b_0_0_0_10_images_IMG_6651.jpg

اساس نیوز: جناب افندی جمال الدین مهاجری متولد سال 1299 شمسی ساکن محله خلیف آباد شهر اسالم استان گیلان جزو یکی ازقدیمی ترین علمای اهل سنت شافعی مذهب منطقه تالش است.

ایشان تحصیلات حوزوی را درنزد پدربزرگوارش گذرانده و در روزگاری که کمترعالمی ازاهل سنت درمنطقه تالش فعالیت می کرد، اداره امور چند مسجد اهل سنت را برعهده گرفته وضمنا درزمینه های دیگرهمچون حضور به عنوان عاقد درمجالس عروسی،پاسخگویی به سوالات دینی وشرعی وحل و فصل مشکلات عمومی قدم های مثبتی را برداشته است.

خوشبختانه زمانی که به منزل افندی مهاجری رسیدیم ایشان که ازاحترام عزت و بسیارزیادی در بین مردم اهل سنت منطقه تالش وهشتپر برخورداراست درخانه بود و از ما به گرمی استقبال کرد.

سن و سال افندی مهاجری اجازه نمی داد تا دقایق طولانی درمحضر وی باشیم. لیکن فرصت را مغتنم شمرده ومصاحبه ای را با نامبرده ترتیب دادیم که ازنظرگرامی تان می گذرد.

اساس نیوز:جناب افندی بیشترعلمای بزگوار اهل سنت تالش مراودات خوبی با علمای اهل سنت حنفی ترکمن صحرا داشته ودارند آیا شما نیزدوستانی درآن منطقه دارید؟

افندی مهاجری: بله بنده درایام گذشته با مرحوم یارمحمد آخوند نظری رحمت الله علیه دوستی و مراوده داشتم.ایشان ازجمله علمای بزرگ منطقه ترکمن صحرا بودند ودر چند مورد که مجالس مولود خوانی را میزبانی می کرد بنده نیز به ترکمن صحرا رفته و درآن مجالس شرکت کردم.

همچنین با عالم بزرگوارعبدالقادرآخوند داغستانی که انس و الفت زیادی نسبت به اطرافیانش نشان می داد،ارتباط خوبی داشتم.بنده به دلیل آشنا بودن به زبان ترکی تا حدی زبان ترکمنی را متوجه می شدم و با ایشان و دیگر علما به تبادل نظرمی پرداختم.آخوند داغستانی جزو معدود علمایی بود که زبان فارسی را به خوبی زبان مادری صحبت می کرد.

آن زمان بیشتر دوستان ترکمن برای نامگذاری بچه هایشان از اسامی اصیل ترکمنی استفاده می کردند.لذا علمای دیگری مانند "اتوز"و"آنا قلیچ" را نیز به خاطر دارم وگمان می برم که آن علمای جلیل القدر دیگردر قید حیات نباشند.

اساس نیوز:به نظرجنابعالی جوانان اهل سنت چگونه می توانند به خدا شناسی بهتری برسند؟

افندی مهاجری:کسانی که آیات واحادیث الهی را می خوانند خداوند متعال را به خوبی شناخته و در محضر وی بسرمی برند.خداوند متعال دوست دارد که همیشه بندگانش به بندگان صالحش یاری برسانند.البته به شرط آن که انسان نیز لیاقت بودن با رب متعال را داشته باشد.خداوندی که مهربان است وجزخوبی بندگانش نمی خواهد.

اساس نیوز:شما پیشرفت دین را از گذشته تاکنون چگونه ارزیابی می کنید؟

افندی مهاجری:همانطورکه می دانید در گذشته و دورانی که ما طلبه بودیم امکانات درس خواندن و رفت وآمد بسیارکم بودند و گذران زندگی به دشواری انجام می شد.اما با این حال علما احترام زیادی دربین مردم داشتند.

دردوره فعلی حوزه های علمیه به پیشرفت های خوبی دست یافته و به نسبت گذشته که ما کتاب های کمتری می خواندیم، سطح سواد علما بالاتر رفته است. علی رغم این شرایط نمی توان گفت پیشرفت های مد نظرکاملا حاصل آمده اند.

هر قدرکه پیشرفت زیاد باشد به همان اندازه مشکلات افزون می شوند و انسان به هر میزان که رو به جلو حرکت کند ،گرفتاری هایی هستند که باعث کندی پیشرفت می شوند.البته درهرحال باید خداوند متعال را به خاطر نعماتی که به ما داده است شکرگذارباشیم.

اساس نیوز:مردم دین مدارتالش نیز مانند دیگر مناطق اهل سنت کشور، ارادت زیادی به حضرت شیخ عثمان نقشبندی دارند.شما نسبت به آن بزرگوارچه شناختی دارید؟

افندی مهاجری:حضرت شیخ عثمان سراج الدین نقشبندی وقبل از ایشان پدرگرامیش حضرت شیخ علاءالدین وعمویش حضرت شیخ نجم الدین و پدربزرگش حضرت عمرنقشبندی خدمات بسیار زیادی را برای منطقه کردستان انجام داده ودین را به معنای واقعی درآن منطقه پیاده نمودند.

اشاعه فرهنگ دینی دریک منطقه وسیع والبته حساس به لحاظ اقلیمی وجغرافیایی کارچندان ساده ای نیست وسالها زحمت وتلاش بی وقفه می طلبد.اینها انسانهایی بودند که تنها برای الله تعالی کارکرده وثمره زحمات شان به خوبی برهمگان معلوم وآشکاراست.

هرگاه انسانهای با تقوا خاص برای رضای الله تعالی کار انجام دهند، پس از رحلت شان جزنام نیک ازآنها باقی نمی ماند.

اساس نیوز:به عقیده جنابعالی یک شخص چگونه می تواند دین را در درون خود تقویت نماید؟

افندی مهاجری:همه ما درهرسن و سالی که هستیم نیاز داریم تا دین را در وجود خود تقویت نماییم.علما با خواندن و مطالعه کتاب های بیشتر و جوانان نیز با مراجعه به علمای مناطق خودشان و استفاده از مکاتب حوزه های علمیه می توانند به این منظورمهم دست یابند.

انسان مومن درهر شغل و مقامی که هست نباید انجام فرایض دینی را به فراموشی بسپارد. چرا که نجات دهنده واقعی انسانها در روزحساب انجام همین اعمال هستند.جوانان باید نشست و برخاست با نیکان را غنیمت شمرده و از برخورد با بدان پرهیزنمایند.به قول شاعرکه می فرماید به یقین که راه مستقیم این است،به یقین حق پرستی همین است.

اساس نیوز:مردم بزرگواراهل سنت منطقه تالش مناسبت های دینی را چگونه برپا می دارند؟

افندی مهاجری:پیروان هرمذهبی با روش خاصی این مناسبت ها را گرامی می دارند.اصل براین است که احترام مناسبت ها باید نگه داشته شوند.به عنوان مثال درروزهای نهم و دهم محرم که شخصی منحرف به نام یزید وسرخوردگان همراهش حضرت امام حسین رضی الله عنه را به شهادت رساندند، مناسبتی است که اهل سنت با قرائت قرآن کریم و نثار آن به روح شهدای کربلا،وروزه داری واطعام مساکین گرامی می دارند.

به شهادت رساندن امام حسین رضی الله عنه جزو روزهای تاریک دنیای اسلام است وهیچ شخصی که خود را مسلمان می شمارد نمی تواند نسبت به حوادث رخ داده دراین روز بی تفاوت باشد.

کسی که درچنین روزخوشحالی کرده وشادی کند مسلم بدانید وی انسان کاملا بدبختی است.کدام مسلمان را می شناسید که با شنیدن شرح واقعه کربلا ونحوه به شهادت رساندن امام حسین علیه السلام از ناحیه ای که پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم برآن بوسه می زد حالت غم واندوه به خود نگیرد؟

وآن چه شخصی است که جرات می کند نورچشم رسول الله را این چنین به شهادت برساند؟

چه به حق فرمود آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم که امام حسن وامام حسین رضی الله عنهم بهترین جوانان اهل بهشت هستند.

لذا باید شیوه زندگی و رفتاری اولاد نبی مکرم اسلام را الگوی الگوی خود قرارداده ودراحترام به ایشان سهل انگاری وکوتاهی ننماییم.

اساس نیوز:آیا دراینجا(شهرستان تالش) برای روزمیلاد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم برنامه های خاصی به اجرا درمی آید؟

افندی مهاجری:یکی ازبهترین روزهای تاریخ اسلام،روز  میلاد آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم است که دربین اهل سنت این منطقه در این ایام مولود نامه هایی به زبان تالشی،ترکی،کردی وعربی خوانده می شوند.

مولود خوانی درمیان اهل سنت هرچند که جزو سنت به حساب نمی آید، اما اینکار یک بدعت حسنه است.هدف این است که روزهای تولد خاتم النبیین گرامی داشته شود وبه نظر بنده هرجشنی که مطابق با شئونات اسلامی باشد انجام آن اشکالی ندارد.

هم نشینی وهم اندیشی مردم وعلما تقویت دین وهمدلی میان آحاد مختلف را موجب می شود و ریشه های تفرقه را که بزرگترین آفت امت اسلامی است می خشکاند.

خبرنگار:طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_IMG_6654.jpg

مطالب مرتبط:

انزوای آمریکا در نشست وزیران دارایی گروه 7 / عکس

تلاش دانش آموز مسلمان استرالیایی برای معرفی اسلام

شرکت دهها هزار نیروی عراقی در عملیات آزادسازی موصل

 

انتقاد مولوی عبدالحمید از اعدام شیخ نمر

خیرین از مالیات معاف هستند

مسجد کریستالی در مالزی

نخستین مسجد مسلمانان آتن افتتاح می شود

آخوند عبدالباسط نوری زاد : ماه رمضان فرصت خوبی بر

دعای الوداع الوداع

ج

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات