b_0_0_0_10_images_IMG_6307.jpg

اساس نیوز:محمد یوسف باران زهی استاد حفظ قرآن کریم را در سراوان ملاقات کردم.ایشان تحصیلاتش را درحوزه علمیه دارالخیر کشور پاکستان سپری نموده ودرحال حاضر کتاب قاعده نورانی ویژه کودکان بی سواد را در مرسه دینی جامعه المصطفی دزاک سراوان تدریس می کند.با حافظ باران زهی گفتگویی را ترتیب دادیم که ازنظرگرامی تان می گذرد.

اساس نیوز:استاد فرمودید کتاب قاعده نورانی برای آموزش بچه های بی سواد بکار می رود.این کتاب توسط چه کسی تالیف شده است؟

حافظ باران زهی:نسخه اصلی این کتاب درکشور پاکستان و به زبان اردو به چاپ رسده است که ترجمه آن در داخل کشورصورت پذیرفته و دراختیار مکاتب قرار گرفته است.ازمزایای کتاب قاعده نورانی این است که دانش آموز ابتدا حروف فارسی را یاد گرفته وسپس به مرحله روخوانی قرآن کریم و پس ازآن به مرحله حفظ  می رسد.

b_0_0_0_10_images_IMG_6313.jpg

  صفحات ابتدایی کتاب قاعده نورانی به خواندن حروف و کلمات و نوشتن آنها اختصاص دارد و تقریبا همان کار کتاب فارسی کلاس اول را انجام می دهد.لذا کودکان طی مدت معیین این امکان را که بتوانند بخوانند و بنویسند را پیدا می کنند و به عبارت دیگر با سواد می شوند.

اساس نیوز:یک کودک برای اینکه بتواند یاد گیری کلمات را شروع کرده و کل کتاب قاعده نورانی را حفظ کند چقدرطول می کشد؟

حافظ باران زهی:البته دراینجا منظورحفظ کتاب قاعده نورانی نیست. بلکه روخوانی وحفظ کل قرآن کریم است.یک طلبه برای اینکه بتواند کتاب قاعده نورانی را به صورت خواندن ونوشتن یاد بگیرد بسته به استعدادش ازیک تا 5 ماه زمان لازم است.

کودکان غالبا این مرحله را درمدت یک الی سه ماه طی می کنند.بعد ازاین مرحله،آنها روخوانی قرآن کریم وحفظ آن را درپیش رو دارند که اگراستعداد یک دانش آموزخوب باشد می تواند کل قرآن کریم را درمدت 3ماه حفظ نماید.

اساس نیوز:بیشتراساتیدی که ما با آنها برخورد داریم تحصیل کرده کشور پاکستان هستند.شما دلیل این مساله را درچه می دانید؟

حافظ باران زهی: حوزه های علمیه کشور پاکستان در زمینه فعالیت حوزوی سابقه طولانی تری نسبت به سایر ممالک دارد و از کشورهای زیادی برای تحصیل به آنجا می روند.از این رو آنها از تجربه بیشتری برخوردارهستند وتجربه چیزی است که در یاددهی ویادگیری دروس بسیاربه درد می خورد.این مساله را هم درنظرداشته باشید که سراوان به پاکستان نزدیک است و نزدیکی زبان آنها به زبان فارسی به پیشرفت درسی طلبه ها کمک می کند.

اساس نیوز:حضورکودکان درمکتب خانه ها چه تاثیری روی زندگی آنها درآینده دارد؟

حافظ باران زهی:مهم ترین تاثیری که مکاتب دارند این است که کودکان با خواندن قرآن کریم اخلاق دینی را یاد می گیرند.اخلاق یکی از ارکان مهم زندگی است که باعث می شود یک فرد بتواند دانسته های خود را به دیگران انتقال دهد.

اگر یک عالم و حافظ قرآن خود دعوت کننده نباشد نمی تواند فعل امر به معروف را به انجام برساند.یاددهی آموزه ها به دیگران بخش مهمی ازوظیفه یک مدرس به مخاطبین است.بنابراین در راه دین هریک از ما باید یک دعوت کننده باشیم تا افراد بیشتری به طرف مساجد و حوزه ها گرایش پیدا کنند.

اساس نیوز:دراین راستا خانواده ها چه وظیفه ای را برعهده دارند؟

حافظ باران زهی:قبل ازهرچیز باید بدانیم که یادگیری و یاد دهی سن و سال نمی شناسد.یک فرد مسلمان نباید تصورکند که یادگیری تنها برای کودکان است. بلکه اشخاص درهرسن وسالی که قرارداشته باشند باید دانسته هایشان بیافزایند.وقتی کودک قرآن کریم را یاد بگیرد این مساله باعث می شود تا وی به تحول رسیده ودرجهت یادگیری بیشتر و بهترگام بردارد.لذا به نظر بنده پیش از هرچیزی نخست باید کودکان را به سوی قرآن کریم تشویق کرد.

 وظیفه هرخانواده ای است کودکان را به مکتب خانه های قرآن کریم بفرستند، تا آنها بتوانند کتاب آسمانی راحفظ نمایند.حافظ شدن یک کودک از طریق مکاتب هر چند که افتخار بزرگی برای خانواده ها بشمارمی رود، اما این به تنهایی کافی نیست وحفظ قرآن کریم رسالتی است که هرفرد مسلمان باید نسبت به آن اهتمام بورزد.

  مسلم بدانید بچه هایی که حافظ قرآن کریم هستند دردانشگاه ها و مراکزدولتی تبدیل به انسان های موفقی می شوند. چرا که قرآن  کریم به شکوفایی ذهنی وخلاقیت شان کمک زیادی می کند و فرد می تواند درطول شبانه روز با خواندن آیالت الهی بهره های زیادی ببرد.

  لازم به یادآوری است که دانش آموزان مکاتب بهتراست آیات الهی را با معنای آن یاد بگیرند. زیرا یادگیری با معنا باعث می شود تا پی به ضرورت وجود قرآن کریم در زندگی انسانها ببرند.کسانی که قرآن کریم را تفسیرمی کنند و درباره مبنای گفتاری آن حرف می زنند، بخوبی معنای آیات را می دانند واین دانستن ارزش و اهمیت زیادی دارد.

اساس نیوز:شما به عنوان یک حافظ قرآن کریم دلیل مشکلات امروزدنیای اسلام ودرگیری مسلمان ها با یکدیگر را درچه می دانید؟

حافظ باران زهی:علت این مسائل به دوری از قرآن کریم و عمل نکردن به آموزه های آن برمی گردد.امروزه متاسفانه بخشی ازمسلمانان که درگذشته با قرآن کریم انس والفت داشتند، به دلیل درگیرشدن با گرفتاری های مادی ودنیوی ازکتاب الهی فاصله گرفته اند که این خود گناه بزرگی است.بخش دیگری ازمردم هرچند که درگفتارخود توجه زیادی به قرآن کریم نشان می دهند وشیوه زندگی انبیاء را بهترین شیوه می دانند، اما زندگی آنها درعمل با زندگی انبیاء و اولیاء الله فرق می کند.

درکل بنده دلیل همه مشکلات را درفاصله گرفتن انسانها ازقرآن کریم می دانم ومعتقدم هرچه پیشرفت های دنیوی بیشترمی شوند، انسانها هم بیشتر از قرآن کریم فاصله می گیرند.هرچه تمایل انسانها به مال ومنال دنیا افزایش پیدا کند ،اختلافات ودرگیری ها نیز زیادترخودشان را نشان می دهند.

اساس نیوز:با توجه به افزایش حوزه های علمیه ومکاتب قرآنی درمیان اهل سنت کشور در چند دهه اخیر،جنابعالی پیشرفتها دراین زمینه را چگونه ارزیابی می کنید؟

حافظ باران زهی:خوشبختانه درطول چند سال اخیر مدارس دینی و مکاتب افزایش چشمگیری داشته اند وهمه ساله تعداد زیادی ازکودکان ودانش آموزان مدارس درحوزه های قرآن کریم را حفظ می کنند.این مساله چه درحال حاضر و چه آینده تاثیر مثبتی بر روی زندگی فردی واجتماعی افراد باقی گذاشته وانشالله شکوفایی آنها را شاهد خواهیم بود.

اساس نیوز:حوزه جامعه المصطفی دزاگ سراوان درحال حاضرچند طلبه دارد؟

حافظ باران زهی:دراین حوزه هم اکنون تعداد 150 نفر به صورت شبانه روزی و30 نفر درنوبت روزانه مشغول یادگیری وحفظ قرآن کریم هستند.

b_0_0_0_10_images_IMG_6334.jpg

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

 

مطالب مرتبط:

کشف گور جمعی در پالمیرای سوریه

کاروان ابوبکر بغدادی بمباران شد

20 نشست اتحادیه ترکمن‌های جهان در ترکمنستان/عکس

اجازه نمی دهیم از عراق برای تجاوز به ایران استفاد

تعداد زنان در اسارت داعش

ا

استقبال سازمان ملل از پیشنهاد ترکیه درباره مسلمانا

هزاران نفر در سرزمین های اشغالی بر علیه قانون دولت

پخش برنامه تلویزیونی تبلیغی برای مبارزه با کلیشه‌ه

بزرگترین قرآن گیاهی؛ در انتظار ثبت در گینس

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات