b_300_300_16777215_10_images_0101000.jpg

اساس نیوز - مفتی عبدالقادر عارفی، نایب ‌رئیس دارالافتای دارالعلوم زاهدان گفت: ازآموزه‌های قرآنی، زندگی پیامبر و سلف صالح چنین برمی‌آید که آرامش و پریشانی با مسئولیتی كه الله تعالى برعهده‌ی انسان گذاشته است، ارتباط مستحکمی دارد.

 

مفتی عارفی در رابطه با اسباب آرامشِ زندگی خاطرنشان کرد: خداوند انسان را برای عبادت خود آفریده است. عبادت در سرشت و طبیعت بشر وجود دارد. عبادت  در بندگی و اطاعت از خدا و رسول خلاصه می‌شود. عمل بر اساس احکام شرعی به انسان آرامش و سکون می‌دهد. خداوند در واقعه صلح حدیبیه در سوره فتح می‌فرماید: «که ما بر مؤمنان سکون و آرامش نازل کردیم». يعنی درمیدان نبرد و جهاد که جان و مال آدمی در خطر است و اسباب نگرانی و پریشانی و غم و اندوه به اوج خود می‌رسد، خداوند سكينه و آرامش را در قلوب مؤمنان مجاهد قرار مى‌دهد و در نتیجه در میدان جنگ احساس راحتی و آرامش وجود آنها را فرا می‌گیرد.

 

ایشان افزود: همچنین پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم به سیدنا بلال رضی الله عنه می فرمودند که «ما را با اقامه نماز راحت گردان».

 

این عالم  اهل سنت ادامه داد: پس معلوم می‌شود که در اقامه نماز آرامش وجود دارد. همینطور پیامبر می‌فرماید: «خنکی چشم‌های من در اقامه‌ی نماز است». خلاصه اینکه باید آرامش زندگی را در عبادت و بندگی خدا جست‌ و جو کنیم، عمل به احکام شرعی و اطاعت از خدا و رسول، انسان را از پریشانی نجات و اسباب راحتی و آرامش را مهیا می‌سازد.

 

استاد دارالعلوم زاهدان در پاسخ به این سؤال که سرچشمه‌ی مشکلات زندگی چیست خاطر نشان ساخت: هنگام بروز مشکلات و پریشانی بايد به قرآن و سنتِ آن‌حضرت برگردیم و ازاین دو منبع راهنمایی بگیریم. در قرآن آیات متعددی وجود دارد که علت پریشانی و مشکلات را اعمال بد انسان‌ها معرفی می‌کند. خداوند می‌فرماید: «آنچه از مصیبت به شما می‌رسد، به سبب کسب خود شماست و خداوند از بسیاری گذشت می‌کند». يعنی هرمصیبتی كه به وجود می‌آید بنا بر اعمالی است که شما انجام می‌دهید.

 

چهره فقهی اهل‌سنت در ادامه تأکید کرد: هنگام بروز پریشانی و مشکلات، باید با توبه، استغفار، دعا و تضرع به‌سوی خدا برگردیم تا مشکلی که به خاطر اعمال ما پیش‌آمده، دفع شود. خداوند در سوره‌ی نوح فرموده است: «از پروردگارتان آمرزش بخواهيد كه او همواره آمرزنده است، بر شما از آسمان باران پى درپى می‌فرستد و شما را با اموال و پسران يارى می‌كند و برايتان باغ‌ها قرارمی‌دهد و نهرها براى شما پديد می‌آورد». همه اینها از فواید وبرکات استغفارهستند. درمقابل، گناه محرومیت می‌آورد و باعث عذاب و گرفت الهی می‌شود.

 

مولانا عارفی در رابطه با چگونگی کسب آرامش درمحیط کار گفت: هنگامی‌که انسان وظایف خود را انجام می‌دهد یا کار خیری را برای دیگری انجام می‌دهد، احساس آرامش می‌کند. انسان در محیط کار نخست وظیفه‌ای را که به عهده گرفته است باید انجام دهد و همچنین از ایجاد مزاحمت در کارهای دیگران پرهیزکند.

 

ایشان افزود: انسان همواره باید دنبال بخشش باشد نه انتقام، درحال زندگی کند نه درگذشته، زندگی کردن درگذشته فقط به انسان ضربه می‌زند و افکار منفی سبب می‌شود که انسان بیشتر با خود درگیر باشد، اما انسانِ باگذشت می‌تواند در حال زندگی کند و نگاهش به آینده و رو به ‌جلو باشد و به‌آرامش دست یابد و از زندگی لذت بیشتری ببرد.

 

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

خشم داعش ازانتشارتصاویرالبغدادی درحال الاغ سواری!

قانون منع استفاده از کلمات رکیک و ارقام در اسامی ک

مسلمانان آمریکا دستور مهاجرتی جدید ترامپ را محکوم

اعزام مزدوران بلک واتر به سوریه توسط کشورهای عربی

امارات، قطر را از نقشه منطقه حذف کرد

اسلام و سعه صدر

درد کولبران و سوالات بی پاسخ

تجارت با دین/ هشدارهای یک فعال کرد به اهل سنت

داود اوغلو وزیر دفاع جدیدی معرفی می کند

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات