b_300_300_16777215_10_images_gallery_121.jpgاساس : انسان از زمانی که در مسیر زندگی اجتماعی گام برداشته است ، تلاش کرده است، با تدوین مقررات حقوقی در جهت نهادینه کردن نظم و قانون در جامعه حرکت نماید .در این میان با توجه به تنوع مبانی تنظیم قواعد حقوقی در دولتهای گوناگون، در نظامهای حقوقی کشورهای مختلف برای انواع جرایم مجازاتهای متفاوتی در نظر گرفته شده است .این مجازاتهای از کارکردن در مراکز عام المنفعه شروع شده تا اعدام مجرم را در بر می گیرد .

از یک دیدگاه کلی نظام تعیین مجازاتها و جرایم در کشورهای مختلف را می توان در دو دسته بندی کلی جای داد :
دسته اول نظامهای حقوقی عرفی
 دسته دوم نظامهای حقوقی شرعی (دینی )
در نظام حقوقی شرعی مجازاتهای اعمال شده برای افراد از شریعت و دین رایج در کشورها نشات می گیرد . این نظامها با توجه به جامعیت دین اسلام و توجه شارع مقدس به همه جنبه های زندگی در کشورهای اسلامی (البته با تفاوتهای جزئی )رواج بیشتری دارد .
درنقطه مقابل در نظام حقوقی عرفی ملاک تعیین مجازات عرف حقوقی و قوانین مصوب  قوه مقننه است .در این حالت تلاش می گردد تا قوانین لازم برای نظام مجازاتها، در رایزنیهای انجام شده در فضای گروههای سیاسی تدوین گردد تا بر مبنای اصول و قواعد شرعی .
بحث ما در این یادداشت در زمینه نفی یا اثبات یکی از این نظامهای حقوقی نیست .بلکه بحث  اصلی ما این است که در برخی از مواقع بنام دین یا شریعت خاصی مجازاتهایی اعمال می گردد که بازتابهای قابل توجهی ایجاد می کند .یکی از این مجازاتها که در هفته های اخیر موج رسانه ای قابل توجهی را دردنیا ایجاد کرده است ،مجازات زنده سوزاندن انسانها تحت عنوان یک مجازات اسلامی توسط گروه داعش است .
  این گروه که تحت نام دولت اسلامی عراق و شام(نامی که رسانه های غربی تلاش می کنند این گروه را بیشتر با این نام خطاب کنند) اعلام وجود کرده است، برای اولین بار این مجازات را بر علیه معاذ الکساسبه خلبان اردنی در بند خود اجرا کرد .بعد از آن هم اخبار و تصاویری از اعمال این نوع مجازات در مناطقی از عراق و سوریه گزارش شده است .این اقدام با محکومیت بسیار سنگین بین المللی مواجه شد و در چارچوب این محکومیت ها  شیخ احمد الطیب مفتی الازهر این اقدام را اقدامی تروریستی و وقیحانه دانسته که مستوجب عقوبت و مجازات است.
شیخ الازهر تاکید کرده است که بر اساس آیات قرآن کریم تروریستهای داعش باید کشته شوند، به صلیب کشیده شوند و دست و پاهایشان قطع شود.
براستی چرا داعش  دست به این کار زد ؟
آیا داعش نمی دانست اعمال این مجازات  چه فضای سنگینی را بر علیه این گروه ایجاد خواهد کرد .؟
قطعا داعش از ابعاد سنگین و قابل توجه این اقدام وحشیانه خود با خبر بود .اما علی رغم این آگاهی با دو هدف این اقدام وحشیانه را انجام داد :
-    هدف اول داعش از این گونه  اقدامات  ایجاد رعب و وحشت در دل مخالفان این گروه و سربازانی است که در دو جبهه عراق و سوریه با آن در حال جنگ هستند .این هدف با توجه به شکست های مستمر این گروه در ماههای اخیردر جبهه های جنگ  قابل درک است .
-    اما هدف دوم داعش از انجام اینکار را می توان در چارچوب استراتژی کلان دولتهایی ارزیابی کرد که  با ایجاد گروههایی مثل القاعده و داعش در صدد مخدوش کردن چهره نورانی اسلام در جهان هستند.
   بنظر ما هدف اصلی دولتهایی که در پشت پرده ایجاد داعش قرار دارند این است که یک چهره خشن و غیر انسانی از اسلام و تعالیم الهی آن ایجاد کنند .این کشورها بخوبی می دانند امروزه چشمه جوشان معارف اسلامی از دیوارهای بلند اسلام هراسی عبور کرده و به قلبهای تشنه معرفت اصیل انسانی در غرب رسیده است .تداوم این روند برای این کشورها خطرناک است .بر همین اساس هم باید به هر  نحو ممکن این دین و تعالیم آن در نزد افکار عمومی تخریب گردند .آتش زدن یک انسان زنده بهترین سناریوی ممکن در مسیر تقویت اسلام هراسی است  و بر اساس همین سناریو سازیها داعش این اقدام فجیع را انجام داده است .
باور عمومی غالب روشنفکران اهل سنت این است که با توجه به اینکه این گروه به ناحق خود را نماینده اهل سنت معرفی می کند داعش با اقدامات غیر انسانی و نامعقول خود در کنار موج عمومی اسلام هراسی موج اهل سنت هراسی را نیز ایجاد کرده است .این موج نیز در شرایطی به راه افتاده است که رویه اهل سنت به تاسی از خلفای راشدین و صحابه کرام رضی الله عنهم خشونت ،قتل و عام و وحشی گری نیست .فلسفه بنیادی اهل سنت اصیل، مدارا و دوستی با همه انسانها و تبلیغ اصول شریعت محمدی (ص) در فضایی آرام و توام با محبت و رافت اسلامی است .ما پیامبرمان را همانگونه که در قرآن آمده است برای جهانیان یک رحمت می دانیم نه یک عامل ترور و خشونت .

مطالب مرتبط:

اتحادیه کارگری نروژ خواستار به رسمیت شناختن کشور

مولانا سلیم‌الله خان دار فانی را وداع گفت

ریشه های سواری دروغ در جامعه اسلامی

اسلام معتدل یا تلاش هایی برای دین زدایی از جامعه ع

مولانا عبدالحمید : «دعا» از عبادات‌ بزرگ است که سب

ممنوع‌الخروج شدن مردان زیر 30 سال از کشور

افزایش شیوع ویروس نیپا در کشورهای جنوب شرقی آسیا

جامعۀ اهل‌سنت حقوق قانونی خود را از راه‌های صحیح م

امام جمعه اهل سنت ایرانشهر: با اتحاد و همدلی می تو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات