b_300_300_16777215_10_images_3395.jpg

اساس :در روزهای گذشته انتشارعکس العمل علمای یکی از ولایات افغانستان نسبت به انتصاب یک بانوی افغانی به عنوان استاندار این استان بازتابهای قابل توجهی در فضای رسانه ای داشت .

بر اساس خبر منتشر شده در برخی از منابع خبری شورای علمای استان «غور» افغانستان در هفته گذشته با انتشار نامه ای اعلام کرد که چون یک زن استاندار این استان شده است، نماز جماعت در مساجد سراسر این استان جایز نیست.
سخنگوی شورای علمای غور با انتشار نامه ای در صفحه اجتماعی خود نوشت: عقل زن ناقص است و مطابق با آموزش های قرآن و سنت پیامبر (ص) یک زن نباید حاکم باشد.
شورای علمای غور در نامه خود به «سیما جوینده» استاندار این استان هشدار داده است که از سمت خود استعفا دهد و در غیر این صورت عواقب آن برعهده وی خواهد بود.
نکته جالب در رابطه با این اطلاعیه این است که این متن با سرعتی بیشتر از خبرگزاریها و سایتهای      منطقه ای در خبرگزاریها و شبکه های تلویزیونی غربی منتشر شد .در انتشار این خبر نیز رگه ای که بیش از همه مورد توجه رسانه های غربی قرار گرفت،این محور بود که دیدگاه ذکر شده بوسیله علمای افغانستان همان نگاه دین اسلام به زن و جایگاه آن در جامعه است .
اسلام در سالهای اخیر مورد شدید ترین هجمه های رسانه ای غربیها قرار داشته است .رسانه های غربی تلاش دارند تا از دین ما چهره یک دین خشن و قرون وسطایی را ترسیم نمایند که کمترین توجهی به حقوق حداقلی افراد و گروهها در جامعه ندارد .علت اتخاذ این رویکرد نیز واضح و روشن است .علت این است که بر اساس اعلام موسسات تحقیقاتی غرب، دین اسلام در چند دهه اخیر بیشترین اقبال جوانان غربی را شاهد بوده است .این اقبال مناسب به سمت دین اسلام هم باعث وحشت تندروهای مسیحی شده و در همین چارچوب پروژه اسلام هراسی با ابعاد و اجزای مختلف آن طراحی شده است .
برخی از تحلیل گران ساده لوح مسلمان که لایه بیرونی جامعه غربی را می بینند، چنین تحلیل می کنند که جامعه غربی یک جامعه لائیک بوده و چیزی بنام تعصب دینی و مذهبی در آن دیده نمی شود .این برداشت سطحی ترین برداشت ممکن از شرایط و دیدگاههای مردم در غرب است .
بر خلاف این باور اشتباه در جامعه غربی به ویژه در نهادهای مذهبی آن مانند واتیکان بالاترین سطح تعصب مذهبی وجود دارد .بر اساس همین تعصب نیز واتیکان به عنوان بزرگترین نهاد دینی در غرب در سالهای اخیر به صراحت از گسترش نفوذ اسلام در غرب ابراز نگرانی کرده است .
دراین شرایط راهکاری که در کشورهای غربی برای کنترل این روند طراحی شده است، تخریب چهره منور و متعالی اسلام در افکار و اذهان جوانان غربی است .یکی از محورهای مهم مورد توجه دراین فرایند تخریبی نیز ارائه چهره ای زن ستیز از اسلام و احکام آن است .در این زمینه به گونه ای تبلیغ  می گردد    که اسلام هیچ گونه نقش و کارکرد اجتماعی برای زنان قائل نبوده و بر این اعتقاد است که زن نباید چارچوب خانه را ترک کرده و در فضای جامعه حضور داشته باشد .
صدور اعلامیه ها و فتواهای شبیه مورد اخیر در افغانستان هم بر این تبلیغات دامن می زند .ما نمی دانیم علمای بزرگوار ولایت غور بر اساس کدام آیه قرآن و یا حدیث پیامبر اکرم (ص)به این نتیجه رسیدند که از نگاه اسلام زن موجودی ناقض است !
این تفکر قطعا مورد قبول تعالیم اصیل اسلامی نیست .اسلام برای زن و نقش او در جامعه جایگاه و منزلتی قائل است که در هیچ دینی این جایگاه و احترام وجود ندارد .
از نگاه اسلام زن پایه گذار جامعه است و نقش او در تربیت فرزندان صالح و هدایت فکری خانواده غیر قابل انکار است . اسلام برای حضور زنان در عرصه های اجتماعی نیز قید و بندهایی که برخی از گروههای افراطی بنام اسلام تبلیغ می کنند را وضع نکرده است.تنها خط قرمز دین اسلام برای حضور زنان در     عرصه های اجتماعی و عمومی ایجاد محیطی مناسب برای فعالیت زنان و رعایت حدود شرعی در مناسبات این قشر با افراد نامحرم است .
بنابراین با توجه به شرایط حساسی که در دنیای اسلام وجود دارد و افزایش تبلیغات منفی دستگاههای فرهنگی کشورهای غیر مسلمان بر علیه دین ما علمای مسلمان باید دقت کند رفتار و کردار آنها در در مسیر تخریب چهره اسلام به دشمنان دین ما یاری نرساند.

مطالب مرتبط:

معاون سیاسی استاندار گلستان: وحدت استان گلستان در

شمار آوارگان عراقی به بیش از 3 میلیون نفر رسیده اس

مولانا ساداتی : مسئولان باید برای حل مشکلات اراده

هزینه میلیاردی ترکیه برای مهاجران سوری

 

جهان اسلام در مظلومیتی مدرن و غفلتی فراگیر

یک داعشی در لباس زنانه

رژه صلح مسلمانان آلمان علیه تروریسم

ترکیه در تونل تاریک بحران

تشکر ترامپ از عربستان برای پایین آوردن قیمت نفت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات