b_0_0_0_10_images_IMG_6209.jpg

اساس نیوز:مولوی عبدالکریم حسین پور فرزند شیخ الحدیث مولانا محمد یوسف حسین پور و مدیرحوزه علمیه اهل سنت عین العلوم گشت سراوان است.

ایشان تحصیلات حوزوی را در همان مدرسه دینی و تحت آموزش پدر بزرگوارش پشت سر گذاشته و این ایام علاوه بر تدریس طلاب برکارهای مدیریتی حوزه علمیه گشت نیز نظارت دارد.در سفر اخیرمان به گشت سراوان به ملاقات مولوی حسین پور رفته و با ایشان گفتگویی را ترتیب دادیم که مشروح آن از نظر گرامی تان می گذرد.

اساس نیوز:در آغاز این گفتگو لطفا درباره سابقه و تعداد اساتید و طلاب مدرسه دینی عین العلوم گشت توضیحاتی را برای اطلاع بیشتر خوانندگان اساس نیوز بیان بفرمایید؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:حوزه علمیه اهل سنت عین العلوم گشت سراوان فعالیت خود را از سال 1358 شمسی آغاز کرده و با اخلاصی که مدیریت و سایر مسوولین حوزه داشتند روز به روز پیشرفت داشته است.

  این حوزه علمیه در حال حاضر 600 طلبه  با 30  اساتید در کلاس های مختلف دارد.در مجموعه  مدرسه عین العلوم گشت حوزه خواهران نیز فعال است که در آن 15 تن از اساتید، امور تدریس طلبه های بانو را عهده دار هستند.به غیر از این مکتب خانه ای به نام عایشه رضی الله عنها هم  مشغول به کار است که کلاس هایی در زمینه حفظ قرآن کریم،روخوانی و دروس عمومی  برای سنین مختلف دانش آموزی برگزار می کند و چند تن از اساتید حوزوی  نیز بر امور آنجا مدیریت و نظارت دارند.

b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_6162.jpg

اساس نیوز:با توجه به اینکه حضرتعالی  علاوه بر تدریس در مدرسه دینی  فعالیت هایی را نیز در زمینه فضای مجازی دنبال می کنید بفرمایید که جوانان چگونه می توانند از این فضا به شکل مطلوب بهره مند گردند؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:در پاسخ به این سوال آنچه که به ذهن بنده می رسد این است که یک کاربر براساس کیفیت و محتوای مطالبی که به آنها نیاز دارد باید از فضای مجازی بهره مند شود.توصیه بنده بر این است که جوانان علاقمند  بیشتر عناوین و مسائل روز  را دنبال کنند تا علاوه بر آگاهی از مسائل مهم  به پاسخ  برخی از پرسش هایشان هم  دست پیدا کنند.

این مساله از طرفی موجبات بازگشت  علاقمندان  به مسیر دین را  فراهم می سازد.البته نویسندگان این فضا  باید دقت نظر داشته باشند تا مطالب مفیدی را به انتشار رسانده و سعی کنند حجم و محتوای مطالب شان خیلی سنگین نباشد. چون همان گونه که می دانید خوانندگان امروزی صبر و حوصله  نسل گذشته  را ندارند و لازم است مطالب به صورت جامع و مفید درج گردند.

اساس نیوز:از نظر شما یک عالم اهل سنت چه وظایفی را در جامعه اسلامی برعهده دارد؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:واضح است  هر شخصی  که از حوزه علمیه فارغ التحصیل شده و مفتخر به پوشیدن لباس علما می گردد ،رسالت خطیری را در جامعه اسلامی بر عهده داشته و دارد.امروز مهم ترین وظیفه شخص عالم دعوت مردم به راه مستقیم است و اینکه بداند در چه بخشی نیاز به کار بیشتر هست تا بتواند در آن بخش به فعالیت بپردازد.

واقعیت این است که در عصر حاضر جوانان زیادی هستند  که  کمتر به  امورات دینی شان  می پردازند  و علما  می بایست به این  مساله  دقت نظر کافی را داشته باشند.

در نشست ها و جلسات  دینی  باید از دین و فلسفه وجودی آن به کرات و به  دفعات صحبت شود تا جوانان بدانند که دین برای چه منظور و هدف مهمی آمده است.هدف از دین داری و دین مداری چیست.علما چرا انسان ها را به سوی آن دعوت می کنند و اینکه دین چه کمکی  به زندگی انسان ها می رساند.

بنابراین  اگر بتوانیم جوانان را از فلسفه وجودی دین آگاه کنیم  هر یک از آنها می توانند یک  دعوت کننده  دین شده و علما را در رسالتی که بر دوش دارند کمک و یاری نمایند.

اساس نیوز:جناب مولوی اینکه گفته می شود انسان مومن باید پیش از موت به خداشناسی برسد مفهوم چه واقعیتی را می رساند؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:عمل بر دستورات الهی و انجام سنت پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله وسلم و دوری از آنچه که نهی شده است  می تواند انسان مومن را به خداشناسی برساند.مضافا بر اینکه هر شخصی وظیفه دارد دیگران را به سوی راه راست ترغیب و تشویق نماید و این نیست که وظیفه هدایت بندگان تنها بر دوش علما باشد.

درچنین حالتی انسان پیش از آنکه به موت برسد خداشناسی را تجربه کرده و از لطف و احساناتش بهره مند می گردد.یقینا ایمان و شرک انسان ها بستگی  به اعمال شان  دارد و چه بسا بودند اشخاصی که در لحظات آخر عمرشان دین دار شده  و یا با  وجود دین دار بودن  فریب شیطان را خورده و از راه مستقیم خارج شده اند.

از نظر ظاهری نمی توان گفت که چه کسی به  لقاء  الله  پیوسته و چه کسی نپیوسته است. اما وظیفه ما این است که اعمال صالح انجام بدهیم و امیداوار به لطف و کرم الله تعالی باقی بمانیم که بی شک  او ارحم الراحمین  واقعی است.

اساس نیوز:شنیده می شود که برخی علما به جای پرداختن به جنبه های رحمانی دین اسلام  آن را در نزد جوانان سخت و خشن جلوه می دهند.عقیده شما در این خصوص چیست؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:درحقیقت شما درست می فرمایید.نبی مکرم اسلام در این باره به اصحابش چنین توصیه فرمود که مردم را به دین بشارت داده و کاری نکنید که آنها از دین متنفر و گریزان شوند.

  اگر ما بخواهیم  جوانی  را که تازه وارد مسجد شده است از دین بترسانیم در واقع عمل تنفیر را انجام     داده ایم  و این کار شایسته علمای ما نیست.یک دعوت کنند باید هوشیار بوده و راه های  مختلف دعوت را بنابر ظرفیت روحی و رده سنی مخاطبانش بشناسد.باید بداند که  چه کسی را تشویق کند و با چه کسی  برخورد تنبیه آمیز انجام بدهد.

برای دعوت دادن صحیح یک جوان به سوی دین ابتدا باید وی را میدان کرده وبه جنبه های تشویقی پرداخت، تا کاملا در فضای  مورد نظر قرار بگیرد.سپس در جای خودش می توان درباره ابعاد دیگر دین نیز با وی صحبت کرد تا کم کم  با مبانی مختلف آن شناخت کامل و کافی پیدا کند.

اساس نیوز:برای تقویت بین حوزه و دانشگاه چه راهکاری را مناسب می دانید؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:حوزه و دانشگاه هر دو یک رسالت را انجام داده  و هر دو گروه علم را طلب می کنند. از این رو  درهای حوزه و دانشگاه  باید به روی هم  باز باشند. وقت آن رسیده است تا حوزه های دینی از فضای بسته خارج شده و طلاب  آن  در کنار علم دینی از علوم دنیایی هم مطلع شوند.این مساله در مورد دانشگاهیان نیز صدق می کند و آنها هم نیاز دارند تا علوم دینی مختلف را خوانده و اطلاعات کافی  حاصل نمایند.

اساس نیوز:شما به عنوان یک عالم کارشناس دینی ریشه و عامل بروز مشکلات امروز دنیای اسلام را در چه  می دانید؟

مولوی عبدالکریم حسین پور:مشکلات امروز دنیای اسلام بیشتر به تبلیغات منفی دشمنان مسلمانان برمی گردد که سعی دارند اسلام را دین سخت،خشک و خشن جلوه دهند و در این راستا  دوستان نادان  همچون فرقه های  منتسب به اسلام  که خودشان را جزو مسلمانان  واقعی می شمارند  نیز بی تاثیر نبوده اند.

امروز دشمنان مسلمین چه یهود و چه نصاری و اربابان آیین های دیگر می کوشند تا به اسلام آسیب جدی برسانند  و  حربه های آنها باید با وحدت رویه  و مقابله به مثل لازم  گرفته شود.

دلیل دیگر مشکلات دنیای اسلام  به ضعف خود مسلمین برمی گردد. زیرا آن طور که باید به دستورات دینی عمل نمی کنند.عمل به فرامین قرآن کریم می تواند مشکلات را زندگی مسلمانان دور کرده و شرایط زندگی عادی شان را فراهم نماید.

کشورها باید متحد شده و از یک قانون و  اساسنامه  واحد  تبعیت نمایند تا اختلافاتی که هست از سرزمین های اسلامی برچیده شود.

خبرنگار:طاهر جانی

 

مطالب مرتبط:

زربافی پرده کعبه در نمایشگاه تونس

کشف بمب بزرگ جنگ جهانی دوم و تخلیه ۷۰ هزار نفر در

داعش۲۸پزشک را اعدام کرد

ماموستا قادری:آمریکا به دنبال منافع خود بوده و مسل

چرا امارات در پی طولانی‌تر شدن جنگ یمن است؟

ا

عدم حصول نتیجه عینی در مذاکرات طالبان با آمریکا

انتقاد ولیعهد عربستان از ایران، ترکیه و افراطی‌ها

همزیستی و تحمل پذیری مهم ترین ضرورت کنونی مسلمانان

پیام تبریک پاپ فرانسیس به مناسبت ماه رمضان به مسلم

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات