b_300_300_16777215_10_images_limanariyor1481624641.jpg

اساس نیوز/ عثمان آتالای؛ تحلیلگر ترک : در آراکان که یکی از ایالت های هفتگانه میانمار می باشد مسلمانان روهینگیا و بودایی های راخین زندگی می کنند. اما مسئله ای که در اینجا وجود دارد اینکه دولت میانمار , مسلمانان روهینگیا را بعنوان شهروندان خود به رسمیت نمی شناسد . به مسلمانان روهینگیا , "بنگالی " گفته می شود . یعنی ادعا می کنند که آنها از بنگلادش آمده اند و بومی میانمار نیستند.

مسلمانان روهینگیا , تنهاترین و مظلوم ترین مردمان در دنیای اسلام هستند. هرگز همانند فلسطین , افغانستان , عراق و ترکستان شرقی مورد توجه رسانه های خبری واقع نمی شوند. آراکان که تا سال 1784 مستقل بود در آن سال به اشغال برمه و انگلیس در آمد. مسلمانان آراکان , پس از دولت نظامی که سال های طولانی در این کشور حکمفرما بود از اصلاحاتی که با به قدرت رسیدن " تین سین" در سال 2011 آغاز شد هیچ نصیبی نبرد . آنها تحت فشارهای اقتصادی - اجتماعی و تبعیض نژادی قرار گرفتند.

در مورد تعداد جمعیت مسلمانان در میانمار , آمار رسمی و یا اطلاعات قطعی وجود ندارد. بر اساس سرشماری انجام شده در سال 2014 , جمعیت میانمار 51 میلیون و 419 هزار و 420 نفر می باشد . اما چون مسلمانان روهینگیایی شهروندان این کشور محسوب نمی شدند مورد سرشماری قرار نگرفتند.

بر اساس قانون شهروندی که در سال 1982 تصویب شد روهینگیایی ها در سرزمین های خودشان بیگانه خوانده شدند و تاکنون نیز به شهروندی میانمار پذیرفته نشده اند.

به مسلمانان یک نوع کارت شناسایی سفید رنگی داده می شود که روی آن عبارت " ویژه خارجی ها" نوشته شده است. این کارت نیز فقط از جهت شناسایی ارزش دارد و ارزش اعتباری دیگری ندارد. این قانون باعث شد تا مسلمانان آراکان در سرزمین های خود که صدها سال در آن می زیسته اند بیگانه تلقی شوند.

روهینگیایی ها بعنوان مهاجرین بنگلادشی شناخته می شوند. تخمین زده می شود که در آراکان حدود یک و نیم میلیون مسلمان وجود دارند. اما با توجه به افزایش فشارها و فرار مسلمانان از این کشور ,گمان می رود که  تعداد مسلمانان به یک میلیون و 90 هزار نفر کاهش یافته باشد. بر اساس آمار رسمی , چهار درصد از جمعیت میانمار را مسلمانان تشکیل می دهند.

بیش از سه میلیون روهینگیایی از سال 1942 تا کنون به سبب فشار سیستماتیک و ظلم حکومت میانار به کشورهای مالزی , بنگلادش , پاکستان , عربستان سعودی , تایلند , اروپا و اندونزی پناهنده شده اند.بنا به اعلام سازمان ملل , مسلمانان آراکان یکی از گروه های قومی هستند که سختی های بسیاری را متحمل شده اند. تخمین زده می شود که جمعیت روهینگیایی ها در دنیا حدود 4 میلیون نفر هستند. جمعیت مسلمانان آراکان در میانمار , امروز از یک میلیون نفر نیز کاهش یافته است.

یکی از اقدامات فوری که سازمان همکاری اسلامی , اتحادیه عرب , کشورهای اسلامی و سازمان های غیر دولتی باید انجام دهند این است که بجای ارسال آرد و غذا و وسایل پانسمان , باید به دنبال یافتن راه چاره ای برای انتقال این انسان ها به 57 کشور اسلامی باشند.

اولین قدم حقیقی را باید از کسانی که در کمپ های بنگلادش , در شرایط غیر انسانی بسر می برند آغاز نمود. باید اقدامی ورای صحبت خشک و خالی در مورد عکس هایی که از شرایط بد 1.5 میلیون انسان که در کمپ های بنگلادش و در میانمار متحمل ظلم و شکنجه هستند انجام داد.

b_400_400_16777215_10_images_imwwwww332ages.jpg

بنا به اعلام سازمان دیده بان حقوق بشر , در سال 2012 به دلیل خشونت ها 140 هزار روهینگیایی در داخل کشور مجبور به تغییر مکان زندگی خود شده اند . این سازمان در گزارشی که در سال 2013 تحت عنوان " تنها کاری که می توانید انجام دهید دعا کردن است" منتشر نمود مقامات میانمار را به انجام پاکسازی نژادی علیه روهینگیاهای ساکن ایالت آراکان متهم کرده بود.

به دلیل افزایش خشونت ها , هر سال هزاران مسلمان آراکانی مجبور می شوند وطن خود را ترک کنند. بسیاری از آنانی که سعی می کنند با قایق خود را به بنگلادش , اندونزی و تایلند برسانند بر اثر واژگونی قایق ها غرق می شوند . به بسیاری از پناهندگان روهینگیایی نیز حق پناهندگی اعطا نمی شود.

بر اساس قانونی که در سال 1982 در میانمار تصویب گردید تابعیت میانماری مسلمانان آراکان سلب شد و با این کار نیز علاوه بر بی وطن ماندن بسیاری از حقوق شهروندی ازجمله آزادی سیاسی , برخورداری از خدمات آموزش و بهداشت و حق تملک را از دست دادند.

کشورهای اسلامی و سازمان ملل , فقط به تفسیر گزارش های سازمان دیده بان حقوق بشر اکتفا کردند و کار دیگری انجام ندادند.

واقعی ترین راه حل این است که کشورهای اسلامی بجای تماشاگر بودن ظلم 50 ساله ای که در حق مسلمانان آراکان روا داشته می شود , آنها را بعنوان مهاجر در کشورهای مسلمان پخش نمایند .

25/448

 ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

منبع : haber10.com

مطالب مرتبط:

اردوغان:رنج مردم یمن باید پایان یابد

واکنش روسیه به افزایش شمار نیروهای ناتو در خاک لهس

انفجار بمب در داخل کلیسایی در شهر طنطای مصر/العربی

آخوند محمد نژاد : نباید با بزرگ نمایی دشمن قدرت ا

حادثه مهاباد و شیطنت های رسانه ای

م

جولان تروریست‌ها در خاک افغانستان

امانوئل مکرون : کودکان فرانسوی باید از 3 سالگی به

سفیر آمریکا در قطر استعفا کرد

هتک حرمت به قرآن در دانشکده افسری کانادا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات