b_300_300_16777215_10_images_news_890382627471409121980.jpg

اساس نیوز : عبدالقادر اوزکان , تحلیلگر روزنامه "milligazete" چاپ ترکیه در مطلبی که منتشر نموده به عملکرد آمریکا در سوریه پرداخته و سعی دارد با ارائه دلایل , توجهات را به شناخت اهداف آمریکا در سوریه معطوف نماید.اساس نیوز ترجمه این مطلب را تقدیم شما می کند:

اساس نیوز / Abdülkadir Özkan”":حمله آمریکا به یکی از پایگاه های نظامی دولت سوریه  پس از ادعای استفاده حکومت این کشور از سلاح های شیمیایی با حمایت گسترده اغلب کشورهای دنیای اسلام مواجه شد. از یک منظر , با این اقدام اینکه خود آمریکا یکی از عاملان اصلی جنگ داخلی سوریه بود به فراموشی سپرده شد و یا بهتر بگوییم فراموش گردانیده شد.

همچنین , تنها مسئول تحت اشغال بودن افغانستان و تجزیه عراق نیز از مرکز توجه بودن خارج شدند و یا به عبارت دیگر از کانون توجهات خارج گردانیده شدند. کشوری اشغالگر و نسل کش , همانند کشوری نجات دهنده مورد تشویق قرار گرفت. در این اثنا , خبر استفاده آمریکا در افغانستان از بمبی که به نام مادر بمب ها خوانده می شود و ده تن وزن دارد به رسانه های خبری اعلام شد . در آن حمله حدود یکصد شبه نظامی داعش کشته شده اند. حتی سئوال نگردید که چه لزومی داشت آمریکا علیه شبه نظامیان از بمب ده تنی استفاده کرد ؟ و منطق آن چه بود ؟

اگر قدمی به جلوتر برداریم , در سوریه برای تبادل اهالی دو روستای تحت اشغال مخالفان و دو روستای تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه توافق حاصل گردیده و این تبادل در حال انجام بود که بمبی در میان آنها منفجر گردید و یکصد نفر کشته شدند. کسی سئوال نکرد به این اهالی که بر طبق توافق دوطرفه برای تبادل سوار بر اتوبوس ها می شوند چه کسی حمله کرد ؟

آمریکا و روسیه که از هرجهت در سوریه تاثیرگذار هستند چرا اقدامی مشترک علیه ناقضات توافق انجام نمی دهند ؟ آیا هر روز انسانهای بیشتری باید جان خود را از دست بدهند ؟ زیرا حمله ای که به مردم درحال جابجایی بودند انجام شد بعنوان یک حمله تحریک آمیز خوانده شد اما عاملان این حمله مشخص نشدند و علیه آنها نیز اقدامی نگردید.

در اینجا می خواهم به خبر اعزام پنجاه هزار نظامی آمریکایی به سوریه دقت کنید. اعزام این تعداد نیروی آمریکایی به سوریه به معنای این است که آمریکا می خواهد سوریه را اشغال کند. البته در شرایط کنونی نیز اشتباه نخواهد بود اگر بگوییم سوریه اکنون هم در اشغال آمریکا و روسیه می باشد. گروه تروریستی داعش  نیر بعنوان دلیل این اشغالگری مطرح می شود. نکته قابل تامل اینکه علی رغم تمامی حملات هوایی که علیه داعش انجام می گیرد آمریکا و روسیه نتوانسته اند و یا نمی خواهند این گروه را مغلوب کنند. اگر بگوییم خود آنها خواهان مغلوب سازی داعش نیستند به حقیقت نزدیکتر است. زیرا علی رغم حملات روسیه و 68 کشوری که در چارچوب ائتلاف در کنار آمریکا هستند تصور اینکه هنور نتوانسته اند ریشه گروه تروریستی داعش را بکنند خلاف عقل خواهد بود .

در این میان اگر به ادعای ایجاد القاعده و داعش توسط سیا توجه شود اشتباه نخواهد بود اگر متصور شویم که شعی میشود با خطرات ساختگی , دنیای اسلام به اضمحلال کشانده شود. و باز اشتباه نخواهد بود اگر بگوییم آمریکا تحت لوای مبارزه با داعش , اشغال سوریه را طراحی کرده است . اعزام پنجاه هزار نیروی نظامی آمریکایی به سوریه , غیر از این توجیهی ندارد.

آمریکا به هنگام اشغال عراق , علیه ارتش منظم صدام حسین , پنجاه هزار نیرو به جبهه اعزام کرده بود . حال اگر به خبر اعزام پنجاه هزار نیروی آمریکایی به سوریه از این جهت بنگریم راه را به بیراهه نرفته ایم اگر کتصور شویم که آمریکا علاوه بر اشغال سوریه , طرح های کلان دیگری نیز در سر دارد. مخلص کلام اینکه دنیای اسلام با خلاصی از آندسته از مسایلی که باعث اصطکاک درونی شده اند می توانند جریان رویدادهای اطراف خود را مورد بررسی قرار دهند . در غیر اینصورت کار از کار خواهد گذشت. دنیای اسلام به وحدت و همدلی نیاز دارد. تاوقتی که مسایل بین خودی را آلتی برای ایجاد تنش بکار  می بریم حساب صلیبیون در برابر دنیای اسلام نادیده گرفته می شود و و تمامی ادعاها در این مورد فقط طبل توخالی خواهند بود و امپریالیسم ,  میدان را خالی خواهد یافت . راه حل , همانگونه که بارها تکرار کرده ام " وحدت اسلامی " است.

25/470

نویسنده : Abdülkadir Özkan

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز 

مطالب مرتبط:

امت اسلامی با حفظ اتحاد و انسجام خود مانع از تحقق

دولت سریلانکا: مسئول انفجارها، یک گروه تندروی اسلا

ا

خودکشی همسر مفتی داعش و سه فرزندش در «تلعفر» عراق

مولانا فاروقی:حکم تارک نماز بسیار سنگین است

 

حمله هوایی به پایگاه "حمیمیم" روسیه در سوریه

حمله افراد ناشناس به مقر جبهه ترکمن‌ها در شمال عرا

احداث اولین مرکز اسلامی در اکوادور

واکنش روسیه به دیدار روسای جمهور آمریکا و کره شمال

دیدار رئیس جمهور با علما و فرهیختگان اهل سنت (تصاو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات