b_0_0_0_10_images_IMG_7023.jpg

اساس نیوز: افندی عزت شیخ  مدیر حوزه علمیه محمدیه اهل سنت تالش برخلاف بسیاری از اهل سنت تالش که درگذشته جهت تحصیل دینی به حوزه های علمیه اهل سنت استان کردستان می رفتند، به زاهدان سفر کرده و درحوزه مکی آن شهر کسب علم نمود.

ایشان پس از طی دوره مقدماتی عازم بندرعباس شد و درحوزه علمیه شیخ ضیایی به ادامه تحصیل پرداخت.افندی عزت شیخ مدتی بعد راهی کردستان گردیده و باقیمانده دوران تحصیل حوزوی اش را در آنجا سپری نمود.

   این عالم اهل سنت شافعی مذهب درسال 73 فارغ التحصیل شده و به زادگاهش بازگشت.افندی شیخ  درحال حاضر علاوه برمدیریت حوزه علمیه محمدیه،امامت جمعه مسجد ابوبکر صدیق رضی الله عنه پونل(روستایی دربخش مرکزی شهرستان رضوانشهراستان گیلان) را نیز برعهده دارد.

با ایشان درجریان سفراخیرمان به منطقه تالش گفتگویی ترتیب دادیم که ملاحظه می فرمایید:

اساس نیوز:درابتدای این گفتگو جهت اطلاع بیشتر خوانندگان سایت اساس نیوز شمه های درباره فعالیت دینی اهل سنت تالش توضیح دهید؟

افندی عزت شیخ: انجام فعالیت های دینی درمنطقه تالش در پیش از انقلاب اسلامی رونق چندانی نداشت ولی با این حال معدود علمای دلسوزی بودند که چراغ فعالیت دینی را روشن نگه داشته و به پاس خدمات آنها رغبت تحصیل درحوزه های دینی در نزد جوانان آن زمان محسوس بود.

از همان زمان تعدادی ازعلمای اهل سنت در رضوانشهر و پره سر(ازتوابع رضوانشهر) وشهراسالم به صورت متمرکز امور مساجد را به انجام می رساندند. اما مجموعه هشتپر تالش ازکمبود علمای اهل سنت رنج می برد و نیاز به تحصیل علاقمندان درحوزه های علمیه استان های همجوار به جهت آن که برفعالیت های دینی منطقه تالش رونق ببخشند به وضوح احساس می شد.

این فضا خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی درسایه توجهات مسئولین محترم حاصل آمد و درحال حاضرهشتپر تالش حوزه علمیه اهل سنت دارد و مشکلاتی که از گذشته باقی بود به برکت وجود اساتید مجرب برطرف گردیده اند.

الان در اکثر شهرها و توابع اهل سنت نشین استان گیلان همچون در رضوانشهر،پره سر،اسالم،هشتپر تالش،چلوند،پونل و آستارمساجد جامع اهل سنت دایر بوده ومردم مومن وخداپرست از امکاناتی که در گذشته وجود نداشت برخوردارهستند.

اساس نیوز:پیش ازآن که جنابعالی امامت مسجد جامع ابوبکرصدیق رضی الله عنه را برعهده بگیرید امورات آن چگونه انجام می شد؟

افندی عزت شیخ: این مسجد جامع درگذشته وضعیت مناسبی نداشت و تنها دراعیاد اسلامی مورد استفاده قرارمی گرفت.زیرا همان گونه که عرض کردم  کمبود علما و متولی باعث شده بود تا مساجد در رکود کامل قرار بگیرند.بنده وقتی فارغ التحصیل شدم امور این مسجد را به عهده گرفته و به لطف توجهاتی که بعمل آمده  آن را بازسازی کردیم.

این مسجد امروز جزو یکی از مساجد اصلی اهل سنت گیلان بشمار می رود وخوشبختانه از رونق قابل قبولی برخوردار شده است.

b_0_0_0_10_images_IMG_7029.jpg

اساس نیوز:افزایش مساجد درمناطق مختلف اهل سنت چه کمکی به رشد دین داری می کنند؟

افندی شیخ:واضح است که مساجد نقش انکارناپذیری در رشد دینی و فعالیت های مذهبی دارند. چرا که باعث اتحاد و همفکری درجامعه اسلامی می شوند.یک شخص تا مادامی که بتواند نمازهایش را در مسجد بخواند، امکان دیدار و همفکری با سایر مومنین را پیدا کرده و می تواند به تزکیه نفس برسد.

  همچنان که در احادیث گهربار بزرگان دین نیز به خواندن نماز در مساجد تاکید بسیارشده است.خصوصا خواندن نماز در اول وقت بسیار مهم است.انسان وقتی به مسجد می رود می تواند نمازش را در اول وقت بخواند و از ثواب نمازجماعت بهره مند گردد.

  مساجد به علاوه مکان تعلیم و تربیت فرزندان هستند و یک کودک تا زمانی  که با مسجد ارتباط پیدا نکند نمی تواند به خداشناسی برسد.فلسفه هرچیزی درمحیط آن مشخص می شود و همانطوری که ما هر کاری  را درمحل مربوط  به خودش انجام می دهیم ، نماز را هم باید در مکان آن که مساجد هستند بخوانیم.

اساس نیوز:شما وحدت حاکم درمنطقه تالش را چگونه ارزیابی می کنید؟

افندی عزت شیخ:درمنطقه تالش شیعه و سنی با هم زندگی می کنند.شاید جالب باشد بدانید که تنها چیزی که مردم اینجا روی آن تعصب بیجا ندارند مساله مذهب است.

ما معتقدیم که تمام مسلمان باید با آزادی کامل و حفظ احترام به اعتقادات همدیگر به فعالیت بپردازند ومذهب نباید مانعی برای مراودات مومنین باشد.لذا درتالش شیعه وسنی با وحدت واقعی زندگی می کنند که نمونه آن وصلت خانواده ها با همدیگراست.ما دارای نظامی هستیم که پشتوانه آن را مردم تشکیل می دهند و همجواری مسالمت آمیز مردم در کنار یکدیگر بخاطر وحدتی است که با هم دارند.

اساس نیوز:از زمان پیروزی انقلاب اسلامی گروهک های بسیاری تلاش کردند وحدت مرم ایران  را خدشه  دار نمایند که دراین کار موفق نبودند.تحلیل جنابعالی دراین باره چیست؟

افندی عزت شیخ:قدر مسلم تا مادامی که یک جریان از پشتوانه مردمی برخوردار نباشد شکست  خواهدخورد. در دهه های گذشته جریان هایی بودند که می خواستند با استفاده ازسادگی مردم به وحدت اسلامی آسیب برسانند اما آگاهی بخشی از سوی علما باعث شد تا جریانات ضد مردمی هیچ گاه به اهداف خود نرسند.

حرکتی که بخواهد بدون داشتن پایه و اساس مردمی و از راه خونریزی و ایجاد رعب و وحشت رهبری مردم را بدست بگیرد شکل واقعی پیدا نخواهد کرد .چرا که  در آن حرکت اهداف شخصی  دنبال می شود.هر فردی  که در اجتماع  تنها به دنبال اهداف و منافع شخصی اش باشد مطمئنا اعتقادات دینی ضعیفی دارد و نمی تواند صلاحیت سکانداری امورات را برعهده بگیرد.

اساس نیوز:امروز دنیای اسلام جریانات تند تکفیری و داعشی را شاهد است که خودشان را مسلمان معرفی کرده و به منظور لکه دار کردن دین اسلام از انجام هیچ جنایتی روگردان نیستند.آیا اعمال وحشیانه این گروه ها را می توان به مسلمانان نسبت داد؟

افندی عزت شیخ:مسلمانان صدر اسلام نیز چنین جنایت هایی را شاهد بوده اند.چه  در دوره ای  که کفار قریش ،مسلمانان را در بدترین شرایط شکنجه می کردند وعقاید خودشان را برتر می دانستند و چه زمانی که  گروهی به نام خوارج با حضرت علی رضی الله عنه به دشمنی پرداخته و ایشان را به شهادت رساندند.

 شما وقتی قرآن کریم و احادیث پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم را مطالعه می کنید هیچ عبارتی را پیدا نمی کنید که به فرد اجازه انجام چنین اعمالی را بدهد.اسلام اجازه نمی دهد که یک شخص به حریم طرف مقابل تجاوز کرده و بر وی  و اعضای خانواده اش تدعی کند .اسلامی که هرگز اجازه    نمی دهد تا شما حتی به یک حیوان بی آزار و درختی که روییده است آسیب برسانید، چگونه ممکن است اجازه قتل افراد بی گناه و غارت اموالشان را صادر کند.

 لذا این گروه هایی که به خدمت بیگانه درآمده و به نام اسلام دست به جنایت می زنند ریشه و سابقه اسلامی ندارند.عملکرد اینها عملکرد غیر انسانی است.اینکه یک فرد کلمه شهادتین را بر زبان جاری بسازد به معنای درست بودن همه اعمالش نبوده و بلکه انسان ابتدا باید معنی عبارت را درست بفهمد.

خیلی ها هستند که ادعای با ایمان بودن می کنند لیکن وقتی به اعمال شان نگاه می کنیم می بینیم که هیچ کدام براساس آموزه های اسلامی انجام نشده اند.

بررسی ها نشان می دهد که بخشی از این گروه ها ،انسانهایی  کینه ای وعقده پرور هستند که برای فرو نشاندن امیال شان دست به کشتار انبوه انسانهای بی گناه می زنند.

اساس نیوز:به عقیده جنابعالی دشمنان خارجی چه نقشی در این جنایت ها داشته اند؟

افندی عزت شیخ: شکی نیست که این کارها از سوی دشمنان یهودی طراحی و مدیریت می شوند .زیرا مستکبران یهودی دشمن قسم خورده مسلمانان هستند.آنها با سوء استفاده از نقاط ضعفی که برخی کشورهای اسلامی از آن رنج می برند، با اجیر کردن و فرستادن تعدادی مزدور به داخل کشورها،جوانان  را اجیر کرده و با وعده های مالی به داخل میدان های نبرد می کشانند.

  ازاین رو داعش بخودی خود چیزی نیست که بتواند در برابر مسلمانها قد علم کند. بلکه رهبران آن از سوی دشمنان مسلمانان مورد حمایت های کلان مالی قرار گرفته وهمان کاری را انجام می دهند که ازآنها خواسته می شود.پس در واقع  این دشمنان یهودی هستند که  جنایت های مذکور برعلیه مسلمانان انجام می دهند.

اساس نیوز:آیا برای حل مشکلات کنونی دنیای اسلام برگزاری همایش های وحدت بخش که سالیانه در پایتخت های اسلامی انجام می شوند کفایت امر را می کنند؟

افندی عزت شیخ:این برنامه ها شکل سمبولیکی  دارند و همین  اندازه  که درآنها به مشکلات و دردهای دنیای اسلام  پرداخته می شود موثر بوده اما کافی به نظر نمی رسند.ما باید یاد بگیریم تا رفتارهای طرف مقابل را تحمل کنیم.یاد بگیریم که تنگ نظری ها را از بین برده و به تعامل مشترک برسیم.ما دراعتقادات مان هیچ مشکلی با هم نداریم ومسائلی که به اصول اسلامی مربوط می شوند همگی جزو مشترکات دینی ما به حساب می آیند.

خبرنگار:طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_IMG_7022.jpg

مطالب مرتبط:

مفتی حنفی:انجام واجبات و دوری از منهیات مهم ترین ع

حمله طالبان به کاروان نظامیان آمریکایی در افغانستا

داشتن صداقت مستلزم کسب تقوای الهی است / ذکر خداوند

دین اسلام پیام آور صلح وآشتی است

فعالان مدنى اسرائيل خواهان رفراندوم درباره سرزمین‌

پوتین پروتکل استقرار نیروی هوایی روسیه در سوریه را

انتخاب اصلح از منظر قرآن، نافع ترین آن ها برای مرد

اعتراض به سفر رئیس رژیم صهیونیستی به هند

ا

خبرکوتاه : تجمع صدها آمریکایی در حمایت از جامعه مس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات