b_300_300_16777215_10_images_gallery_103.jpgاساس :انسانها چه به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه و چه به عنوان کلیتی تحت عنوان جامعه بشری ممکن است با مشکلی تحت عنوان سرخوردگی مواجه گردند .سرخوردگی چیست ؟
سرخوردگی عبارت از این است که انسان از نتیجه گرفتن از تلاشهایی که برای رسیدن به اهداف خاص انجام می دهد نا امید گردد.این ناامیدی هم انگیزه او را برای پیمودن مسیرهای متفاوت از بین می برد .

سرخوردگی در حالت فردی ممکن است فرد را یا به یک انسان منزوی و گوشه گیر تبدیل کرده یا اینکه باعث بروز رفتارهای پرخاشگرایانه در او گردد .در ابعاد اجتماعی نیز سرخوردگی مردم یک جامعه ممکن است باعث بروز رفتارهای غیر قابل پیش بینی در بین آنها گردد .
یکی از ویژگی های روحی جامعه اهل سنت در کشورهای مختلف مسلمان این است که در چند دهه اخیر به علت متحمل شدن شکست های پی در پی و بی کفایتی حاکمانشان در مدیریت بهینه فضای جامعه در کشورهای خاورمیانه عربی و شمال آفریقا دچار سرخوردگی شده اند . نخبگان اهل سنت در جوامع اهل سنت هم در یک طرف با نگاهی تاریخی  نظاره گر دوران پرشکوه تمدن اسلامی هستند و از طرف دیگربا نگاهی روزمدار شاهد ذلتها و خواریهای کنونی خود در دنیای پیرامون است .
در این شرایط برخی از نخبگان ما در کشورهای مسلمان دچار ناامیدی مفرط شده و و با خزیدن در گوشه انزوا خود را از مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه دور نگه می دارند.گروه اندکی نیز تلاش می کنند با شناسایی زمینه های بروز این عقب ماندگی نسل جدید جوانان را با ضرورتهای احیاگری اسلامی به عنوان یک اصل اساسی آشنا نمایند .
در میان بخشی از جامعه اهل سنت هم در صددند این سرخوردگی را به بدترین شیوه ممکن رفع نمایند .این شیوه نیز دل بستن به برخی از حرکتها و جریانات نو ظهور در امت اسلامی به عنوان تنها راهکار این پدیده است .دراین چارچوب گروههایی مانند القاعده ،طالبان  و داعش به هدف و کعبه آمال اینگونه افراد تبدیل  می شود .
  اجازه بدهید این موضوع را با یک مثال تاریخی توضیح دهیم .در پایان جنگ جهانی اول ارتش آلمان از دول متفق شکست خورده و مجبور به پرداخت غرامت های سنگین مالی به کشورهای پیروز در جنگ  شد .این شرایط از یک طرف باعث تحقیر آلمانیها شده و از طرف دیگر شرایط اقتصادی کشور را به مرز فروپاشی سوق داد.
   در این شرایط فردی بنام آدلف هیتلر با طرح شعارهای تند نژاد گرایانه و با وعده احیاء جایگاه ملت آلمان در اروپا و جهان ظهور کرد .این فرد به سرعت مورد استقبال و حمایت مردم آلمان قرار گرفت .ملت آلمان دراین مقطع چون از شرایط اجتماعی و اقتصادی خود به شدت سرخورده شده بود، هیتلر را به اشتباه به عنوان منجی خود می دانست .نتیجه این اشتباه را هم همه می دانیم .کشته شده بالغ بر 50 میلیون انسان در جنگ جهانی دوم و تحقیر مجدد ملت آلمان در پایان این جنگ از نتایج بارز این انتخاب ملت آلمان بود .
در مقطع کنونی نیر شرایط مسلمانان اهل سنت در غالب کشورهای منطقه از جهت سرخوردگی از شرایط موجود  بهتر از شرایط ملت آلمان در پایان جنگ جهانی اول نیست.همین شرایط ممکن است برخی از جوانان ما را به سمت انتخابهایی سوق دهد که تفاوتی با هیتلر و تفکرات افراطی او ندارند .این انتخاب ممکن است داعش یا القاعده باشد. نکته ظریف این جریان هم اینجاست که این گروهها تلاش می کنند خود را نماینده اهل سنت و جریان پیشرو جامعه اسلامی جا زده و بازگشت مسلمانان به دوران عظمت و شکوه صدر اسلام را به عنوان هدف اساسی خود اعلام می نمایند .
    در این شرایط علما و نخبگان واقعی جامعه اهل سنت وظیفه ای بزرگ بر عهده دارند .علما و نخبگان باید جوانان ما را از خطرات این گروههای افراطی آگاه نمایند .شاید این آگاهی در یکسال گذشته امری مشکل بود و باورپذیری جوانان ما نسبت به این گروههای تندرو بیشتر از توصیه های ارائه شده توسط علمای بزرگوار ما بود.
     اما در شرایط کنونی با توجه به تعدد مشاهده رفتارهای نامناسب و دور از شان یک انسان مسلمان بوسیله این گروهها ،کار علمای مسلمان راحت تر شده و فقط با اطلاع رسانی از ابعاد کارهای محیر العقول این گروهها می توان جوانان را از افتادن در این دام بازداشت .جامعه اسلامی باید بپذیرد که راهکار سرخوردگی ایجاد شده در امت اسلامی پناه بردن به جریانات و گروههایی نیست که چهره اسلام را در دنیا مخدوش کرده و در تلاشند آبروی 1400 ساله این شریعت رحمانی را چند ساله به باد دهند .

مطالب مرتبط:

جایگاه صلح در سیرت پیامبر

بمباران مقر داعش در اطراف شهر رقه سوریه کلید خورد

هشدار بانک جهانی درباره اوضاع غزه

ب

عملیات شهادت طلبانه یک جوان فلسطینی

جنجال اعطای نسخه مهر پیامبر اکرم به یک خواننده مصر

مولوی یعقوبی:چنانچه مزین به علم نباشیم مشکلات ادام

سوئد دفترچه آمادگی در برابر شرایط جنگی منتشر کرد

رویترز: احتمال پایان تفکیک جنسیتی در اماکن عمومی ع

ماموستا ثنایی: کفار بصورت مستمر در پی اختلاف افکنی

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات