b_0_0_0_10_images_asasbanner__final__small.jpg 

در نخستین نشست تخصصی علما و اساتید دانشگاهی اهل سنت گلستان، تقویت باورهای درونی و دینی مسلمانان و هوشیاری در قبال توطئه های دشمنان، به عنوان ضرورت های اساسی دنیای اسلام در شرایط کنونی مورد تاکید قرار گرفت.

اساس نیوز: نخستین نشست تخصصی علمی علما و اساتید دانشگاهی اهل سنت گلستان، تحت عنوان «بررسی مسایل جهان اسلام؛ چالش ها و راهکارها» در محل دفتر «موسسه اساس جهان اسلام» برگزار شد.

در این نشست تخصصی که در چارچوب سلسله نشست های موسسه فرهنگی _ اجتماعی اساس جهان اسلام برگزار شده است، علما و اساتید حاضر در جلسه، نقطه نظرات خود را درباره مسائل مختلف دنیای اسلام و راهکارهای برون رفت از فضای موجود مطرح کردند.

در آغاز این نشست، عبدالقیوم شکاری مدیر موسسه ضمن خیر مقدم گویی به مهمانان جلسه، عبور از شرایط نامناسب کنونی در دنیای اسلام را دغدغه مشترک همه دلسوزان امت اسلامی دانست و تاکید کرد، افزایش ارتباطات و تعامل بین علما و نخبگان فکری مسلمان یکی از پیش نیازهای حیاتی عبور از شرایط نامناسب کنونی است.

دکتر بهروز قزل به عنوان دبیر نشست، سخنران بعدی جلسه بود. وی با تشریح ضرورت های برگزاری نشست های تخصصی مشابه، دست یابی به درک مشترک نظری از مسائل و فراهم شدن زمینه شناخت سوالات اساسی در رابطه با چرایی ایجاد شرایط کنونی و راه های برون رفت از آن را از ثمرات علمی این گونه جلسات برشمرد.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_2.jpg

در ادامه این نشست، ناصر آخوند قزل امام جمعه قازانقایه (دانشجوی کارشناسی ارشد مبانی فقه و حقوق ) تاکید کرد: عقلانیت یکی از عناصر کلیدی و حیاتی برای حل مشکلات کنونی دنیای اسلام است. این عالم شاخص اهل سنت حریّت اندیشه و تفکر را از عوامل شکوفایی دنیای اسلام در صدر اسلام دانست و افزود: در حالی که تمدن اسلامی از همان آغاز با رویه ای توسعه گرایانه به جوامع پیرامون نگریسته است، غرب و تمدن غربی، با رویکردی سلطه گرایانه و رویه ای استثمارطلب با سایر تمدن ها و ملل برخورد کرده است.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_3.jpg

عبدالرحمان آخوند کر، امام جمعه بندرترکمن نیز مهمان دیگر این نشست تخصصی بود. این عالم اهل سنت تاکید کرد، در قرآن کریم به مسلمانان وعده نصرت داده شده است؛ بنابراین مسلمانان باید امیدوارانه برای بازگشت به دوره عظمت و شکوه تمدنی تلاش نمایند. وی افزود: نزدیکی و اعتماد به کفار و باور به وعده های آنان و دوری از تعقل و دوراندیشی در مواجهه با مشکلات، مهم ترین عوامل عقب ماندگی دنیای اسلام است. آخوند کر، عمل به قرآن، پایبندی به سنت نبوی و دوری از اختلافات را از نیازهای ضروری عصر حاضر دانست.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_4.jpg

در ادامه این نشست، دکتر جلال الدین سیدی (دکترای علوم سیاسی از ترکیه و استاد دانشگاه) به تبیین نقطه نظرات علمی خود در رابطه با محورهای مورد بحث در جلسه پرداخت. دکتر سیدی با بیان این مساله که پیشرفت اسلام و شکوفایی تمدن اسلامی در دوره های گذشته، مهم ترین عامل هجمه های دشمنان علیه اسلام بوده است، وجود عنصر «دینامیزم» و پویایی را مهم ترین عامل رشد جامعه اسلامی در سده های نخستین دانست. وی افزود: شناخت زمینه ها و دلایل ایستایی جامعه اسلامی، یکی از مهم ترین رسالت های متفکران مسلمان است.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_5.jpg

عبیدالله جمالزایی از مدرسان جوان حوزه علمیه اهل سنت بلوچ در استان گلستان نیز در این نشست تاکید کرد: همانگونه که توجه به دستورات خداوند متعال در صدر اسلام باعث عظمت و عزت ما شده است، دوری از قرآن و سنت پیامبر، زمینه های عقب ماندگی ما را در قرون اخیر فراهم کرده است. وی افزود: به فرمایش حضرت رسول اکرم (ص) حب دنیا و خوف از مرگ از جمله عواملی است که باعث نزول امت اسلامی خواهد شد؛ بنابراین باید تلاش کنیم در این زمینه از سیره پیامبرمان پیروی کنیم.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_6.jpg

عبا آخوند محمدنژاد، عالم اهل سنت و فعال رسانه ای در این نشست از زاویه ای متفاوت به مسائل دنیای اسلام پرداخت. وی تاکید کرد: دنیای امروز، عصر ارتباطات و رسانه ها است و یکی از دلایل سلطه کفار بر مسلمانان غلبه رسانه ای آنهاست. آخوند محمدنژاد افزود: در حال حاضر بخش اعظم رسانه های جهان در اختیار کشورها و گروه هایی است که یا نسبت به اسلام غرض دارند، یا اینکه عناد و دشمنی آنان نسبت به ما بارز و مشخص است. بنابراین، همه باید تلاش کنیم تا در این زمینه، توازن رسانه ای ایجاد شود.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_7.jpg

دکتر یحیی ایری، استاد روانشناسی نیز از دیگر مهمانان این نشست تخصصی بود. دکتر ایری محور مباحث خود را در زمینه مسائل دنیای اسلام، بر ضرورت های تقویت درونی جامعه اسلامی بنا گذاشت. این استاد اهل سنت دانشگاه با اشاره به تحولاتی که در زندگی روزمره ایجاد شده است، تاکید کرد: زمانی که ما نیازهای جوانان خود را درک نکرده و برای پاسخگویی به آنها چاره اندیشی نمی کنیم، دیگران برای جوانان ما طراحی کرده و آنان را جذب برنامه های خود می کنند.

b_0_0_0_10_images_asas_meeting_8.jpg

در خاتمه این نشست علمی، دکتر بهروز قزل به عنوان دبیر جلسه، ضمن سپاسگزاری بابت مباحث طرح شده در این نشست، شناخت علمی تر و دقیق تر مسائل را از مهم ترین نتایج این گونه نشست ها دانست. وی، تبیین جایگاه تسامح و تساهل در بنیان های اعتقادی جهان اسلام، تفکیک عوامل برون زا و درون زا در بحث افول و صعود تمدن اسلامی، شناخت پیشران های اعتلای دوباره جهان اسلام، تبیین مفهوم «دشمن» و دشمن شناسی در مباحث اعتقادی مسلمین و حرکت به سمت برداشت های مفهومی مشترک و دستیابی به مفاهمه نظری را جمله موضوعاتی دانست که می توان در نشست های آتی درباره آنها به تبادل نظر و گفتگو پرداخت.

 b_0_0_0_10_images_asas_meeting_9.jpg

مطالب مرتبط:

محبوبیت ترامپ سقوط کرد

خلیفه حفتر فرمانده کل ارتش ملی لیبی شد

ممنوعیت ازدواج سعودی‌ها با دختران بوسنیایی!

آمریکا بالاخره اقدامات داعش را محکوم کرد !

دور جدید مذاکرات صلح افغانستان و طالبان در امارات

انهدام خودروی پلیس عربستان توسط داعش

امام جمعه اهل سنت: تفرقه افکني بر خلاف توصيه‌ قرآن

مخالفت رئیس مجلس عوام انگلیس با سخنرانی ترامپ در ا

سه سرباز توسط تروریست ها در ماردین ترکیه به شهادت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات