشیم، درمی یابیم که انجام عبادات، تنها در خواندن نماز و روزه داری خلاصه نمی شود؛ بلکه باید شئونات اخلاقی و آداب اسلامی را نیز رعایت کنیم. برخی از جوانان به اشتباه تصور می کنند که با خواندن پنج وقت نماز در مسجد، همه مسائل به خودی خود حل خواهد شد و اهمیت کافی برای موضوعات مهم دیگر قائل نیستند. حال آنکه اگر ما اخلاق حسنه نداشته باشیم، از خداشناسیِ واقعی فاصله خواهیم گرفت.

 

اگر آداب معاشرت را رعایت نکنیم، بخشی از اعمالمان ناقص می ماند. شما وقتی تصمیم می گیرید برای اقامت وارد یک ساختمان شوید که، همه قسمت هایش بی نقص و کامل باشد، در غیر این صورت نمی توانید روی استحکام آن حساب کنید. خداشناسی و رسیدن به مفهوم واقعی آن نیز الزامات خودش را می طلبد و تنها با احداث یک ستون یا دوستون نمی توان به شناخت کامل دست یافت.

 

اساس نیوز: بازتاب فعالیت گروه های جماعت تبلیغی را در مناطق جنوب کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

 

شیخ چهره افروز: گروه های جماعت تبلیغی، نیروهایی هستند که به سهم خودشان در راه اعتلای فرهنگ غنی اسلامی تلاش می کنند. در عصر کنونی جوانان زیادی به لطف زحمات این گروه ها به مساجد روی آورده اند و شاید اگر تلاش این گروه ها نبود مساجد ما مانند امروز مملو از جمعیت نمازگزار نمی شد.

 

اساس نیوز: دلیل آنکه به افراد توصیه می شود قبل از خوردن و آشامیدن در مساجد نیت اعتکاف کنند چیست و اعتکاف در مساجد چه ضرورتی دارد؟

 

شیخ چهره افروز: منظور از اعتکاف آن است که شخص برای عبادت در مسجد متوقف شود. پس بدون اعتکاف، خوردن و آشامیدن در مسجد حرام است و به افراد توصیه می شود تا پیش از صرف طعام و نوشیدنی، نیت اعتکاف کنند. خداوند متعال نیز در قرآن کریم به تمیزی مساجد برای عبادت نمازگزاران و معتکفین دستور داده است.

 

b_0_0_0_10_images_afrooz_2.jpg

معتکفین در مذهب شافعی، بسته به شرایطی که دارند می توانند برای خودشان زمان مشخصی را در نظر بگیرند. به این معنی که شخص معتکف می تواند از یک ساعت تا یک هفته و یا حتی بیشتر، در دوره اعتکاف به سر برده و به تزکیه نفس بپردازد.

 

اساس نیوز: امر به معروف و نهی از منکر در اسلام از چه جایگاهی برخوردار است؟

 

شیخ چهره افروز: امر به معروف و نهی از منکر از واجبات دین مبین اسلام است که هر شخص مسئول باید آن را به انجام برساند. لیکن برخی ها به اشتباه فکر می کنند که این کار تنها در حیطه مسئولیت علمای دین قرار دارد و دیگران از انجام آن مستثنی هستند. خداوند متعال در قرآن کریم بر انجام موارد متعددی تاکید می کند که همگی بر تحقق امر به معروف دلالت دارد و در عین حال، درباره نهی از منکرات نیز بیانات صریحی آمده است.

 

 امت اسلامی چه مرد و چه زن در قبال یکدیگر مسئول هستند. نبی مکرم اسلام نیز درباره رعایت این مسئله خطاب به امت هشدار داده است. دلیل این که بعضی وقت ها دعاها مستجاب نمی شود، ترک امر به معروف و نهی از منکر است. آنچه که امروز کشورهای اسلامی را درگیر جنگ و خونریزی کرده؛ فقدان توجه کافی به خوبی ها و بدی ها است و اگر این مسئله را جدی بگیریم، ناهنجاری ها در جوامع اسلامی فروکش خواهد کرد.

 

اساس نیوز: در بررسی مسائل دنیای اسلام اخیرا جنایات بسیار فجیعی در کشور میانمار اتفاق افتاد و حالا بیت المقدس مورد هتک حرمت قرار گرفته است. جنابعالی دلایل این فجایع و بی حرمتی را چه می دانید؟

 

شیخ چهره افروز: جای تاسف است که با این همه ممالک اسلامی که داریم، باز هم ملت های مظلوم مورد ستم واقع می شوند و این به خاطر سکوت برخی حاکمان کشورهای مسلمان است که اگر می خواستند به راحتی می توانستند به داد ملت های مظلوم برسند. جای تعجب است که دولت کوچکی مانند میانمار چگونه جرأت می کند و دست به کشتار مسلمانان در سطح وسیع می زند. در واقع، عدم واکنش به موقع و مناسب از سوی کشورهای اسلامی است که باعث می شود این فجایع شکل بگیرد.

 

به هرحال وظیفه علمای محترم است که مسائل را برای مردم بازگو کنند و حاکمان بی تفاوت نیز بدانند، سرانجام روزی فرا می رسد که نسبت به بی تفاوتی های خود پاسخگو خواهند بود.

 

اساس نیوز: به نظر شما، اسلام اجازه تکفیر را به پیروانش می دهد؟ آیا می توان خون یک شخص بی گناه را به ناحق ریخت؟

 

شیخ چهره افروز: زمانی که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به دستور خداوند متعال، مامور معرفی دین اسلام شد، مانند دوره قبل از رسالت، روش الفت و مهربانی با مردم را در پیش گرفت تا همه بدانند اسلام دین رحمت است. این مطلب در مورد سایر انبیاء الهی نیز صدق می کند. ترجمه حدیث شریف است که می فرماید: «اگر کافری به مسلمانی پناه آورد و اگر آن بنده مسلمان، شخص کافر را به خاطر کافر بودنش به قتل برساند من از آن شخص بیزاری می جویم». در چنین شرایطی، ریختن خون شخص بی دفاع که به اسارت در آمده است جایز نمی باشد و اسلام نیز آن را نهی می کند.

 

اساس نیوز: جنابعالی دلیل وقوع جنگ و فتنه در کشورهای اسلامی را در چه می دانید؟

 

شیخ چهره افروز: اینها حربه هایی است که توسط آمریکا و اسرائیل اعمال می شود و می خواهند قضایا را طوری جلوه دهند که اسلام، دین خشونت و ترور دیده شود. در ابتدا به نظر می رسید که عوامل ایجاد فتنه در پیشبرد اهداف خود موفق بوده اند، چرا که هم در عراق و هم در سوریه، درگیری جریان داشت و چه بسا ممکن بود که این جنگ ها تا سالیان سال طول بکشد، اما بیداری مردم مانع از ادامه درگیری های بیشتر شد؛ زیرا مسلم گردید که هدف دشمنان، ساقط کردن حکام کشورهای اسلامی در جهت ایجاد امنیت به نفع رژیم صهیونیستی است.

 

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید در مراسم تودیع و معارفه استاندار

داعش از مهمات جنگی دوران آلمان نازی استفاده می کن

سخنگوی طالبان افغانستان: تقاضای پناهندگی رهبران ط

چه کسانی در لیست ترور اسرائیل قرار دارند؟

امام جمعه اهل سنت کیش: حرکت های تروریستی ازدید ما

چگونه به استقبال ماه مبارک رمضان برویم؟

سخنرانی زیبای مولانا طارق جمیل در باب قیامت و خوف

امام جمعه چنارلی : پرستاری از جمله مشاغل پرثواب اس

نگرانی اروپا از رشد اسلام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات