b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_bvbbv__Copy.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بندرترکمن بر تقویت وحدت در میان امت اسلامی تاکید کرد.

 

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه بندرترکمن در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه این شهر، نعمت های الهی را بی اندازه و غیر قابل شمارش  دانست و گفت: «نعمات حق تعالی زیاد هستند که از آن میان می توان به نعمت ایمان، نعمت اعتقاد و نعمت باور اشاره کرد. اینها نعمت هایی هستند که تعداد بسیاری از انسان های روی زمین از داشتن آنها محرومند. اگر جمعیت کره خاکی پنج  میلیارد نفر باشد تنها یک میلیارد آن از نعمت ایمان بانصیب شده است».

 

وی افزود: «اکثر بندگانی که از گذشته و اکنون در روی کره خاکی زندگی می کنند از داشتن ایمان محروم هستند و اگر به این ترتیب از دنیا بروند تا ابد در آتش جهنم خواهند ماند. پس بیایید درباره چنین نعمتی که به ما داده شده، عمیقا فکر کنیم و شکر خداوند متعال را بر جایی آوریم. خداوند متعال همچنین  نعمت های بیشمار دیگری را نیز ارزانی بخشیده است تا با استفاده از آنها ببینیم و بشنویم و راه حق را از باطل تشخیص دهیم».

 

آخوند کر با اشاره به اینکه نعمت زبان از جمله نعمت های مهم خداوند متعال به بشر روی زمین  است افزود: «نعمت زبان به انسان داده شد تا مشغول عبادت شده و به سعادت اخروی برسد. این نعمتی است که انسان ها را قادر می سازند تا به راحتی ارتباط برقرار کنند و اگر آن را نداشتیم نمی توانستیم ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنیم».

 

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن یادآور شد: «زبان وسیله است که اگر درست استفاده نشود انسان را به هلاکت می رساند. دیده و شنیده می شود که برخی ها خودشان را به آفت های زبان مبتلا می کنند، حال آنکه فرشتگان مامور تمامی حرف ها و گفته ها را ضبط و ثبت می کنند و انسان باید در روز قیامت در قبال تک تک اظهاراتش پاسخگو باشد».

 

امام جمعه اهل سنت بندرترکمن ادامه داد: «یکی ازخطرات زبان، گفتن حرف های بیهوده است که غالبا مردم را در معابر و گذرگاه ها به خود مشغول می سازد بی آنکه کوچکترین نفعی برساند. متاسفانه این جلسات گاهی به مباحث غیبت و تهمت تبدیل می شود. از این رو جوانان و علی الخصوص سالمندان می بایست در واپسین سال های عمرشان به ذکر و عبادت الله تعالی بپردازند».

 

آخوند کر اظهارداشت: «مومن حقیقی آن است که از صحبت های بیهوده اجتناب می ورزد. بنا بر تحقیقات انجام شده، زنان در طول روز حدود 7 هزار کلمه و مردان، دو تا سه هزار کلمه صحبت می کنند. لذا بانوان باید مواظبت بیشتری به عمل آورند چون بیش از مردان در معرض حرف های بیهوده قرار دارند. اگر حرف هایی که به زبان می آوریم مطابق با شریعت نباشند در روز قیامت محاکمه خواهیم شد. از دیگر خطرات زبان، ادعاهای بیهوده است. کسانی که درس تخصصی نخوانده اند اما مدعی داشتن تخصص هستند، اشخاصی  که علمی ندارند اما خود را عالم می شمارند و یا فردی که پزشکی نمی داند لیکن حرف های پزشکی می زند از این دسته افراد می باشند».

 

امام جمعه بندرترکمن بیان نمود: « متاسفانه  درعصر کنونی ادعاهای واهی و بیهوده  در حوزه علوم دینی بیشتر شده است. اشخاصی هستند که هنوز یک کتاب دینی را هم مطالعه نکرده اند با این همه  خود را عالم معرفی کرده و به راحتی فتوا صادر می کنند. بنابراین می بایست توجه شود که سخن گفتن در امور مختلف و ازجمله در بحث دین،  باید از روی بینش و آگاهی صورت پذیرد. صدور فتوا کار هرعالمی نیست و علمای برجسته نیز این کار را با انجام مطالعات و تحقیقات لازم و مشورت با اساتید برجسته به انجام می رسانند».

 

آخوند کر با گفتن اینکه اظهارات غیر مستند علما باعث افزایش تنش و بروز اختلاف درجامعه می شود گفت: «ادعاهای ساده انگارانه برخی علما باعث گمراهی جوانان می شود و نباید اظهاری کرد که ازدلیل و منطق کافی به دور باشد. اشخاصی مانند حضرت امام مالک رضی الله عنه با آنکه از دانشمندان بزرگ اسلامی است  اما  پاسخ سوالات مهم را نمی داد تا مبادا اشتباه باشد».

 

این عالم اهل سنت خاطرنشان ساخت: «کنایه و مورد تمسخر قرار دادن دیگران از کارهای زشت رایج درجامعه است. کوچک کردن افراد مستمند و فقیراز جمله کارهای زشت و ناپسند می باشد. دادن القاب ناپسند به اشخاص، ضعف دین را به اثبات می رساند. قرآن کریم به شخصی که نزدیکان و اطرافیانش را با سلاح زبان تحقیر می کند عذاب سختی وعده داده است. والدین حرفی را به زبان نیاورند که کودک از آن الگو برداری کرده و در جامعه به زبان آورد».

 

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

تاثیر منفی معامله تسلیحاتی انگلیس و ترکیه بر وضعی

ا

وزیر خارجه فیلیپین: رئیس جمهور چین دوترته را به ج

دیدگاه مثبت کانادایی ها نسبت به اسلام و مسلمانان

جرم و جنایت خیزترین شهر روسیه است ؟

روسیه : گفت‌وگوی مستقیم آمریکا با طالبان برای پایا

آرامش نسبی و اعلام حالت فوق‌العاده در بغداد

مسلمانان آراکان را دریابید

فرار داعشی‌ها به دلیل کاهش دستمزد!

پوتین: دولت روسیه حق ندارد اسد را برکنار کند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات