b_300_300_16777215_10_images_Untitlednolla1.jpg

اساس نیوز: بار دیگر به دیدار الحاج مولانا دکتر عبدالله سیفی , روحانی اهل سنت مهاجر افغانی ساکن شهر استانبول ترکیه رفتیم و در مورد موضوع اتحاد بین مسلمانان نظر او را جویا شدیم.

وی که همه او را بنام " ملا عبدالله " می شناسند , با اشاره به اختلافات موجود میان مسلمانان گفت : خداوند به ما مسلمانان در آیه " واعتصموا بحبل الله جميعا ولا تفرقوا   " دستور صریح داده است که باید از اختلاف و تفرقه پرهیز کنیم. کتاب مقدس ما مسلمانان حاوی دستورات و اوامری است که تضمین کننده سعادت بشری هستند به شرطی که به این دستورات به طور دقیق عمل نماییم. یکی از آن دستورات نیز , وحدت و اتحاد است .

ملا عبدالله , با خاطرنشان کردن اینکه این آیه فقط خطاب به مسلمانان یک کشور و یا مذهب خاصی نیست تاکید کرد: این آیه , همه مسلمانان جهان با هر مذهبی که هستند را مورد خطاب قرار می دهد. متاسفانه در شرایط  کنونی مشاهده می کنیم که تفرقه و اختلاف در بین مسلمانان بیداد می کند و این همه جنگ و خونریزی که در سرزمینهای اسلامی وجود دارند ناشی از عمل نکردن به اوامر الهی در مورد اتحاد است.

عالم افغان , در ادامه سخنان خود به وجود چند دستگی و گروه بندی های متعدد در بین مسلمانان گفت: در حال حاضر در بین مسلمانان گروه بندی های متعددی وجود دارند و هیچکدام دیگری را قبول ندارند . خداوند در همین آیه که ذکر کردم با فرمایش " وَلَا تَفَرَّقُوا " به همه مسلمانان دستور داده است که متفرق نشوید , دسته - دسته نشوید اما اکنون می بینیم   گروه های مختلفی بوجود آمده اند که مانع   اتحاد هستند .

ملا عبدالله , دین اسلام را دین محبت خواند و گفت: برای ایجاد شدن وحدت و اتحاد میان مسلمین , باید بین مسلمین جهان محبت را افزایش دهیم . دین اسلام دین محبت و رحمت است. باید پایه های ایمان را در خود تقویت کنیم تا دلهای ما سرشار از محبت به دیگران باشد و در این شرایط است که اتحاد واقعی بین مسلمانان ایجاد خواهد شد. رشته محبت نخواهد گذاشت تا مسلمین جهان نسبت به یکدیگر بیگانه باشند. محبت , نیرویی ایجاد می کند که هر فرد مسلمان خود را موظف به حمایت از فرد مسلمان دیگر احساس می کند و زمانیکه این احساس محبت , در همه مسلمانان جهان جلوه نماید آنوقت است که اتحاد واقعی ایجاد می شود .

وی تفرقه را عامل ضعف مسلمانان دانست و اظهار داشت: اتحاد مایه پیروزی و سربلندی مسلمانان خواهد بود و تفرقه و پراکندگی , باعث ضعف و شکست می باشد.ایجاد اتحاد بین مسلمانان چندان هم دشوار نخواهد بود چون همه دارای مشترکات بسیار زیادی هستیم و با چشم پوشی از اختلافات جرئی می توان در این مسیر موفق بود. بیش از یک میلیارد مسلمان در جهان وجود دارد و اگر وحدت و همدلی در بین همه این مسلمانان ایجاد گردد هیچ فرد مسلمانی , در مقابل لشکری از دشمنان نیز احساس رعب نخواهد کرد چون می داند که مسلمانان دیگر به دفاع از او برخواهند خاست.اما جای بسی تاسف است که تفرقه و اختلاف در بین خود ما مسلمانان بیداد می کند .

این عالم اهل سنت , با تاکید بر اینکه اتحاد باعث حفظ دین , اصالت, ملیت و نوامیس مسلمانان خواهد شد چنین بیان داشت که : اتحاد مایه سعادت و سربلندی است. هیچ یک از اهداف مسلمین بدون ایجاد وحدت و اتحاد , بطور کامل حاصل نخواهد شد. هدف دشمنان اسلام , از بین بردن دین اسلام و مسلمانی است و شاهد هستیم که آنها با ایجاد تفرقه بین مسلمانان در مسیر پیشبرد این اهداف خود هستند و ما مسلمانان باید از خواب غفلت بیدار شویم و با ایجاد وحدت در بین خود , اجازه ندهیم دشمنان اسلام به اهداف خود برسند .

25/362

خبرنگار: احمد هلاکویی

مطالب مرتبط:

برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا اول

اعزام ۲۰ هزار نظامی پاکستانی به قطر برای حمایت از

از نگاه دوربین خبرنگار اساس نیوز از سفر به خواف

اسلام و تکفیر

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه:مسئولان آرامش را به جام

قطعنامه پارلمان اروپا علیه دولت بحرین تصویب شد

ا

پاداش ۱۰ هزار دلاری برای دستگیری عامل انفجار مرکز

کویت اکنون برای بهبود روابط با عربستان خود به میان

بیش از 300 آلبانیایی تبار کوزوو برای داعش می جنگند

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز