b_300_300_16777215_10_images_daesh222.jpg

اساس نیوز:آیدارخیرالدین اف دکترای علوم فلسفی، عضوگروه علمی تاریخ مطالعات اجتماعی واسلام شناسی انستیتوی تاریخ تاجیکستان مقاله ای را ازمطبوعات مصری به زبان روسی ترجمه کرده است .

موضوع این مقاله بررسی جنبه های مختلف جذب افراد در داعش است .دربخش اول به بررسی ماهیت داعش پرداخته است:

 "دولت اسلامی" یا همان داعش درسوریه وعراق به عنوان کانون تهدیدات تروریستی بین المللی معرفی م یشود واین گروه یاغی منفورجهانی است.

اغلب دنیای اسلام به این اتفاق نظررسیده اند که گروهی که خود را دولت اسلامی و یا داعش نامیده اند همانند سایر گروههای افراطی در بهترین شرایط حالت تحریف شده دینی است که میلیونها نفرازآن پیروی می کنند.

 اماترجمه بخش دوم آن درزیر آمده است:

محمد محسن مصری دوسوال رامطرح می کند.

اول: چه چیزی انسانهای عاقل رابه آغوش استخدام کنندگان داعش می کشاند، که درپی آن اعضای داعش جنایت های وحشتناکی مرتکب می شوند؟

دوم: رادیکالیزه شدن انسانهای عاقل وسالم چگونه قابل پذیرش است؟

هردوسوال مهم اند اما معنای شان متفاوت است ، مامی توانیم تلاش کنیم درشرایط اقتصادی و اجتماعی جواب آنها را پیداکنیم و یا آنچه را که تحریک ازطرف دین وایدئولوژی است درجستجوی جواب باشیم.

مردم عراق وسوریه به شدت ازبی ثباتی اجتماعی واقتصادی ناشی ازاشغال وجنگ داخلی وحشیانه رنج می برند واین یک واقعیت انکارناپذیراست.مردم این کشوربخاطرخرابی زیرساخت ها درنتیجه بمب گذاریها هرروزدررنج هستند.

 از دلایل ظهورداعش بررسی جنبه های اجتماعی آن مهم است.

مدیران ومتخصصان استخدام داعش درپی شکار نیروهای جدیدند ودراین بین افرادغیربومی وفقیر برای آنها سوژه های جذاب هستند.

برای مثال فردی معروف به شیخ مبین فرزند یک مهاجرهندی درکانادا تعریف می کند، درکانادا حتی هنگامی که درخانه شخصی خود بودم احساس غریبی می کردم. این غریبی به حدی بود که ایدئولوژی افراط گرایی را بهترین راه تغییر مسیرزندگی خود درجامعه می دانستم.

مورد مبین منحصربه فرد نیست. جوهر وتمرلان برادران سارنایف هم این راه راپیمودند. برادرانی که متهم حادثه غم انگیزتروریستی درجریان مسابقات بین المللی دوماراتون شهر بوستون آمریکا بودند.حادثه ای که سه کشته و183نفرمصدوم داشت.

ایدئولوژی این افراد بود که آنها را به انجام این چنین جنایت های ضد بشری واداشت.

حس ازخودبیگانگی ظاهرا به حدی قوی است که افرادی حاضر می شوند جان خودرافداکنند ویا جان دیگران رابگیرند.

شخصی که تصمیم به ارتکاب جنایت های تروریستی می گیرد، باید جذب نوعی ایدئولوژی شود که این ایدئولوژی را داعش مهیا می کند.

 واضح است که "دولت اسلامی " وهرگروه دیگرتروریستی توانایی بالقوه ای دارند که درگروه خود می توانند افرادآسیب دیده ازشرایط سخت اجتماعی واقتصادی راجذب کنند.

محمد محسن نتیجه گیری می کند:این گونه است که اشخاص مستعد رامی توان به سمت گروههای تروریستی همانند داعش کشاند. شکارچیان قربانیان خودرا بدین طریق شکار می کنند.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که سلاح اصلی همه گروههای تروریستی(ازجمله داعش) فقط بمب یا تسلیحات نظامی نیست که با آن زندگی افراد بی گناه را به نابودی بکشند. بلکه ایدئولوژی ودیدگاهی است که می تواند برعقل وهوش افراد تاثیرآنچنان قوی بگذارد که مسموم کردن وصدمه زدن به آنها حتی راحت تراز وتاثیرگذارتراز کشتن آنهاست.

 ایده های فوق متعلق به محمد محسن روزنامه نگاروتحلیلگرمصری است. مانمی توانیم بگوییم که وی دراشتباه است.اما اعتراف می کنیم که وی تمامی جوانب رانسنجیده است.

 

بله خائنانی ازگروه تروریستی داعش و دیگر گروههای تروریستی افراطی از نقاط ضعف انسانها برای پرکردن دسته های خود بخوبی استفاده می کنند اما آنها خودشان کمربندهای انتحاری رابرکمرشان نمی بندند ونیز ماشین ها رابرای انفجار دربین جمعیت بیگناه خودشان سوارنمی شوند.

بنابراین اینجا یک سوال قابل طرح است که محمد محسن به آن اشاره نکرده است. آن هم این است که انگیزه رهبران گروههای تروریستی چیست؟

ما آنقدرهم ساده نیستیم، براحتی می فهمیم که داعش درنتیجه مذاکرات وتبانی خلافکاران و اراذل و اوباش که آرزوی خلافت را بکنند،بوجود نیامده است.

آگرچه نمی توان مورد مشابهی برای اختلافات وتضادها درمناسبات سیاسی اقتصادی اختلافات خاورمیانه پیداکرد، ولی سازماندهی ساختاری همانند داعش  کاملآ امکان پذیراست.دراین راستا ایدئولوژی،سیاست پرسنل باسواد،پول کافی،تسلیحات فراوان،پشتیبانی اطلاعاتی وازهمه مهم وجود یک هدف راهبردی مهم نزد گروه یا افراد این ساختارراتشکیل می دهد.

این مورد درهنگام جنگ جهانی اول دیده شد، بریتانیایی ها درآن زمان درخاورمیانه عربها راسازماندهی مسلح وتحریک کردند، تا علیه عثمانیها مبارزه کنند که منجر به براندازی حکومت عثمانی نیزشد.

اکنون نیز چنین مواردی قابل مشاهده است، آمریکایی ها منافع استراتژیکی خودرادرمنطقه پیگیری می کنند.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید عملیات گروگان گیری میرجاوه را محک

جهان هر 48 ساعت منتظر حمله‌ای از داعش!

مردی که ترامپ را مثل بت پرستش می‌کند/ تصاویر

فارین پالیسی: «دهانِ گشادِ ترامپ» باعث تضعیف آمریک

قیام کربلا در نگاه اهل سنت سیستان و بلوچستان

پیام تشکر مجتمع دینی بستک به مناسبت اتمام برنامه ی

نامه سرگشاده مدیرعامل گوگل برای حمایت از مسلمانان

شیخ احمد رضا کنعانی امام جمعه جزیره خارک : در ماه

شبه نظامیان پاکستانی پرچم داعش را در افغانستان برا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات