b_300_300_16777215_10_images_55f3dbe2907c.jpg

اساس نیوز / "Murat Yetkin" : مهاجرت مسئله ای است که از دیرباز وجود داشت اما با آغاز جنگ داخلی سوریه , این مسئله بسیار شدت گرفت.

اتحادیه اروپا که شامل 28 کشور می باشد غنی ترین منطقه اقتصادی جهان بوده و بعضا پیشرفته ترین معیارهای دموکراسی را دارا می باشد در این اندیشه است که با حدود 2 میلیون و 300 هزار مهاجری که وارد اروپا شده اند چه کند. وضعیت ترکیه مشخص است. این کشور سه و نیم میلیون مهاجر که اکثر آنها سوری هستند را میزبانی می کند.

توافقنامه ای که در مورد کنترل مهاجرین بین ترکیه و اتحادیه اروپا به امضا رسیده , بیش از هر کشوری , مورد توجه خاص کشور آلمان می باشد که هدف اولیه تمامی مهاجران بوده و در ماه سپتامبر نیز انتخابات درپیش دارد .

مهاجرین فقط از سوریه نیستند. بیشتر مهاجران از کشورهای عراق , ایران , افغانستان , مراکش , مالی , سومالی , پاکستان و بنگلادش هستند. همه این کشورها مسلمان هستند و حتی بعضی از آنها بر اساس شریعت اسلام اداره می شوند.

چرا مسلمانانی که از این کشورها فرار می کنند به دیگر کشورهای مسلمان پناه نمی برند و سعی می کنند در کشورهای غربی که مسیحی هستند ساکن شوند؟ (به استثنای ترکیه , اردن و لبنان که شکل حکومت دینی نیست).

b_400_400_16777215_10_images_1819434.jpg

« راشد الغنوشی» رهبر حرکت اسلامی «النهضه» تونس ازجمله کسانی می باشد که بدنبال پاسخ این سئوال است. "غنوشی " بویژه در بین اسلامگرایان ترکیه فردی شناخته شده و قابل احترام می باشد. او رهبر حرکت اسلامی «النهضه» تونس است که شاخه ای از  " اخوان المسلمین" محسوب می شود.

جریانی که بهار عربی خوانده شد و تصور بر این بود که باعث ایجاد دموکراسی شود اما باعث ویرانی ها و فشارهای بیشتر شد ,در سال 2010 میلادی  از تونس آغاز شد و تنها نمونه موفق آن نیز خود تونس می باشد.

حرکت اسلامی «النهضه» تحت رهبری " الغنوشی" به تنهایی پیروز انتخابات تونس گردید و در وهله اول , دولت اسلامی اعلام گردید. اما بعدها " الغنوشی" گفت که « ما با لائیک ها و دموکرات ها دست در دست هم از این رژیم سرکوبگر رها شدیم و در صلح و صفا برای استقرار ثبات باید کشور را با کمک یکدیگر اداره کنیم » و با این ترتیب او قدرت را با مخالفان تقسیم نمود. نهادی به نام “کمیته چهار جانبه گفتگوی ملی” تشکیل داد که در سال 2015 جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

"الغنوشی" در هشتم فوریه کنفرانسی در آنکارا برگزار نمود. با آنکه به این کنفرانس دعوت شده بودم اما بعدها موضوعات مطرح شده در آن کنفرانس را دریافت کردم و راستش را بگویم از اینکه در کنفرانس شرکت نکردم و سئوالهایم را نپرسیدم پشیمان شدم.

او در آن کنفرانس به موضوع مهاجرین نیز پرداخته و گفته است:« در قرون وسطی کسانی که در اروپا زندگی می کردند به کشورهای مسلمان مهاجرت می کرده اند. امروز متاسفانه مسلمانان به دلیل حکومت های مستبد به کشورهای اروپایی مهاجرت می کنند. آنها از اسلام به طرف کفر نمی روند بلکه به دلیل ظلم به عدالت پناه می برند. صحابه مکه نیز با فرار از ظلم به حکومت حبشه (که تحت حاکمیت پادشاه مسیحی بود) پناه برده بودند. حضرت پیامبر(ص) به آنها گفته بود که در حبشه پادشاهی وجود دارد که به مردم خود ظلم نمی کند. خداوند این دنیا را با تعادل عدالت آفریده است. ما به هر اندازه ای که عدالت , برابری , آزادی , حقوق زنان و حقوق اقلیت ها را رعایت کنیم در واقع به همان اندازه به اسلام خدمت می کنیم. این درک دموکراسی برای ما کفایت می کند».

در آن کنفرانس به هنگام پرسش و پاسخ , از " الغنوشی" در مورد بدگویی سیاستمداران کشور فرانسه از اسلام  پرسیده شده است . وی چنین پاسخ داده است:« نمی توانیم بگوییم که فرانسه به دشمنی با اسلام برخاسته است. فرانسه در اروپا کشوری است که بیشترین تعداد مسلمانان در آن زندگی می کنند. اگر انسانها به فرانسه مهاجرت می کنند به این دلیل است که امکان زندگی بهتر را در آنجا یافته اند. فرانسه کشوری دموکراتیک شناخته می شود. در آنجا آزادی دینی وجود دارد. در آنجا مسلمانان در آرامش زندگی می کنند. بعضی از مسلمانان با انجام اقدامات تروریستی در حق فرانسه بدی کرده اند. آنها اسلام را به درستی درک نکرده اند. این افراد نه تنها به فرانسه بلکه به اسلام زیان وارد کرده اند. شرایط را برای مسلمانانی که در فرانسه زندگی می کنند سخت کرده اند . ما این اقدامات تروریستی را محکوم کردیم. در کنار فرانسه جای گرفتیم. ترور را چه در فرانسه باشد چه در آمریکا , ترکیه یا تونس هر کجا که می خواهد باشد باید محکوم کنیم. ترور هیچ وقت دلیل برحق نخواهد داشت».

فرقی نمی کند که شما با نظرات غنوشی موافق باشید یا نباشید. چیزی که مهم است نحوه نگرش می باشد.اگر به رویدادها از این منظر بنگریم متوجه خواهیم شد که پرهیز از جنگ چقدر آسان و امکانپذیر می باشد.

25/458

نویسنده: Murat Yetkin

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز/ هلاکویی

 

 

مطالب مرتبط:

ما اجازه نمی دهیم تروریست ها اسلام را به جهانیان ب

تظاهرات مردم اندونزی در اعتراض به تصمیم ترامپ

ترکیه به دست خود افغانستانی دیگر می سازد!!!

توهین بی سابقه وزیر فرانسوی به زنان مسلمان

جمهوری مالدیو هم روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع

مسلمان شناسنامه ای

محبوبیت محصولات حلال میان مسیحیان کنیا

صلح و امنیت در اسلام

آمریکا برای شناسایی جولانی ۱۰ میلیون دلار جایزه تع

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات