b_300_300_16777215_10_images_takfirrriis.jpg

اساس نیوز : مقاله ذیل تحت عنوان تکفیری گری ؛ کلیدی برای درک ماهیت داعش توسط سلام المارایاتی نوشته شده است .نویسنده در این مقاله تلاش دارد رابطه تفکرات تکفیری و اعمال خشونت آمیز داعش را تشریح نماید.

سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه این مقاله را خدمت کاربران سایت تقدیم می کند :

دولت اسلامی عراق و شام (داعش) با اعمال خشونت های شدید مشغول پاکسازی ایدئولوژیکی در خاورمیانه می باشد . هرچند که داعش سعی می کند از اسلام به عنوان منبع محبوبیت و مشروعیت خود استفاده کند، اما ماهیتی جعلی دارد. اما کلید درک شاکله اصلی بنیاد فکری داعش بررسی مهم ترین ویژگی فکری آنها یعنی : تکفیری گری است.

تکفیری گری ، نحوه قضاوتی درباره دیگران است که در گذشته نیز این نوع تفکر وجود داشته است . کسانی که چنین اندیشه ای دارند ، افراد دیگر را بی ایمان قلمداد می کنند و با نگاه از طریق دگماتیک ترین لنزها آنها را مرتد و یا متظاهر به دین داری نشان می دهند. از آنجائی که چنین افرادی تشنه قدرت هستند، بی عدالتی های خود را مشروع جلوه می دهند و سعی می کنند هرکسی راکه مخالف فکر و اندیشه آنها باشد حذف کنند.

   درچارچوب مکتب تکفیری گری است که داعش پاکسازی ایدئولوژیکی و قومی ،کردها ،ایزدی ها ،شیعه ها ،صوفی ها و هرکسی را که وجود آنها را تایید نکند ، مباح می شمارد . داعش با استفاده از تفکر تکفیری گری بدنبال دست یابی به اهداف خود می باشد ، برهمین اساس بود که این گروه بدنبال تصرف مناطقی در عراق و سوریه در آن نواحی آنچه را که نمادهای نجاست می دانست سعی کرد از بین ببرد ، مثل اماکن مقدسه مسیحیان و یا مقبره حضرت یونس.

   ریشه تکفیری گری بر می گردد به خوارج ، گروهی تندرو که مسلمانانی را که نگاه مذهبی و سیاسی آنها را نمی پذیرفتند ، طرد می کردند و با آنها به مخالفت می پرداختند . از آنجائی که خوارج خود را پاک آیین می دانستند و نقص را در دین داری سایرین موجب خدشه به دین می دانستند ، دست به خشونت و ترور زدند. اما از آنجائی که آموزه های خوارج مطابق با اسلام و اندیشه اسلامی نبود ، با هدایت علما و اندیشمندان اسلامی در آن دوره طولی نکشید که این گروه و اندیشه آنها از بین رفت.

تکفیری گری حیاتی دوباره یافت

امروزه تکفیری گری در ساختارهای دولتی کشورهای حوزه خلیج فارس حیاتی دوباره یافته است. دولت های عرب حوزه خلیج فارس از اندیشه های تکفیری گری برای حذف مخالفان سیاسی و گروه های مستقل ، که شامل اقلیت های مذهبی و زنان بودند استفاده کردند. اما این دولت ها چگونه این تفکر را ترویج دادند؟

     آنها جهت رسیدن به اهداف خود مجموعه اقداماتی را همزمان به پیش بردند، در این مسیر این دولت ها از افراد پرنفوذ مذهبی استفاده کردند،متون مذهبی و احادیث و روایاتی را با تفسیرهای انتخابی که در مسیر اهداف خودشان بود ترویج کردند. آنها با توجه به منابع مالی که در اختیار داشتند ، مدارس دینی ای را ایجاد کردند که تفکرات آنها را آموزش می داد.

تفاسیر و برداشت های هدف داراز قرآن و احادیث جهت ترویج تفکر تکفیری گری چاپ و منتشر شد. آیات قرآنی که برعطوفت و مهربانی ها تاکید می کرد در کتابهای منتشرشده از طرف ، این تفکر چندان مورد توجه قرار نمی گرفت .زیرا چنین آیاتی همگام با اندیشه آنها نبود.

  به جای آنها این اندیشه دکترین سخت گیری و خشونت را در پیش گرفت که می توانست برای افزایش قدرت آنها کمک کند و با چهره ای به ظاهر مخالف با غرب خود را در جامعه نشان دادند، هرچند که درب یاری ازمنبع قدرت آنها از غرب تامین می شد.

  درحال حاضر دولت های کشورهای حاشیه خلیج فارس تلاش می کنند تا کنترل های سیاسی و مذهبی را روی گروه های مختلف داشته باشند . نتیجه این شده است که همراهی این دولت ها با برخی علمای هم عقیده با آنها در گرایش هاس تکفیری گروههای تروریستی همچون داعش شکل بگیرد.

  در دوره خوارج علمایی بودند که چنان مشروعیتی در جامعه داشتند، تا بتوانند در مقابل تفکر خشونت و ترور بایستند. اما امروزه علمای مستقل کشورهای ایجاد کننده و حامی اندیشه تکفیری با سیاست های پیش گرفته دولت هایشان دیگر آن نفوذ و قدرت گذشته را در نفی تفکر غالب در جامعه ندارند.

  اما یک نکته دیگر هم وجود دارد: وهابی ها و کسانی که تفکر تکفیری دارند ، خود را مجاهد در راه خدا معرفی می کنند . اما سوء استفاده از واژه جهاد باعث شده است تا گروه های مثل داعش بتوانند برای خود نیرو جذب کنند. اما معنی واقعی جهاد کشمکش و مبارزه ای در درون انسان با بدی ها و نفسانیات است که می تواند نمود خارجی آن مبارزه با ظلم و جور باشد.

وقتی گروههایی مثل داعش خود را به گونه ای جلوه می دهند که گویا لباس جهاد به تن کرده اند دور از ذهن نخواهد بود که مسلمانانی داوطلبانه به این گروهها بپیوندند.

روشی جدید برای مقابله با افراط گرایی خشونت بار

استراتژی ایالات متحده جهت مقابله با فراط گرایی خشونت بارتاکنون بی نتیجه بوده است.دلیل شکل گیری و قدرت گروه های تروریستی نه در تجهیزات نظامی آنها بلکه توانایی آنها در معرفی خود به عنوان گروهی که پیش برنده مبانی اسلام است می باشد.

بنابراین کشورهای غربی اگر بدنبال مبارزه با چنین اندیشه ای هستند باید روی زیر ساختهای آموزشی و اقتصادی مناطقی که چنین تفکری در حال حاضر باعث ایجاد خشونت و درگیری شده است، سرمایه گذاری کنند .علاوه براین مسئله وقوع جنگ و درگیری درکشورهایی مثل عراق و افغانستان و سوریه ، خلاء قدرتی را بوجود آورد که در نتیجه آن گروههای تکفیری و تروریستی مثل داعش و القاعده قدرتمند شدند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که دخالتهای نظامی تحمیل جنگ درمنطقه خاورمیانه یکی دیگر از علل اصلی قدرتمند شدن گروههای تروریستی بوده است.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز /گرکز

منبع

مطالب مرتبط:

به همکاری نزدیکتر دولت آینده انگلیس با مسلمانان ام

انتقاد ولیعهد عربستان از ایران، ترکیه و افراطی‌ها

تظاهرات مخالفان کودتا در مصر

آیه‌ای که باعث تشرف استاد دانشگاه لندن به اسلام شد

ا

مسلمانان با وحدت می توانند در عرصه جهانی قوی تر ظا

 

ترکیه دارای 10 پایگاه نظامی در اقلیم کردستان است

ا

بازگشایی سفارت عربستان بعد از ۲۵ سال در بغداد

کاهش 82 درصدی اسلام هراسی در فرانسه

ا

امام جمعه بندر ترکمن:انسان مومن عظمت و کرامت خود ر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات