b_300_300_16777215_10_images_islaaaaaammm.jpg

اساس نیوز ،عبدالرحمان براهویی: مشروعیت و مقبولیت مواضع و سیاست خارجی دولتها یکی از دغدغه های همیشگی آنهاست .بر این اساس غالب کشورها از طرق مختلف تلاش می کنند تا سایر دولتها را  مجاب نمایند که در مناسبات خارجی شان منافع آنها را هم مد نظر داشته باشند .

یکی از راهکارهایی که دولتها برای پیشبرد اهداف خود درپیش می گیرند، تشکیل ائتلاف ها و اتحادیه های سیاسی و نظامی با سایر کشورهاست .نمونه های بارز این اتحادیه ها را در قاره ها و مناطق مختلف می توان مشاهده کرد .هدف راهبردی کشورها از ایجاد این تشکل ها هم این است که صدای آنها با قدرت بیشتری به محیط اطراف منتقل گردد .
در دنیای اسلام نیز اتحادیه ها و سازمانهای منطقه ای و فرامنطقه ای ایجاد شده است .شاخص ترین نمونه این سازمانها سازمان همکاریهای اسلامی یا همان سازمان کنفرانس اسلامی ، اتحادیه عرب ،شورای همکاری خلیج فارس و سازمان اکو از جمله سازمانهایی است که از طرف کشورهای مسلمان برای همسویی و همگرایی سیاسی ایجاد شده است .
اما نتیجه عملی ایجاد این سازمانها بر دنیای اسلام چه بوده است ؟بنظر نگارنده این سطور کشورهای اسلامی از ایجاد تشکل های سیاسی خود به نتیجه دلخواه نرسیدند .اگر مسلمانان و دنیای اسلام از ایجاد این سازمانها به نتیجه مطلوب می رسیدند وضع مسلمانان در فلسطین، میانمار ،چین و اروپا بهتراز این بود .
   اگر مسلمانان از همدلی و وفاق بیشتری برخوردار بودند، غربی ها به این راحتی جرات بی حرمتی به مقدسات اسلامی را پیدا نمی کردند .اینکه کاریکاتور پیامبر ما با بی شرمی هر چه تمام تر به کرات در غرب به صفحه اول روزنامه ها منتشر می شود به این علت است که ما صدای واحدی در قبال مسائل نداریم .
   دشمنان دین ما به خوبی می دانند که دنیای اسلام به قدری درگیر اختلافات و کشمکش های داخلی است که فرصتی برای اتخاذ موضع واحد در برابر بی حرمتی های غرب به ساحت دین مان را ندارد .این شرایط نیز فرصت بیشترین تعدی گری کفار بر علیه مسلمانان را ایجاد کرده است .
    در این میان مساله تاسف بار این است که برخی از کشورهای اسلامی در شرایطی که دنیای اسلام بیش از هر زمان دیگری محتاج همدلی و هم صدایی است، با انجام اقدامات تحریک کننده بر آتش چند صدایی می دمند .

  کشورهای بزرگ و تاثیرگذار دنیای اسلام هنوز به این درک مشترک نرسیده اند که در کنار نقد از سیاست های یکدیگر ، می توانند در چارچوب راهبردها و اولویت های  اساسی تر با هم همکاری نمایند .مگر در چارچوب اتحادیه اروپا و بین کشورهای بزرگ قاره سبز اختلاف وجود نداد ؟

قطعا عمق و ریشه های اختلافات موجود در بین اروپایی ها بسیار بیشتر از عقبه اختلافاتی است که کشورهای مسلمان دارند .اگر به عقبه اختلافات موجود در بین کشورهای بزرگ مسلمان نگاه کنیم مشاهده می کنیم که بخش مهم فضای کنونی، در نتیجه تحریکات دولت های خارج ازدنیای اسلام رخ داده است و متاسفانه حاکمان مسلمان هم به سان سربازان این بازی کثیف شطرنج در زمین دشمنان اسلام بازی می کنند.
  این اقدام و رویه نیز در شرایطی صورت گرفته است که همه می دانیم دولت هایی مثل ایران ،مصر ،ترکیه ،عربستان و پاکستان قدرت های بزرگ و تاثیرگذار دنیای اسلام هستند و اگر این دولت ها در قبال یک مساله، موضع واحدی بگیرند، نتیجه نهایی آن قطعا به صلاح و منفعت امت اسلامی خواهد شد .اما دریغ و صد افسوس که در شرایط کنونی، برخی از دولت های اسلامی بجای اینکه به فکر مصالح امت اسلامی باشند درگیر اختلافات غیر ضرور سیاسی و مذهبی شده اند .
  نتیجه این فضاسازی های نادرست اتلاف بخش مهمی از توان و ظرفیت کشورهای اسلامی در مسیر رقابت فرسایشی با یکدیگر است .مساله مهمی که مقامات برخی از کشورهای ثروتمند اسلامی  به فراموشی سپرده اند، این است که همه کشورهای مهم اسلام جزوی از پازل رنگارنگ جامعه اسلامی هستند .این پازل با حضور همه قطعات اصلی شکل یافته و در صورت عدم حضور یکی از قطعات ،صدای نوای مسلمانی ناکوک به گوش خواهد رسید .

   امروز همه باید بپذیرند که همانگونه که قدرت و سابقه عربستان،پاکستان ،مصر و ... یک بخش انکار نشدنی از تاریخ و تمدن اسلامی است ، قدرت و جایگاه سنتی ایران هم غیر قابل اغماض بوده و هیچ سیاستی توانایی تغییر این واقعیت را نخواهد داشت .
بر اساس این واقعیات اولویت اول دنیای اسلام حرکت به سمت همنوایی در اعلام مواضع در قبال موضوعات منطقه ای و فرامنطقه ای است .اطمینان داشته باشیم در صورتی که در این مسیر حرکت کنیم مشکلات و دردهای بزرگ دنیای اسلام مثل مساله فلسطین در کوتاه ترین زمان ممکن حل خواهد شد .
عبدالرحمان براهویی،استاد اهل سنت دانشگاه

 

مطالب مرتبط:

ممنوعیت بستنی خوردن زنان ایرانی در پیاده‌روها

فائو:39 کشور جهان محتاج دریافت کمک های غذایی هستند

ا

وزارت کشور عربستان: بیش از ۲ هزار عربستانی به گروه

ا

استقبال از تولید لباس‌ برای زنان مسلمان با پارچه‌ه

دولت عراق رفراندوم کردستان را به رسمیت نمی شناسد

داعش قهوه خانه ها را تعطیل کرد

عربستان کلیه برنامه های آموزشی و تبلیغی دینی را مت

ممنوعیت نماز در یکی از دبیرستان های آلمان

ریشه های سواری دروغ در جامعه اسلامی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات