b_300_300_16777215_10_images_0044412.jpgاساس:دنیای اسلام و کشورهای مسلمان از صدر اسلام فراز و نشیب های زیادی را تجربه کرده اند.

درقرون گذشته غالب اوقات مسائل و مشکلاتی که برای کشورهای مسلمان یا  درحد بزرگتر برای هویت و بقای دین اسلام ایجاد می گردید، با ظهور یک رهبر مسلمان و جنگاور و دفع فتنه کفار از مسلمانان رفع می گردید .از این جهت وقتی تاریخ را که ورق می زنیم دلاوران بزرگی را می بینیم که مجاهدانه برای حفظ دین ما از جان خود مایه گذاشتند.
بنظرمی رسد شرایط کنونی اسلام هم محتاج چنین جنگاورانی است .امت اسلامی در شرایط کنونی در بدترین شرایط خود در سالهای  بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی قرار دارد .شاید بتوان به جرات گفت که در شرایط کنونی سرگشتگی و گرفتاری مسلمانان در حاشیه های غیر ضرور، از شرایط دوره بعد از جنگ جهانی اول و مقطع تقسیم امپراطوری عثمانی هم بدتر است .
علت این سرگشتگی چیست ؟
از نگاه ما شرایط کنونی مسلمانان به دوعلت ایجاد شده است :
•    گرفتار شدن در دام تفرقه و چنددستگی قومی – مذهبی
•    فراموش کردن دشمنان اصلی دین شان در منطقه و جهان
ما در مطالب گذشته در زمینه علت اول و چرایی گرفتار شدن ما در آتش اختلاف و برادر کشی بارها بحث کردیم .اما یادآوری یک مساله دراین بحث ضروری است .این مساله این است که اطمینان داشته باشیم ریشه  خیلی ازاین اختلافات درخارج از دنیای اسلام است .
 خیلی از مسلمان نماهایی که ابزارهایی مثل سایتها و برخی از شبکه های ماهواره ای را در اختیار دارند با دریافت منابع مالی کشورهای غربی  بصورت مستمر در فضاهای متعلق به خود، اختلافات فقهی موجود در بین اهل سنت و شیعیان را بزرگ کرده و چنین تبلیغ می نمایند که این اختلاف در حدی عمیق است که پیروان این دو مذهب به هیچ وجه نمی توانند یک زندگی توام با تعامل و تحمل آراء یکدیگر را داشته باشند .نتیجه این ذهنیت هم می شو برادر کشی های موجود !
مشکل دوم موجود در بدنه امت اسلامی فراموش کردن دشمنان اصلی اسلام و مسلمین است .دشمنان قسم خورده و سنتی ما مسلمانان مشخص هستند .اگر تاریخ اسلام را ورق بزنیم خواهیم دید چه کسانی از همان ابتدا با دعوت پیامبر ما مشکل داشتند و برای از بین بردن دین اسلام با کفار مکه هم پیمان شدند .اگربا اندکی دقت تاریخ را مطالعه کنیم می بینیم که در تاریخ نه چندان دور جنگهای صلیبی با چه دغدغه ای وبا چه هدفی بر علیه دنیای اسلام به راه افتاد ؟
دشمنان دین ما از همان آغاز یهودیان و مسیحیان بودند .این دشمنی نیز تاحدی طبیعی بود .دینی بنام اسلام آمده بود که ادعای تکمیل پیام رسالت و وحی را داشت و خود را کامل ترین پیام نازل شده به نوع بشر قلمداد می کرد .در این شرایط شاید ما هم اگر بودیم نمی توانستیم دست روی دست بگذاریم .
البته دیدن ابعاد دشمنی و عداوت جهود با اسلام نیازی به تاریخ نگاری قدیم هم ندارد .اگر تاریخ همین 70 سال اخیر را هم ورق بزنیم متوجه خواهیم شد، بزرگترین درد جامعه اسلامی در شرایط کنونی ازهمان منبع صادر شده است .مهم ترین درد ما مسلمانان در نیم قرن اخیر شرایط ناگوار برادران فلسطینی مان در سرزمینهای اشغالی است .یهودیان با یک ادعای واهی در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم با سوء استفاده از ضعف و پراکندگی کشورهای اسلامی قلب دنیای اسلام را به تصرف خود درآوردند .
در چند دهه ای که از اشغال فلسطین بوسیله صهیونیست ها می گذرد اعراب در چند مورد در دهه های 60 و 70 میلادی جرقه هایی از غیرت خودشان رابه نمایش گذاشتند،اما به علت عدم همراهی سایر کشورهای اسلامی نتوانستند به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند.نتیجه این ناکامی هم تداوم اسارت و آوارگی ملت مظلوم فلسطین شده است.
اما شرایط کنونی غاصبان صهیونیست و ملت دربند فلسطین چگونه است ؟شرایط کنونی صهیونیستها در سرزمینهای اشغالی این است که به علت غفلتهای ما با فراغ بال به قتل و عام مسلمانان مظلوم فلسطین مشغول هستند و دنیای اسلام هم مشغول درگیریها و منازعات مذهبی !
در این اوضاع و احوال هم فلسطینی ها به ما مسلمانان امید بسته اند .مسلمانانی که در غالب موارد مشکلی به نام فلسطین و جنایات جهود در حق آنها را فراموش کرده اند .مسلمانانی که در کمال تاسف اولویت اول خود را بر برادر کشی قرار داده اند و اسرائیل درد و مشکلی است که دیده نمی شود !

مطالب مرتبط:

پاکستان : درماه رمضان کسر مبلغ زکات از حساب مردم ب

آمریکا: ایران آماده حمله گسترده سایبری به زیرساخت

هشدار دانشمندان درباره خطر شکسته شدن سد موصل:خطرنا

ا

حضور اردوغان در مراسم ازدواج تکواندوکار ایرانی با

مالیات میلیونی مسلمانان آلمان بدون حق اظهار نظر رس

ا

اکران انیمیشنی از اولین موذن اسلام در آمریکا

تهدید قطر بر ادامه حمایت از معارضان سوریه

ا

عملیات نظامی سهمگین ارتش فیلیپین علیه داعش

اسرائیل جنگنده‌های اف-۳۵ بیشتری از آمریکا می‌گیرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات