b_300_300_16777215_10_images_clarke_isis.jpg

اساس نیوز : این مقاله در 31 ژانویه 2017 در سایت فارین افیرز(foreign affairs ) به چاپ رسید. سرویس بین الملل نیوز ترجمه آن را تقدیم کاربران خود می کند :

با عقب نشینی های داعش در عراق و سوریه ، اکثرکارشناسان معتقدند که این گروه در حال متلاشی شدن است. در همین روزهای اخیر بود که حیدرالعبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد ، شرق موصل به طور کامل از دست داعش آزاد شده است.

در سال 2016 به دنبال حملات گسترده ای که به داعش در عراق و سوریه انجام گرفت. چندین مقام عالی رتبه این گروه به هلاکت رسیدند .؛ یا دستگیر شدند . منابع مالی این گروه نیز در سال 2016 ضربات شدیدی خورد. در چند سال آینده با اطمینان می توان گفت که این گروه بیش از گذشته دچار گسست شده و روبه متلاشی شدن خواهد رفت.

به نظر می رسد داعش دو راه  بیشتر پیش رو ندارد : یک روی مراکز قدرت خود در سوریه و عراق تمرکز کند و نیروهای خود را در آن مناطق متمرکز کند .تا بدین ترتیب بتواند مانع از زوال خود شود.هرچند با پیگیری این سیاست هم درآینده همچنان از قدرت داعش کاسته خواهد شد .

   راه دیگر ، داعش می تواند الگوی القاعده در دهه 2000 را در پیش بگیرد . بدین ترتیب که داعش تجزیه شدن را بپذیرد. با این سیاست داعش قدرت هسته مرکزی خود در سوریه و عراق را از دست خواهد داد. اما با این سیاست داعش می تواند به عملیات های خود در افغانستان ، لیبی ، شبه جزیره سینا و یمن ادامه دهد.

   برخی از تحلیل گران همچون کلنیت واتس معتقدند که تجزیه داعش پیروزی بالقوه برای جبهه ضد تروریسم می باشد. وی معتقد است با فروپاشی هسته مرکزی ، داعش به قدرت تجزیه شده تبدیل می شود که دیگر یک مرکز قدرتمند هدایتگر در اختیار ندارد.

   سایر تحلیلگران همچون کالین کلارک و چاد سرنا معتقدند تجزیه داعش مشکلات را پیچیده تر خواهد کرد. این گروه معتقدند که گروه های کوچک جدا شده از داعش افراط گرایی بی حد ومرزی خواهند داشت. بنابراین از بین بردن این گروه های کوچک تر به معنای درگیرشدن در نبرد طولانی خواهد بود.

   وضعیت القاعده شاید شبیه به تحلیل دوم باشد . القاعده تا قبل از حادثه 11 سپتامبر یک قدرت مرکزی داشت که در افغانستان و پاکستان مستقر بودند . اما در طی 5 سالی که امریکا با حملاتی به مقر این گروه درصدد نابودی این گروه برآمد ، این سازمان نظام مند تقسیم به گروههای کوچک شد که از شمال افریقا گرفته تا جنوب شرقی آسیا فعالیت می کردند . اما تفاوت شاخه های جدید القاعده با گذشته این بود که دیگر این شاخه های کوچک خودسرانه تصمیم گیری می کردند.

   این بار دیگر جهان مجبور بود با القاعده ای مبارزه کند که در اندونزی ، عراق ، مالی ، یمن و نقاط دیگر دنیا عملیات انجام می دادند . البته آینده داعش هنوز کاملا مشخص نیست . آنچه که با اطمینان درباره وضعیت داعش می توان گفت عدم تمایل آنها برای رسانه ای کردن وضعیت شان می باشد.

متریک رسانه ها

جهت درک درستی از تاثیر تجزیه ، بر روی داعش ما خروجی های رسانه های این گروه را مورد بررسی قراردادیم . ما سه جنبه از تولیدات تبلیغاتی  داعش را آنالیز کردیم. میزان تولیدات رسانه ای ، مبداء و سرمنشا این تولیدات رسانه ای و کیفیت آنها. این بررسی ها می توانست به ما سرنخ هایی درباره چگونگی برقراری رابطه این رسانه ها با مخاطبین ، روابط سلسله مراتب در سیستم داعش و .... دراختیار ما قرار دهد. داعش مدتها بود که اینترنت را با تبلیغات خود اشباع کرده بود. اما بررسی ها نشان می دهد که قدرت تبلیغات رسانه ای داعش افول پیدا کرده است.

این مطلب را مرکز مبارزه با تروریسم دروست پونیت بیان می کند. اما چیزی که در بررسی های ما اهمیت بیشتری داشت ،مکان ضبط برنامه های داعش بود. چیزی که واضح و مبرهن می باشد، این است که مکان های تولید برنامه های رسانه ای داعش کم و کمتر شده است. درحالی که در سال 2015 این مکان های تولید رسانه ای به بیشترین میزان رسیده بود ،در حال حاضر کمتر از 40 دفتر تولید برنامه برای داعش فعالیت می کنند.

به نظر می رسد خلافت خود خوانده داعش تنها با عوامل خود در سوریه و عراق ارتباط داشته باشند و شعبه های منطقه ای آن ارتباط خود را با هسته مرکزی داعش گسسته اند . در سال های 2014 و 2015 که داعش قدرتمند تر بود ، این گروه در رسانه های خود نیز فعال تر حضور داشت و قدرت رسانه ای آن نفوذ بیشتری داشت . خلیفه خود خوانده داعش برای خود هوادارانی از غرب افریقا گرفته تا جنوب آسیا داشت.

 تمامی شعبه های داعش در عملیات های خود با هسته مرکزی هماهنگ می شدند. در مواردی هم که دچار شکست شدند بلافاصله عملیاتی دیگر را در نقطه ای دیگر انجام می دادند. بطور مثال بدنبال شکست درکوبانی بلافاصله توانستند در بخشهای از لیبی موفقیت کسب کنند. اما گسست شعبه های داعش به نظر می رسد متفاوت از تجزیه القاعده باشد.

تهدیدات تجزیه داعش

از آنجا ئیکه هسته مرکزی داعش تلاش می کند تا ایدئولوژی داعش حفظ شود، منطقی خواهد بود که پیش بینی کنیم در صورت متلاشی شدن گروه داعش سران این گروه از اعضای خود بخواهند تا به کشورهای اصلی خود برگردند و عملیات های تروریستی را در آنجا عملی کنند.

  توماس هگ هامر که از محققین حوزه جهاد گرایی است، می گوید : کسانی که به موطن اصلی خود می روند و عملیات های تروریستی انجام می دهند، بسیار موفق تر از کسانی که غیربومی هستند وعملیات های تروریستی انجام می دهند عمل می کنند. دولتهای غربی قانونگذاران و مجریان قانون در اروپا و سرویسهای اطلاعاتی متوجه این موضوع هستند ، اما اظهار می کنند که اطلاعات آنها درباره کسانی که به داعش پیوسته اند کامل نیست.

   اما خطر دیگری که با تجزیه داعش ممکن است پیش بیاید این مسئله است که با طراحان فضای مجازی که گمان می رود حملات آنلاین را هماهنگ می کنند و از پشتیبانانی در سرتاسر جهان برخوردارند ممکن است عملیات های خود را بیرون از هسته مرکزی داعش طرح ریزی کنند.

مسلم است که گروه های کوچک تجزیه شده از داعش هماهنگ عمل نخواهند کرد. بنابراین استراتژی مبارزه با آنها بسیار پیچیده خواهد بود.علاوه بر این نیازمند به یک هماهنگی جهانی جهت دریافت اطلاعات درباره این گروهها و مبارزه هماهنگ علیه آنها خواهد بود.

نویسندگان مقاله: چارلی ونیتر  ، کالین پ کلارک

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز: گرکز

مطالب مرتبط:

مسلمانان هندوستان روز جهانی حجاب را گرامی داشتند

والدین ملانیا ترامپ شهروند آمریکا شدند

استقبال دوحه از تصمیم عربستان در مورد حجاج قطری

اقدام عجیب حکومت چین در ممنوعیت برگزاری آیین مذهبی

ایجاد آکادمی بین‌المللی حفظ قرآن کریم در فیس بوک

جانشین خلیفه داعش کشته شد

رعایت مدارا در گفتگو و مناظره

چین مبادلات تجاری جدید با کره شمالی را ممنوع کرد

ذبح یک سرباز سوری توسط مخالفان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات