b_300_300_16777215_10_images_4bk7c06a07a5edb43d_800C450.jpg

اساس نیوز: بعد از حوادث حملات مسلحانه در شهرهای آکتوب وآلماتی قزاقستان مقامات امنیتی این کشور گزارش های زیادی از پیشرفت مقابله با تروریسم در این کشور می دهند.

به گزارش سایت رادیوآزادی قزاقی،کازیس توقوزبایف خبرنگار قزاق نوشت: حملات مسلحانه پنجم ژوئن و 18 ژوئیه سال گذشته میلادی به ترتیب درآکتوب وآلماتی قزاقستان نگاه جامعه و شخصیت ها را در زمینه دلایل بروز تروریسم با رنگ وبوی مذهبی وسطح آمادگی نهادهای اجرای قانون و امنیتی در ارائه پاسخ مناسب به هنگام وقوع حملات تروریستی ونیز فعلیت یافتن وجود نیروهای شبه نظامی زیرزمینی دراین کشور را به خود جلب کرده است.

  در قزاقستان در سالهای قبل هم حملات تروریستی مسلحانه ای رخ داده است. اما دولت این کشور برای اولین بار در سال 2011 میلادی اعتراف کرد که حمله تروریستی در استان اکتوبینسک به نیروهای پلیس صورت گرفت. اما در تابستان 2016 میلادی مقامات این کشور تایید کردند که در آن حمله تروریستی رادیکال های مذهبی دخالت داشتند.

  همزمان مقامات قزاقستان از رشد سلفی گری رادیکال در کشور خبرداده بودند. آنها درچند مرحله بر ممنوعیت جنبش سلفی گری تاکیدکردند. اما بنا به اعلام ولادیمیر جماخانوف رئیس کمیته امنیت ملی آن زمان قزاقستان، روسلان کولک بایف عامل حمله مسلحانه به دفتر منطقه ای وزارت کشور و حمله در نزدیکی دپارتمان کمیته امنیت ملی در زندان به جمع سلفی ها پیوسته است.

b_400_400_16777215_10_images_524564564545.jpg

وضعیت زندان های وزارت کشور قزاقستان:

گفته می شود زندان های قزاقستان به یکی از کانون های گسترش ایده افراط گرایی وتروریسم مذهبی تبدیل شده است، اما مسئولین وزارت کشور قزاقستان معتقدند، با توجه به اتخاذ تدابیر پیشگیرانه وکارهای آموزشی توجیهی ونیز برقراری نظم در بین زندانیان و مراقبت از آنها سطح تهدیدات گسترش افراط گرایی وتروریسم دراین زندانها به کمترین میزان می رسد.

  متخصصان الهیات وکارشناسان با تجربه مراکز توانبخشی کارهای زیادی را دراین زندان ها انجام داده اند. در 5 ماه اول سال جاری میلادی نمایندگان انجمن های مذهبی بیش از 800 بار ازاین زندانها بازدیدکردند.

در سال گذشته میلادی هم روحانیون ونمایندگان اداره معنوی مسلمانان قزاقستان بیش از 1500 سخنرانی در بحث مبارزه با افراط گرایی ومقابله با فعالیت های تروریستی درزندانهای کشور برگزار کرده اند.

امنیت ملی قزاقستان سلفی گری را ممنوع می کند ویا نه؟

   کریم ماسیم اف هم اکنون به عنوان ریاست کمیته امنیت ملی قزاقستان مشغول بکار است. وی که قبلآ نخست وزیر بود گفته می شود، اختیار تام در بحث مبارزه با تروریسم از طرف نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور دارد. وی بارها بر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تاکید کرده است. اما تاکنون به عنوان رئیس کمیته امنیت ملی کشورش در موضوع ممنوعیت سلفی گری رادیکالی اظهار نظرنکرده است.

همچنین کمیته امنیت ملی قزاقستان رسمآ اعلام کرده است: موضوع ممنوعیت سلفیسم در قزاقستان در کل در صلاحیت کمیته امنیت ملی نیست ومسئولیت آن برعهده وزارت اموردینی وجامعه مدنی می باشد.

  ولادیمیر جماخانوف، زندان های کشور را یکی از مراکز اصلی گسترش ایده افراط گرایی مذهبی می داند، اما برخی هم گفته اند مساجدی که کنترل نمی شوند در قزاقستان کانون تجمع سلفی هاست.

  اما مسئولین کمیته امنیت ملی اعلام کرده اند، برای مقابله با گسترش ایده های رادیکالی در زندان های کشور، مراکز خدمات توانبخشی با مشارکت امنیت ملی وکمیته حقوقی اجرایی وزارت کشور راه اندازی شده اند که  برنامه های زیادی برای بهبود وضعیت زندانها اجرا کرده ومی کند.

همچنین مسئولین کمیته امنیت ملی مهم ترین منبع گسترش ایدئولوژی مذهبی مخرب از جمله سلفیسم رادیکالی را در دنیای کنونی، اینترنت وشبکه های اجتماعی اعلام کرده اند.

ضمنآ برخی کارشناسان از وجود نیروهای شبه نظامی زیرزمینی مذهبی وقومی دراین کشورخبر داده اند، هرچند کمیته امنیت ملی قزاقستان این ادعا را رد می کند.

خطرات تروریستها از خارج وداخل:

آلنور موسایف یکی از روسای سابق کمیته امنیت ملی اعلام کرد ، نفوذ تروریست ها به قزاقستان از خارج و داخل قابل بررسی است.

موسایف خاطر نشان کرد: در نتیجه شکست های تروریست ها در سوریه وعراق، اعضای با اصالت کشورهای جامعه همسود از جمله قزاقستان تلاش خواهند کرد به کشورهایشان بازگردند. آنها هنوز به ایده های افراطی پایبند هستند.این موضوع مهم ترین تهدید خارجی کنونی برای قزاقستان است.

  اما مورد دیگر تهدید خارجی تروریستها بر قزاقستان، احتمال نفوذ افراط گرایان از جنوب قزاقستان می باشد. جایی که احتمال نفوذ تروریستها از قرقیزستان ، تاجیکستان وبویژه ازبکستان بالااست.به گفته آلنور موسایف در سه کشور مذکور شدیدا با تروریستها وافراط گرایان مبارزه می کنند. از شرق قزاقستان هم اویغورهای جدایی طلب تهدیدی برای دولت قزاقستان به حساب می آیند. دولت چین با شعار مبارزه با اسلام گرایان رادیکال ،  اویغورها را تحت فشار قرار داده است.

اما موسایف از روسای سابق کمیته امنیت ملی قزاقستان خطرات ایده های تروریستی و افراطی داخلی را هم مهم توصیف کرد. به گفته وی تزریق اسلام گرایان رادیکال به کشور بعد از فروپاشی شوروی در دوران خلآ ایدئولوژیکی یکی از این تهدیدات داخلی است.همچنین سطح پایین دانش جامعه و ورود برخی فرقه های غیر سنتی افراطی به کشور از دیگر تهدیدهای داخلی است.

  دوستیم ساتپایف تحلیلگر سیاسی هم در مصاحبه با رادیوآزادی قزاقی گفت: نفوذ تعلیمات افراطی شبه مذهبی در فضای خلآ ایدئولوژیکی کشور از دلایل اصلی بروز تروریسم با رنگ مذهبی  در کشور است. ساتپایف همچنین ظهور سازمان های تروریستی همچون القاعده و داعش را هم در افزایش افراط گرایی مذهبی در قزاقستان بسیار تاثیرگذار دانست. این سازمانها در اینترنت وشبکه های اجتماعی افراد را بویژه جوانان کم سواد وبیکار را به طرف خود می کشند.

مطالب مرتبط:

نگاهی به چهار مسجد تاریخی قزاقستان

تمرکز ازبکستان بر جذب توریست از کشورهای مسلمان

بشار اسد: تروریسم شکست خورد

سازمان ملل: جنگ سبب فرار170 هزار یمنی از کشورشان ش

وقتی صدای قرآن اشک پیرمرد اسپانیایی را درمیارورد "

محدودیتهای مصر برای سفر زنان به ترکیه

د

اجازه آمریکا برای هدف گرفتن غیرنظامیان

ا

ترکیه مواضع کردها را در خاک سوریه هدف قرار داد

مولانا عبدالحمید: قرارگرفتن سپاه در لیست «گروه‌های

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات