b_0_0_0_10_images_zz1.jpg

اساس نیوز: آرندان از روستاهای توابع شهرستان سنندج در استان کردستان است. این روستا در 13 کیلومتری سنندج و در مسیرجاده قدیم مریوان و بین دو کوه واقع شده و نام «آرندان» که اکنون بیش از 600 خانوار را در خود جای داده است، از کلمه «آریا» گرفته شده است. گفته می شود که آرندان دارای تمدنی 1700 ساله است.

بعضی از بزرگان این روستا می گویند آرندان در اصل «آریان» و یا «ئاورونان» بوده است. رواست است که درجنگ های صدر اسلام، لشکر حضرت عمر رضی الله عنه به آرندان آمده و در نتیجه نبردهای رخ داده، برخی از صحابه رضی الله عنهم درهمان اطرف شهید و مدفون گشته اند.

طی سفری که چندی قبل به مناطق غرب کشور داشتیم، شب هنگام سری به این روستای نام آشنای کردنشین زده و با ماموستا سید علی عرفان احمدی گفتگویی را ترتیب دادیم. با وجود این، افسوس این که گذر گروه اساس نیوز به آرندان در طول روز میسر نشد و اینکه نتوانستیم به ارتفاعات بالاتر رفته و ضمن زیارت قبور شهدای صدراسلام، ازجاذبه های گردشگری این روستای کهن نیز بهره مند شویم، همچنان بر دلمان باقی است. مشروح گفتگو با ماموستا عرفان احمدی را در ذیل می خوانید:

 

اساس نیوز: استاد، درآغاز این گفتگو لطفا شرحی اجمالی از سرگذشت و تحصیلات خویش را برای مخاطبان اساس نیوز بیان بفرمایید.

 

ماموستا احمدی: درحدود 200سال قبل یکی از اجداد اینجانب به نام ملا سید علی از منطقه اورامان به اینجا (آرندان) آمده و در همین روستا ماندگار شده است. تاریخ تولد و وفات اجداد بنده به دلیل آنکه همگی اهل علم، سواد و دانش بوده اند به روشنی معلوم و مشخص است، لذا طبق دست خطی که از پدر مرحومم به جا مانده، من درسال 1349 متولد شده ام، با این حال تاریخ تولدم در شناسنامه به سال 1351 ثبت شده است.

بنده، تا پایان دوره ابتدایی، تحصیل خود را درآرندان گذراندم و پس از آن از سال 65 نزد پدرم به فراگیری علوم حوزوی پرداخته و در سال 82  تحصیلات رسمی حوزوی را به پایان رساندم. با وجود این، از تحصیلات مدرسه ای نیز غافل نبودم و غالبا به صورت متفرقه در امتحانات شرکت می کردم تا آنکه به دانشگاه پیام نور راه یافتم و در رشته حقوق ادامه تحصیل دادم.

درحال حاضر نیز در روستای آرندان به تدریس طلاب حوزوی مشغول هستم.

 

اساس نیوز: تحصیل در حوزه دینی و دانشگاه چه مزیتی را برای علمای اهل سنت ما به همراه دارد؟

 

ماموستا احمدی: در دوره کنونی تقریبا اکثر جوانان از تحصیلات کلاسیک برخوردار هستند و برای علما لازم است تا به علوم و دانش روز مجهز شوند. سابق بر این مشکلات معیشتی مانع بزرگی بر سر راه طلاب برای تحصیل در دانشگاه ها بود. این مشکلات گرچه هنوز هم کمابیش باقی هستند اما به علت کثرت دانشگاه ها، شرایط تحصیلات دانشگاهی برای طلاب بیش از گذشته فراهم است. لیکن برنامه ریزی برای انتخاب رشته ها باید دقیق تر باشد. به عنوان مثال، دانشجویی که در حوزه علمیه درس خوانده است نیاز نیست در دانشگاه رشته الهیات بخواند زیرا تکرار مکررات است.

این دانشجو باید در دانشگاه رشته های دیگری مانند جامعه شناسی، حقوق، حسابداری، ادبیات و غیره بخواند تا علوم روز را بداند. چنین عالمی می تواند با شناخت بهتر، مفیدتر و با شناخت کامل از جامعه، با مردم اطراف خود ارتباط برقرار کند و این یک ضرورت برای علمای حوزوی بشمار می رود و بلعکس.

 

اساس نیوز: به عنوان یک کارشناس حوزوی و دانشگاهی بفرمایید در تهدیدات فکری و عقیدتی که امروزه متوجه جوانان ما است، به نسبت گذشته چه تفاوت هایی دیده می شود؟

 

ماموستا احمدی: همانگونه که می دانید در جوامع امروزی هجوم مادی گرایی و دین گریزی به دلایل مختلف بسیار زیاد شده است. اگر فردی مانند بنده، به عنوان یک مبلغ دینی، اسلام را بر اساس منافع خودم به اطرافیان معرفی کنم، طبیعتا نتایجی جز بدبینی و مواردی که عرض کردم به دنبال نخواهد داشت.

جنبه دوم این قضیه به تفکرات افراطی همچون «داعشیزم» و «سلفی گری» بر می گردد و ماحصل آن جنگ ها وکشتارهایی است که امروزه به عینه مشاهده می کنیم. در دوره کنونی متاسفانه جوانان ما هم در دین گریزی و هم درافراطی گری با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند.

 

اساس نیوز: به نظر شما چه دلایلی باعث شده است تا جهان اسلام از تفکرات افراطی و «داعشیزم» لطمه ببیند؟

 

ماموستا احمدی: بخشی از این مساله به نقاط ضعف و ناتوانی خود ما درتفسیرآیات جهادی قرآن کریم و احادیث شریف به نسل جوان بر می گردد. حقیقت این است که ما نتوانستیم در خصوص نحوه برخورد با مشرکین و کفار به جوانان توضیح کافی و قانع کننده بدهیم. مشکلی که در زمان خوارج صدر اسلام نیز وجود داشت و پیامدهای بعدی را به همرا آورد.

بخش دیگر موضوع، به مسائل سیاسی مربوط است. یکی از ضعف های علمای منطقه ما، نگاه عقیدتی و فقهی آنها به تفکرات تکفیری و وهابیت است و جنبه های سیاسی مساله را در نظر نمی گیرند. حال آن که از نظر بنده، جنبه های سیاسی قضیه مؤثرتر از جنبه های عقیدتی و فقهی آن است.

سیاست دشمنان مسلمانان بر این است که مناطق نفت خیز خاورمیانه هیچگاه نباید روی آرامش به خود ببینند تا آنها بهانه کافی برای لشکرکشی و چپاول میادین غنی سرزمین های اسلامی را داشته باشند.

دشمن برای غافلگیر کردن مسلمانان خاورمیانه ابزارهای خودش را دارد که یکی از این ابزارها درگیر کردن گروهک داعش با دولت های اسلامی است. این درگیری از نوعی است که کشورهای اسلامی را تا چند سال مشغول داعش وحواشی پس ازآن می کند.

جریانات داعش موجب شد تا زمینه مناسب برای حرکت ناوگان دریایی بیگانه به سوی آب های خاورمیانه و لشکر کشی زمینی نیروهای پیاده غربی فراهم شود. داعش در زمان شکل گیری به حدی قوی بود که همزمان داشت با چند دولت اسلامی می جنگید. این مساله که آنها قدرتمند بودند را به سادگی نمی توان پذیرفت وحتما علت مهمی برای تجهیز نیروهای داعشی از سوی کشورهای حامی آن وجود داشته است.

بنابراین تنها با تفکرعقیدتی و ساختار مکتب فکری نمی توان با مساله برخورد کرد. دشمن در حقیقت داعش را بر اساس نوع تفکرات و ضعف های ما به وجود آورده است. ازسوی دیگر، اگر کسی به بررسی نقاط تجمع داعش بپردازد، به این نتیجه می رسد که تجمع آنها اخیرا در مناطق کردستان عراق، به این دلیل که کردهای آن کشور خواهان جدایی هستند، بیشتربوده است. به عبارت دیگر، در آنجا زمینه برای ورودشان فراهم بود.

b_0_0_0_10_images_zz2.jpg

 اساس نیوز: اگر اجازه بفرمائید، گریزی هم به وقایع صدر اسلام داشته و به این سوال بپردازیم که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله و سلم چگونه توانسته است عرب های جاهلی و بدفرهنگ آن زمان را به جایگاه انسان های مومن و شریف برساند؟

 

ماموستا احمدی: بدون شک مساله وحی و ارتباطی که بین ایشان و خداوند متعال برقرار بود و ایجاد معنویت خیلی قوی در وجود مبارک آن حضرت صلی الله علیه و آله و سلم، باعث این توفیق شده است زیرا هیچ انسانی در شرایط عادی قادر به انجام چنین ماموریتی نخواهد بود.

نبی مکرم اسلام در راه رسالت عظیمی که بر عهده داشت به سختی ها و مرارت های مشقت باری دچار شدند. در ایشان چیزهایی جمع بود که در سایر امت با همه دانشی که دارند، دیده نمی شود. از سوی دیگر دانشمندان مسلمان بر این باورند که عرب های دوران صدر اسلام با همه جاهلیتشان باورپذیر بودند و دلیل آن که خداوند متعال، خاتم پیامبران را در سرزمین حجاز مبعوث فرمود به همین مساله بر می گردد و گرنه ایشان می توانست درهرجای دیگری نیزمبعوث شود.

 

اساس نیوز: آیا قشر جوان ما توانسته است با علمای شناخته شده ارتباط سالم و قوی برقرار نماید؟

 

ماموستا احمدی: به نظر بنده در این زمینه ارتباط یکسانی وجود ندارد. انتظاراتی که جوانان ما از دین دارند خیلی بجا نیستند. برخی از سوالاتی که مخاطبان جوان مطرح می کنند در حقیقت ارزش پاسخگویی ندارند. برخی دیگر نیز عمدا سوالاتی می پرسند که چالشی و موجب اتلاف وقت است.

 تنها تعداد کمی ازجوانان را می توان یافت که سوالاتشان را به واقع از روی کنجکاوی مطرح می کنند. باید قبول کرد که بخشی از این مساله به کم کاری خود علما بر می گردد. به عقیده بنده نباید برای رسیدن به جواب هرسوالی به دنبال توجیه علمی آن بود.

گذشتگان ما دارای فلسفه و منطق قوی (به ما ازاء علمی آن) نبودند اما تقوایشان باعث جذب جوانان به مسجد می شد و این تقوا امروز کم شده است.

 

اساس نیوز: از نگاه جنابعالی آیا فضای مجازی یک فرصت است؟ و یا می بایست آن را بیشتر به عنوان یک تهدید شناخت؟

 

ماموستا احمدی: فضای مجازی هم می تواند یک تهدید باشد و هم یک فرصت قلمداد شود. این فضا، هرچه که هست، الان وجود دارد و نمی توان آن را حذف کرد. استفاده از فضای مجازی به ظرفیت و اعتقاد انسان بستگی دارد و فرد هرطور که بخواهد می تواند ازآن استفاده کند.

 لیکن حس کنجکاوی جوانان باعث می شود تا به همه جای آن سر زده و به مسیرهای انحراف کشیده شوند. لذا باید به دنبال امکانات مناسب دیگر بود که البته جامعه ما فعلا آنها را ندارد. این مساله که ما دائما فضای مجازی را برای فرزندانمان خطرناک توصیف کرده و از سوی دیگر نتوانیم جایگزین مناسبی برای آن پیدا کنیم، نمی تواند راه حل مناسبی باشد و حتما باید به فکر جایگزین مناسب بود.

والدین می توانند با تخصیص قسمتی از وقتشان برای فرزندان این چالش را تا حد زیادی برطرف کنند ولی متاسفانه این اختصاص زمان کمتر اتفاق می افتد. در شهرهای بزرگ اغلب پدرها و مادرهای شاغل غرق گرفتاری های کاری خودشان هستند و به اوقات فراغت بچه ها کمتر توجه می کنند.

بسیاری از والدین که مشغولیت اداری داشته و سر ساعت مشخصی به خانه می آیند می توانند برای فرزندانشان وقت کافی بگذارند، چون تا صبح روز دیگر وقت آزاد دارند. با این حال خستگی و کم حوصله بودن را بهانه کرده و از زیر مسئولیت شانه خالی می کنند که نتایج آن خودش را در درازمدت نشان می دهد.

 

مصاحبه کننده: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

نمازخوان ترین مردم در کدام کشورها زندگی می کنند؟

حمایت از ارزش های انقلاب تنها با وحدت مسلمانان ممک

خانه تکانی قربانقلی بردی‌محمداف در ترکمنستان

سفر ناتمام نخست وزیر تونس به دلیل گسترش ناآرامی‌ها

فرانسه: حملات مسلحانه تروریستی در جنوب فرانسه با م

دلایل افزایش تحرکات داعش در تونس

افتتاح نخستین مسجد جامع در پایتخت بلاروس

ا

گشایش باشگاه ورزش های رزمی برای زنان در عربستان

حرمت تکفیر نزد پیشوایان چهارگانه اهل سنت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات