b_300_300_16777215_10_images_897744.jpg

اساس :دین اسلام به عنوان آخرین دین الهی در جنبه های مختلف از جامعیت و شمول پذیری بی نظیری برخوردار است .

این دین در طول قرون اخیر با پیشرفت علوم و فن آوری نیز جایگاه و مقبولیت خود را از دست نداده که هیچ روز به روز بر دامنه پذیرش فرامین شرع مقدس در افکار عمومی بیشتر می شود .
در یک نگاه کلی در رابطه با دین اسلام دو مشکل اساسی وجود دارد :
مشکل اول کج فهمی از برخی از جنبه های دینی و فقهی است که باعث افراط و تفریط در اجرای دستورات شرعی می گردد.ثمره این افراط و تفریط نیزاز یک طرف ظهور برداشتهای افراطی از دین و از طرف دیگر لابالی گری و عدم رعایت حدود مسلم شرعی است.
مشکل دوم موجود دررابطه با دین اسلام برداشت محدود وبخشی از اسلام است .همانگونه که گفتیم اسلام دینی است که در جنبه های مختلف زندگی ما مسلمانان دستوراتی برای زندگی فردی و اجتماعی ما صادر کرده است .بر اساس این جامعیت نیز اکثر فقها و صاحب نظران مسلمان بر این اعتقادند که اسلام بر خلاف مسیحیت فقط محدود به امور فردی نبوده و جنبه های اجتماعی زندگی را نیز دربرمی گیرد .
علی رغم این شرایط یکی از مشکلات بزرگی که دررابطه با دین اسلام ایجاد شده است، برداشتی بخشی از دین ماست .برداشت بخشی یعنی تمرکز خاص بر یک حوزه و غفلت از سایر حوزه ها .
در منطقه ما این برداشت بخشی بیشتر محدود به بخش جهاد شده است .همانگونه که می دانیم جهاد در کنار روزه ،نماز ،زکات و حج از جمله فرایض غیر قابل انکار دینی است .بر همین اساس هم هیچ کس منکر ضرورت و وجوب این مساله نیست .
جهاد موتور محرکه اسلام در قرون اولیه گسترش این دین آسمانی بود و اگر این اصل مورد توجه مجاهدین صدراسلام قرار نمی گرفت ،رشد کنونی اسلام در قاره های مختلف هم رخ نمی داد .اما شرایط تحقق و ضرورت این اصل کجا و چگونه است ؟
هدف ما در این مجال کوتاه بررسی شرایط فقهی و تخصصی وجوب جهاد نیست .هدف ما بررسی و انطباق کلیاتی از شرایط وجوب این اصل است .فقهای مذاهب مختلف علی رغم اختلاف نظرهای جزئی در زمینه تحقق شرایط جهاد ،در زمینه ایجاد دو شرط اساسی برای وجوب جهاد اتفاق نظر دارند :
شرط اول وقوع یک تهدید آشکار برای کلیت و تمامیت ارضی بلاد اسلامی از طرف کفاراست.
شرط دوم ضرورت رعایت اصول انسانی و اسلامی در شرایط وجوب جهاد است .
دو شرط فوق حداقل های است که برای تحقق وجوب فریضه جهاد لازم است .اما آیا برای گروههایی که در شرایط کنونی مدعی جهاد در راه خدا بوده و خود را مجاهد فی سبیل الله می دانند این شرایط ایجاد شده است ؟
اجازه بدهید با شرط اول تحقق وجوب جهاد بحث را ادامه دهیم .در مورد شرط اول یعنی تعرض به بلاد اسلامی و آوارگی و بی خانمان شدن مسلمانان در سرزمینهای اسلامی به عنوان شرط وجوب جهاد در چند مورد اتفاق افتاده است .مورد اول تجاوز آشکار صهیونیستها به سرزمین اسلامی فلسطین در سال 1949 و آواره نمودن میلیونها فلسطینی از سرزمین اجدادی شان است .موارد بعدی تعرض به بلاد اسلامی توسط کفار را هم می توان تجاوز آمریکا به افغانستان در سال 2001 و عراق در سال 2003 دانست .
پس در چند مورد شرط اول تامین شده است .اما آیا مدعیان کنونی جهاد درسرزمینهای اسلامی با متجاوزان به سرزمینهای اسلامی جهاد می کنند .غالبا خیر .البته باید بگوییم که درمقطعی شاید بصورت جزئی و پراکنده جنگ هایی بین این گروهها با امریکا اتفاق افتاده باشد ،اما بخش عمده جنگهای این گروهها با خود مسلمانان و پیروان مذاهب اسلامی دیگر بوده است .در این شرایط آیا اسم این برادر کشی را می توان جهاد گذاشت ؟قطعا خیر.
در مورد شرط دوم برای تحقق وجوب جهاد یعنی رعایت اصول انسانی و اسلامی در زمان جهاد نیز با توجه به اخباری که ما ازرفتارهای غیرانسانی وغیرعقلانی گروههای تندرو تکفیری و جهادی می بینیم ،شرایط غیر قابل دفاع است .در ماههای اخیر ما در عراق و سوریه رفتارهایی را دیدیم و شنیدیم که با هیچ اصولی سازگار نیست .این رفتارها هم در شرایطی رخ داده است که حضرت رسول اکرم (ص) وخلفای راشدین رضی الله عنهم در جنگهای صدر اسلام تاکیدات خاصی بر رعایت اصول انسانی و اخلاقی  در رابطه با غیر نظامیان داشتند .امادر یکساله اخیررفتارهای این به ظاهر جهاد گران آبرویی برای ما مسلمانان نگذاشته است .
در نهایت و در یک جمع بندی کلی می توان اصول و برداشتهای زیر را به این گروهها یادآوری کرد :
•    اگر واقعا به اصل جهاد به عنوان یک ضرورت حال حاضر جامعه اسلامی اعتقاد دارند، ابتدا به سمت سرزمینهای اشغالی فلسطین حرکت کنند و این زخم قدیمی را درمان نمایند .
•    جهاد با کفار انجام می شود نه با پیروان مذاهب اسلامی مختلف.
•    در شرایط وقوع جهاد، امر جهاد نباید به سان حمله قوم مغول صورت پذیرد و در انجام این فریضه نیز باید اصول اسلامی و انسانی را مد نظر قرار داد.
•    و کلام آخر اینکه جهاد یک بخش از دین آسمانی ماست؛اما تمام آن نیست .مدعیان جهاد در شرایط امروز به گونه ای تبلیغ می کنند که اسلام تنها در جهاد خلاصه می شود و بس . این در شرایطی است که شارع مقدس بیششتر تمرکز خود را بر جنبه های دیگر دین گذاشته و جهاد را به عنوان یک ضرورت اضطراری مورد توجه قرار داده است .

مطالب مرتبط:

«دم خروس» شبکه های ماهواره ای مدعی اهل سنت در ماجر

یکی از نمایندگان کُردهای ترکیه بازداشت شد

کمک سه میلیارد دلاری ژاپن برای توسعه زنان کشورهای

ا

چرا امارات در پی طولانی‌تر شدن جنگ یمن است؟

ا

دستگیری 13 نفر از کارکنان شهرداری کرج ( ایران )

رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی حادثه اهوا

مولانا سادات : اعمال و اقدامات داعش با روح اسلام ن

مولانا عبدالحمید در مراسم تودیع و معارفه استاندار

داعش از مسلمانان فیلیپین سوء استفاده خواهد کرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز