b_0_0_0_10_images_daregaz_1002.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت درگز، مجاهده و مبارزه با نفس را سرفصل سخنان این هفته خود  خود قرارداد.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولوی مرتضی ایل نژاد امام جمعه اهل سنت درگز با بیان اینکه مجاهده با نفس اهمیت زیادی دارد، افزود: «عبودیت و بندگی انسان های مومن وقتی تحقق پیدا می کند که از طاغوت درونی به معنای نفس و طاغوت بیرونی به معنای انجام ظلم اجتناب و دوری ورزد».

 

وی افزود: «انسان های مومن باید به وسیله خواندن آیات الهی به تزکیه نفس خود پرداخته و از این طریق به رستگاری برسند. درقرآن کریم و سایر کتاب ها از نفس اماره، نفس لوامه و نفس مطمئنه بسیار یاد شده و درباره هریک از آنها توضیحات کافی  داده شده است. قرآن کریم ازمیان نفس ها، نفس مطمئنه را خطاب قرار داده و آن را برای ورود به بهشت فرا می خواند، چرا که  نفس مطمئنه نفسی است که در هر حال و شرایط ، خدای متعال را مد نظر قرار می دهد».

 

 مولوی ایل نژاد اظهار داشت: «بنابراین باید به خودمان نگاه کنیم و ببینیم نفس ما از از چه نوعی است. آیا نفس درون ما اماره است و هر لحظه ما را به سوی بدی ها دعوت می کند؟ آیا نفس ما لوامه است که اگر گناهی انجام دادیم ما را مورد ملامت خودش قرار می دهد؟ یا اینکه دارای نفس مطمئنه هستیم و جز فکر به الله و یاد الله، مشغولیت دیگری نداریم».

 

این عالم اهل سنت ادامه داد: «امروز برخی ها هستند که کلیه اموراتشان با نفس اماره می گذرد و متاسفانه عمرشان را در غفلت به پایان می رسانند. آنان گروهی هستند که قلب دارند ولی نمی فهمند، چشم دارند اما واقعیت ها را نمی بینند، گوش دارند لیکن دستورات الهی را نمی شنوند. قرآن کریم، افراد این گروه را به چهارپایان  تشبیه می کند».

 

امام جمعه درگز دربخش بعدی سخنانش به بحث جهاد پرداخت و گفت: «قرآن کریم، راه های هدایت را به سوی کسانی که مبادرت به جهاد می کنند، باز کرده است. عده ای بر این گمانند که همه معنی جهاد در اسلحه به دست گرفتن و جنگیدن خلاصه می شود. «جهاد» هرچند در «لغت» به کار بستن سعی و تلاش در راه الله است؛ اما در «مفهوم»، بازتر و گسترده تر از آن است که  فقط  بخواهیم درنبرد فیزیکی خلاصه کنیم».

 

مولوی ایل نژاد بیان نمود: «علمای بزرگ دین اسلام، جهاد را به بخش های مختلفی  تقسیم کرده اند. انسان های مومنی که با شهوت ها مبارزه کرده و به سوی  یادگیری قرآن کریم،  یادگیری علم و درجهت عمل به آنها  گام برمی دارند، به عنوان مجاهد راه  الله شناخته می شوند».

 

امام جمعه اهل سنت درگز صبر در برابر سختی ها و مشکلات را نیز از اقسام جهاد دانست و تاکید کرد: «باید به خاطر داشته باشیم که شیطان همواره ما را به سوی شهوت ها و شبهات  فرا می خواند و اگر شهوت و شبهه را در خود مغلوب کنیم، این معنی را می دهد که درحقیقت شیطان را مغلوب کرده ایم».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

بازداشت نویسنده سرشناس فلسطینی

ترکیه: از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم

تروریست های نوجوان در روسیه بازداشت شدند

ا

ترامپ:تحریم های نفتی ایران به تدریج عملی خواهد شد

مولانا گرگیج: ما ترورهای کور و خشونت را مخالف عقید

حملات علیه داعش 60 درصد کاهش یافته است

ایجاد پایگاه بزرگ نظامی طالبان در شمال افغانستان

مقام افغان: افراد داعش از طريق شهرستان های نا امن

نفر دوم داعش کشته شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات