b_300_300_16777215_10_images_3211566545555.jpg

اساس :مذاکرات هسته ای ایران و گروه موسوم به 1+5 بالاخره به ایستگاه توافق رسید و دو طرف در روزسه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کردند که در موارد اصلی اختلاف به توافق رسیدند.

با توجه به سوابق دشمنی و اختلاف ایران و غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا در سالهای گذشته کمتر کسی فکر می کرد که سرانجام مذاکرات طاقت فرسای هسته ای به توافق ختم شود .این توافق و مذاکرات انجام شده در رابطه با مهم ترین اختلاف دیپلماتیک نظام بین الملل بعد از پایان جنگ سرد درسهای زیادی برای یاد گرفتن دارد .
ما در این مجال کوتاه قصد بررسی ابعاد و تاثیرات این توافق را نداریم ،بلکه هدف ما این است که        می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که از این مذاکرات طولانی و نهایتا توافق انجام شده چه درسی برای جهان اسلام و کشورهای مسلمان می توان گرفت .
بنظر ما از مذاکرات هسته ای ایران و 6 قدرت بزرگ جهانی می توان به چند نتیجه برای جهان اسلام رسید :
1-    این مذاکرات و توافق نهایی آن  نشان داد هیچ اختلافی نیست که نتوان آن را از طریق گفتگو و مذاکره حل و فصل کرد .همه می دانیم که ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 روابط تنش آمیزی را با غالب کشورهای غربی و در راس آن آمریکا داشت .سطح تنش در این مناسبات در حدی بود که در برخی از اوقات آثاری از شروع جنگ و درگیری هم در بین دو طرف اختلاف مشاهده می گردید.
اما در این میان چون هر دو طرف قائل به اولویت گفتگوی رودررو و رفع سوء تفاهمات بودند بالاخره بارقه های امید دیده شد و فضا به سمت توافق پیش رفت .بنابراین  اولین درس این توافق این است که کشوها باید برای حل اختلافات بین خود همیشه به عنصر گفتگو و رایزنی های دیپلماتیک به عنوان موثرترین ابزار نگاه کنند.
نگاهی که متاسفانه بنظر می رسد در بین برخی از کشورهای منطقه به هیچ وجه مقبول نیست و به اشتباه راهکار اول و آخر حل مشکلات و اختلافات را جنگ و دوری از یکدیگر می دانند.نتیجه این رویکرد هم مشخص است .دوری کشورهای مسلمان از یکدیگر و عدم اعتماد متقابل برای ایجاد حرکتهای موثر در جهان اسلام نتیجه این شرایط است .
2-     دومین درسی که از توافقات ایران و قدرتهای بزرگ جهان می توان گرفت این است که کشوها باید به این باور برسند که علی رغم در اختیار داشتن برخی از جنگ افزارها و ادوات پیشرفته قدرت حذف یکدیگر را از معدلات منطقه ای و جهانی ندارند .بنابراین باید جایگاه همدیگر را قبول کرده به رسمیت بشناسند .
مذاکرات ایران و قدرتهای بزرگ در سالهای اخیر زمانی به مسیر توافق و تفاهم حرکت کرد که قدرتهای بزرگ قبول کردند که ایران یک وزنه قابل توجه منطقه ای در معادلات قدرت است و نمی توان نقش و جایگاه آن را نادیده گرفت .پذیرش همین مساله باعث شد که آنها قبول کنند که در سطحی برابر با ایران دور میز مذاکره گرد هم جمع شوند .
پذیرش جایگاه ایران و اذعان به  ابن مسساله که نمی توان این جایگاه را نادیده گرفت برای آخرین بار بوسیله فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس بعد از اعلام توافق وین صورت گرفت .وی بعد از اعلام توافق جامع ایران با قدرتهای جهانی به صراحت خاطرنشان کرد که ایران قدرت مهم منطقه ای در خاورمیانه است و نمی توان نقش این کشور در معادلات قدرت را نادیده گرفت ..شرایط دنیای اسلام و برخی از اختلافات ایجاد شده در سالهای اخیر نیز با نهادینه شدن همین نگرش به سمت حل و فصل شدن حرکت خواهد کرد .کشورهای مسلمان باید بدانند که هیچ یک توان حذف و یا نادیده گرفتن نقش طرف دیگر را در معادلات منطقه ندارند .این مساله خود آغاز گر حرکتی مثبت به سمت گفتگو خواهد بود.
3-    سومین و آخرین درس مهم توافق اخیر ایران و قدرتهای جهانی برای کشورهای اسلامی این است که صبر و شکیبایی را در اولویت کنش گریهای سیاسی خود قرار دهند . متاسفانه در سالهای اخیر غالب کشورهای اسلامی صبوری و متانت خود در مواجهه با مشکلات را از دست داده و نسبت به رویداد های نامطلوب اطراف شان عکس العمل های آنی و غیر منطقی نشان می دهند .این یک رویه کاملا اشتباه است .کشورهای مسلمان باید بدانند که در مسائل مهم جهانی و منطقه ای فقط می توانند از طریق صبر و متانت سیاسی به نتایج دلخواه خود نائل گردند .
در این زمینه مثال روشن صحت این ادعا نتیجه مذاکرات هسته ای ایران با قدرتهای بزرگ است .این مذاکرات بیش از 12 سال به طول کشید و اگر در فرایند این سالهای طولانی صبر  و متانت طرفهای گفتگو نبود خدا می دانست سرنوشت این مساله به کجا ختم می شد بنابراین کشورهای مسلمان منطقه نیز برای حل برخی از مسائل و مشکلات منطقه صبر و متانت بیشتری به خرج داده با درایت و تعقل فزونتر با واقعیات مواجه گردند .

مطالب مرتبط:

بوش پدر در بیمارستان بستری شد

ا

موضع‌گیری وزیر امور اسلامی عربستان علیه اخوان المس

«اردوغان» با ترانزیت تروریست؛ اروپا را تابع خود کر

تخریب مساجد تاریخی در باکو

مرگ عاقبت داعشی های تبعه قزاقستان

فرار رئیس جمهور سابق پاکستان به دبی

داعش کارت ورود به بهشت توزیع می کند

راه برون رفت کشور از بحران های موجود «جلب حمایت پ

زندگینامه مولانا نورالله فرقانی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات