b_300_300_16777215_10_images_Untitlednolla1.jpg

اساس نیوز: بار دیگر به دیدار الحاج مولانا دکتر عبدالله سیفی , روحانی اهل سنت مهاجر افغانی ساکن شهر استانبول ترکیه رفتیم و در مورد موضوع اتحاد بین مسلمانان نظر او را جویا شدیم.

وی که همه او را بنام " ملا عبدالله " می شناسند , با اشاره به اختلافات موجود میان مسلمانان گفت : خداوند به ما مسلمانان در آیه " واعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا   " دستور صریح داده است که باید از اختلاف و تفرقه پرهیز کنیم. کتاب مقدس ما مسلمانان حاوی دستورات و اوامری است که تضمین کننده سعادت بشری هستند به شرطی که به این دستورات به طور دقیق عمل نماییم. یکی از آن دستورات نیز , وحدت و اتحاد است .

ملا عبدالله , با خاطرنشان کردن اینکه این آیه فقط خطاب به مسلمانان یک کشور و یا مذهب خاصی نیست تاکید کرد: این آیه , همه مسلمانان جهان با هر مذهبی که هستند را مورد خطاب قرار می دهد. متاسفانه در شرایط  کنونی مشاهده می کنیم که تفرقه و اختلاف در بین مسلمانان بیداد می کند و این همه جنگ و خونریزی که در سرزمینهای اسلامی وجود دارند ناشی از عمل نکردن به اوامر الهی در مورد اتحاد است.

عالم افغان , در ادامه سخنان خود به وجود چند دستگی و گروه بندی های متعدد در بین مسلمانان گفت: در حال حاضر در بین مسلمانان گروه بندی های متعددی وجود دارند و هیچکدام دیگری را قبول ندارند . خداوند در همین آیه که ذکر کردم با فرمایش " وَلَا تَفَرَّقُوا " به همه مسلمانان دستور داده است که متفرق نشوید , دسته - دسته نشوید اما اکنون می بینیم   گروه های مختلفی بوجود آمده اند که مانع   اتحاد هستند .

ملا عبدالله , دین اسلام را دین محبت خواند و گفت: برای ایجاد شدن وحدت و اتحاد میان مسلمین , باید بین مسلمین جهان محبت را افزایش دهیم . دین اسلام دین محبت و رحمت است. باید پایه های ایمان را در خود تقویت کنیم تا دلهای ما سرشار از محبت به دیگران باشد و در این شرایط است که اتحاد واقعی بین مسلمانان ایجاد خواهد شد. رشته محبت نخواهد گذاشت تا مسلمین جهان نسبت به یکدیگر بیگانه باشند. محبت , نیرویی ایجاد می کند که هر فرد مسلمان خود را موظف به حمایت از فرد مسلمان دیگر احساس می کند و زمانیکه این احساس محبت , در همه مسلمانان جهان جلوه نماید آنوقت است که اتحاد واقعی ایجاد می شود .

وی تفرقه را عامل ضعف مسلمانان دانست و اظهار داشت: اتحاد مایه پیروزی و سربلندی مسلمانان خواهد بود و تفرقه و پراکندگی , باعث ضعف و شکست می باشد.ایجاد اتحاد بین مسلمانان چندان هم دشوار نخواهد بود چون همه دارای مشترکات بسیار زیادی هستیم و با چشم پوشی از اختلافات جرئی می توان در این مسیر موفق بود. بیش از یک میلیارد مسلمان در جهان وجود دارد و اگر وحدت و همدلی در بین همه این مسلمانان ایجاد گردد هیچ فرد مسلمانی , در مقابل لشکری از دشمنان نیز احساس رعب نخواهد کرد چون می داند که مسلمانان دیگر به دفاع از او برخواهند خاست.اما جای بسی تاسف است که تفرقه و اختلاف در بین خود ما مسلمانان بیداد می کند .

این عالم اهل سنت , با تاکید بر اینکه اتحاد باعث حفظ دین , اصالت, ملیت و نوامیس مسلمانان خواهد شد چنین بیان داشت که : اتحاد مایه سعادت و سربلندی است. هیچ یک از اهداف مسلمین بدون ایجاد وحدت و اتحاد , بطور کامل حاصل نخواهد شد. هدف دشمنان اسلام , از بین بردن دین اسلام و مسلمانی است و شاهد هستیم که آنها با ایجاد تفرقه بین مسلمانان در مسیر پیشبرد این اهداف خود هستند و ما مسلمانان باید از خواب غفلت بیدار شویم و با ایجاد وحدت در بین خود , اجازه ندهیم دشمنان اسلام به اهداف خود برسند .

25/362

خبرنگار: احمد هلاکویی

مطالب مرتبط:

نهایی شدن بازسازی چاه زمزم مکه (عربستان)

مسلمانان کانادا طولانی ‌ترین ساعات روزه‌ داری را ت

در تاجیکستان پوشش حجاب و روسری برای زنان ممنوع است

الازهر حکم اعدام محمد مرسی را تائید کرد

داعش مسئولیت حمله تروریستی به کراچی را بر عهده گرف

گ

ترامپ بلد است توجه ها را به خود جلب کند؛ سرگرم سخن

برخی رسانه‌ها به خشونت علیه زنان افغانستان دامن می

آیلان سوری و وجدان‌های به خواب رفته

میزبانی مسلمانان انگلیس از دانش آموزان یهودی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات