b_300_300_16777215_10_images_tretret.jpg

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری : در این روزها بررسی میدانی و تحلیل ساده سمت و سوی رویدادها در منطقه خاورمیانه حکایت از این دارد که گروه تکفیری داعش به پایان راه پر فراز و نشیب خود نزدیک می شود .

در حالی که در چند سال گذشته مهم ترین نگرانی مقامات سیاسی –امنیتی کشورهای مختلف  از روند سقوط دومینو وار شهرهای مختلف بدست داعش بود ، ورق بازی در یک سال اخیر به ضرر این گروه برگشته و روند روبه زوال آن آغازی پرشتاب داشته است .در این روزها همه برای سقوط آخرین پایگاه های داعش در موصل عراق و رقه سوریه روز شماری می کنند و می توان گفت تقریبا کسی شک ندارد که این روند رخ خواهد داد.

علما و صاحب نظران مسلمان اعتقاد دارند که از صدر اسلام تا به امروز کمتر گروهی را می توان پیدا کرد که به اندازه داعش تا این حد برای امت اسلامی اثرات مخرب داشته باشد .به تحولات چند سال گذشته که نگاه کنیم سوال اصلی که اذهان را به خود مشغول کرده این است که این دوره پرهزینه چگونه آغاز شد و این گروه مخوف با تکیه بر چه زمینه هایی توانست روح و روان همه ما را درگیر کارهای خشونت بار و غیر انسانی خود نماید ؟

    غالب صاحب نظران مسائل اجتماعی اعتقاد دارند که رواج تفکرات انحرافی در بستر کم آگاهی های جامعه از یک طرف و قلب واقعیت ها بوسیله هواداران این رویکرد انحرافی از طرف دیگر صورت می گیرد.اگر تاریخ را ورق بزنیم مشاهده می کنیم که در اواسط دهه 1930 میلادی فردی بنام آدلف هیتلر درآلمان به قدرت رسید .هیتلر به سرعت توانست با تمرکز بر احساسات و غرور جریحه دار شده ملت آلمان پایه های قدرت متمرکز خود را در این کشور مستحکم نماید .

  در این مقطع نگاه ملت آلمان به تفکرات مالیخولیایی هیتلر یک نگاه مقدس و نجات بخش بود .بر همین اساس از تفکرات و برنامه های وی حمایت کردند و نتیجه این اشتباه بزرگ تاریخی کشته شدن 50 میلیون انسان در جنگ جهانی دوم و تحمیل هزینه گزاف ویرانی خانه ها و مراکز اقتصادی بر مردم آن دوره اروپا بود .
     رواج تفکرافراطی- تکفیری در منطقه خاورمیانه و بلاد اسلامی در همین بسترها صورت گرفته است . سوء استفاده از کم آگاهی های مردم نسبت به نیات و اهداف این گروه ها از یک طرف و قلب واقعیت و حقایق از طرف مبلغان این گروه ها از طرف دیگر، بنیان اصلی تبلیغ این تفکرات در بین ما بوده است. البته بدیهی است در ایجاد و گسترش این گروه ها به هیچ وجه نمی توان نقش مطالبات  برآورده نشده بخش هایی از جامعه، بویژه اهل سنت ساکن کشورهای منطقه را نادیده گرفت .

   رویه گروه های تکفیری در سالهای اخیر این بوده است که در وهله اول مطالبات و علائق مردم را شناسایی می کردند و در مرحله بعد با تاکید بر روی این رگه ها، اقدام به جذب جوانان در تشکیلات خود می کنند.  .بنابراین موج سواری از مطالبات موجود در جامعه رویه غالب در بین گروه های نوظهور تندرو مثل داعش بوده است .

  اعضای این گروه که در ابتدا با ادعای احیای خلافت اسلامی و احقاق حقوق اهل سنت در کشورهایی مثل عراق و سوریه فعالیت های خود را آغاز کردند ،بعد از تثبیت پایه های قدرت خود در مناطق مختلف ثابت کردند که بر خلاف شعارهای اولیه آنها ، اهل سنت هم از گزند اقدامات غیر انسانی آنها در امان نیستند.موارد متعدد اعدام اهل سنت در مناطق مختلف سوریه و عراق موید این برداشت است.

  نکته الهام بخش در نقطه شروع فعالیت های گروه های تندرو افراطی این است که این گروه های برای پیشبرد اهداف شان ، تمرکز اصلی خود را بر ایجاد اختلاف در جامعه اسلامی گذاشته اند.به بیانی ساده تر ، نان این گروه ها از سفره چند دستگی و تشتت آراء  تامین می شود .

در چند گذشته میلیون ها نفر از مسلمانان منطقه از خانه و کاشانه خود آواره گشته و راهی کشورهای منطقه شده اند.صحنه ها و حوادث دردناک آوارگان مسلمان در کشورهای مختلف باعث آزردگی خاطر همه ما شده است .
   به راه افتادن امواج سهمگین برادر کشی از ثمرات دیگر فعالیت های گروههای تکفیری در منطقه بوده است .این موج در حالی به راه افتاده است که در چند دهه گذشته در کشورهایی مثل عراق و سوریه ،شیعه و سنی بدور از تعصبات مذهبی غیر ضرور، در شرایط احترام به عقاید و باورهای همدیگر با صلح و صفا در کنار هم زندگی می کردند.

اما به یک باره و تحت تاثیر اقدامات خشونت بار گروههای تکفیری فضای منطقه به سرعت در مسیر تندروی و حذف تفکرات مخالف پیش رفت .بنابراین یکی از نتایج پرهزینه فعالیت جریان تکفیر در سطح منطقه به راه افتادن جریان برادر کشی در بین مسلمانان منطقه است .
اسلام هراسی و تخریب چهره نورانی دین اسلام هم از نتایج فعالیت گروههای تندرو تکفیری در سطح منطقه بوده است .این جریان هم زمانی آغاز شد که موج اسلام گرایی در غرب در حال اوج گرفتن بود . غالب دلسوزان امت اسلامی بر این اعتقاد هستند که درطول تاریخ هیچ جریان و هجمه ای به اندازه جریان تکفیری ها بر چهره اسلام خدشه وارد نکرده است .نکته قابل تامل تر در رابطه با این گروهها این است که اقدامات آنها در کنار موج عمومی اسلام هراسی موج اهل سنت هراسی را نیز دامن زده است .

  با این تجربه پرهزینه ودر عین حال ارزشمند تاریخی که از فعالیت چند ساله داعش در منطقه برای ما فراهم آمده است، همه باید متوجه روزنه های نفوذ این قبیل فتنه ها درجامعه اسلامی باشیم .مهم ترین روزنه نفوذ این گونه رویه ها در بین اهل سنت ،سوء استفاده از مطالباتی است که ما از جامعه پیرامونی خود داریم .

  این دایه های مهربان تر از مادر بر اساس طراحی های پیچیده ای که برای آنها صورت گرفته است، تلاش می کنند مسیرپیگیری مطالبات ما را از مسیرهای مسالمت آمیز به سمت رویه های خشونت بار سوق دهند .در این راستا برهم خوردن ساختار و نظم اجتماعی موجود و آوارگی زنان و بچه های ما در کوه و بیابان جایی در محاسبات آنها ندارد .بنابراین برای اینکه در آغاز سناریوسازی جدید گرفتار نشویم ، همه باید درسهای ارزشمند خود را از پایان داعش بگیریم .

 

مطالب مرتبط:

حذف قرآن از کتابهای درسی پاکستان

مهاجرانی که در انتظار بازگشت به منازل خود هستند

تدابیر امنیتی شدید در بغداد/ اعلام حمایت اربیل از

معاون مرکل خواستار تعطیلی مساجد و خروج مسلمانان شد

ا

مرمت بزرگ‌ترین مسجد رسی جهان در مالی + عکس

فعال افغان :عربستان دانشگاه وهابی و تروریست پروری

کرامت انسانی و قتل نفس از دیدگاه اسلام

عمر سردار : دامنه خطرات اسلام هراسی در اروپا در حا

اسلام دین ترور نیست

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز