b_300_300_16777215_10_images_hqdefault.jpg

اساس نیوز / پایگاه اینترنتی "ینی آکیت" ترکیه : به دلیل اینکه لابی صهیونیست ها در آمریکا بسیار قدرتمند می باشد رقابت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور برای قبولاندن خود در لابی صهیونیست ها  واقعیت شناخته شده ای است که در این کشور وجود دارد.

در اصل , این تلاش ها تا حدودی نیز تصنعی هستند.سیاست حمایت از رژیم اشغالگر صهیونیستی , سیاستی است که از زمان تاسیس آمریکای اشغالگر تاکنون تغییر نکرده است. قدرتمند بودن لابی صهیونیست ها در این کشور یک " علت " نیست بلکه "معلول" است. یعنی این لابی نتیجه حمایت مداوم سیاست رسمی آمریکا از صهیونیزم بین المللی است. به دلیل اینکه هدف مشترک تمامی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا تلاش برای جلب نظر لابی صهیونیستی می باشد انتخاب شدن رقیب انتخاباتی کاندید مورد حمایت این لابی نیز, تغییری در معادلات لابی ایجاد نمی کند .

از این نظر , هر روشی که رئیس جمهور جدید آمریکا برای حمایت از رژیم صهیونیستی در پیش گیرد مغایرتی با سیاست رسمی این کشور نخواهد داشت. دولت جدید آمریکا در حمایت از خواست های رژیم صهیونیستی ,  قلدرمابانه و بدون توجه به  تاثیرات آن سعی دارد پا را فراتر بگذارد.در این راستا , اعلام می کند که سفارت خود در تل آویو را به بیت المقدس انتقال خواهد داد و از این تصمیم خود بازنخواهد گشت.

انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس به دلیل اینکه به معنی به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل محسوب می شود خطرناک است. در تشریح انتقال سفارت به بیت المقدس , دقت ها فقط به این جنبه آن جلب می شود درحالیکه جنبه دیگر آن با مشروعیت بخشیدن به اشغال تمامی بیت المقدس توسط رژیم صهیونیستی مرتبط می باشد.

رژیم غاصب , بخش غربی بیت المقدس را در سال 1948 اشغال کرده بود . بخش شرقی آن را که "کلیسای قیامت"  و بسیاری دیگر از اماکن مهم دینی را در خود جای داده ,  در جنگ سال 1967 اشغال نمود. بطور دقیق تر گفته باشیم , این بخش از بیت المقدس توسط  پادشاهی اردن هاشمی به رژیم اشغالگر واگذار شد. در قطعنامه های سازمان ملل فقط حاکمیت رژیم صهیونیستی بر این بخش از بیت المقدس بعنوان اشغال شناخته شد. رژیم اشغالگر اسرائیل با اشغال هر دو بخش بیت المقدس و اعلام آن بصورت "قدس واحد"  ادعا نمود که بیت المقدس پایتخت  اسرائیل است. اما باید دانست که به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل , مشروعیت بخشیدن به اشغال آن خواهد بود. ترامپ هم در پی همین مقصد می باشد.

در واقع , آمریکا از همان ابتدا تصمیم داشت سفارتخانه خود را به بیت المقدس انتقال دهد اما بنا به دلایل امنیتی , انجام آن را به تاخیر انداخته است. در حال حاضر ترامپ با بی مورد خواندن این دلایل , سعی دارد سفارت آمریکا را به بیت المقدس انتقال دهد تا این شهر را بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد هم اینکه اشغال تمامی این شهر توسط اسرائیل را مشروعیت ببخشد.

برای بی مورد خوانده شدن دلایل امنیتی , باید عواملی که باعث نگرانی های امنیتی می شوند از میان برداشته شده باشند اما هنوز این نگرانی ها رفع نشده اند. مردم فلسطین به هر قدمی که رژیم صهیونیستی  در جهت مشروعیت بخشیدن به اشغالگری های خود خواهد برداشت ساکت نخواهند ماند.

علت اینکه رژیم صهیونیستی طرح تقسیم مسجدالاقصی را مسکوت گذاشت همین دلایل امنیتی بودند . اگر دلایل امنیتی وجود نداشتند این رژیم در اجرای آن طرح لحظه ای تردید بخود راه نمی داد.

نباید فراموش کرد که بیت المقدس , ارزش مشترکی است که تمامی دنیای اسلام باید به اتفاق یکدیگر از آن دفاع کنند. آزادسازی آن نیز وظیفه  مشترک آنهاست. هر اقدامی که در جهت مشروعیت بخشیدن به اشغال اینجا انجام گیرد تمامی مسلمانان جهان را متوجه خود خواهد کرد و مانع اقدامات گستاخانه رژیم صهیونیستی و یا آمریکا خواهند شد.

ترامپ برای اینکه بتواند تصمیم خود را که در اصل از قبل وجود داشته را اجرا کند به مساعد خوانده شدن شرایط توسط  رژیم اشغالگر صهیونیستی بستگی دارد. درصورتی که امت اسلامی , مردم فلسطین را که از قدس دفاع می کنند به حال خود رها کند باعث خواهد شد تا رژیم صهیونیستی به آمریکا اعلام کند که شرایط برای انتقال سفارت به بیت المقدس مناسب است. در غیر اینصورت , اسرائیل هرگز چنین درخواستی نخواهد کرد. زیرا شرایط پیش از آمریکا , برای خود رژیم اشغالگر خطرناک خواهد بود.

25/249

منبع: "ینی آکیت " به قلم Ahmet Varol

سرویس بین الملل اساس نیوز / احمد هلاکویی

مطالب مرتبط:

علی مطهری :صدا و سیما باید عذرخواهی کند

سفرفرماندهان ارشد طالبان به چین برای بازگرداندن صل

 

بیانیه صلیب سرخ و هلال احمر در باره آوارگان میانما

ارمغان های جنگ عراق وسوریه

عربستان، سردمدار افراطی‌گرایی در بریتانیا شد

ایران با تکیه بر نظر مردم سوریه می تواند به حل بح

داعش 1400 کودک انتحاری ایزدی دارد

نمایش نخستین فیلم هندی در سینماهای عربستان

اعدام دو مقام دیگر کره شمالی در ملأ عام

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات